Akustik Kayıtlarımda Dip Gürültüsü Sebebini Bulamıyorum

Öncelikle merhabalar,

Forumda dip gürültüsü ile ilgili başlıkları okudum ama yaşadığım sorunu çözecek bir şeye ulaşamadım. Akustik gitarımla aldığım kayıtlarda dip gürültüsünü önleyemiyorum. Kullandığım gitarın modeli Epiphone pr7e/hs, gitarı doğrudan Focusrite Scarlett Solo ses kartına bağlıyorum. Daw olarak Fl Studio kullanıyorum, kayıtta sadece CLA Guitars plugini aktif. Gitar bağlıyken hiçbir şey çalmadan dip gürültüsü geliyordu, noise gate eklemeyi denedim, işe yaradı ve dip gürültüsü kesildi. Ama çalmaya başlayınca tüm kayıtta aynı dip gürültüsü duyuluyor. Sebebi gitarın elektronikleriyle ilgili olabilir mi emin değilim. Eski bir gitar ve ikinci el almıştım, üzerinde Epiphonic 2000 preamp var. Kaydı aşağıdan dinleyebilirsiniz. Bunu önlemek adına varsa tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar. Çalım esnasında gitarınızın ses seviyesi noise gatede belirlediğiniz sınırın üzerine çıktığı için dip gürültü duymaya devam ediyorsunuz. Treshold düşürebilirsiniz fakat bu sefer de sustain azalır.

Sorunun kaynağı olarak topraklamadan olabilir. Bir diğer ihtimal ise gitarı mikrofon kullanmadan Jack ile bağlayıp kaydediyorsanız ikinci aklıma gelen ihtimal ise gitarın preampının paslanmaya başlaması olabilir.

Eğer aynı evde daha önceden böyle bir sorun yaşamadıysanız muhtemelen sorun ikinci sırada belirttiğim üzere preampın paslanması ile ilgili olabilir. Benzer bir sorunu uzun yıllar kullanmadığım bir akustik gitarımda yaşadım. Benim o gitardan çok fazla bir beklentim olmadığı için deneme yanılma yöntemiyle preampa wd-40 sıkmıştım. Sound resmen cam gibi oldu. Ancak preampa wd-40 sıkmak sağlıklı bir çözüm mü bilemiyorum. Zira wd-40 ın yağlı bir yapısı olduğu için toz topladığını daha önce okumuştum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorumlar için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi tek tek deneyeceğim, düzeltebilirsem çözümü de yazacağım. Düzelmezse eğer preampı tamir ettirmek/değiştirmek gerekecek galiba.

Reverb koymasınız daha iyi anlaşılırdı arada gürültüyü yaymış....:)))
Ama farkettim yinede.Jack kablonuz ne kalitede ? İyi bir kablo kullanmak şart hem gürültü önlemek hemde Tonu iletmek adına.En ucuz alt kablolar gürültü yapar.
Topraklama sorunuda olabilir ancak Bana bağlantıyla alakalı gibi geldi,bence ya kablodan yada gitarın Preamptan kaynaklı.

Bana topraklama kaynaklı dip gürültüsü gibi gelmedi. Hatta karışan dış bir parazitlenme gibi duydum. Yani bu toprak hattı varsa da olabiliyor. Örneğin aynı hatta klima ya da benzeri bir elektronik alet varsa benzer bir dip gürültüsü çıkıyor.

Noise gate'in ses eşiği yanında frekanslara göre kesen ayarlarına da bakabilirsiniz. Çok bariz ve sabit bir frekanstan geldiği için o frekansa uygulanacak düzeltme ile çok fazla kayıp olmadan ses temizlenebilir gibi duyuluyor. Tabii en güzeli kaynaktan yok etmek. Yani bence toprak hattı sorunları ötesinde bir dış kaynak var. Onu bulursanız bir miktar o vınlama gider diye tahmin ediyorum. Kolay gelsin.

Burada konuşulanlardan hiçbiri olmayabilir çünkü aynı problemi bende yaşadım. Cort earth 70 akustik gitarım var takılmalık aldım ve satasım da gelmedi. Fishmanın eşik altına takılan manyetiklerinden ve yine gitarın soundhole üne takılan ton ve vol ayarlı bi preamp var. Bütün montaj işini kendim yaptım. İlk birkaç hafta hiçbir problem yoktu. Fakat sonrasında aynı bu sesten gelmeye başladı. Elektronikten anlıyorum fakat devre kart vs olaylar çok uzak bana. Sorduğumda yanmış olabileceğinden bahsedildi. Gitarın bi şase denilen ve sisteme bağlı olan bi yerinden bi kablo alıp belinize falan takınca düzelen bi saçma dip gürültüsü. Aynı böyle ' VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA' diye bağırıyor allahın belası ses. Çözebilirseniz lütfen dönün çünkü üşengeçliğimden uğraşmadım bile bende kendi söküğümle.

Burada konuşulanlardan hiçbiri olmayabilir çünkü aynı problemi bende yaşadım. Cort earth 70 akustik gitarım var takılmalık aldım ve satasım da gelmedi. Fishmanın eşik altına takılan manyetiklerinden ve yine gitarın soundhole üne takılan ton ve vol ayarlı bi preamp var. Bütün montaj işini kendim yaptım. İlk birkaç hafta hiçbir problem yoktu. Fakat sonrasında aynı bu sesten gelmeye başladı. Elektronikten anlıyorum fakat devre kart vs olaylar çok uzak bana. Sorduğumda yanmış olabileceğinden bahsedildi. Gitarın bi şase denilen ve sisteme bağlı olan bi yerinden bi kablo alıp belinize falan takınca düzelen bi saçma dip gürültüsü. Aynı böyle ' VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA' diye bağırıyor allahın belası ses. Çözebilirseniz lütfen dönün çünkü üşengeçliğimden uğraşmadım bile bende kendi söküğümle.
Bu arada aynı gitarı 3 farklı evde kayıt alırken veya amfiye takılı denedim. Pilli cube ile bile denedim ondda dda aynı problem oldu

Geri