Amfiyi referans monitörü olarak kullanmak?

Herkese iyi günler diliyorum. İbanez grg170dx gitara ve marhsall mg15 amfiye sahibim. Herkesin yaşadığı amfinin kendi tonlarının tatmin edici gelmemesi sorununu yaşıyorum ve araştırmalarım sonucu bana uygun olduğunu düşünüp Behringer U-phoria Umc22 ses kartı siparişi verdim. Guitar rig gibi uygulamalarla güzel tonlar alıp kayıtlar almak istiyorum. Mikrofon falan bağlamayacağım ses kartına sadece gitarımı bağlayacağım. Buna dayanarak amfimin kulaklık logolu yerini ses kartının output çıkışına bağladığım zaman referans monitörü gibi kullanabilir miyim amfimi?Alacağım sonuçlar ne kadar iyi olur? Hayal kırıklığına uğrar mıyım çok kötü bir sound alıp? Son soru olarak elimde bir adet jack kablosu var, buna ek olarak hangi kabloyu temin etmem gerekir amfimi referans monitörü (eğer yanlış kullanıyorsam bu kelimeyi ses çıkışı aracı olarak diyeyim) gibi kullandığım senaryoda ve hangi dönüştürücülü kabloya ihtiyaç duyarım? Cevaplarınız çok değerli benim için teşekkürler herkese şimdiden.

Amfi refmon gibi kullanılmaz. Nokta.
Ses alırsın, çalarsın, iş görürsün vb ama amfiyi hopalör olarak kullanmış olursun. Refmon farklı bir şey … dediğin gibi “gibi” kullanmış olursun ancak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Amfi refmon gibi kullanılmaz. Nokta.
Ses alırsın, çalarsın, iş görürsün vb ama amfiyi hopalör olarak kullanmış olursun. Refmon farklı bir şey … dediğin gibi “gibi” kullanmış olursun ancak.
Teşekkürler yorumunuz için hocam. Bu ekipmanlara sahip olmadığım için tanımları sadece internetten öğrendiğim kadarıyla kullanabildim. Amfiyi hoparlör gibi kullanmamda bir sakınca yok öyleyse. Yani berbat bir sound almam en azından böyle anladım

amfi kabininden duyduğun ses ile gitar kaydı yaparsan yaptığın kaydı kulaklıktan/refmondan/2+1 hoparlörden dinleyenler birbirinden bambaşka ve alakasız şeyler duyacaklardır. Bundan dolayı kayıt yaparken dümdüz(flat) eqya sahip "referans" monitörler kullanılır. Kayıt yapmayacaksan ses duymak açısından iş görür amfiyi hoparlör olarak kullanmak. Ses kartı almışsın, bir noktada illa ki kayıt işine gireceksin. O ana kadar idare eder.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
amfi kabininden duyduğun ses ile gitar kaydı yaparsan yaptığın kaydı kulaklıktan/refmondan/2+1 hoparlörden dinleyenler birbirinden bambaşka ve alakasız şeyler duyacaklardır. Bundan dolayı kayıt yaparken dümdüz(flat) eqya sahip "referans" monitörler kullanılır. Kayıt yapmayacaksan ses duymak açısından iş görür amfiyi hoparlör olarak kullanmak. Ses kartı almışsın, bir noktada illa ki kayıt işine gireceksin. O ana kadar idare eder.
Anlıyorum hocam çok teşekkür ederim cevap için. Son bir sorum şu olacak size: Kayıt almak istediğimde ses kartı üzerinden alacağım kaydı. Referans monitörüm olmadan çok verimli bir kayıt alamayacağımı söylüyorsunuz değil mi? Kayıt şuan için ilk amacım değil. Guitar rig gibi programlardan güzel ve tatmin edici overdrive sesleri duymak istiyorum tek amacım bu diyebilirim. Senelerdir 15 watt amfiden çıkan vasat overdrive sesleri artık kulağımı tırmalamaya başladı. Tabiki ikinci aşamada kayıt almak isterim eğer referans monitörü ve kayıt alma kalitesi arasında direkt ilişki varsa fiyat performans odaklı referans monitörü ilerleyen zamanlarda düşünebilirim. Tekrardan çok teşekkürler fikirleriniz için

Referans monitörüm olmadan çok verimli bir kayıt alamayacağımı
Referans demek hiçbir etki etmeden gelen sesi aynen yansıtan yani orijinal kaynağına sadık, referans olabilecek demek. Her ne cihazla, her ne kaydettiysen onu dış ortamda duymak istediğinde sesi hiç değiştirmeden veren hopalör cinsidir RefMon. Verimli kayıt almak ne demek bilmiyorum ama ilgisi yok. Kulaklıkla da "verimli kayıt" alırsın hatta hiç bir şey kullanmadan sesleri duymadan da alırsın ne yaptığını biliyorsan.
RefMon'ların amacı farklı, hem çalayım hem dinleyeyim, hem mp3 çalayım vs dersen ideal değil. En basitinden kulak hizanda yaklaşık sola ve sağa 1mt gibi mesafede veya benzeri bir ideal noktası var ona göre yerleştirmen lazım.
Amatör düzeyde bunlarla uğraşmak yerine (uğraşma demiyorum ama..) mesela başka alternatiflere baktın mı? Bodoslama ses kartı alıp, hangi RefMon diye sorup birkaç yüz dolar ile Andy Sneap ya da Nolly olunmuyor. Belki kısa vadede mesela Katana gibi ID:Core gibi ses kartı olarak da kullanıp aynı zamanda hem amfi, hem Monitor gibi kullanabileceğin alternatiflere baktın mı?
Bu konu çok konuşuldu, forumda arama yap biraz, ses kartı mı alayım, hangi monitor vb gibi temalı epey başlık var hem de yakın zamanlarda. Defalarca anlatıldı, o yüzden bir daha yazmayalım ... gerçi yine özetlemiş oldum üstte :)

Amfideki ve karttaki giris çıkışlar nasılsa öyle bir mono kablo almalısın. 6,35 veya 3,5 mm olurlar boyut olarak.

Instagram gitaristligi için kayıt alınacaksa monitör şart degil.

Nasıl ton çıkar, iyi olur mu soruları zaten ürünün siparisi geçildiği için önemsiz. Yorumlar zamanı geri cevirmeyecek, denenip görülebilir.

Eğer uzun süreli kayıt yapmayacaksanız giriş seviyesi kulağı fazla ağrıtmayan referans kulaklık ile çalışabilirsiniz. Yine de uzun vadede kulağa zarar vereceğinden ikinci el odanızın boyutuna göre iş görecek referans monitörlere bakmanız iyi olacaktır.

kaldi ki reference monitor olarak bilinen bircok reference monitorun reference monitorle alakasi olmadigi gibi olanlari da reference monitörü olarak kullanabilmen icin odanin akustigini bile duzeltmek gerek o reference i almak icin, herhangi bir amfinin zaten reference monitor olmasi mumkun degil tabiatina aykiri bir durum çünkü

Ben evde eşim, komşular rahatsız olmasın diye genelde, Ses Kartına Referans kulaklığımı ( Presonus H7) bağlayıp çalıyorum veya kayıt yapıyorum. Şayet Videolu bir kayıt yapıyorsam, Line in kaydettiğim track ile Video'nun kaydettiği görüntü ve sesi senkronize edebilmek için Referans kulaklığımı taktığım yere, bilgisayarımda kulllandığım, ne zaman satın aldığımı bile hatırlamadığım Sound Blaster Hoperlörlerimi bağlıyorum. Böylece dışarıya bir şekilde sound çıkıyor. Sonra detaylı tonlamayı DAW'a kaydettiğim ham sinyal üzerinden Kulaklıkla tekrar tekrar dinleyerek yapıyorum.

Referans kulaklığı alın işinizi Gayet iyi görür Ref Monitörü alana kadar.Zaten neden deneyesiniz MG15 İ hoparlör gibi,tek bir hoparlörden Tiz kuru tuhaf bir ses gelir.
Müzik setine gitar bağlardım çocukken onun gibi birşey,amfi alamamıştık o zaman o yüzden gerçi:))))

kaldi ki reference monitor olarak bilinen bircok reference monitorun reference monitorle alakasi olmadigi gibi olanlari da reference monitörü olarak kullanabilmen icin odanin akustigini bile duzeltmek gerek o reference i almak icin, herhangi bir amfinin zaten reference monitor olmasi mumkun degil tabiatina aykiri bir durum çünkü
Merhaba, arkadaşın bahsettiği line out/MP3 çalar çıkışları var anfilerde. Bu demek oluyor ki Anfilerden müzik dinlenebiliyor. Ben bunu Marschall ın MG 15 CDR anfisinde denemiştim. Gayet güzel bir ses çıkışı vermişti. Bu çıkışı aynı zamanda evde çalarken (kayıt etme veya değil) referans monitor olarak kullanıması neden mümkün olmuyor?

çünkü sesi flat vermez o amfi zaten amaci o değil yani bir referans sunmaz kayit için, flat bir duyum sağlamanız için düzgün bir referans monitörü şart + odanin akustiğini de düzenlemek gerekir çünkü odanin akustiği de sesi degistirir basslari etkiler uğultu gelir vs.

Merhaba, arkadaşın bahsettiği line out/MP3 çalar çıkışları var anfilerde. Bu demek oluyor ki Anfilerden müzik dinlenebiliyor. Ben bunu Marschall ın MG 15 CDR anfisinde denemiştim. Gayet güzel bir ses çıkışı vermişti. Bu çıkışı aynı zamanda evde çalarken (kayıt etme veya değil) referans monitor olarak kullanıması neden mümkün olmuyor?
Ses vermez demedi kimse hatta "dinlenilir" ses de verir.
Referans Monitor spesifik bir cihazın adıdır ... flat response özelliği vardır, belli koşullarda (oda, stüdyo vs) kullanılır. Ses çıkan herşey RefMon değildir. Arkadaşın sadece dandik bir amfiye kablo takıp mp3 çalmış. Bu o amfiyi RefMon yapmaz.
Mesela Qled ekranım var bir de eski tüplü TV. Aynı kabloyu takıp ikisinden de görüntü alırım ama bu tüplü ekranımı HD yapmaz. Biri Qled biri dandik ekrandır, ha seyredersin idare edersin ayrı.
MG15 zaten çok dandik de eli yüzü düzgün combo amfilerin hoparlörleri çok genellersek Low-Mid-Hi olarak 50hz, 500hz ve 10khz gibi rakamlarda dolanır. RefMon'lar ise hem bass hem tweeter sahibi olarak ve prodüksiyon yaparken ihtiyaç duyacağın için 50hz ve altında başlayıp en az 20kHz üzerine çıkarlar dolayısıyla adam gibi müzik de dinleyebilirsin. Mesela MG15 ile flac olarak kaydedilmiş bir orkestra eserini dinle, sonra düzgün bir setup ile dinle ... popstar'dan elenen isimsiz biriyle Freddi Mercury karşılaştırmış gibi olacaksın.
Bir kez daha diyeyim, kural yok kim ne istiyorsa denesin ama hoparlör başka şey, monitor başka, referans monitor başka, studio monitor başka, PA sistemi başka... herşeye RefMon demeyin :)

Herkese iyi günler diliyorum. İbanez grg170dx gitara ve marhsall mg15 amfiye sahibim. Herkesin yaşadığı amfinin kendi tonlarının tatmin edici gelmemesi sorununu yaşıyorum ve araştırmalarım sonucu bana uygun olduğunu düşünüp Behringer U-phoria Umc22 ses kartı siparişi verdim. Guitar rig gibi uygulamalarla güzel tonlar alıp kayıtlar almak istiyorum. Mikrofon falan bağlamayacağım ses kartına sadece gitarımı bağlayacağım. Buna dayanarak amfimin kulaklık logolu yerini ses kartının output çıkışına bağladığım zaman referans monitörü gibi kullanabilir miyim amfimi?Alacağım sonuçlar ne kadar iyi olur? Hayal kırıklığına uğrar mıyım çok kötü bir sound alıp? Son soru olarak elimde bir adet jack kablosu var, buna ek olarak hangi kabloyu temin etmem gerekir amfimi referans monitörü (eğer yanlış kullanıyorsam bu kelimeyi ses çıkışı aracı olarak diyeyim) gibi kullandığım senaryoda ve hangi dönüştürücülü kabloya ihtiyaç duyarım? Cevaplarınız çok değerli benim için teşekkürler herkese şimdiden.
Bal gibi de kullanırsın, şimdi sana ne yapacağını söyleyeyim aynı benim yaptığım gibi gitarı direk jak ile ses kartının girişine yani in yazan deliğe takacaksın, sonra ses kartının out yazan kısmını da amfinde eğer varsa aux (bu hem in hem out diye geçiyor) deliğine bağlayacaksın. Ama genelde bu amfideki aux ya da in/out deliği aynı kulaklık gibi bir jak kalınlığına sahip olur yani 20 liraya bir de bir tarafı kalın gitar jakı diğer ucu da ince kulaklık jakı kalınlığında olan bir kablo alman lazım. Sonra da ses kartı ile ister guitar rig aç ister cubaseden kayıt al ister audacity'de takıl, gayet kayıt da alırsın, eş zamanlı da çalarsın, sesi tatmin de eder. Eğer yapamazsan hemen yaz bana özelden sana hem programı hem ses kartını nasıl bağlayacağını ve diğer bağlantıları gösteririm, fotoğraf da atarım.

Amfiyi bu şekilde Guitar Rig gibi programlarla kullanacaksanız en doğru yöntem ya doğrudan power amp'a girmek ya da efekt dönüşünü kullanmak. Preamp aşaması devre dışı bırakılmalı yani. Aynı şekilde Guitar Rig'de de kabin devre dışı bırakılmalı, zaten kabine bağlıyorsunuz.

Efekt döngüsü ya da power amp girişi yerine AUX kullanmak amfinin devrelerinin nasıl tasarlandığına bağlı. Eğer AUX preamp aşamasını pas geçiyorsa kullanılabilir, genelde geçer zaten. Geçmediğini görmedim. Ama ses kartının düz çıkışı yerine ses kartının kulaklık çıkısını kullanmanızı öneririm, AUX genelde stereo alır, kulaklık çıkısından çıkacak sinyali bekliyordur. Ama tabii ki ben böyle dedim diye böyle yapmayın, genel bilgi bunlar. HER ZAMAN İLK YAPMANIZ GEREKEN AMFİNİZİN KULLANMA KILAVUZUNA VE DEVRE ŞEMASINA BAKMAK.

Referans monitör gibi kullanamazsın ama, bu yukarda anlattığımda amfiyi monitör olarak kullanmıyorsunuz, power amp + hoparlör olarak kullanıyorsunuz. Powered cabinet yani. Eğer referans monitör olarak kullanabilseydiniz zaten öncelikle Guitar Rig'in kabinet kısmını kapatmanız gerekmezdi.

Geri