Gitarımı satmalı mıyım?

Merhaba. Yamaha AES 720 gitarımı satıp SX Startocaster almayı planlıyorum. Çalım kolaylığı bakımından bana zor geliyor AES 720. Hiç deneme fırsatım olmadı ama SX daha rahat çalınabilir gibi duruyor. Ayrıca gitarımı satıp bu gitarı almaya değer mi?
Gitarımın klavyesinden, görünümünden ve ağırlığından dolayı memnun değilim. SX gitarı sıfır alacağım.
Eğer SX alma diyorsanız önerilerinize açığım. Maksimum 2000 TL bütçeye sahibim. Amfim ID Core 10 V2.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yamahanın sapında sorun mu var tam olarak problem nedir? Sap ayarı, tel yüksekliği entonasyon sorunu var mı yamahada? Bu gibi durumlar çalımda rahatsız ediyor olabilir. Yoksa sadece sapa alışamadınız mı?
Sap ve fret kalınlığı. Tel yüksekliğinden emin değilim, fazla gitar deneme şansım olmadı ama o da yüksek geliyor bana.
Yamaha satıp SX almak 😕
Ben olsam AES'i 3000'e satar 2000 daha koyup 2.el Player Strat veya o seviyede bir gitar alırım.
Satılmıyor... 2000'e koydum alan olmadı. İlan fiyatı net 1600 TL. Bu yüzden paramın yettiği, sıfır, çalımı kolay ve kozmetik olarakta doyurucu gitar istiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorun gitarın Ayarsızlığından da Olabilir bence,bir Luthiere götürün.Sx alınca birşey değişeceğini sanmıyorum.Ayarı bozulursa oda rahatsız gelir çokta konforlu aletler değiller.
Götürmüşlüğüm var. Farketmediğim herhangi bir sıkıntı varsa söylemesini istedim. Söylediklerinden başka bir sıkıntısı yok dedi. İşlemlerin sonunda gitarın çok sağlam çok güzel vs cümlelerini ekledi. Benim açımdan sıkıntı olan bu gitarın başlangıç olmaması, benim ise yeni başlamış olmam. Bilmiyorum, ilk aldığımda da bir gitar hocası klavyenin rahat olduğunu söyledi. Bir başka gitarist aynı gitarı arkadışının kullandığını ama çalamayıp bir kenara koyduğunu söyledi. Kulak aşinalığım olmadığı için farkı şuanlık anlayamıyorum. Gitarın sağlam bir gitar olduğunu farkındayım. Ama bana haz vermiyor.

Başlangıç gitarı diye bir şey yoktur başlangıç denen şey ucuz gitarın süslenmiş adıdır. Tabiki rahatlığından memnun değilseniz değiştirin ama almadan önce bir deneyiniz ben şahsen yamahada kalırdım.
Deneme şansım pek yok. Ebet Yamaha marka ve işçilik kalitesi bakımından iyi. Ona sözüm yok. Piyasası olmadığı için değerinde satış da yapamıyorum. Keşke kullanmış veya kullanmaya devam eden biri olsada şuraya gelip gitar hakkında fikirlerini belirtse..
Eldekini satmadan diğer gitarları dene derim. Zaten stratlar bir malmsteen değilsen çok rahat gitarlar da değildir. Günün sonunda attan inip eşeğe binme durumu olmasın da ...
Sonuç olursa eğer böyle olacak gibime geliyor.

Sap ile ilgili problem kalınlıksa SX lerinde sapının da ince olduğu söylenemez yani bir Ibanez profilinde sap beklemeyin gayet eli dolduran kalın bir sap vardı bendeki SX stratta. Bendeki strat eski tip klasik Fender kesimli headstocka sahip modeldi belki yeni modellerde farklıdır bilemiyorum. Elinizdeki gitarın donanımı standart bir SX den çok daha iyi gözüküyor ve muhtemelen işçiliğide daha iyidir. Bulunduğunuz il neresi bilemiyorum ama farklı markaları deneme şansınız varsa denemeden almayın. Yazdıklarınızdan yeni başladığınızı düşünüyorum sap ayarı ya da tel yüksekliği ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız bu ayarları yaptırıp biraz daha şans verebilirsiniz. Yine de olmuyorsa olmuyordur ama diğer arkadaşlarında belirttiği gibi denemeden almanız durumunda hayal kırıklığına uğramanız oldukça yüksek.

Sap ile ilgili problem kalınlıksa SX lerinde sapının da ince olduğu söylenemez yani bir Ibanez profilinde sap beklemeyin gayet eli dolduran kalın bir sap vardı bendeki SX stratta. Bendeki strat eski tip klasik Fender kesimli headstocka sahip modeldi belki yeni modellerde farklıdır bilemiyorum. Elinizdeki gitarın donanımı standart bir SX den çok daha iyi gözüküyor ve muhtemelen işçiliğide daha iyidir. Bulunduğunuz il neresi bilemiyorum ama farklı markaları deneme şansınız varsa denemeden almayın. Yazdıklarınızdan yeni başladığınızı düşünüyorum sap ayarı ya da tel yüksekliği ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız bu ayarları yaptırıp biraz daha şans verebilirsiniz. Yine de olmuyorsa olmuyordur ama diğer arkadaşlarında belirttiği gibi denemeden almanız durumunda hayal kırıklığına uğramanız oldukça yüksek.
Teşekkür ederim. SX düşünmüyordum, ikinci el schecter sun valley kaçırdım. Gitarımı da satma arifesindeydim. 2000 liraya da güzel gitar yokki.

Teşekkür ederim. SX düşünmüyordum, ikinci el schecter sun valley kaçırdım. Gitarımı da satma arifesindeydim. 2000 liraya da güzel gitar yokki.
Muhtemelen les paul kasa sizin için uygun olmadığı için rahatsız geliyor olabilir. Ben de 09 telle epiphone çalmıştım. Don lastiği gibi gelmişti. İbanez rg serilerine bakabilirsiniz. Vasattır ama başlangıçta iyidir. İkinci elde bir sürü gitar denedim ama parasını hakettiğini düşündüğüm gitar rg370 idi. 1400 liraya alıp 200 lira luthier masrafına ayırıp inanılmaz rahat bir gitara sahip oldum. Sap kalınlığını beğenirseniz mutlaka düşünün derim.

Muhtemelen les paul kasa sizin için uygun olmadığı için rahatsız geliyor olabilir. Ben de 09 telle epiphone çalmıştım. Don lastiği gibi gelmişti. İbanez rg serilerine bakabilirsiniz. Vasattır ama başlangıçta iyidir. İkinci elde bir sürü gitar denedim ama parasını hakettiğini düşündüğüm gitar rg370 idi. 1400 liraya alıp 200 lira luthier masrafına ayırıp inanılmaz rahat bir gitara sahip oldum. Sap kalınlığını beğenirseniz mutlaka düşünün derim.
Deneme şansım çok düşük. Sap kalınlığından kastınız nedir?

Bugüne kadar “bu gitar rahat değil, daha kendime göre birşey almalıyım” diye alım satım takip ettiğim sürenin 1/3ü kadar egzersiz yapsaydım, heralde Guthrie Govan olurdum.

İşin şakası bir tarafa, çok major bir problem olmadığı sürece metronom, kahve ve gitar üçlüsünün aşamayacağı hiçbir problem yoktur.

Yamaha mı, Sx mi sorusuna gelince, tereddütsüz Yamaha.

Bence 2 3 hafta dişinizi sıkıp günde sadece 1 saat kadar aksatmadan chromatic yada spider parmak egzersizi yaparsanız aslında elinizdeki sapta bir sorun olmadığını ve alıştığınızı farkedeceksiniz. Bence bir deneyin, boşa kürek çekmeyin.
Sorunun çoğu zaman kendimde olduğunu düşünüyorum ben de. Bağlamadan geçtim gitara el alışkanlığındanda olabilir.
Bugüne kadar “bu gitar rahat değil, daha kendime göre birşey almalıyım” diye alım satım takip ettiğim sürenin 1/3ü kadar egzersiz yapsaydım, heralde Guthrie Govan olurdum.

İşin şakası bir tarafa, çok major bir problem olmadığı sürece metronom, kahve ve gitar üçlüsünün aşamayacağı hiçbir problem yoktur.

Yamaha mı, Sx mi sorusuna gelince, tereddütsüz Yamaha.
Egzersiz yapmıyorum hiç. İstediğim şarkıyı çalma peşindeyim. Bir hoca ile bu sorunun önüne geçeyim dedim bu sefer maddiyat sıkıntı yarattı. Kendim yapmaya kalktığımda pek de istikrarlı olmadığımı gördüm.

Deneme şansım çok düşük. Sap kalınlığından kastınız nedir?
İbanez gitarların sapı epey ince olduğu için bazılarının hoşuna gitmeyebiliyor. Mesela bağlamadan geçtim demişsiniz. Eğer gitarın sap ayarı ve tel yüksekliği normal ise biraz alışmayı deneyin derim. Ben de zamanında klasik gitardan direkt ibanez'e geçmiştim. Sapı ilk başta ip gibi geliyordu. Şimdi alıştığım için çok rahat çalabiliyorum. Bence iyi bir müzisyen basit ekipmanlarla da iyi işler çıkarabilir. Örnek arıyorsanız Barış Benice'nin Ltd f250 ile attığı kayıtlara bakabilirsiniz.

Bu arada İbanez ince sap çok rahat,Fender gibson kalın sap rahatsız diye birşey yok.Çalım stilinizle alakalı.Fenderi Gibson Blues rock çalanlar sadece Tonundan dolayı tercih etmiyor.Bend,vibrato yada baş parmakla sapı kavrarken daha iyi hissettiyor o tarz çalana.Ama shred vs daha modern tarz çalana ibanez jackson gibi ince saplı gitarlar rahat geliyor.Yani kişiye göre değişir.Şahsen ben ince saplı bir gitarla çalamam,kötü olduğu için değil,tarzdan dolayı.Ama bir Fender Gibson çok rahat tabi bana göre.
Bu yüzden önce bir Pişin amatörlüğü atın sonra farkları anlarsınız.İlk yıllarımda bende de çok ince saplı üst model Japon jackson vardı ama bir süre sonra Bileklerimi ağrıtmaya başladı blues rock çalarken ve sonsuza kadar Fendere döndüm...Bence sizin şu an için daha az çalışmanızla alakalı Rahat olmaması,daha durun kaslar bir alışsın hemen olmaz.Boş yapanlarada kulak asmayın o rahat değil bu rahat değil.Herkes sevmediği çalamadığı gitara b.k atıyor....:)

Geri