Sarı Sitede 3600'den Fazla İkinci El Gitar İlanı var

İçinde X-6 'yı yanlışlıkla mı göndermiş ben mi yanlış anladım :)
Ilanda gitar çanta yazıyordu, ben gitar çantası diye düşündüm, turuncu çok güzel bi Ritter çanta, fiyatı da iyiydi. Gitar + çantayı kast etmiş ilanı açan kişi. Bi keresinde ilginçtir yine Ritter çanta almak istemiştim, satıcının eşi yanlışlıkla keman göndermişti ama onu geri gönderdim. 😅

Biraz da bizle paylaş yav, bulduğum bütün ilanlar sıfırının %85-90 fiyatına :D
Hocam iki hafta önce Sahibinden'de 1600 TLye Hirade klasik gitar vardı. I mean Amerika'da 1000 Dolar civarı satılan Takamine'in daha üst model el yapımı olan prestij serisi bu. Malesef ki tam o gün araba bozuldu, hem ayağım yandı ve büyük bi masraf da çıktı, ilgilenemedim. Yoksa saniyede onu da almıştım. Işin ilginci ben alamadım ama 2 gün bekledi ilan. Şaka gibi... Hirade ulan bu, gençliğimizde Lay Lay Lom vitrininde görüp rüyalarda kavuştuğumuz gitar. 😅

Hocam iki hafta önce Sahibinden'de 1600 TLye Hirade klasik gitar vardı. I mean Amerika'da 1000 Dolar civarı satılan Takamine'in daha üst model el yapımı olan prestij serisi bu. Malesef ki tam o gün araba bozuldu, hem ayağım yandı ve büyük bi masraf da çıktı, ilgilenemedim. Yoksa saniyede onu da almıştım. Işin ilginci ben alamadım ama 2 gün bekledi ilan. Şaka gibi... Hirade ulan bu, gençliğimizde Lay Lay Lom vitrininde görüp rüyalarda kavuştuğumuz gitar. 😅
İyice kıskandırıyorsun şu an, rast gele hocam.

İşlemlerinin %90'ı alış, %10'u satış olan biri olarak yüksek fiyatların bazen satıcıdan bazen alıcıdan kaynaklandığını düşünüyorum. Bazen de arz ve talep doğru zamanda buluşamıyor. Kendimden bir örnek vereyim; yakın zamanda sıfırı 10.000 TL üzeri olan ve sıfır ayarında olan bir ürünü piyasanın da durumunu göz önünde bulundurarak 5.000 TL'ye satışa koydum, çok sabırsız biri olarak kısa sürede son fiyat olarak 4.000TL'ye kadar düşürdüm; 3000TL teklif geldi. Satışı iptal edip bir süre sonra bu kez 7000TL'den satışa koydum, 5000TL'ye sattım. Yani siz ne kadar uygun fiyat yazarsanız yazın illa ki daha düşüğü talep edilecektir. Tabi bazen de olması gerektiği gibi bilinçli ve vicdan sahibi alıcı ve satıcılar doğru fiyatta kolayca buluşabiliyor. Benim tavsiyem genel olarak ürün sıfır ayarındaysa en fazla %70'ine kadar alım yapılması ; üründe sorunlar varsa veya temiz kullanılmamışsa mümkünse hiç alınmaması veya en fazla %50 fiyatına alınması yönünde olacaktır.

İşlemlerinin %90'ı alış, %10'u satış olan biri olarak yüksek fiyatların bazen satıcıdan bazen alıcıdan kaynaklandığını düşünüyorum. Bazen de arz ve talep doğru zamanda buluşamıyor. Kendimden bir örnek vereyim; yakın zamanda sıfırı 10.000 TL üzeri olan ve sıfır ayarında olan bir ürünü piyasanın da durumunu göz önünde bulundurarak 5.000 TL'ye satışa koydum, çok sabırsız biri olarak kısa sürede son fiyat olarak 4.000TL'ye kadar düşürdüm; 3000TL teklif geldi. Satışı iptal edip bir süre sonra bu kez 7000TL'den satışa koydum, 5000TL'ye sattım. Yani siz ne kadar uygun fiyat yazarsanız yazın illa ki daha düşüğü talep edilecektir. Tabi bazen de olması gerektiği gibi bilinçli ve vicdan sahibi alıcı ve satıcılar doğru fiyatta kolayca buluşabiliyor. Benim tavsiyem genel olarak ürün sıfır ayarındaysa en fazla %70'ine kadar alım yapılması ; üründe sorunlar varsa veya temiz kullanılmamışsa mümkünse hiç alınmaması veya en fazla %50 fiyatına alınması yönünde olacaktır.
Alım gücünün düşmesi ve piyasanın orta seviye ekipmanla dolup taşması da çok etkiliyor bence, USA veya Custom Shop düzeyince bir gitar arayan adamın zaten parasal sıkıntısı olmuyor, markette zaten şişmiş durumda olmuyor fakat aynısı Meksika yapımı fenderler için geçerli değil mesela; markette cidden zibilyon tane var ve almak isteyenin için büyük bir yatırım oluşturuyor, piyasadaki fiyatların da 0'ın %85-90ı olması da ikinci el piyasasını durma noktasına getiriyor.

USA veya Custom Shop düzeyince bir gitar arayan adamın zaten parasal sıkıntısı olmuyor

Emin olun onlar da gitar bulamıyor, para olsa ne olacak 😂😂😂😂 Usa veya custom shop seçeneklerinde istenilen modeller çok fazla bulunmuyor ikinci el pazarında, cebinizde paranız olması da bir şey ifade etmeyebiliyor çoğu zaman. Tabi her marka model için geçerli değil bu söylediğim, istisnalar kaideyi bozmaz.

Emin olun onlar da gitar bulamıyor, para olsa ne olacak 😂😂😂😂 Usa veya custom shop seçeneklerinde istenilen modeller çok fazla bulunmuyor ikinci el pazarında, cebinizde paranız olması da bir şey ifade etmeyebiliyor çoğu zaman. Tabi her marka model için geçerli değil bu söylediğim, istisnalar kaideyi bozmaz.
Zaten onu kast ettim, market arzı dar ve almak isteyenin zaten parayla bir sıkıntısı yok. Bu yüzden sarı sitede o tarz ilanlar çok yok, olanlar da satılıyor.

Telli çalgılar> gitar> elektro. Yıllardır bu filtreyi kayıtlı olarak kullanırım. Pandemiden önce 1800-2000 arası ilan olurdu. Neredeyse iki katına ulaşmış 3600 olmuş. Aşırı bir ikinci el arzı var. Ve belli ki kimse satamıyor eskisi gibi.

Öte yandan, uzun zamandır gitar almıyordum, seçeyim bir tane alayım dedim. 3600 ilanın hepsine baktım üşenmedim. 1 tane düzgün ilan göremedim. Ya fiyat mağzaya yakın ulan gider mağzadan alırım dedirtiyor ya da gitar çok çok kötü durumda ki öyle olanlar bile mağza fiyatına göre uygun değil. Hevesim kaçtı vazgeçtim. Eskiden bu tür incelemelerimde 10 20 güzel gitar bulurdum, begenirsem alırdım ya da gitar almayi dusunen arkadaslara önerirdim seçtiklerimi. Şimdi hiç çıkmadı, üzücü bir şey aslında.

Bir de mağza fiyatlarına bakayım dedim. Şunu gerçekten anlamıyorum bilen varsa söylesin: ben 2019da schecter jl 7 denedim dorede. Fiyatı 6550 tl idi. Dolar 5,8di. Yani 1130 dolar. Şu an 1 usd 8,4 bugünkü kur ile 9400 olması lazım ama gitarı 12 bine satıyorlar. Bunu neden yapıyorlar?
2020 de Müzik aletlerine Ekstradan %25-30 daha vergi geldi o yüzden normal fiyatları üzerinden de arttı.Şöyle düşünün Türkiyede araba fiyatlarıda yurtdışından 3 kat daha fazla.İnanılmaz bir vergi var.Kimse bir galeriye gidip niye bu Fiat arabayı bu kadar pahalıya satıyorsun demiyor çünkü nedeni belli.Müzik aletide o hale getirildi malesef.
Sarı site zaten çöplüğe dönmüş durumda,fırsatçı tipler dolmuş.6 ay önce dükkandan pazarlıkla 5000 e aldığı aleti 10 bine satmaya çalışıyorlar.Gebermiş Squier gitara Bulunmaz Kore aman Meksikaya döver geyiği yapıp saçma sapan fiyat koyuyorlar.

2020 de Müzik aletlerine Ekstradan %25-30 daha vergi geldi o yüzden normal fiyatları üzerinden de arttı.Şöyle düşünün Türkiyede araba fiyatlarıda yurtdışından 3 kat daha fazla.İnanılmaz bir vergi var.Kimse bir galeriye gidip niye bu Fiat arabayı bu kadar pahalıya satıyorsun demiyor çünkü nedeni belli.Müzik aletide o hale getirildi malesef.
Sarı site zaten çöplüğe dönmüş durumda,fırsatçı tipler dolmuş.6 ay önce dükkandan pazarlıkla 5000 e aldığı aleti 10 bine satmaya çalışıyorlar.Gebermiş Squier gitara Bulunmaz Kore aman Meksikaya döver geyiği yapıp saçma sapan fiyat koyuyorlar.
Hocam bu doğru mu? Yani tam bilmedigim için soruyorum. Mesela dolar 1.5 iken 1000 dolar olan gitar vergilerle 1900 -2000 lira oluyordu. Yani dolar karşılığının %25-30u kadar ek oluyordu. Bu rakamları tam hatırlamiyorum tabi 10 senelik şeyler ama şunu merak ettim: 2010da dolar karsiliginin %20 fazlası fiyatına alıyorsak şu am bu oran %40lara %50lere çıktı mı cidden

Sıfırı 14K' yı görmüş Epiphone Matt Heafy 7 telli gitarımı 950 dolar(8200 yaklaşık)' a satamıyorum. Bence fiyat gayet iyi. Ama alıcı yok. Bekliyoruz ama çok daha fazla bekleyeceğiz gibi.

Sıfırı 14K' yı görmüş Epiphone Matt Heafy 7 telli gitarımı 950 dolar(8200 yaklaşık)' a satamıyorum. Bence fiyat gayet iyi. Ama alıcı yok. Bekliyoruz ama çok daha fazla bekleyeceğiz gibi.
30 yas uzeri gitaristler halen Epiphone'un en uber super modeli icin bile 4K uzeri sıfır fiyatlari hazmedebilmis degil hocam. Bu gitarlar eskiden "affordable" kategorisindeydi ama fiyatlar uçtu biz fakirlestik. Potansiyel müşteri epey azaldı. Gitariniz da zaten dar bir kitleye hitap ediyorken sabirlar diliyorum.

İthalat vergileri: Neden iki ayda binlerce ürüne ek gümrük vergisi getirildi?​

@ozanbingoll
Bugünkü resmî gazete ile birlikte video oyun konsollarına %50 ilave gümrük vergisi getirilmiştir. Hali hazırda oyun konsollarında %20 ÖTV ve onun da %18 KDV’si alınmaktaydı. Talebi artan her ürünün zincirleme reaksiyon ile vergisi de artıyor sanırım. Tıraş makinelerine dikkat!
...
Türkiye ekonomisinin koronavirüs salgınının etkilerine karşı korunabilmesi amacıyla son 2 ay içinde binlerce ithal ürüne ek gümrük vergisi getirildi.
En son 19 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 800'den fazla ürün için gümrük vergileri artırıldı.
19 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre ilave gümrük vergileri 30 Eylül'e kadar yüzde 30'a varan oranlarda, 1 Ekim'den itibaren 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak.
Daha önce de 18 Nisan, 21 Nisan ve 11 Mayıs gibi çeşitli tarihlerde yayımlanan kararnamelerle de çok sayıda diğer ürüne ek gümrük vergisi getirildi.

Tarih: 26.05.2020
Ayrıntılı Kaynak: Neden iki ayda binlerce ürüne ek gümrük vergisi getirildi? - BBC News Türkçe

Yanlış biliyorsunuz ekstra bir vergi gelmedi hocam, %20 sabit.
Amazon.com üzerinden gümrük vergisi dahil olacak şekilde bir enstrüman seçerseniz %20'lik vergiyi orada da göreceksinizdir.
Konunun Amazondan getirtmekle alakası yok ama.2020 yılında Müzik aletleri dahil birçok ithal ürüne %30 daha ek vergi getirildi.

He
Konunun Amazondan getirtmekle alakası yok ama.2020 yılında Müzik aletleri dahil birçok ithal ürüne %30 daha ek vergi getirildi.

10 senedir gümrük müşavirliğinde çalışıyorum ve gümrük külliyatına bakarak konuşuyorum. %30 ek vergi diye bir şey yok.
Konunun amazonla alakası şudur; senin yerine gümrük işlemlerini kendi bünyesinde yapıyor. Hal böyle olunca sen de oradan kontrol edebilirsin vergi oranlarını. Zor değil oran orantı yapacaksın.

Son düzenleme:
Sitede butik gitar atöylesi sahipleri varsa siparişlerinde bir artış var mı onu merak ediyorum, 2.el USA Japon gitar yerine luthier'e zevkine göre yaptırmak tercih edilebilir.

Bu vergi olayında kafayı karıştıran yukarıdaki haberin başlığı ve içeriği arasındaki farkta gizli. Alt başlık'ta yazılan "...pek çok ürüne yüzde 30 ek gümrük vergisi getirildi." az aşağı inince ise şunu görüyoruz: "...çok sayıda ürüne yüzde 30'a kadar ek gümrük vergisi..." Yani battaniye bir %30 ek vergi yok. Ayrıca vergi "geçici" olduğu için ve çarşaf çarşaf listelerle geldiği için uygulamada standardizasyon oluşmadı. Bundandır iki günde bir "amfi aldım vergi vermedim/ulan vergi yok dediniz amfi aldım evi ipotek ettirmem gerekti şerefsizlerniyedmemiyonuzdsfg" şeklinde farklı tecrübeler okuyoruz.

Bunlar tabii bireysel alışverişler ile ilgili. Bir de ticari amaçlı ürün getirtilmesi var. Onu ben bilmiyorum, bilen anlatsın. Belki orada gitarlar için de geçerli ek vergiler vardır. 🤷‍♂️

Son olarak vergiler genelde lobotomi gibidir. "Geçmiş olsun" dersin de geçmez bir türlü.

Geri