Sarı Sitede 3600'den Fazla İkinci El Gitar İlanı var

Her ürüne %30 gelmedi o ilave vergi. Kimi şeye 5 kimisine 30 geldi. Müzik aletlerine hatta bunların tellerine falan 10-15 gibi bir ilave vergi gelmişti. Belli bir tarihe kadardı ama uzatıp durdular. Şu an durum ne bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla bireysel alıcıya bunu yansıtmıyorlar gümrükte. Firmalar için toplu alımda geçerli olabilir bu durum.

Genel olarak şu konu çok karışıyor, bilen bilmeyen kulaktan dolma sallamaya başlıyor ... son yazışmalar için demiyorum kimse üstüne alınmasın, çok daha eskiye dayanan bir yanlış algı şu:

vergi oranlarına %25 artış yapıldı gibi bir haber çıkıyor... mesela bu fatura bedelinden %10 olan vergi %12.5 oldu demek ama bir çok cengaver klavye yorumcusu buraya veya sanal alemlere ohooo abi kapı teslim fiyatına en az %25 zam geldi gibi felaket tellallığı yapıyor ... okuyup iyi anlamak lazım. Covid sırasında da olan bu.

Bir de şu var Türkiye'de eski haline dönen hiçbir vergi olmadı, olamaz. Artık neyse "geçici" ayarlama, o tarihe kazındı evlatlarımıza miras kalacak demektir. Bakınız 99 depremi sonrası deprem vergileri, ÖTV ayarlamaları vs...

He

10 senedir gümrük müşavirliğinde çalışıyorum ve gümrük külliyatına bakarak konuşuyorum. %30 ek vergi diye bir şey yok.
Konunun amazonla alakası şudur; senin yerine gümrük işlemlerini kendi bünyesinde yapıyor. Hal böyle olunca sen de oradan kontrol edebilirsin vergi oranlarını. Zor değil oran orantı yapacaksın.
''Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar uyarınca, aralarında buzdolabı, bulaşık makinesi, klima, müzik aletleri, spor malzemelerinin yer aldığı 414 ürüne yüzde 5 ile yüzde 30 arasında değişen oranda ek vergi getirildi.''21 EYLÜL 2020

Müzik mağazalarında satılan Enstrumanlara %25-30 arasında ek vergi getirildi.Türkiyeye ithal edip satacaksanız durum budur.2019 öncesi fiyatlara ve şimdikilere bir bakın.

''Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar uyarınca, aralarında buzdolabı, bulaşık makinesi, klima, müzik aletleri, spor malzemelerinin yer aldığı 414 ürüne yüzde 5 ile yüzde 30 arasında değişen oranda ek vergi getirildi.''21 EYLÜL 2020

Müzik mağazalarında satılan Enstrumanlara %25-30 arasında ek vergi getirildi.Türkiyeye ithal edip satacaksanız durum budur.2019 öncesi fiyatlara ve şimdikilere bir bakın.
Bu sayfada Resmi gazete açıklamasına ulaşabilirsiniz.Ayrıca Gümrük dökümanlarından hangi aletleri kapsadığınıda görebilirsiniz

Attığınız linkteki eklerde müzik aletlerine üstte de belirttiğim üzere önce 15 gelmiş sonra da 10a düşmüş olarak gözüküyor. 25-30 diye bir şey yok. Lütfen attığınız şeyleri burada yanlış bilgi vermeden önce dikkatlice okuyun.
Bireysel gümrük alışverişinden bahsetmiyorum,ithalattan bahsediyorum Sizde iyi okuyun.Firmalardan bahsediyorum,gidip dükkandan alınan üründen bahsediyorum.Siz yalnış yönlendirme yapmayın.Yukarıda yazmışsınız zaten Firmaları bilemem ama bireysel Gümrükten alınan ürünler için %10-15 geçerlidir diye.

Resmi gazete ve Evrakta 14. sayfa sonrası %20-30 arası ek vergiler ve mevzuat belirtilmiş siz nereyi okuyorsunuz?
Kardeş gidip Gümrükten kişisel ürün getirtmekten Bahsetmiyorum onda haklı olabilirsin.Bir Dış Ticaret Firması için İthal edilmesinden bahsediyorum.
Geçtiğimiz aylarda %5 düşürülmüştür o kadar.

He

10 senedir gümrük müşavirliğinde çalışıyorum ve gümrük külliyatına bakarak konuşuyorum. %30 ek vergi diye bir şey yok.
Konunun amazonla alakası şudur; senin yerine gümrük işlemlerini kendi bünyesinde yapıyor. Hal böyle olunca sen de oradan kontrol edebilirsin vergi oranlarını. Zor değil oran orantı yapacaksın.

İkinci el ürünlerin getirilmesi yasak diye bir bilgi geldi 92.07.90.10.00.00 gtip kodu için, doğru mudur hocam?

Resmi gazete ve Evrakta 14. sayfa sonrası %20-30 arası ek vergiler ve mevzuat belirtilmiş siz nereyi okuyorsunuz?
14. Sayfada ek2 var. Ek1 ve ek2 belli tarihleri kapsıyor, şu tarihe kadar ek2 sonra ek1deki oranlar uygulanacaktır gibi. Ayrıca ek2 yani sizin tabirinizle sayfa 14ten sonrasında da müzik aletleri yüzde 15 olarak gözüküyor. 25-30 arası değil yani. Gerçi şimdi de 20-30 arası demişsiniz.
Siz yalnış yönlendirme yapmayın.Yukarıda yazmışsınız zaten Firmaları bilemem ama bireysel Gümrükten alınan ürünler için %10-15 geçerlidir diye.
Ben yukarıda firmaları bilemem ama bireysel de 10-15 uygulanıyor demedim. Sanırım firmalara uygulanıyor bireysele uygulanmıyor olabilir dedim, lütfen düzgün okuyun. Ayrıca şu firmalara ayrı oran olduğunu gösteren bir kanıt yok mu, boş laf ile olmuyor. Gizli saklı işler değil bunlar. Kurumsal firma olarak vergi oranını öğrenmek istiyorum, 25-30 olduğunu gösterin bilelim. Ben 10-15 olduğunu gösterdim.

Hocam şimdi şöyle izah edeyim, bu vergilendirme durumu sadece tek bir koşula bağlı değil.
Şu an külliyatta %18 KDV, %6 KKDF, %10 İlave gümrük vergisi görünüyor. (9202.90.30.00.00)

Avrupa Birliği ve Türk Menşeli olmayan eşyadan belirtilen oran üzerinden ilave gümrük vergisi alınır (%10). Ancak, Türkiye'nin taraf olduğu serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde bir çapraz menşe kümülasyon sistemine dahil ülkeler menşeli eşyadan tercihli menşeinin teşviki halinde ilave gümrük vergisi alınmaz.

Örneğin; Endonezya, Ukrayna, Vietnam ve Hindistan menşeli ürünlerde Ek Mali Yükümlülük var %10 oranında. Fakat ihracatçı firma tarafından A.TR belgesi düzenirse bu oran sıfırlanıyor. Bunun gibi bir çok detay var.

İthalatçı firmalarımız bu evrakların teminini kesinlikle istiyor. Fiyatların yüksek olmasındaki asıl sebep dolar kuru, KDV ve navlundur.

Hocam şimdi şöyle izah edeyim, bu vergilendirme durumu sadece tek bir koşula bağlı değil.
Şu an külliyatta %18 KDV, %6 KKDF, %10 İlave gümrük vergisi görünüyor. (9202.90.30.00.00)

Avrupa Birliği ve Türk Menşeli olmayan eşyadan belirtilen oran üzerinden ilave gümrük vergisi alınır (%10). Ancak, Türkiye'nin taraf olduğu serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde bir çapraz menşe kümülasyon sistemine dahil ülkeler menşeli eşyadan tercihli menşeinin teşviki halinde ilave gümrük vergisi alınmaz.

Örneğin; Endonezya, Ukrayna, Vietnam ve Hindistan menşeli ürünlerde Ek Mali Yükümlülük var %10 oranında. Fakat ihracatçı firma tarafından A.TR belgesi düzenirse bu oran sıfırlanıyor. Bunun gibi bir çok detay var.

İthalatçı firmalarımız bu evrakların teminini kesinlikle istiyor. Fiyatların yüksek olmasındaki asıl sebep dolar kuru, KDV ve navlundur.
Hocam güzel bir açıklama olmuş ama ben tr'de 1100 dolara satılan urünün şu an 1350 dolara satılmasına anlam veremiyorum. Gümrük zammından haberim yoktu, bilgim de yok. Ama o zaman niye? Evet navlun faktörü var navlun da arttı. Ama kore/ endonezya gitarları amerikada 1000 dolar ise o gitar hala 1000 dolar. O navlun koreden amerikaya giderken etkili olmuyor da türkiyeye gelirken mi etkili oluyor. Kur farkından arındırılmiş hesaplama bile fiyat artısı bariz ortada. Bu konuda sizin bir açiklamanız var mıdır?

Kesin olan şey şu, zam geldi.
Oranları konusunda bi nevi farklı anlamalar mevcut. Üzerine bir de 9 TL'ye dayanan doları düşünün. Maalesef millete ağır bir yük bindirdiler.

O navlun koreden amerikaya giderken etkili olmuyor da türkiyeye gelirken mi etkili oluyor.
Evet.
Deniz ticaretinde bir sürü güzergah (rota) var. Her mal direkt limandan koy Türkiye'ye yolla gibi gelmiyor.
Sallıyorum Kore'den USA'ya direkt pasifikten mi gidiyor, yoksa arada güney asya hatta Avustralya üzerinden dolmuş mu yapıyor.
Bizim tarafa gelirken Süveyş'ten Akdeniz'e mi çıkıyor yoksa Batı Afrika-Latin Amerika- Hollanda güzergahı mı yapıyor vs vs ...

Yani navlun dediğiniz şeyi aynı fabrikadan yola çıkan iki kamyon biri A istikameti ..... diye düşünme. Üstelik son 2 yıldır yaşanan konteyner krizi de cabası.

Şöyle örnek vereyim covid'in başlarında distribütörlerimizden birinin ihracat yaptığı Irak tarafında sınır kapıları kapanınca giden kamyonlar geri dönemedi veya karantinaya takıldı. Burada resmen kamyon ve konteynerler karaborsa oldu, acil sevkiyat için nakliyeci eşinden dostundan araç bulmaya çalıştı, kamyon başına ektradan binlerce euro ek ücretler havada uçuşmaya başladı. Bunu sineye çekecek durumda çalıştığım şirket, tüketiciye yansıyan bir şey olmadı en azından kısa vadede ama tabi her sektör farklı, müzik mağazası zaten senede bir kaç sevkiyat var onu da ben nasıl üstleneyim direkt fiyata gömerim diyebilir.

Hocam güzel bir açıklama olmuş ama ben tr'de 1100 dolara satılan urünün şu an 1350 dolara satılmasına anlam veremiyorum. Gümrük zammından haberim yoktu, bilgim de yok. Ama o zaman niye? Evet navlun faktörü var navlun da arttı. Ama kore/ endonezya gitarları amerikada 1000 dolar ise o gitar hala 1000 dolar. O navlun koreden amerikaya giderken etkili olmuyor da türkiyeye gelirken mi etkili oluyor. Kur farkından arındırılmiş hesaplama bile fiyat artısı bariz ortada. Bu konuda sizin bir açiklamanız var mıdır?
Türkiye'deki maliyetler artıyor hocam, işletme sahibi olan arkadaşlar daha detaylı cevap verecektirler. En kabaca artan çalışan maliyetleri, sigortası, stopajı, kirası, elektrik ... derken bu işletmelerin %10-%20 kar marjı ile çalışmaları mümkün değil. Navlun ücretlerinin artmasının bir kaç sebebi var; MSC, CMA gibi büyük firmaların tekel konumunda olması, maliyetlerin yükselmesi ama en büyük etken TL' nin değersizleşmesi.

Sanane olum istediği fiyata satar. Mal değneğine bak. Eski mesajlarında milletin fiyat eleştirmesine laf yapmış, sonra da gelmiş ben bunu sattım benden alan bu fiyata koymuş diye AĞLIYOR. 2 ay sonra 1200 lira fazlaya koymuşmuş! Belki 2 ayda dolar bilmem ne kadar arttı? Artmasa bile mağaza fiyatının aşağısına koymuş mu koymamış mı? O zaman sana GİREN ÇIKAN ne? Yok benden pedal alan 1 YIL sonra mağaza fiyatına yakın ilana koymuş falan. Sanane OLUM! Millet fiyat eleştirirken burada cevval kesilmişsin de SANA GİRİNCE Mİ oturup düşünesin geldi?! Mal değneği demiş miydim? Aa evet demişim.

Ne oldu düdüklü makarna kardeş? Asıl içine oturan nedir onu açık yaz sen. Bu yorumunun altında ağır gözyaşına bulanmış aşağılık kompleksi seziliyor. Önce okuduğunu anlamaya çalış bir de.

AĞLAYA AĞLAYA abi buna da şu kadar indirim yap, param yok, kullanıcam, çok ihtiyacım var diye yakınarak satın alan kişi satın aldığı şeyleri 3 katı fiyatı ilana koyması benim kitabımda karaktersizliktir. Tekrar karşıma çıkarsa ağzının payını vereceğim anlamına gelir. “İki ayda doların bilmem ne kadar” arttığını göz önüne alarak yapıyorum yorumumu. Ayrıca ben sıfırının üçte birine vermişim, fiyat değişse ne değişmese ne? Yanındaki onlarca pedal ile birlikte neredeyse sıfır fiyatına ilana koymuş. Bildiğin al-sat yapıyor işte.

Sen şimdi gidip içinde ukde kalan duygularınla geceleri yastığını ıslatmaya devam et. Değneğe çok meraklıysan özelden telefon numarası gönderirsin, sana değneği açık açık gösteririm, hatta kapına kadar gelir istersen.

///

Ayrıca al-sat yaptığı için bu forumda eleştirildiğinin farkında olan, bunu anonim hesaplardan bu forumda ters psikoloji yaparak püskürttüğünü sanan şark kurnazları kendini çok belli ediyor.

Geri