James Labrie

images (70).jpeg
IMG_20210611_063130.jpg

IMG_20210611_063100.jpg

images (71).jpeg

ceyms labri

Yıllarca zerre sevemedim hatta yabancı forumlarda eleştirip fanboy'larıyla fakyu'lu filan atışmışlığım vardır .... ben efendiyim de karşıdaki embesil ergenler küfretti hep :) .... neyse demem o ki zaman içinde ısındım lan, hatta DT'ın aslında önemli bir parçası herifin vokali. Hastası değilim ama toplam reçetedeki olmazsa olmaz bir bileşen kendisi itiraf edeyim.

Yıllarca zerre sevemedim hatta yabancı forumlarda eleştirip fanboy'larıyla fakyu'lu filan atışmışlığım vardır .... ben efendiyim de karşıdaki embesil ergenler küfretti hep :) .... neyse demem o ki zaman içinde ısındım lan, hatta DT'ın aslında önemli bir parçası herifin vokali. Hastası değilim ama toplam reçetedeki olmazsa olmaz bir bileşen kendisi itiraf edeyim.
Gayet sağlam bir vokal olmasına rağmen bu adam hakkında hep eleştiriler duymuşluğum var. Ancak eleştirilerin tam olarak neye dayandığını anlayamadım hiç bir zaman:)
DT 'yi artık hiç dinleyemiyor ve son derece sıkıcı buluyorum, ama Labrie gerçekten iyi bir vokal. O müziğin içinde beni tek sıkmayan şey onun vokali hatta...
Adamın sesinin tınısını sevmeyenler olabilir , ama o zaten çok kişisel bir şey. Bir şeye "kötü" demek için daha somut şeyler lazım. Bu fanboyluk çok yıkıcı bir hadise. Vaktiyle bu forumda Dio tribute için söyleyen bir metal grubunun vokaline "sıradan" demiştim, adam delirmişti !!! "Rainbow in the Dark" söylemiş, şarkıyı 1.5 ton aşağı transpoze etmişler. Buna rağmen zorlanıyordu vokal, vuramadığı notalar vardı ve şarkının bütün duygusu da gitmişti tabii.... Zaten tekniği zayıf olduğu için Dio ile aynı yerden şarkıyı söyleyemiyor, ama ortada bu kadar somut problem varken bile adam "sıradan" ifadesine dayanamadı.
Bir ara da Madcap grubunun vokali için ( ki, gerçekten çok sağlam bir rock vokali...) "vokal olmuyor" filan gibi laflar etmişti birileri. "Sevmedim, ısınamadım..." filan dersiniz anlarım. Ama çatır çatır söyleyen bir vokale "olmuyor" demek... bilemedim. "Olmayan ne, söyleyin, biz de bilelim" demek istiyorum bu durumda.
Not: Bu vokaldeki beğeni meselesine biraz fazlaca bir maçoluk, sert çocukluk filan da bulaşıyor galiba. Bunları ortaokulda filan biz de derdik ama, yani ne bileyim... Tizlere çıkan adamlara kimimiz hayran olup dinlerken, kimileri de "garı gibi çıkıyo sesi..." filan diyorsa şaşırmayacağım.
Not 2: Şaka bir yana, DT şarkılarını söylemek gerçekten son derece zor. Labrie'yi eleştirenler, aslında adamın ne kadar müthiş bir iş başardığını da pek anlamıyor gibi geliyor bana .

Son düzenleme:
jeff scott soto, johnny gioeli, jorn lande, labrie.

grubunuz olsa, hard n heavy yapacaksınız diyelim. hadi progressive metal olsun. hangisini İSTEMEZSİNİZ?

cevap net bence.

jeff scott soto, johnny gioeli, jorn lande, labrie.

grubunuz olsa, hard n heavy yapacaksınız diyelim. hadi progressive metal olsun. hangisini İSTEMEZSİNİZ?

cevap net bence.
Bence de. Tabii ki Gioeli'yi istemem:)
Şaka bir yana, o adamın diskografisinde prog metal var mı ? Diğerlerinin asıl kariyeri prog metal olmasa bile, o işlere de girdiler neticede...

diskografisinde prog metal olmasının ne önemi var. arjen lucassen landeyi çağırmasa landenin de olmayacaktı.

james labrie, cem adrian'nın PROG METAL izdüşümü bence.yav çohiyi yav oktav falan. açıyoruz şarkıyı vıyvıyvıyvıy bir şeyler söylüyor. dinlerken hiçbir şey hissetmiyorum, aktaramıyor bana. dt fanı hatta dinleyicisi de değilim. ince sesli adam sevmiyom yaaa mevzusu da değil bu. helstar, fates warning, helloween dinlerken bu kadar yavan hissettirmiyor.

kötü mü? değil. madbişey örneği ondan iyi olmuş önceki yorumda, hanımefendiyi senelerce dinledik beğeniyle de olmuyor bazı şeyler bazı durumlarda. olay iyi kötü olmaması değil zaten. beni de alsalar blues grubuna ben de çalamam mesela dinleyenleri tatmin edecek şekilde. la buluz dinlemeye geldik gafamızı zigdin derler.

diskografisinde prog metal olmasının ne önemi var. arjen lucassen landeyi çağırmasa landenin de olmayacaktı.

james labrie, cem adrian'nın PROG METAL izdüşümü bence.yav çohiyi yav oktav falan. açıyoruz şarkıyı vıyvıyvıyvıy bir şeyler söylüyor. dinlerken hiçbir şey hissetmiyorum, aktaramıyor bana. dt fanı hatta dinleyicisi de değilim. ince sesli adam sevmiyom yaaa mevzusu da değil bu. helstar, fates warning, helloween dinlerken bu kadar yavan hissettirmiyor.

kötü mü? değil. madbişey örneği ondan iyi olmuş önceki yorumda, hanımefendiyi senelerce dinledik beğeniyle de olmuyor bazı şeyler bazı durumlarda. olay iyi kötü olmaması değil zaten. beni de alsalar blues grubuna ben de çalamam mesela dinleyenleri tatmin edecek şekilde. la buluz dinlemeye geldik gafamızı zigdin derler.
Aşağı-yukarı anladım aslında da, ilk mesajda söylemeye çalıştığım şey buydu biraz:)
"Olmuyor" ibaresini kişisel beğeniden kurtarmak mümkün değil; neyin olmadığından ziyade, o kişinin ne beklediğini anlatıyor bize.
Vaktiyle vokalist (hiç de fena vokalist değildi bu arada ve DT hayranıydı...) bir arkadaşla konuşurken Mark Boals lafı geçmiş, adamın sesini de taklit ederek "o tınıya katlanamıyorum" demişti. Derhal anlamıştım adamı (ve ben Mark Boals'u çok severim bu arada...). Kendi sesime kayıtta tahammül edemedim yıllarca, bu işin bence gerçekten bayağı "derinlere" (Bkz: psyche...) uzanan bir kısmı var. Vokal, bence başka pek çok şeyden daha fazla yargılayıcılığı tetikleyen bir hadise.

Bu arada, Lande'nin diskografisinde Ark var; onu es geçmeyelim. Yaptığı belki de en müthiş iş; adam başka biriyle şarkı yazınca potansiyeli katlanıyor.
Aklıma gelmişken, Concrete Donkey kayıtlarındaki vokaller size mi ait ?

Sesine katlanabildiğim iki şarkı var, biri Finally Free, öteki as I am... Diğer parçaları o yokmuş gibi dinlemeye alıştırdım kendimi. Hatta şimdi tekrar düşününce tek katlanabildiğim parça Finally Free olduğuna karar verdim.

Dream Theater’ın geriye kalan tüm parçalarını(üyelerini) çok çok çok seviyorum ve saygı duyuyorum. Benim için bir rock / metal grubundan çok daha fazlası. İyi ki varlar.

boals örneği de güzel bir örnek. rainbowdan bağımsız.

accık gitar çalan insanlar olarak hepimiz malmsteen dinledik bir miktar.
marching out albümünün vokalleri ve odyssey vokalleri ile trilogy'i kıyaslayasak. boals söylüyor mu? evet söylüyor. ama hepimiz sadece trilogy suite'i biliyoruz o albümden. kötü değil değil ama işte boals diyorum ben hem rainbowda hem malmsteende. dt dinleyenlerin başka şansı yok.

boals örneği de güzel bir örnek. rainbowdan bağımsız.

accık gitar çalan insanlar olarak hepimiz malmsteen dinledik bir miktar.
marching out albümünün vokalleri ve odyssey vokalleri ile trilogy'i kıyaslayasak. boals söylüyor mu? evet söylüyor. ama hepimiz sadece trilogy suite'i biliyoruz o albümden. kötü değil değil ama işte boals diyorum ben hem rainbowda hem malmsteende. dt dinleyenlerin başka şansı yok.
Ben her 3 albümün hayranı olduğumdan ve 3'ünü de ayrı sevdiğimden, benim orada tercih yapmam imkansız. İlk dinlediğim Soto olduğu için belki biraz ona ekstra torpil yapabilirim:) Adam da bahtsızdır bu arada, I'll see the light tonight'ı söyler, klipte Boals... "Carry on Wayward Son" coverını o söyler, görüntü de yine Mark Boals..:))))
Not: Gitaristlerin Trilogy Suite hastası olduğu doğrudur; ama ben o albümü ilk dinlediğimden beri (yaş 14 filan...) "You Don't remember ...."a vurulmuşumdur. Benim gitarist kılığında vokalist olduğum o zamandan belliymiş ama, çok geç düştü jeton.... Kader utansın.
Rainbow'da söylemedi ama Boals... Douglas "Doogie" White (bir diğer Malmsteen vokali...) ile karışmış olabilir. Gezegende hem Blackmore hem de Malmsteen'e vokal yapmış iki adamdan biri...

Ben her 3 albümün hayranı olduğumdan ve 3'ünü de ayrı sevdiğimden, benim orada tercih yapmam imkansız. İlk dinlediğim Soto olduğu için belki biraz ona ekstra torpil yapabilirim:) Adam da bahtsızdır bu arada, I'll see the light tonight'ı söyler, klipte Boals... "Carry on Wayward Son" coverını o söyler, görüntü de yine Mark Boals..:))))
Not: Gitaristlerin Trilogy Suite hastası olduğu doğrudur; ama ben o albümü ilk dinlediğimden beri (yaş 14 filan...) "You Don't remember ...."a vurulmuşumdur. Benim gitarist kılığında vokalist olduğum o zamandan belliymiş ama, çok geç düştü jeton.... Kader utansın.
Rainbow'da söylemedi ama Boals... Douglas "Doogie" White (bir diğer Malmsteen vokali...) ile karışmış olabilir. Gezegende hem Blackmore hem de Malmsteen'e vokal yapmış iki adamdan biri...
rainbowda doogie white ile karıştırdım. boals'ı :/ kafam çok iyi boals'ın dokken döneminden kafam bulanmış.

şunu atatyım hoekstra var gitarda.

Portnoy'un zoruyla ses telleri kötüyken turneye çıkmaya zorlanması ve daha sonra eskiden kankayken Portnoy tarafından gruptan atılmaya çalışılması gibi olayları vardır...Portnoy'u severim ama sağlam kelek atmıştır...tam yükselişteyiz vb diye turneyi zorlamasaymış keşke...

2002'ye kadar tam düzelemedim diyor ama hiçbir zaman 1995 öncesi gibi olamadığına dair düşünceler mevcut...

bu redditteki uzun cevaba bakabilirsiniz...James ile ilgili olumsuz yorumları bile araştırmış internetten çakal Portnoy :)

Portnoy'un zoruyla ses telleri kötüyken turneye çıkmaya zorlanması ve daha sonra eskiden kankayken Portnoy tarafından gruptan atılmaya çalışılması gibi olayları vardır...Portnoy'u severim ama sağlam kelek atmıştır...tam yükselişteyiz vb diye turneyi zorlamasaymış keşke...

2002'ye kadar tam düzelemedim diyor ama hiçbir zaman 1995 öncesi gibi olamadığına dair düşünceler mevcut...

bu redditteki uzun cevaba bakabilirsiniz...James ile ilgili olumsuz yorumları bile araştırmış internetten çakal Portnoy :)

Hahaha.... Aynı grup daha sonra (Portnoy dönmek istediğinde...) "Hadi koçum, ense traşını göreyim" dedi:)
Yüreğimin yağları eridi. "Schaudenfreude" denilen his bu işte; başkasının talihsizliğinden keyif almak.
Neymiş Portnoycum ? KARMA IS A BITCH !!!!

Labrie'nin vokal tekniği sağlam rengi güzel ama bazen kelimeleri yutuyor. ne dediği anlaşılmıyor . Ha ingilizcemiz master degree değil megri megri beni çok ilgilendirmez ama amerikalısı takabilir.

Geri