5000-6000'E ALINABİLECEK ELEKTRO GİTAR

Valla ben onlarca HSH gitar kullandim, yine onlarca HH gitara sahip olmuşumdur. Elbette ki gönlümün çektiği gitar HSH ise hiç düşünmem alirim yine ancak bence HH daha güzel dört sebepten dolayi:

1. Orta single manyetik humbucker'lara göre bariz daha düşük sese sahip ve çoğunlukla da 2 ve 4 paralel single kombinasyonları icin konuyor gitara. Bu nedenle çok az insan orta single pozisyonunu tek başına kullanıyor bu gitarlarda. Tabii o pozisyonlarin da sesi dusuk ancak clean tonun özelliği dolayısıyla cok keyifli.

2. Gercekten penaya çarpıyor single manyetik. Bu nedenle sap manyetigi ile aradaki kucuk boşluğu kullanmak gerek. Single manyetigi indirsek sesi hepten azalacak. HH ile daha rahat ve geniş alanda çalım mumkun.

3. HH manyetiklerin single paralel kombinasyonları son derece başarılı ve single manyetigi aratmıyor. Tabii kaliteli manyetiklerin varlığında.

4. Gitar basswood veya maun govdeli dusuk - orta sınıf superstrat ise (mesela rg370 gibi) zaten stok single manyetikleri vasat oluyor ve o gövde ile çıkan tonun strat tonu ile alakası yok. HH manyetikli gitari modifiye etmek de daha kolay.

Tabii bunlar tumuyle benim tecrübelerime dayalı goruslerim ve dediğim gibi çok sevdiğim fiyat/performans gitarlari olan RG350 - 370 ler de dahil olmak üzere eger begendigim gitar HSH ise düşünmeden alirim. Ama aynı gitarin HH tipi de varsa ona öncelik tanırım. Ust seviye gitar alacaksam da HH tercih ederim tum bu sebeplerden dolayı. HH daha sade ve amaca yönelik geliyor bana.
Çok çok teşekkür ederim, bunları öğrenmem çok iyi oldu gerçekten. İbanez'i alacağımı söylemiştim, fakat hala kararsız olduğumu farkettim bir tarafım kh 602 bir tarafım ibanez diyor ne yapacağım bilmiyorum vallahi :) . Siz hangisini tercih ederdiniz?

Çok çok teşekkür ederim, bunları öğrenmem çok iyi oldu gerçekten. İbanez'i alacağımı söylemiştim, fakat hala kararsız olduğumu farkettim bir tarafım kh 602 bir tarafım ibanez diyor ne yapacağım bilmiyorum vallahi :) . Siz hangisini tercih ederdiniz?
İbanez rg2550 gerçekten çok kaliteli bir gitar. Benim hayatımda sahip olduğum en güzel ve en özel gitarlardan biri 2003 üretimi RG2570EX idi ve manyetiklerini modifiye etmiştim. Diger seçenek KH-602 de ben hiç kullanmadım ama o da güzel gitar gibi duruyor. Ikisi de kullanicisini uzmez ancak KH-602 daha metal muzik odakli gitar ve 3 yollu switch ile EMG manyetikleri metal müzik için amaca uygun. Ibanez daha versatil tonlara sahip (HSH ve 5 yollu switch). Eger stok dimarzio/Ibz manyetikleri varsa uzerinde, pasif manyetikler ile daha geniş tarzları çalmak mumkun. Haliyle sizin gitardan beklentiniz doğrultusunda seçiminizi yapmanız gerek.

Maalesef ki var... Ama watt killer almayı düşünüyorum.
Watt killer olayından önce Power soak dedikleri üzerinde Watt ayarı olan amfilere bakabilirsiniz. Engl gigmaster, hughes kettner tubemeister bunlara örnek güzel amfilerdir. Uygun çözüm arıyorsanız ht5+Bad monkey ile thrash metal çalabilirsiniz. Belki boost bile gerekmeyebilir. Uyguna bulursanız katana, id tvp, thr'de alabilirsiniz. Beğenmezseniz satmanız nispeten de kolay olur.

İbanez rg2550 gerçekten çok kaliteli bir gitar. Benim hayatımda sahip olduğum en güzel ve en özel gitarlardan biri 2003 üretimi RG2570EX idi ve manyetiklerini modifiye etmiştim. Diger seçenek KH-602 de ben hiç kullanmadım ama o da güzel gitar gibi duruyor. Ikisi de kullanicisini uzmez ancak KH-602 daha metal muzik odakli gitar ve 3 yollu switch ile EMG manyetikleri metal müzik için amaca uygun. Ibanez daha versatil tonlara sahip (HSH ve 5 yollu switch). Eger stok dimarzio/Ibz manyetikleri varsa uzerinde, pasif manyetikler ile daha geniş tarzları çalmak mumkun. Haliyle sizin gitardan beklentiniz doğrultusunda seçiminizi yapmanız gerek.
Tekrardan çok çok teşekkürler, ne kadar teşekkür etsem az.

Son kararım bunu alacağım. Herkese çok teşekkürler yardım için.

Son kararım bunu alacağım. Herkese çok teşekkürler yardım için.
Aynı gitar daha uyguna da bulunabiliyor. Güzel gitar ama o fiyatların gitarı olduğunu düşünmüyorum. Sarı siteyi iyice karıştırarak inceleyin derim.Ve bunu siz yazdıktan sonra 1,2 dakika içinde buldum.Biraz sabredip araştırarak 4500 civarına bulunabileceğini düşünüyorum.

6000'e pazarlik yapılmalı veya gösterdiğiniz digar gitar tercih edilebilir ama 4500'e de kalmadı bence artık düzgün ve temiz olanlari.
Ben zero tremolo diye öylesine ilana bakıp atmıştım. Edge pro'nun yeni başlayan birini uğraştıracağına düşünüyorum. Hatta şuan ki kafada olsaydım o paraya schecter bakardım Açıkçası kalite anlamında çok fark olduğunu sanmıyorum.

İbanez prestige gitarlar gerçekten şahane çok beğeniyorum fakat 6000 TL yüksek bir rakam 450-500$ bandında fiyat skalası vardı 2550'lerin en son.
Yanlış anlamayın ama şunu merak ettim. Az önce başka konuda ltd ec256 için 3500-4000 arası bulunur ikinci elde demişsiniz. Bu gitarlar arasında kalite olarak uçurum var. Zaten sıfır fiyatları arasında da uçurum var. Nasıl aynı fiyat skalasında olabiliyor?

Yanlış anlamayın ama şunu merak ettim. Az önce başka konuda ltd ec256 için 3500-4000 arası bulunur ikinci elde demişsiniz. Bu gitarlar arasında kalite olarak uçurum var. Zaten sıfır fiyatları arasında da uçurum var. Nasıl aynı fiyat skalasında olabiliyor?

Prestige'lerin piyasası anlam veremediğim şekilde aşağıda çünkü geçen sene bir öğrencime 450 dolara SRV müzikten hardcase'si ile birlikte 2550 aldık aynı dönemde bir tane daha aynı fiyata satılıktı üstelik. EC-256'ların da piyasası belli zaten.

Prestige'lerin piyasası anlam veremediğim şekilde aşağıda çünkü geçen sene bir öğrencime 450 dolara SRV müzikten hardcase'si ile birlikte 2550 aldık aynı dönemde bir tane daha aynı fiyata satılıktı üstelik. EC-256'ların da piyasası belli zaten.
Prestigelerin piyasası biraz düşük olabilir ama dediğiniz fiyat genellenecek bişey değil. Ucuza denk gelmistir vs. Ayrıca ltd 256nin ne gibi piyasası olabilir ki ikinci el fiyatı bu kadar yüksek olacak? Ucuz ibanez kovala denilebilir mantıklı da olur ama hardcaseli japon prestige bir ibanez ile vietnam vs yapımı ltd yi aynı fiyat skalasına koymanız garip geldi. Şu an bakmadım ama yurtdışı fiyatları arasında en az 3 kat fark vardır kesin.

Valla ben onlarca HSH gitar kullandim, yine onlarca HH gitara sahip olmuşumdur. Elbette ki gönlümün çektiği gitar HSH ise hiç düşünmem alirim yine ancak bence HH daha güzel dört sebepten dolayi:

1. Orta single manyetik humbucker'lara göre bariz daha düşük sese sahip ve çoğunlukla da 2 ve 4 paralel single kombinasyonları icin konuyor gitara. Bu nedenle çok az insan orta single pozisyonunu tek başına kullanıyor bu gitarlarda. Tabii o pozisyonlarin da sesi dusuk ancak clean tonun özelliği dolayısıyla cok keyifli.

2. Gercekten penaya çarpıyor single manyetik. Bu nedenle sap manyetigi ile aradaki kucuk boşluğu kullanmak gerek. Single manyetigi indirsek sesi hepten azalacak. HH ile daha rahat ve geniş alanda çalım mumkun.

3. HH manyetiklerin single paralel kombinasyonları son derece başarılı ve single manyetigi aratmıyor. Tabii kaliteli manyetiklerin varlığında.

4. Gitar basswood veya maun govdeli dusuk - orta sınıf superstrat ise (mesela rg370 gibi) zaten stok single manyetikleri vasat oluyor ve o gövde ile çıkan tonun strat tonu ile alakası yok. HH manyetikli gitari modifiye etmek de daha kolay.

Tabii bunlar tumuyle benim tecrübelerime dayalı goruslerim ve dediğim gibi çok sevdiğim fiyat/performans gitarlari olan RG350 - 370 ler de dahil olmak üzere eger begendigim gitar HSH ise düşünmeden alirim. Ama aynı gitarin HH tipi de varsa ona öncelik tanırım. Ust seviye gitar alacaksam da HH tercih ederim tum bu sebeplerden dolayı. HH daha sade ve amaca yönelik geliyor bana.
Hocam bunlar çok güzel bilgiler ama sizin de belirttiğiniz gibi aslında kişisel tercih. Bence de hsh manyetiklerdeki o "s" pek bir işe yaramiyor ve rg350deki single manyetikten strat tonu almak şöyle dursun, strat olmayan gitarlardaki single manyetiklerden bile strat tonu almak zor iş. Ama bence hh manyetiklerde 2-4 kombinasyonları da pek keyifli ton vermiyor, veya single tonu veya strat tonu gibi şeyler pek çikmıyor ya da ben çikartamamışımdır emin değilim :D

Bu arada penanın ortadaki single manyetiğe çarpması aslında kötü bir şey değil. Hatta buna alışırsanız çok düşük "pick depth" ile çalmaya da alişırsınız. Bu da zor/hızlı partisyonlarda gercekten çok faydalı olabilir uzun vadede. Hatta duşük pick depth için özel gitar üretmişlerdi, buna benzer bir şeyi denedim gercekten rahat oluyor, single manyetik de benzer bir şey sağlıyor güzel oluyor aslında:

Hocam bunlar çok güzel bilgiler ama sizin de belirttiğiniz gibi aslında kişisel tercih. Bence de hsh manyetiklerdeki o "s" pek bir işe yaramiyor ve rg350deki single manyetikten strat tonu almak şöyle dursun, strat olmayan gitarlardaki single manyetiklerden bile strat tonu almak zor iş. Ama bence hh manyetiklerde 2-4 kombinasyonları da pek keyifli ton vermiyor, veya single tonu veya strat tonu gibi şeyler pek çikmıyor ya da ben çikartamamışımdır emin değilim :D

Bu arada penanın ortadaki single manyetiğe çarpması aslında kötü bir şey değil. Hatta buna alışırsanız çok düşük "pick depth" ile çalmaya da alişırsınız. Bu da zor/hızlı partisyonlarda gercekten çok faydalı olabilir uzun vadede. Hatta duşük pick depth için özel gitar üretmişlerdi, buna benzer bir şeyi denedim gercekten rahat oluyor, single manyetik de benzer bir şey sağlıyor güzel oluyor aslında:

Strat tonu dediysem tabii ki gerçek bir Fender strat tonu değil, stratvari ton diyelim :) . Her HH gitar zaten coil tap ile single veya bunların paralel kombinasyonlarında başarılı değil, konuyu açmak gerekirse. Mesela Epiphone ve Gibson LP standartta hiçbir zaman coil tap kullanmadım, saçma ve karaktersiz bir single coil tonu vardı. PRS coil spliti ne zaman Dimarzio'lar ile modifiye ettim, o zaman elle tutulur bir şeye benzedi. EMG manyetiklerin coil tap'ları da son derece gereksiz bence. Ama mesela Charvel HH gitarların single tonları cidden çok güzel. Vakit bulabilirsem kayıt atarım buraya. Keza HH üst seviye pasif manyetikli Schecter superstratlar da öyle. Zaten mesajımda belirtmiştim, kaliteli manyetikler varlığında eli yüzü düzgün ton elde ediliyor. Ki mesela SD veya Dimarzio'nun yüksek çıkışlı seramik mıknatıslı manyetiklerinde de coil split aşina olduğumuz single coil tonundan epey uzak. Çoğu alt - orta sınıf gitarda olan coil split pazarlama taktiğinden başka birşey değil ama işte gitar versatil olsun diye cılız teneke sesine tav olan çok.

Düşük pick depth bence de kesinlikle bir elektro gitaristin tecrübe kazanması gereken teknik, buna katılıyorum. Hız ve enerjiyi ekonomik kullanmak için elzem. Keza, HSH gitar da genellikle rock-metal veya modern müzikler için tercih edildiğinden, blues gibi yeri gelince tellere kuvvetli tuşe gerekliliğinin pek ihtiyacı olmayan gitarlar. Zaten asıl sıkıntı HSH gitarda humbucker'ların tellere epey yakın ve yüksek ses çıkışlı olmasından dolayı, aşırı volume farkı olmasın diye orta single'ların yine tellere epey yakın olmasından kaynaklanıyor. HSH gitar çalmanın farklı el - el bileği - tuşe tekniği var haliyle. Stratlarda böyle bir sorun yok. Orta manyetiği alçaltınca da yok hükmünde gibi oluyor haliyle.

Nihayetinde tüm bu laf kalabalığı aslında tek bir yere varıyor; gitaristin çalım tarzı, çaldığı müziğin tarzı ve gitardan ne beklediği.

Arkadaşlar benim kafa iyice gitti. Alacağım ibanezi pazarlıkla 5.500’e indirmiştim fakat Kırklareli’de oturduğum için İstanbul Kadıköy’e gidip alacaktım(Adam kargo yapmıyorum dedi). Kolayına geldiği için bir tane daha alıcı bulup beni beklemeden satmış direk istanbuldan birine. Şimdi sarı sitede bir tane jackson rr3 gördüm, onu mu alsam kh 602 mi yoksa schecter mı kafam o kadar karıştı ki…

Arkadaşlar benim kafa iyice gitti. Alacağım ibanezi pazarlıkla 5.500’e indirmiştim fakat Kırklareli’de oturduğum için İstanbul Kadıköy’e gidip alacaktım(Adam kargo yapmıyorum dedi). Kolayına geldiği için bir tane daha alıcı bulup beni beklemeden satmış direk istanbuldan birine. Şimdi sarı sitede bir tane jackson rr3 gördüm, onu mu alsam kh 602 mi yoksa schecter mı kafam o kadar karıştı ki…
Tek derdin bu olsun vallahi xd

Jackson konusunda @blackfriday666'ya danışabilirsin.Bu konularda epey bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Kırklareli Ankara'nın dibinde değil mi zaten? İstanbul'dan kargoyla alana kadar Ankara'ya gidip dore müzik'te schecter denersin Zuhal'e gider ibanez incelersin buna göre bir karar verirsin. İkinci el alacaksan (en mantıklısı bence bu) Ankara'dan bakıp deneyerek alman gerekiyor. Bunu belirtmemin sebebi henüz ne tipte gitar çaldığınıza karar vermemekten oluyor. Son kez söylüyorum denemeden almayın. Schecter, ibanez, jackson diye kafası karışan birinin yanlış tercih yapma ihtimali çok yüksektir. Lütfen deneyin.

Geri