GTRS Intelligent Guitar

"One size fits all" çözümlerin genelde hiçbir işlevi tam anlamıyla yapamayan ürünler olduğunu düşünen birisi olarak, Mooer'in sunduğu tonal kalite ve esnekliğin bir gitarla birleştiği "GTRS Intelligent Guitar" hakkında, sahip olduğu potansiyele inanarak bir başlık açmak istedim.

Ge300'ü büyük bir memnuniyetle kullandığım için muhtemelen aynı algoritmalara sahip bu ürünün de tonal anlamda keyifli sonuçlar sunacağını düşünüyorum. Solar, Chapman vb birçok gitar markasının uzakdoğuda ürettiği iyi gitarları düşününce, benzer kaliteye sahip bir gitar olması durumunda "Bedroom Player" olarak nitelediğimiz kullanıcıların ekipman zincirini daha da pratik hale getirecek gibi.

Deneme fırsatı bulduğumda gerçekçi görüşlerimle güncellerim bu başlığı ancak şimdilik commercial videosunu bırakalım.

Line6 bunun benzerini yapmıştı Tolga abi.Pek tutmadı sanırım.Açıkçası kempervari bir gitarın ilgi çekeceğini sanmıyorum. Çok gerçekçi olsa da blind testlerde anlaşılmasa da yine insanların pek seveceğini sanmıyorum. Les paul çalmak isteyen adam sırf tonundan dolayı mı alıyor zannediyorsunuz. O les paul sapın kalınlığını hissedecek, dizini uyuşturacak kadar ağır olacak, sapında gibson yazacak. Bunlar hep gas dedikleri şeyi yansıtıyor bence.

@MadMax'tegitarçalanadam çok farklı iki müşteri kesimini ve çok farklı işlevlere sahip ürünleri kıyaslamaya çalışıyorsun.
Haklısınız ancak insanların genel kesimini bu yansıtıyor. Hadi diyelim insanlar bir gitarın hem telecaster hem de les paul olmasını istiyor. Bunu manyetiklerle, switch ile çözebilirler. "Dijital" gitarın henüz erken olduğunu düşünüyorum. Sonuçta yapılmışı ve başarısız olmuşu ortada duruyor. Mesela siz bu gitarın kv2 ile aynı sesi verdiğini görseniz ve ayırt edemeseniz "artık kv2 gereksiz bir enstrüman oldu." der miydiniz? Pek zannetmiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle bu alet Variax gibi "ister telecaster ister les paul" demiyor. Doğrudan kulaklığık bağlandığında Mooer modellemeleri kullanılabiliyor. Kaba bir ifadeyle gitarın içine bir Ge300 gömülü olduğunu düşün. Benim üzerimden verdiğin örnekten gidelim; KV2 benim için çok ikonik bir gitar ancak evde çoğu zaman demo ve pratik işlerimi deformasyonunda problem görmediğim bir warriorla yapıyorum. Evde Ge300 olsa da çok daha hızlı ulaşabildiğim için Neural ile işlerimi görüyorum. Şimdi birkaç haftalığına yazlığa geçeceğim, işten güçten uzaklaşmak için yanıma pc almak istemiyorum ancak sakin kafayla gitar çalabilmek de istiyorum. Bu noktada neural bile angarya geliyor ancak bir alternatif olarak gitar - kulaklık - telefon üçlüsü ile devam edebilmek tüm seyahat boy amfiler, ses kartları veya case içine sığabilen prosesörlerin sağladığından çok daha kolay olacak.

Burada tek mesele gitarın cidden güzel çıkması, ona da fotoğraflarda yakışıklı görünse de denemeden birşey denemek pek mümkün değil. Eğer bu ikisini sağlarsa başarılı bir ürünü olacağını düşünüyorum. Gel gelelim ürünün tutması durumunda işin "Herşeyi satın bunu alın." noktasına geleceğini düşünmek çok amatörce bir yaklaşım olur. Ama sektöre bütçe dostu ürünler sunmayı amaçlayan bir firmanın bu ürünü, gitara yeni başlayanlardan tutun, 52 customlarını, amerikan yapımı gitarlarını her dakika caseinden çıkartmak yerine arada bi hızlıca bağlanıp çalacağı düzgün alternatiflere ihtiyaç duyan herkes için, diğerleri arasında başarılı bir alternatif olarak yer alacaktır.

Edit* Şimdi bir yandan da incelemelerine bakıyorum da, yıllardır beyaz bir strat almak istiyorum, dönemine göre SX'inden Amerikan standartlara kadar niyetlendiğim oldu, her seferinde yadigar bullet ile bakışıp ne gerek var bu da strat dedim. Ülkeye gelsin, gitar iyi olsun, sırf kayda değer bir işlevi var diye şunun beyazını alır hem beyaz strat sevdamı tatmin eder hem de verdiğim paranın bir işlevi, ihtiyacı karşılamasının rahatlığıyla satın alırım.

Öncelikle bu alet Variax gibi "ister telecaster ister les paul" demiyor. Doğrudan kulaklığık bağlandığında Mooer modellemeleri kullanılabiliyor. Kaba bir ifadeyle gitarın içine bir Ge300 gömülü olduğunu düşün. Benim üzerimden verdiğin örnekten gidelim; KV2 benim için çok ikonik bir gitar ancak evde çoğu zaman demo ve pratik işlerimi deformasyonunda problem görmediğim bir warriorla yapıyorum. Evde Ge300 olsa da çok daha hızlı ulaşabildiğim için Neural ile işlerimi görüyorum. Şimdi birkaç haftalığına yazlığa geçeceğim, işten güçten uzaklaşmak için yanıma pc almak istemiyorum ancak sakin kafayla gitar çalabilmek de istiyorum. Bu noktada neural bile angarya geliyor ancak bir alternatif olarak gitar - kulaklık - telefon üçlüsü ile devam edebilmek tüm seyahat boy amfiler, ses kartları veya case içine sığabilen prosesörlerin sağladığından çok daha kolay olacak.

Burada tek mesele gitarın cidden güzel çıkması, ona da fotoğraflarda yakışıklı görünse de denemeden birşey denemek pek mümkün değil. Eğer bu ikisini sağlarsa başarılı bir ürünü olacağını düşünüyorum. Gel gelelim ürünün tutması durumunda işin "Herşeyi satın bunu alın." noktasına geleceğini düşünmek çok amatörce bir yaklaşım olur. Ama sektöre bütçe dostu ürünler sunmayı amaçlayan bir firmanın bu ürünü, gitara yeni başlayanlardan tutun, 52 customlarını, amerikan yapımı gitarlarını her dakika caseinden çıkartmak yerine arada bi hızlıca bağlanıp çalacağı düzgün alternatiflere ihtiyaç duyan herkes için, diğerleri arasında başarılı bir alternatif olarak yer alacaktır.
Umarım dediğin gibi olur Tolga ağabey. Mooer modellemeleri prosesörüne sahip her insanın elinde olduğu için sırf pratiklik için alırlar mı bilemiyorum. Açıkçası firma başarısı da beni ilgilendirmeyen bir husus.Yine de reissue üretim yapan hiçbir argesi, yeniliği olmayan fender, gibson gibi markalara oranla mooer daha sempatik geldiği için olumlu bakmaya çalışacağım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@agackakan İşin gittiği yer zaten orası abi. Neden stüdyolar bile şu an all in box çalışıyor. Neden neural bi ton dev adamla iş yapıyor, onların ismine ürün üretiyor. İnsanlar için onun ağacı bunun manyetiği işinin bir fetiş olduğu ve günün sonunda işin tonal anlamının çok ufak bir kısmına etki ettiği belli oldu. Bir de buradaki insanlar olarak çok yabancı kaldığımız bir twitch, instagram müzisyenleri kısmı var ki apayrı dinamikleri oluştu. İş öyle olunca insanlar olabildiğince az ekipman, olabildiğince kısa zincirler ile sonuç alma peşinde.

Ben yine bu aletlerin sahnelerde ve kayıtlarda asıl gitar olarak kullanılacağına çok inanmıyorum ama hizmet edebileceği çok güzel bir müşteri kesimi var bence.

Şimdi birkaç haftalığına yazlığa geçeceğim, işten güçten uzaklaşmak için yanıma pc almak istemiyorum ancak sakin kafayla gitar çalabilmek de istiyorum. Bu noktada neural bile angarya geliyor ancak bir alternatif olarak gitar - kulaklık - telefon üçlüsü ile devam edebilmek tüm seyahat boy amfiler, ses kartları veya case içine sığabilen prosesörlerin sağladığından çok daha kolay olacak.
come to Yamaha THR… :)

Aramızda bunu deneyen bir arkadaşımız var mı? Nasıl buldu, merak ettiğim bir gitar. Yaklaşık 6 sene oldu müzikten uzaklaşalı. Şimdi tekrar bir gitar alıp evde kendi halimde takılmak istiyorum ama gitardı, amfiydi, prosesör/pedal setup'tı uğraşmak istemiyorum pek. Daha doğrusu üşeniyorum uğraşmaya :D Gitar, oyuncak gibi duruyor fakat tam bir plug and play kafası bir gitar olmuş.

Amacına uygun kullanıldığı sürece (başlık sahibinin de bahsettiği gibi) çok iyi bir gitara benziyor. Ben de bugün headless modeline denk geldim YouTube ve Thomann sitesinde. Headless modeli çok daha kaliteli duruyor ve de tasarımı da gayet hoş. 7 tellisi de çıkarsa şahane olur. Zira bu aralar 7 telli headless gitarlara merak saldım. Taşınabilirlik açısından headless çok avantajlı. Mooer headless ise tam anlamıyla "plug'n play" olmuş bence. Thomann fiyatı 1200 EUR.
Senkop müzikte bir düşük modeli olan wing 800 headless var 17 bin TL. Thomann' dan daha ucuza hatta. Wing 900 modeli ile tek farkı dahili wireless alıcısı olması ve de wireless Jack da geliyor kutuda.

Burada detaylı incelemeleri var iki modelin de.

Son düzenleme:
Amacına uygun kullanıldığı sürece (başlık sahibinin de bahsettiği gibi) çok iyi bir gitara benziyor. Ben de bugün headless modeline denk geldim YouTube ve Thomann sitesinde. Headless modeli çok daha kaliteli duruyor ve de tasarımı da gayet hoş. 7 tellisi de çıkarsa şahane olur. Zira bu aralar 7 telli headless gitarlara merak saldım. Taşınabilirlik açısından headless çok avantajlı. Mooer headless ise tam anlamıyla "plug'n play" olmuş bence. Thomann fiyatı 1200 EUR.
Senkop müzikte bir düşük modeli olan wing 800 headless var 17 bin TL. Thomann' dan daha ucuza hatta. Wing 900 modeli ile tek farkı dahili wireless alıcısı olması ve de wireless Jack da geliyor kutuda.

Burada detaylı incelemeleri var iki modelin de.

baya iyimiş drum machine kadar herşey var tam al çık çal gitarı. janjanlı mora birdseye veya düz maple olsaymış görüntüsü de tadından yenmezmiş tonal olarak daha versatil olsun diyee rosewood yapmışlar. herşey iyi de fiyat moore olunca oldukça fazla f/p beklentisi içinde olduğum için yüksek kalıyor maalesef :( şöyle 10-12 bin civarı olaydı iyidi.

baya iyimiş drum machine kadar herşey var tam al çık çal gitarı. janjanlı mora birdseye veya düz maple olsaymış görüntüsü de tadından yenmezmiş tonal olarak daha versatil olsun diyee rosewood yapmışlar. herşey iyi de fiyat moore olunca oldukça fazla f/p beklentisi içinde olduğum için yüksek kalıyor maalesef :( şöyle 10-12 bin civarı olaydı iyidi.
Fiyat öyle malesef. Ibanez Q serisi headleslarla aynı fiyata, ama kalite olarak hiçbir eksiği yok.
1000 Euro w800, 1200 de w900 modeli. Senkop gayet ucuza satıyor aslında Thomann a göre. Yurtdışından getirmeye uğraşmaya hiç gerek yok.

Gitarın karakterini app'den ayarlayabiliyorsunuz (lp, strat, vb.)

Fiyat öyle malesef. Ibanez Q serisi headleslarla aynı fiyata, ama kalite olarak hiçbir eksiği yok.
1000 Euro w800, 1200 de w900 modeli. Senkop gayet ucuza satıyor aslında Thomann a göre. Yurtdışından getirmeye uğraşmaya hiç gerek yok.
senkop elinden geleni yapmış fazlasıyla yine bize 2. el yolları gözüktü bu gitarı da alan satar mı bilemem uzun süre 2. ele düşmez :(

Geri