ses kartı ile çalınacak elektro gitar alınırken hangi kriterler ön planda olmalı?

Herkese merhabalar. Squier’in giriş seviye bir gitarı olan MM Strat ile 1 yıl önce öğrenmeye başladım. İrig HD2 ve program olarak Tonebridge ve Amplitube kullanıyorum. Daha kaliteli bir gitara geçmek istiyorum. İkinci el bakıyorum. Ses kartı ile çalmaya devam edeceğim uzun süre amfi ile çalacağımı düşünmüyorum. Kafamdaki soru işaretleri şunlar;
Ses kartı ile çaldığım için alacağım gitarın manyetiklerinin kalitesi pek birşey ifade etmiyor mu? Sert tonları da daha güzel elde edebilmek için HSS düşünüyorum. Birinci sorunun cevabı eğer manyetikler önemli değilse SSS ile devam etsem olur mu?
Ses kartı ile çalanlar manyetik kalitesinden çok ergonomi, işçilik gibi parametrelere daha mı çok dikkat etmeli?

Manyetiklerin etki etmediğini kim söyledi? Hatta ses kartı ile bu etkiyi amfiden daha fazla hissedebilirsiniz. Yani herhangi bir gitarı ses kartına bağlayıp aynı tonu almanız o kadar mümkün değil. Bunda da en büyük etken manyetikler olmalı. En azından ben iki farklı gitarı aynı şekilde bilgisayara bağlayıp aldığım tona bakarak bunu söyleyebilirim. Daha fazla detayını bilemiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kimseden duymadım. Acaba program bir modelleme, yazılım olduğu için etkisi azalıyor ya da kayboluyor mu diye aklıma geldi. Sizin tecrübenizle etkinin ortadan kalkmadığını öğrendim teşekkürler yanıtınız için.
Aslında örneğin benim Squier MM Strat ve American Fender ile kafa kafaya kaliteli amp vs kalitesiz amp vs ses kartı, ilk önce orjinal halleri sonra manyetiklerini birbirlerine takarak farklı kombinasyonlarda kayıtlar alınıp incelense güzel çalışma olur:)

Böyle bir kriter olamaz. İyi gitar, vasat gitar, kötü gitar .. bunları belirleyen şeyler ne ile çaldığından farklı bir konu.
Haklısınız gitarın kalitesi sadece gitarın kalitesidir diğer faktörlerle ilişkili değildir. Ama alacağınız tona, yaşayacağınız dip gürültüye herşey etkili oluyor diye biliyorum. Piyasada çok farklı marka ve her markanın farklı modelde giriş seviye orta seviye gitarları mevcut. Bazılarında kaliteli manyetik mevcutken işçilikten diğer malzemelerin kalitesinden ödün veriliyor, bazılarında ise muazzam işçilik ve diğer malzeme kalitesi mevcutken manyetikler vasat oluyor. Gitarın ayrı ayrı bütün özelliklerinin ton ve dip gürültüye etkisi ses kartı kullanıldığında veya amfi kullanıldığında benzer ise o zaman dediğiniz gibi olay sadece neyle çalınacağı düşünülmeden sadece gitar seçimi ve gitarın kalitesinden ibaret oluyor.

Gitarın ayrı ayrı bütün özelliklerinin ton ve dip gürültüye etkisi ses kartı kullanıldığında veya amfi kullanıldığında benzer ise
En zayıf halka neyse o .... kirlilik yapan manyetik ise nereye bağlarsan bağla o parazit olur ya da sorun amfideyse dünyanın en iyi manyetiğini taksan yine dert.
Demek istediğim ses kartına takınca sorun olmaz ama amfide sorun olur gibi bir kombinasyon yok veya varsa buna göre gitar alınmaz.

Bazılarında kaliteli manyetik mevcutken işçilikten diğer malzemelerin kalitesinden ödün veriliyor, bazılarında ise muazzam işçilik ve diğer malzeme kalitesi mevcutken manyetikler vasat oluyor.
Öyle bir model görmedim şimdiye kadar. Özellikle muazzam işçilik ve hardware varken çöp manyetiğe sahip bir gitarı görmeyi geçtim öyle bir model olduğunu da sanmıyorum. Piyasada bulunan üç amerikanı kalburüstü gitarlara takarlar, çöp işçilik kaliteli manyetik de zor yani.

Ses kartı manyetiğe daha bağımlı bir cihaz. Ses kartında tonewood olayı pek hissedilmiyor. Yani iyi bir amfi kötü manyetiği kotarsa da ses kartı için iyi manyetik şart.

Öyle bir model görmedim şimdiye kadar. Özellikle muazzam işçilik ve hardware varken çöp manyetiğe sahip bir gitarı görmeyi geçtim öyle bir model olduğunu da sanmıyorum. Piyasada bulunan üç amerikanı kalburüstü gitarlara takarlar, çöp işçilik kaliteli manyetik de zor yani.

Ses kartı manyetiğe daha bağımlı bir cihaz. Ses kartında tonewood olayı pek hissedilmiyor. Yani iyi bir amfi kötü manyetiği kotarsa da ses kartı için iyi manyetik şart.
Ok aradığım cevabı aldım teşekkürler

Geri