Tel kalınlığı seçme

Arkadaşlar yakın zaman da gitarımın la teli koptu ve bende bu sayede tellerini ilk kez değiştirmeye karar verdim, ama şuan üstünde takılı olan telin boyutunu bilmiyorum farklı boyutta bir tel takarsak da gitarın sap ayarı vs uyuşmaz diyorlar nasıl bir tel almam lazım öneriniz var mıdır? Ben 9-42 10-46 falan almayı düşündüm ama bilemiyorum gitarım Cort x100 başlangıç seviyesi ucuz bir gitar.

Standart tel dizilimi 9 42 dir. Sap ayari falan ugrasirim diyorsan 10 46 al. Sonucta onu takani dovmuyorlar. Hissiyat olarak Bir nebze daha sert olur. Az daha doygun bir tinisi vardir. Sesleri kaydirmada carpma ve tapping lerde bir nebze daha zorlar.
11 52 ye gecersen eger burda akordu daha pes seslere alman gerekir. Ha 11 52 standart akordda calamaz misin? Tabi ki calarsin ama o iskenceyi kimse kendine yapmaz. Sahsen ben denedim. Ben dayanmayi tercih etmediysem kimse etmez.

Henuz ogrenme asamasindaysan ve farkli beklentilerin yoksa bence 9 42 devam et.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Standart tel dizilimi 9 42 dir. Sap ayari falan ugrasirim diyorsan 10 46 al. Sonucta onu takani dovmuyorlar. Hissiyat olarak Bir nebze daha sert olur. Az daha doygun bir tinisi vardir. Sesleri kaydirmada carpma ve tapping lerde bir nebze daha zorlar.
11 52 ye gecersen eger burda akordu daha pes seslere alman gerekir. Ha 11 52 standart akordda calamaz misin? Tabi ki calarsin ama o iskenceyi kimse kendine yapmaz. Sahsen ben denedim. Ben dayanmayi tercih etmediysem kimse etmez.

Henuz ogrenme asamasindaysan ve farkli beklentilerin yoksa bence 9 42 devam et.
Sap ayarı falan uğraşamam sanırım ya becerebileceğimi de sanmıyorum 9 42 almam mantıklı olur o zaman. Pitbull önerir misiniz bu arada?

O gitar çok büyük ihtimal 9-42 ama 10-46 da takabilirsin. Ufak bir sap ayarı yapman gerekebilir ama önce tak çal bak, belki de kurtarır ufak ihtimal. Sap ayarı zor değil, biraz video izle ve ufak hareketlerle yap halledersin. Ama dediğim gibi tel değişirse sap ayarı yapılır diye saplanma, bir çal önce. X100 için bilemem ama daha üst seviye gitarlarda ayar yapmadan 10-46 yerine 10-52 takıp ayara gerek kalmadan kullandığım oldu. Pitbull ucuz olması dışında bir numarası yok, dene kendin gör, sorarsan tavsiye etmem. İlk defa değiştiriyorum demişsin, ne zamandan beri ilk defa? Keyifli kullanım için (tamamen kişisel ve şartlara göre) birkaç hafta ile 1-2 ay arasında genelde tel değiştirmek faydalı olabilir. Eeeeeen kötü ihtimal mevsim ısı değişimleri sebebiyle senede 2-3 kez tavsiye ederim.

Pitbull tellerin üretim zamanına göte kalitesi mi değişti bilmem ama 1 ay önce 10-46 silver aldım
Ellerimin terleme oranı orta, yaşadığım nem oranı orta.

Eskiden daddario kullanırdım 2-3 günde hafif kararmalar matlaşmalar başlar 1 hafta 10 gün içinde tam kararıdı. Ernie ballda iste nerdeyse aynı gün kararır bir hafta içinde neredeyse pas tutardı.

1 ay sonunda ince tellerde en ufak paslanma kararma ışıltı kaybı yok. İnanın ben de çok şaşkınım. Sarımlı teller bir miktar o metalik parlak tonunu kaybetti. Geçen kalvyeye değdirmeden alkolle temizledim yine eski bir miktar o metalik ton geri geldi. Daha önce elixir kullanmışlığım var. Şimdi desem neredeyse elixir kadar biliyorum linç yerim. Ama şunu net iddia ediyorum teller ömür açısından çok iyi

Ha ben diyemem tonu şöylemiyi akord kararlılığı böyle iyi şusu süper busu uber, ama pitbullun son serisindeki telleri iyi.

Belki ilk üretimdeki seriler kötüydü bilemem, sarımlı tellerin rengi bir tık koyu evet ilk paketten çıktığında, ama acımasız yorumdan ziyade denenmeli bence. Bilmiyorum belki de bana karpuzun iyisi denk geldi.

Saygılarımla.

Sap ayarı falan uğraşamam sanırım ya becerebileceğimi de sanmıyorum 9 42 almam mantıklı olur o zaman. Pitbull önerir misiniz bu arada?
Pitbull teller standart bir üretim kalitesi yakalayamadılar sanırım. Geçen senenin başlarında 9 42 pitbull almıştım bir hafta geçmeden paslanmaya başlamıştı. Geçen ay gitarın tesviyesi için luthier'e uğradığımda pitbull tel taktığını söylemişti. Neyse idare ederim deyip aldım. Çaldıktan sonra şöyle kuru bir peçeteyle silip bırakıyordum.Ortalamaya vurursak 1,5 2 saat günlük çalıyorumdur. Bir aydır tellerde hafif solma dışında bir sıkıntı yok. Aynı fiyat bandında d'dario,ernie ball'dan daha uzun ömürlü diye düşünüyorum. 3 günde bir tel değiştirecek olsam ernie ball'dan başkasını kullanmam ama ona da hem bütçe dayanmıyor hem de entonasyon,zart zurt üşeniyor insan.

pitbull denemedim hic ancak daddario xt nickel epey uzun sure dayaniyor. sunu da belirtmek lazim, ayni kalinlikta tel de alsaniz farkli modellerde yine sap ayari yapmaniz gerekir. mesela daddario bir gitara earnie ball takarsaniz sap geriye kayacaktir zira daddariolarin gerilimi cok daha yuksek. ugrasmak istemezseniz uzerindeki marka/modeli bulmalisiniz ama ufak ufak ugrasmayi da ogrenmek keyifli oluyor, zor islemler degil bunlar. degisik model tellerin, sesleri, hissiyatlari da cok farkli, ozellikle farkli bir marka alip tecrube etmeniz de size katki saglayacaktir.

Geri