Turkrock forumunun neden böyle olması?

Zaman zaman uzaktan, zaman zaman hesap açarak takip ettiğim yıllara meydan okuyan (maalesef başka da kalmadı) Turkrock neden böyle? Hep mi böyle kalacak? Düzeltmek için tek tek kullanıcılar olarak bir şeyler yapabilir miyiz? Yoksa çekip gidelim mi? Ne yapalım bilemedim, yine burada yüksek müsaadenizle bir başlık açayım dedim.

Forumdur, tartışmadır, şudur budur onlara lafım yok ama son dönem devamlı kavga edilen başlıklar yanında bir de "çok bilen" terörü (gerçekten bilenler mazur görsün) ile devamlı uğraşıyoruz.

Çok fazla bir şey beklemiyorum. İki lafın belini kıralım, iki düşünce paylaşalım hani ortak bir fikir olursa bundan keyif alırız, olmazsa canımız sağ olsun deriz falan, ne bileyim bu ortamdan büyük beklentim yok. Maksadın bir anlamda muhabbet olduğu, fikirlerin paylaşıldığı bir ortamda neden bu kadar olumsuz bir üslup var arkadaş?

Bakınız bu herkes dediğimi kabul etsin falan demek değil. Yanlış anlaşılmasın. Tartışan herkes belli seviyeyi korusun yahu, o kadar zor mu? Beğenmiyorsan saçma geliyorsa yine de o seviyede kalmalısın. Şimdi buna da bir sürü "seviye" sıkıntılı cevap gelirse yine elde var sıfır. Neyse en azından içimi döktüm rahatladım.

En azından bu konuda dertliler varsa aranızda en azından yalnız değilsiniz, (buna yarasın diyelim). Tabii tadımız kaçtıktan sonra niye uğraşıp yazalım, ondan da emin değilim artık..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Genelde forumlar böyle ama. Kavga dövüş sataşma vs diri tutar forumu. O dediğin başlıklara yazmayıp, cipsi kolası elinde izleyen ve takip eden çok üye var. Hakaret vs etmemek kaydıyla tabi.
İnsan doğası böyle Turkrock'tan ne bekliyorsun der gibi olmuş bu :)
Evet öyle ama yine de forumdaşlar ile genel bir kabule ulaşıp bahsettiğim seviyeyi bir tık daha artırabiliriz. Tadımız kaçmadan da bu işi yapabiliriz. Yine izleyecek arkadaşlar cipsleri kolaları ile izleyebilirler. Çok mu hayal bunlar?

Forumdur, tartışmadır, şudur budur onlara lafım yok ama son dönem devamlı kavga edilen başlıklar yanında bir de "çok bilen" terörü (gerçekten bilenler mazur görsün) ile devamlı uğraşıyoruz.
Hadsiz ve çapsız kendini bilmez terörü de konuşulacaksa eyvallah hodri meydan...
Neyse var bunlar hayatta çok dert etme, forum öylesine takılıp iki bilgi öğrenelim/paylaşalaım dediğimiz yer, ütopya haline getirelim mutluluk kaynağımız olsun diye bir beklenti yok. Saygı ve temel iletişim becerileri çerçevesinde akıyor forum bir şekilde. En azından öyle olmayan konulardan hızla uzaklaşıyorum.
En kötü "engelle" seçeneği var, sadece birkaç kere kullandım ama gerçekten iyi geliyor mikrop paylaşımları görmemek.

Bir çok üye forumu fazlaca sahipleniyor ve yazılanlara müdahale etmeye çalışarak forumu şekillendirmek istiyor. Örneğin adam başlığın konu olduğu müzik türünü beğenmiyor, soru soranın yeterince araştırmadığını düşünüyor vb. (Kabul de edeyim hadi: Bunu geçmişte ben de yapmışımdır. )

Forumu "eviniz" gibi değil de, işinizi gören bir "otel odası" gibi görürseniz bence daha az üzülür ve sinirlenirsiniz. Ve bir forum hayatımızda aşırı bir önem kazanmışsa bence forum kısmından çok hayatımızın kalanını sorgulamamız lazım. 😊

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hadsiz ve çapsız kendini bilmez terörü de konuşulacaksa eyvallah hodri meydan...
Neyse var bunlar hayatta çok dert etme, forum öylesine takılıp iki bilgi öğrenelim/paylaşalaım dediğimiz yer, ütopya haline getirelim mutluluk kaynağımız olsun diye bir beklenti yok. Saygı ve temel iletişim becerileri çerçevesinde akıyor forum bir şekilde. En azından öyle olmayan konulardan hızla uzaklaşıyorum.
En kötü "engelle" seçeneği var, sadece birkaç kere kullandım ama gerçekten iyi geliyor mikrop paylaşımları görmemek.
Elbette hepsini tartışabiliriz. Aslında bu başlıkta gece yaşanan (ve sanırım kimsenin fark etmediği) olay tüm anlatmaya çalıştığımı özetliyordu. Şimdi arkadaş çekindiği için mesajını da sildi onu da tartışma katmak gibi olacağı için mevzuyu anlatamam ama durum tam olarak böyle değil bence. Engellemek bir yere kadar çare. Bir yerden sonra işe yaramaz.

Forum ütopyası ya da mutluluk kaynağı sayılır mı bilemiyorum. Yani iyice online bireylere döndük (zaten öyleydim de şu dönem tam anlamıyla artık). Bu durumda zaten malum internet ortamından bu ortama gelince burada rahat iki nefes alalım, iki muhabbet edelim diyoruz ama belki böyle de bakmamak lazım. Ne diyeyim bilemedim. İyice içim karardı :)

Bir çok üye forumu fazlaca sahipleniyor ve yazılanlara müdahale etmeye çalışarak forumu şekillendirmek istiyor. Örneğin adam başlığın konu olduğu müzik türünü beğenmiyor, soru soranın yeterince araştırmadığını düşünüyor vb. (Kabul de edeyim hadi: Bunu geçmişte ben de yapmışımdır. )

Forumu "eviniz" gibi değil de, işinizi gören bir "otel odası" gibi görürseniz bence daha az üzülür ve sinirlenirsiniz. Ve bir forum hayatımızda aşırı bir önem kazanmışsa bence forum kısmından çok hayatımızın kalanını sorgulamamız lazım. 😊
Hayatımızı da sorgulayalım mesela bir başlıkta :) Güzel güzel bu konuda muhabbet edelim. Mümkün mü bu burada. Biri gelecek ters bir şey diyecek de saatlerce onla uğraşacağız sıkıntısı yaşamıyor muyuz :) Burayı şekillendirmekten çok ortak paydalarda buluşmuş insanlar olarak görülmesi isteniyor olabilir. Az önce de söyledim zaten tüm internet böyle oldu. Herhangi bir yerde yazdığınız anında benzer tepkilere sebep olabiliyor. Orası öyle tamam, şurası böyle tamam, e bari yıllardır belli bir müzik türüne açılmış bu alanda bari bir ferahlık olsun demek nasıl şekillendirmek oluyor?

Mevzu tam olarak içerik değil. Tamamen üslup sorunu bunlar. Yoksa aynı bilgiyi, aynı tartışmayı düzgün şekilde yine tane tane yapmak mümkün. Yani içeriğe lafım yok sadece şekil olarak biraz toparlansa zaten son dönem belki insanların geldiği bu ortam biraz olsun içimizi ferahlatabilirdi. Şu an hani bir sıkıntıdan kaçılıyor ama bir bakıyorsun geldiğin yer daha fena olmuş. Böyle bir şaşkınlık yaşatıyor.

Sonuç olarak forumun aşırı öneminden çok bir yerlerde esas işlevinden bahsediyorum. Geriye kalan tüm mecralar zaten aynı yolun yolcusuyken bari buralar böyle olmasın temennisinden başka bir şey değil. Başta da dediğim gibi sırf bu yüzden uzun seneler foruma sadece uzaktan bakmışlığım da var. Burada takılmadığımız zaman hayat anlamını yitirmeyecek, sakin olun :)

Fikrinize katılmasam bile bunu tadımız kaçmadan konuşabilmek... Koskoca trollük müessesesi var mesela. Adamlar kaçan tatlardan besleniyor :) Ben de gelmiş bunları temenni ediyorum.

Su akar yolunu bulur ... herşey olacağına varır ... bir sürü güzel deyim var bu konuda ....hiç olmadı koy g** gitsin rahvan der geçeriz. Takılma bu kadar, belli bir seviyeyi gözeten insanlar uzun vadede buraya katılım ve katkıda bulunuyor, çerçöp zamanla sıkılıp gidiyor.
Trole iletişim besini vermezsen sıkılır gider zaten. İnsanız, bazen gaza gelip demagoji ateşine benzin döktüğümüz oluyor ama severim ben bu forumu. Tartışma, atışma harareti yükselse bile tamam abi yanlış anlaştık dediğim genç, yaşlı bir sürü insan var. Tartışma zekası düşük olan, 3 cümle geçmeden küfüre sarılan adamla işim olmaz zaten, bir de ezberlemiş gibi her eleştiriye "pis moruklar, aksi dedeler sizi" tepkisi veren kurulmuş kukla tiplere çok sabrım yok onun dışında turkrock candır.
Şuna dikkat çekeyim, benim fikrim demode olabilir ve tartışmanın bir noktasında bunu dile getiren adamı dinlerim ne diyor diye ama zırt diye 6 aydır mesaj yazmamış adam thread'in ortasından girip yaaa bıktık bu eski dedelerden de komplekslerinden de derse .... hadi dayı bi soluklan da gel sen derim ne diyeyim.

Su akar yolunu bulur ... herşey olacağına varır ... bir sürü güzel deyim var bu konuda ....hiç olmadı koy g** gitsin rahvan der geçeriz. Takılma bu kadar, belli bir seviyeyi gözeten insanlar uzun vadede buraya katılım ve katkıda bulunuyor, çerçöp zamanla sıkılıp gidiyor.
Trole iletişim besini vermezsen sıkılır gider zaten. İnsanız, bazen gaza gelip demagoji ateşine benzin döktüğümüz oluyor ama severim ben bu forumu. Tartışma, atışma harareti yükselse bile tamam abi yanlış anlaştık dediğim genç, yaşlı bir sürü insan var. Tartışma zekası düşük olan, 3 cümle geçmeden küfüre sarılan adamla işim olmaz zaten, bir de ezberlemiş gibi her eleştiriye "pis moruklar, aksi dedeler sizi" tepkisi veren kurulmuş kukla tiplere çok sabrım yok onun dışında turkrock candır.
Şuna dikkat çekeyim, benim fikrim demode olabilir ve tartışmanın bir noktasında bunu dile getiren adamı dinlerim ne diyor diye ama zırt diye 6 aydır mesaj yazmamış adam thread'in ortasından girip yaaa bıktık bu eski dedelerden de komplekslerinden de derse .... hadi dayı bi soluklan da gel sen derim ne diyeyim.
Forumdaki insanlar için bunu söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Herhangi bir kahveye gidip 50+ dayılarla konuşmaya çalışırsanız iletişimden kopuk, dediği dedik kompleksli facebook'tan okuduğu komplo teorileri ile kendini herkesin bilmediği şeyleri bildiğini zanneden cahil, acınası bir halde olduklarını anlarsınız. Daha önce bu tipte dayılarla aynı ortamda mecburiyetten ötürü durduğumdan laf anlatmayı da denedim. Konuşacak kozları kalmadığı zaman da basarlar küfürü. Siz azınlık kesimde olduğunuzdan ötürü ve çoğunluk bahsettiğim tipte dayılar olduğu için gençler, z kuşağı vb. kesim yaşlılara önyargılı bakıyor. Haksız da değiller aslında. Birçoğunun ideallerini zorlaştıran, ülkeye ekonomik buhrana sokup hala "cebinde telefonun var, makarna yiyon ne laf ediyon?" kafasında oldukları için yaşlılara düşman olmaları işten bile değil.

Sanıyorum bu forum da genel çerçevemize hakim olan kutuplaşma ve nesiller arası adalet gibi mevzulardan muaf değil. Tüm bunları siyaset konuşmadan konuşmak da olmuyor. Bu nedenle ben de yukarıdaki öneriye katılıyorum. Burayı bir araç olarak kullanınca daha verimli oluyor. Benim için burasının güzelliği bütün o çiğliğin arasında arada cevher bilgiler çıkması. İşime yarıyor yani. Benzer şeyleri (çok berbat ortam vs...) Twitter için de söylerler ama kendi alanımda Twitter benim için vazgeçilmez bir bilgi kaynağı mesela. Kimi izleyeceğimizi, nereye bakacağımızı bilmek önemli.

Son yaşanan yoğun tartışılan başlıkta gördüğüm, sadece bu forumla ilgili değil, genel olarak tartışma kültürümüzde sıkıntılar var. Eleştiriler bazen ağır kaçıyor, eleştirilen üste çıkmaya çalışıyor, karşı saldırıda bulunuyor. Sonra egolar çarpışıyor.

Bazı konuları düzeltme gereği ise bence gerekli, forumun amacı da bu. Farklı görüşler de olabilir ortak nokta da bulunabilir , önemli olan tartışma adabı işte. Bir yanlış görüyorsak, doğru şekilde söylemek yararlı iken,ağır bir üslupla söylemek, söylediğimiz doğru olsa bile karşı taraftaki savunma mekanizmasıyla yanlışı savunmasına ve saldırganlaşmasına sebep olabiliyor. Sonra bu bizim de sinirlenmemize sebep oluyor, sonsuz döngü işte.

Karşımızda bir insan var, forumda genç arkadaşları çocuk azarlar gibi azarlayanları da gördüm tam tersi bilgisinden yararlanacağı tecrübeli birine saygısızca konuşan gençleri de. Benim burada düsturum yüz yüzeyken söylemeyeceğim bir şeyi burada kişinin karşısına yazmamak oluyor.

Hayatımızı da sorgulayalım mesela bir başlıkta :) Güzel güzel bu konuda muhabbet edelim. Mümkün mü bu burada. Biri gelecek ters bir şey diyecek de saatlerce onla uğraşacağız sıkıntısı yaşamıyor muyuz :) Burayı şekillendirmekten çok ortak paydalarda buluşmuş insanlar olarak görülmesi isteniyor olabilir. Az önce de söyledim zaten tüm internet böyle oldu. Herhangi bir yerde yazdığınız anında benzer tepkilere sebep olabiliyor. Orası öyle tamam, şurası böyle tamam, e bari yıllardır belli bir müzik türüne açılmış bu alanda bari bir ferahlık olsun demek nasıl şekillendirmek oluyor?

Mevzu tam olarak içerik değil. Tamamen üslup sorunu bunlar. Yoksa aynı bilgiyi, aynı tartışmayı düzgün şekilde yine tane tane yapmak mümkün. Yani içeriğe lafım yok sadece şekil olarak biraz toparlansa zaten son dönem belki insanların geldiği bu ortam biraz olsun içimizi ferahlatabilirdi. Şu an hani bir sıkıntıdan kaçılıyor ama bir bakıyorsun geldiğin yer daha fena olmuş. Böyle bir şaşkınlık yaşatıyor.

Sonuç olarak forumun aşırı öneminden çok bir yerlerde esas işlevinden bahsediyorum. Geriye kalan tüm mecralar zaten aynı yolun yolcusuyken bari buralar böyle olmasın temennisinden başka bir şey değil. Başta da dediğim gibi sırf bu yüzden uzun seneler foruma sadece uzaktan bakmışlığım da var. Burada takılmadığımız zaman hayat anlamını yitirmeyecek, sakin olun :)

Fikrinize katılmasam bile bunu tadımız kaçmadan konuşabilmek... Koskoca trollük müessesesi var mesela. Adamlar kaçan tatlardan besleniyor :) Ben de gelmiş bunları temenni ediyorum.

Bana hitaben yazmışsınız sanıyorum.. Ne yalan söyleyeyim bir kaç kez okudum ve kısmen anlayabildim. Böyle ince üsluba alışık değilim neticede.. Yanlış anladıysam kusura bakmayınız. 🙂

Sanırım beni biraz yanlış anlamışsınız.. Benim yazdıklarım sorunuza cevap niteliğindeydi ama sizi kastetmemiştim. Bahsettiğim "sahiplenme" de bazı arkadaşlarda gördüğüm alanını/forumu diğer üyelere karşı aşırı şekilde savunma eğilimi. Bu sebepten sadece sert tartışmalar olmadı, bir çok değerli üye foruma ya veda etti ya da forumdan gönderildi.

İşin üslup kısmı da bence o kadar önemli değil.. Forum kurallarına göre doğru dili kullanarak da bir çok insanı çileden çıkartabilirsiniz. Ben üsluptan/hakaretten çok işin "sahiplenme" kısmındayım, çünkü bu forumun sahibi belli. 🙂

Ben Türkrock'u mevcut eksiklikleriyle sevmeyi öğrendim. Forumda zaman zaman oluşan "duygusal" mevzuları mümkünse uzaktan takip ediyor teknik bir konuda da bilgim/tecrüben varsa paylaşıyorum.

Size de tavsiyem bu mecrayı olduğu gibi kabullenmeniz olacak.

Turkrock forumunun neden böyle olması?​

Bozuk Türkçe.... turkrock forumunun böyle olmasının nedeni? olmalı .... hadi gelsin linç ..... şaka yollu yazdım ama bazen gerçekten ne dediği en ufak bir anlam ifade etmeyen elemanlar çıkıyor, bunu söyleyince de kardeşim internet burası roman yazmıyoruz filan gibi saldırılar başlıyor. Mükemmel gramere gerek yok be kardeşim 90'larda kalan ICQ diliyle de yazma artık....

Bana hitaben yazmışsınız sanıyorum.. Ne yalan söyleyeyim bir kaç kez okudum ve kısmen anlayabildim. Böyle ince üsluba alışık değilim neticede.. Yanlış anladıysam kusura bakmayınız. 🙂

Sanırım beni biraz yanlış anlamışsınız.. Benim yazdıklarım sorunuza cevap niteliğindeydi ama sizi kastetmemiştim. Bahsettiğim "sahiplenme" de bazı arkadaşlarda gördüğüm alanını/forumu diğer üyelere karşı aşırı şekilde savunma eğilimi. Bu sebepten sadece sert tartışmalar olmadı, bir çok değerli üye foruma ya veda etti ya da forumdan gönderildi.

İşin üslup kısmı da bence o kadar önemli değil.. Forum kurallarına göre doğru dili kullanarak da bir çok insanı çileden çıkartabilirsiniz. Ben üsluptan/hakaretten çok işin "sahiplenme" kısmındayım, çünkü bu forumun sahibi belli. 🙂

Ben Türkrock'u mevcut eksiklikleriyle sevmeyi öğrendim. Forumda zaman zaman oluşan "duygusal" mevzuları mümkünse uzaktan takip ediyor teknik bir konuda da bilgim/tecrüben varsa paylaşıyorum.

Size de tavsiyem bu mecrayı olduğu gibi kabullenmeniz olacak.
Üslup derken zaten ağdalı dil kullanalım birbirimizi çıldırtalım'ı kastetmiyorum yahu :) Bir bakmışız bu mevzu da oraya gitmiş mesela komik olurdu. Burada amaç üzüm yemek olmalı. Bağcı dövücüler çok fazla olunca iki kelam edemiyoruz diyorum.

Teknik forum meselesi elbette bir görüş ama sadece teknik işlere odaklanmak bence koskoca Rock-Metal camiasına haksızlık olur. Koskoca dedim de şimdi, tabii o kadar da çok koskoca değil :)

Yani ben de hem size cevap hem genel cevap şeklinde yazıyorum. Sonuçta kullanıcılar olarak ortak bir anlayışa ulaşınca biraz olsun içimiz ferahlayabilir. Bunu zaten forum yönetimi sağlayamaz. Kurallarla olacak iş değil, farklı bir şeylerden bahsediyoruz sanırım.

Açıkçası ben burayı böyle kabullenmektense uzaklaşmayı tercih ederim ya da işte arayı soğutmak olabilir :) Bir terslik görünce düzeltebilir miyiz tepkisinden sonra kabullenme aşamasına geçmek için foruma çok büyük anlam yüklemek gerekiyor. Yani hayat için bakarsak bile kabullendiğimiz şeyler sınırlıdır. Burası da onlardan biri olmasın.

Turkrock forumunun neden böyle olması?​

Bozuk Türkçe.... turkrock forumunun böyle olmasının nedeni? olmalı .... hadi gelsin linç ..... şaka yollu yazdım ama bazen gerçekten ne dediği en ufak bir anlam ifade etmeyen elemanlar çıkıyor, bunu söyleyince de kardeşim internet burası roman yazmıyoruz filan gibi saldırılar başlıyor. Mükemmel gramere gerek yok be kardeşim 90'larda kalan ICQ diliyle de yazma artık....
Hocam o bir dönem Ekşi Sözlük'te moda olan başlık kalıplarından, icq kadar eski değil de üç-beş sene kadar oluyor. Şirinlik-komiklik olsun diye öyle yaptım. Türkçeyi elimden geldiği kadar düzgün kullanmaya çalıştığımı zaten yazdıklarımdan görmüşsünüzdür. Yani şakayı da açıklamak istedim. Şaka olsa bile :)

Zaman zaman uzaktan, zaman zaman hesap açarak takip ettiğim yıllara meydan okuyan (maalesef başka da kalmadı) Turkrock neden böyle? Hep mi böyle kalacak? Düzeltmek için tek tek kullanıcılar olarak bir şeyler yapabilir miyiz? Yoksa çekip gidelim mi? Ne yapalım bilemedim, yine burada yüksek müsaadenizle bir başlık açayım dedim.

Çok fazla bir şey beklemiyorum. İki lafın belini kıralım, iki düşünce paylaşalım hani ortak bir fikir olursa bundan keyif alırız, olmazsa canımız sağ olsun deriz falan, ne bileyim bu ortamdan büyük beklentim yok. Maksadın bir anlamda muhabbet olduğu, fikirlerin paylaşıldığı bir ortamda neden bu kadar olumsuz bir üslup var arkadaş?

Bakınız bu herkes dediğimi kabul etsin falan demek değil. Yanlış anlaşılmasın. Tartışan herkes belli seviyeyi korusun yahu, o kadar zor mu? Beğenmiyorsan saçma geliyorsa yine de o seviyede kalmalısın. Şimdi buna da bir sürü "seviye" sıkıntılı cevap gelirse yine elde var sıfır. Neyse en azından içimi döktüm rahatladım.

En azından bu konuda dertliler varsa aranızda en azından yalnız değilsiniz, (buna yarasın diyelim). Tabii tadımız kaçtıktan sonra niye uğraşıp yazalım, ondan da emin değilim artık..
Turkrock formunun böyle olmasının tek bir nedeni var: MODERASYON EKSİKLİĞİ.

Yakın zamanda üye olmanıza rağmen forumda bir hayli mesajınız olduğunu görüyorum. Bu, bence sizin de forumu benimsediğiniz ve katkı yaptığınız anlamına gelir. Böyle forumları ayakta tutan şey de, bu amatör heyecanıdır.

Amatör heyecanı, adı üzerinde, para ve benzeri kazançlara dayanmaz. Basbayağı karşılıksız emektir söz konusu olan ve ancak onunla gelişir bu tip forumlar. Ve foruma hiç emek vermeyen, ne idüğü belirsiz birileri bir yerlerden çıkıp gelerek kişileri hedef almaya, onlara "ayar vermeye" kalkarsa o zaman MÜDAHALE gerekir. Aksi takdirde, amatör heyecanı ile emek veren kişileri aptal yerine koymuş olursunuz. O zaman da tansiyon yükselir doğal olarak.

Sizin de katıldığınız bir başlıkta, daha önce forum kültürümü yabancı bir forumda aldığımdan bahsetmiştim. Çok büyük bir kısmının amatör erkek gitaristlerden oluştuğu bir sitede, çok az kavga çıkardı. O kadar testosterona rağmen !!! Çünkü, üyeler forumu ve birbirini sahiplenirdi. Üstelik de uluslararası bir forumdan bahsediyorum... Yani, dil, ırk, millet vs farkı var..., Başkasının şarkısını kendi solosu diye yutturmaya kalkan sahtekarları az yakalamadık o dayanışmayla... Kimse birbirinin ne bildiğine veya ne çaldığına bakmazdı iletişim kurarken; önemli olan o siteye emek veren, orada "varlık gösteren" kişiler olunmasıydı. O yüzden, troller barınamaz, er-geç banlanıp giderdi.

Tartışmaların alevlenmesi-hareketlenmesi her yerde olur. Kendi hesabıma konuşuyorum; benim o tartışmalardan aldığım en büyük ders, ne zaman susacağım konusunda almış olduğum derstir. Kendi başlığınızdan da hatırlarsınız. "Artık başkaları da yanıt versin" dediğinizde, ben de bu şekilde davrandım.
Aksi takdirde, insan egosunun hangi devasa boyutlara ulaştığını birinci elden seyreder. Kendi kendini rezil edip, bir taraftan da halen haklı olduğunu ispata çalışır. Malum başlıklardan birinde, en az iki kullanıcı "ben artık gidiyorum" dedikten sonra defalarca mesaj atarak kendini tekzip etmeye devam etti. Çünkü susma konusunda derslerini almamış kişilerdi. Ben, iki gün boyunca siteden kendimi sürgün ettim. Ciddiyim; tarayıcımdan siteyi BLOKLADIM. İki günlük perhiz. Bu, her şeyden önce tecrübe ve forum kültürü almış olmayı gerektirir.

Tartışmaların alevlenmesini kesinlikle kişisel algılamayın. Size çok önemli bir gözlemimi söyleyeyim: Ne kadar hararetle tartışmış olursanız olun, bu siteye kıymet veren bir dizi kullanıcı var ki (kim olduklarını siz de yavaş yavaş fark ediyorsunuzdur), onlar size asla HINÇLANMAZ.
Eğer hınçlanıyorsa, bilin ki onlar zaten başka bir kafadadır ve forumu hak etmiyorlardır. Bahsettiğim bir avuç insan, yıllardır burada paylaşım yapıyor ve birbirlerine saygı duyuyorlar. Forumu da onlar ayakta tutuyor zaten.

Son düzenleme:
Geri