Turkrock forumunun neden böyle olması?

insanlar olarak, şu halimiz ile, ''olması gerekeni'' önceden öngörüp buna göre geleceği şekillendirme ihtiyacı duymak bana çok ''kibirli'' görünüyor. iyi hoş, dünyanız da bu denli deterministik yaklaşımları ne ölçüye kadar kaldırabilir bilemiyorum.

eğer bir şeylerin kötüye gittiğini iddia ediyorsanız, aynı zamanda ''iyinin'' ne olduğunu da biliyor olmalısınız. eğip bükmeye gerek yok, bu yaklaşımın altında kendi fikirlerini idealize etme, ''tek doğru yol'' olarak görme var. konu sahibinden ayrı; eğer bu tanımlar size uyuyorsa, sorunun turkrock forumunun kötüye gitmesinden ziyade, sizin, kendinizi gerekenden fazla ciddiye almanız olarak düşünürdüm...

4-5 yıl öncesine kadar forumda öyle üyeler vardı ki, 3 sayfa yazı yazsa 4. sayfayı da yazsa keşke diye iç geçirirdik.

Birisi gelir Ibanez anlatırdı, 30-40 yıllık markanın adeta her gününe hakim, başkası gelir 80’ler anlatırdı albüm albüm…

Sohbetin seviyesi o kadar yüksek olurdu ki bazen, okumaktan, anlamaya çalışmaktan fırsat bulup da iki kelime yazamadığımız zamanlar olurdu. Alım-satım başlığı sürekli canlı, ciddi kaliteli ekipmanla dolup taşardı. Sarı site rakip bile olamıyordu buradaki sirkülasyona. Çok merak ettiğimiz fakat maddi gücümüzün yetmediği ekipmanlar için onlarca kez birbirimize emanet ekipmanlar gönderdik, denemek, keşfetmek, tecrübe sahibi olmak için.

Şu an baktığınızda ülkedeki en iyi lüthiyerler burada eskiden aktif üyeymiş, ülke piyasasını ikinci elde domine eden insanlar o potansiyeli burada kazanmış, Youtube kanalı on binlerce izlenen kişiler hep eski müdavimler, son 4-5 yıldır kurulup tutulan ekiplerin bazı gitarcıları buradan yetişme vs vs.

Turkrock eskiden iyi bir okuldu. Bu bir gerçek. Çünkü insanlar eskiden bilmedikleri ya da hoşlanmadıkları konulara karşı daha az sevgisizlik gösteriyordu. Saygı hat safhadaydı. Kişinin beğenilerine hitap etmeyen ürünler, daha az taşlanır, yapıcı eleştirilerde bulunulur, en kötü “eline sağlık, başarılarının devamını dilerim” denilip geçilirdi. Zaten birisi size bunu yazdığında ona hitap edememenin burukluğunu yaşardınız, fakat tartışma ortamı oluşmadığı için gerilmezdiniz. Başka bir başlıkta oldukça övülen bir ürün gördüğünüzde, kendi ürününüzle onu kıyaslayıp, eksikleri saptayıp kendinizi geliştirmenin yollarını arardınız. Bu şekilde sağlıklı bir rekabet sistemi oluşurdu çoğu zaman.

Şimdi öyle mi? Doğru kaybetme ya da yanlış kazanma felsefesi hakkında haberdar olan üye sayısı bir elin parmaklarını geçer mi bilemiyorum. Bazı tartışmalarda bilerek kaybediyor görünmek gerekir. Yanlış kazanımlar elbet bir gün patlar, zaman geldiğinde saygıyı hak eden eninde sonunda siz olursunuz. Bilgi ve ahlak sahibi kişilerin kıymeti er ya da geç anlaşılır. Bu forumda ya da dünyanın herhangi bir ortamında böyledir.

Bilgiye sahip olmak çok kıymetlidir. Siz bunu karşı tarafa aktarmak için iletişim kurmaya başladığınız an “öğretmen” sıfatlarınız işin içerisine dahil olur. Müthiş donanımlı olabilirsiniz, fakat öğretme yöntemleriniz yetersiz/yanlışsa birdenbire çok “itici” olarak nitelendirilebilecek bir pozisyona düşebilirsiniz. Burada “ne uğraşıyorum karşımdaki cahille” edası ile hareket ederseniz, kendinizle zıt düşersiniz, çünkü o bilgiyi aktarmayı, siz özgür iradenizle seçtiniz. O sebeple bir bilgiyi aktarmak istediğinize karar verdiğinizde, karşı tarafın bilgiyi alma tarzını da tahlil edip, yöntemlerinizi buna göre belirlemeniz gerekir. Bu da emek ve sabır ister.

Son düzenleme:
4-5 yıl öncesine kadar forumda öyle üyeler vardı ki, 3 sayfa yazı yazsa 4. sayfayı da yazsa keşke diye iç geçirirdik.

Birisi gelir Ibanez anlatırdı, 30-40 yıllık markanın adeta her gününe hakim, başkası gelir 80’ler anlatırdı albüm albüm…

Sohbetin seviyesi o kadar yüksek olurdu ki bazen, okumaktan, anlamaya çalışmaktan fırsat bulup da iki kelime yazamadığımız zamanlar olurdu. Alım-satım başlığı sürekli canlı, ciddi kaliteli ekipmanla dolup taşardı. Sarı site rakip bile olamıyordu buradaki sirkülasyona. Çok merak ettiğimiz fakat maddi gücümüzün yetmediği ekipmanlar için onlarca kez birbirimize emanet ekipmanlar gönderdik, denemek, keşfetmek, tecrübe sahibi olmak için.

Şu an baktığınızda ülkedeki en iyi lüthiyerler burada eskiden aktif üyeymiş, ülke piyasasını ikinci elde domine eden insanlar o potansiyeli burada kazanmış, Youtube kanalı on binlerce izlenen kişiler hep eski müdavimler, son 4-5 yıldır kurulup tutulan ekiplerin bazı gitarcıları buradan yetişme vs vs.

Turkrock eskiden iyi bir okuldu. Bu bir gerçek. Çünkü insanlar eskiden bilmedikleri ya da hoşlanmadıkları konulara karşı daha az sevgisizlik gösteriyordu. Saygı hat safhadaydı. Kişinin beğenilerine hitap etmeyen ürünler, daha az taşlanır, yapıcı eleştirilerde bulunulur, en kötü “eline sağlık, başarılarının devamını dilerim” denilip geçilirdi. Zaten birisi size bunu yazdığında ona hitap edememenin burukluğunu yaşardınız, fakat tartışma ortamı oluşmadığı için gerilmezdiniz. Başka bir başlıkta oldukça övülen bir ürün gördüğünüzde, kendi ürününüzle onu kıyaslayıp, eksikleri saptayıp kendinizi geliştirmenin yollarını arardınız. Bu şekilde sağlıklı bir rekabet sistemi oluşurdu çoğu zaman.

Şimdi öyle mi? Doğru kaybetme ya da yanlış kazanma felsefesi hakkında haberdar olan üye sayısı bir elin parmaklarını geçer mi bilemiyorum. Bazı tartışmalarda bilerek kaybediyor görünmek gerekir. Yanlış kazanımlar elbet bir gün patlar, zaman geldiğinde saygıyı hak eden eninde sonunda siz olursunuz. Bilgi ve ahlak sahibi kişilerin kıymeti er ya da geç anlaşılır. Bu forumda ya da dünyanın herhangi bir ortamında böyledir.

Bilgiye sahip olmak çok kıymetlidir. Siz bunu karşı tarafa aktarmak için iletişim kurmaya başladığınız an “öğretmen” sıfatlarınız işin içerisine dahil olur. Müthiş donanımlı olabilirsiniz, fakat öğretme yöntemleriniz yetersiz/yanlışsa birdenbire çok “itici” olarak nitelendirilebilecek bir pozisyona düşebilirsiniz. Burada “ne uğraşıyorum karşımdaki cahille” edası ile hareket ederseniz, kendinizle zıt düşersiniz, çünkü o bilgiyi aktarmayı, siz özgür iradenizle seçtiniz. O sebeple bir bilgiyi aktarmak istediğinize karar verdiğinizde, karşı tarafın bilgiyi alma tarzını da tahlil edip, yöntemlerinizi buna göre belirlemeniz gerekir. Bu da emek ve sabır ister.
Burayı eski bir okul kütüphanesi gibi kullanmak bence bilgi edinmede en kısa yol olabilir. İnsanlarla gereksiz diyaloglara girmek, ben en iyi bilirim havalarını çekmek, yanlış konuşulursa düzeltmek bilgiye ulaşmayı epey zorlaştırıyor.Bu yüzden anahtar kelimeleri kullanarak aradığım bilgiye istemediğim kadar çeşitli yönden ulaşabiliyorum. Mesela her gün araştırma yapar gibi merak ettiğim her konuyu yazmayıp tembellik edip başlık açsaydım hem aradıklarıma ulaşamayacaktım hem de bilgi kirliliğine maruz kalacaktım. (Sırf bu yüzden birkaç yıl foruma üye olmadan sadece yazılanları takip ettim. )Bahsettiğiniz durum forumun altın çağını yansıttığı için o tarz bir ortamın artık var olması burada pek mümkün değil. Ancak merak eden, ben nasıl bilgi sahibi olabilirim diyen birisi hala bu forumdan faydalanabilir. Hem de kimseyle muhatap olmak zorunda kalmadan.

Burayı eski bir okul kütüphanesi gibi kullanmak bence bilgi edinmede en kısa yol olabilir. İnsanlarla gereksiz diyaloglara girmek, ben en iyi bilirim havalarını çekmek, yanlış konuşulursa düzeltmek bilgiye ulaşmayı epey zorlaştırıyor.Bu yüzden anahtar kelimeleri kullanarak aradığım bilgiye istemediğim kadar çeşitli yönden ulaşabiliyorum. Mesela her gün araştırma yapar gibi merak ettiğim her konuyu yazmayıp tembellik edip başlık açsaydım hem aradıklarıma ulaşamayacaktım hem de bilgi kirliliğine maruz kalacaktım. (Sırf bu yüzden birkaç yıl foruma üye olmadan sadece yazılanları takip ettim. )Bahsettiğiniz durum forumun altın çağını yansıttığı için o tarz bir ortamın artık var olması burada pek mümkün değil. Ancak merak eden, ben nasıl bilgi sahibi olabilirim diyen birisi hala bu forumdan faydalanabilir. Hem de kimseyle muhatap olmak zorunda kalmadan.

Kesinlikle katılıyorum. Ben de birşeyi gugıllarken sonuna Turkrock ekleyip, arşivi araştırıyorum. Aradığım konuyla ilgili bilgiye ulaşamadığım hemen hemen olmadı diyebilirim.

Dipnot: Madmax’te gitar çalan o adama ben de hastayım :))) Harika pul biberli baharatlı hemoroid garantili bir drive tonu var. Nickiniz bir süredir sürekli gözüme çarpıyor, güldürüyor beni.

Kesinlikle katılıyorum. Ben de birşeyi gugıllarken sonuna Turkrock ekleyip, arşivi araştırıyorum. Aradığım konuyla ilgili bilgiye ulaşamadığım hemen hemen olmadı diyebilirim.

Dipnot: Madmax’te gitar çalan o adama ben de hastayım :))) Harika pul biberli baharatlı hemoroid garantili bir drive tonu var. Nickiniz bir süredir sürekli gözüme çarpıyor, güldürüyor beni.
O adam tek başına filmin puanını yükseltiyor bence.

Mesela her gün araştırma yapar gibi merak ettiğim her konuyu yazmayıp tembellik edip başlık açsaydım hem aradıklarıma ulaşamayacaktım hem de bilgi kirliliğine maruz kalacaktım. (Sırf bu yüzden birkaç yıl foruma üye olmadan sadece yazılanları takip ettim. )Bahsettiğiniz durum forumun altın çağını yansıttığı için o tarz bir ortamın artık var olması burada pek mümkün değil.
Ahahah ben de ilk başta bir süre üye olmadan böyle takıldım.... resmen memba burası demiştim, çekinmiştim üye olmaya bile, yav bir şey yazmam gerekir filan böcek gibi hissederim demiştim :) ..... sonra öğrendik, piştik, bildiklerimizi paylaşmaya başladık sorulsa da sorulmasa da. Yakın zamana kadar sorun yoktu ama nedense son 1-2 senedir özellikle bir klavye müsilajı bastı forumu... kafayı suyun üzerinde tutup temiz denize ulaşacağız inşallah. Üstte de benzer şeyler yazılmış, paylaşmaya devam, polemikten sakınıp, kalp kırmadan ama dediğim gibi hadsiz ve çapsızlara da fazla meydan bırakmadan foruma devam.

Ahahah ben de ilk başta bir süre üye olmadan böyle takıldım.... resmen memba burası demiştim, çekinmiştim üye olmaya bile, yav bir şey yazmam gerekir filan böcek gibi hissederim demiştim :) ..... sonra öğrendik, piştik, bildiklerimizi paylaşmaya başladık sorulsa da sorulmasa da. Yakın zamana kadar sorun yoktu ama nedense son 1-2 senedir özellikle bir klavye müsilajı bastı forumu... kafayı suyun üzerinde tutup temiz denize ulaşacağız inşallah. Üstte de benzer şeyler yazılmış, paylaşmaya devam, polemikten sakınıp, kalp kırmadan ama dediğim gibi hadsiz ve çapsızlara da fazla meydan bırakmadan foruma devam.
Her türlü bilgi kirliliğine boş tartışmalara rağmen burada yığınla bilgi bulmak hala mümkün olduğu için buranın hala değerli olduğunu düşünüyorum. Boş başlık açanlar, telim koptu ne yapayım diyenler, hala duman tonu arayanlar zaten araştırma mantığından uzak olduğu için forumdan sıkılıp uzaklaşıyorlar. Bilgi için emek harcamayı öğrenmemişler. İnternetin en büyük faydası bilgiye kolay ulaşmak olduğu gibi de tembelliği de getiriyor.

İlk üye olup, derdime derman ararken ki uğradığım muameleyi asla unutmadım.

Sırf forumdaki birisi ile benim ekipmanım aynı diye, sırf neredeyse benzer şartlarda gitar çalmaya başlamışım diye burada beni o kişi ile aynı kişi ilan etmeye çok çalıştılar.
O kadar ki bunu iddia edip yazan kişiyi bile o kadar çok destekleyen oldu ki en sonunda kendi kendime " evet ya ben, ben değilim sanırım " falan demeye başladım.

Daha sonra bir müzik marketin indirimleri ile alakalı bir konu başlığında ülkemizde ki müzik marketlerin izlediği satış politikaları hakkında bir takım paylaşımlarda bulundum
"abilerimin, ablalarımın, kardeşlerimin canı yanmasın çok dikkat etsinler istedim. Gerizekalı gibi ne diye yaptıysam bunu" Offfff senmisin bunları yazan.
vay efendim sen kaç senedir gitar çalıyorsun ki, vay efendim gitar çalmasını bilmeyen bebe o markaları nasıl eleştirir, vay efendim alış veriş yapmamışsın ama bunu söylüyorsun v.s. v.s. gibi EGO ve hazımsızlıklarla dolu onlar mesaj yazıldı. Neyse ki benim o mesajlardan sonra canı yanmış 3 5 kişi deneyimlerini paylaşınca bu EGO ve hazımsız arkadaşların azda olsa yazdıkları ellerinde patladı.

Daha sonra bir bilgisayar konusunda paylaşımlarım oldu. Orda da aynı muamele yapıldı. Gereken cevapları orada zaten verdim. Üzerine nedense gelip laf eden bir daha olmadı.

Bu forum alanı ve bu forum alanında benimle gerçek anlamda bilgisini ve tecrübesini paylaşanlardan ciddi anlamda bir şeyler öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Bunu asla inkar etmedim edemem de çok defada bu memnuniyetimi de paylaştım burada.
Saygılar.

@herıs009 'un bahsettiği "tek doğru yol" eleştirisini de devamlı yapıyorum. Yani bir yerden sonra insan kendi kendine sorma aşamasında da kendini kandırabiliyor. O çekinceyi saklı tutarak söylüyorum. Bu başlıkta ben asla insanların ürettiği içerik şöyle olmalı, böyle olmalı ya da forum içerik olarak şu hale gelmeli, gelmezse çok yanlış yoldadır demedim, demem de...

Benim vurguladığım şey aslında bu başlıktaki yazıların özünde de görülen o forum kültürü (üslup ve yaklaşım sorunu) meselesi. Mesela konuyu eleştiren ya da düzelten bir sürü gönderme var ama hepsi üslup olarak tam da olması gerektiği gibi. Hatta @Oguz92 çok da güzel açıklamış.

İlk cümlelerde de dediğim gibi. Tahminen 15 sene önce bu foruma kayıt oldum, çeşitli aşamalarına tanık oldum. Başka forumlara ayrıldığında oralarda da bulundum. Uzun seneler hem müzik dinlemeye hem de buraya ara verdiğim de oldu. Arada yine sıkıntılı durumlar oluyordu ama hiçbir dönem bu kadar yaygın değildi. Yani belli bir çerçevede anlaşan insanlar olarak zaten örneğin bu başlıkta yazılanların yarısına katılmasam bile bende hiçbir sıkıntı yaratmaz. Durum bundan ibaret. Aksi durumda zaten herkes birbirini pohpohlasın demeye döner ki onun da kimseye faydası yok.

Aslinda eskiden buralar oyle o kadar da güllük gülistanlık yerler değildi. Din, felsefe siyaset tartışmalarına acikti ve kıyamet gibi kavgalar, tartışmalar, onlarca sayfa dolusu hararetli yazışmalar da olurdu. Yine birkac günlüğüne ortalığı karıştırıp giden geçici üyeler olurdu, yine ayni konuda açılan çok sayıda başlıklara önceki yazılanları okuma tavsiyeleri gelirdi. Buna paralel mygitar ve gitarpedal forum siteleri de vardı (hala varlar sanirim). Mygitar cellat modunda forumu yöneten bir iki egoist kisi tarafından kafasına göre yönetilirdi ve yeni başlayanların bitmek bilmeyen ayni başlangıç sorularına yine başka yeni başlayanların tavsiyelerde bulunduğu komedi ortamıydi. Gitarpedal ise güya acik ama birkac üyenin tekelinde gercekte çok daha kapalı bir forumdu. Haliyle burasi her ne kadar adminden şikayetçi olan çok olsa da, diger forumlara göre çok daha geniş katılımcılı ve bir şekilde kaliteyi korumuş forum olarak devam etti. Her ne kadar bir ara forumun bazı sıkı üyeleri sudan sebeplerle banlanmis olup, forum eski coşkusunu kaybetse de halen elle tutulur tek Rock müzik forumu burasi.

Gelelelim ikinci kısma: Aslında burada şikayet edilen şeylerin özünde katılımcıların egolarını tatmin edecek onay beklentileri yatıyor. Günümüzde ozellikle yeni nesil çok ciddi şekilde daha kibirli, umursamaz ve benmerkezci toplumsal dinamikler içinde yetişiyor ve sosyal medyada herkes çok çok ucuza likelanip krallık unvanına kavusabiliyor. Donup tekrar okuyarak analiz edebilirseniz, kendisine yöneltilen tavsiye niteliğindeki yolu, yordami, öneriyi veya olumsuzlamayi içtenlikle algılamaya çalışıp tam olarak okuyup anlamadan dahi hemen savunmaya geçiyor. Bu elbette daha teorik konularda oluyor. Yoksa "bence ibanezler berbat gitarlar" diyen birine kimse tartisma ortami oluşturacak ikili alışmaya geçmez, kişisel tercih diye düşünür gecer. Bu aslında özünde, o yoldan daha önce geçmiş, bilen birine, o yoldan daha önce hiç geçmemiş birinin "bence o yol şöyle, böyle..." diye başlayıp kişisel tahmin veya düşüncelerinin tumuyle onaylanmasini veya yol göstermeye çalışmayıp görmezden gelmesini istemekten farksiz ki bu da ego tatmini meselesine geliyor. Karşı saldırıda bulunmak için veya denemek için üslup eleştirisi de en çok kullanılan yöntemlerden biri. Peki her mesaj gülücükler, benceler, karşı tarafa ego oksamalari ile bezeli olmak zorunda mi? Ne ara bu kadar incinir oldu insanlar cidden ilginç.

Burada çok çok az insan birbirini karşılıklı olarak yüz yüze tanıyor. Paylaşımların, cevapların hemen tamamı hic tanımadığımız insanlara yardımcı olmak maksadıyla yapılıyor, ki kimse buna mecbur değil. Burada eski bir üyenin sırf ego tatmini için bulunacağı fikrini sadece gülünç buluyorum çünkü bu insanların hemen tamamının ciddi isleri, aileleri ve uğraşması gereken işleri var. Dolayisiyla ozellikle gençlerin hemen ego gardını almadan önce bunlari goz önünde bulundurması iyi olur. Elbetteki eski üyenin de saygı çerçevesinde yaklaşması gerekir. Yine de absürt derecede saçma her türlü yazı ile herkesin gereğinde dalga geçme özgürlüğü var, tum sosyal medya böyle cunku. Burasi akademik bir forum degil.

O yüzden bu forumun mygitar forumuna dönüşmesine engel olan ve seviyeyi belirli bir düzeyde tutarak bunu da yeni üyelere ogreten eski uyelerinin kıymetini bilmek lazım. Her yeni gelen 10 kişinin 3-4'u atarlaniyor bu şekilde ama forum yıllardır çizgisini koruyor.

Genel olarak söyleyeyim. Kimseler üzerine almasın. Bunu aslında diğer konularda tartışmalarda da söyledim. Burada da çok net anlaşılıyor ama anlamamakta ısrar ediliyor. O yüzden tekrar ediyorum.

Zaten en başta birilerine "yol gösterme" "yaklaşımı" ile yaklaştığımız zaman egoları pohpohlamış oluyoruz. Bu en ufak teknik konuda da olabilir başka konuda da olabilir. Birçok konuda çok basit mevzular dahi olsa ben bildiğimi aktarırken, şurasını şöyle biliyorum, detaylarına bakabilirsiniz diye söylüyorum. Bu başlıkta bahsi geçen üslup ve yaklaşım önerisi de zaten kabaca bu. Diğer troll kavgaları ya da uç mevzulara kimsenin diyecek bir şeyi yok.

Sadece bu başlıkta bile aman biri gelir şimdi tadımızı kaçırır diye yazamayanlar var diyorum. Bundan daha net nasıl bir anlatım (ortam için daha net nasıl uyarı) olabilir, ben bilmiyorum. Daha fazla da tekrar etmeyeceğim. Zaten herkes herkesle muhabbet etmek zorunda da değil. Baktık konuşamıyoruz susarız, her yerde bu geçerli. Benim derdim bu kadar, forumdan beklentim de bu kadar. Bu yeni hesabımın kapsamı da bu kadar. Ötesinde sıkıntım yok, olan varsa da bir zahmet görmeyiversin beni, bitsin gitsin. Uzatmayalım.

İlk üye olup, derdime derman ararken ki uğradığım muameleyi asla unutmadım.

Sırf forumdaki birisi ile benim ekipmanım aynı diye, sırf neredeyse benzer şartlarda gitar çalmaya başlamışım diye burada beni o kişi ile aynı kişi ilan etmeye çok çalıştılar.
O kadar ki bunu iddia edip yazan kişiyi bile o kadar çok destekleyen oldu ki en sonunda kendi kendime " evet ya ben, ben değilim sanırım " falan demeye başladım.

Daha sonra bir müzik marketin indirimleri ile alakalı bir konu başlığında ülkemizde ki müzik marketlerin izlediği satış politikaları hakkında bir takım paylaşımlarda bulundum
"abilerimin, ablalarımın, kardeşlerimin canı yanmasın çok dikkat etsinler istedim. Gerizekalı gibi ne diye yaptıysam bunu" Offfff senmisin bunları yazan.
vay efendim sen kaç senedir gitar çalıyorsun ki, vay efendim gitar çalmasını bilmeyen bebe o markaları nasıl eleştirir, vay efendim alış veriş yapmamışsın ama bunu söylüyorsun v.s. v.s. gibi EGO ve hazımsızlıklarla dolu onlar mesaj yazıldı. Neyse ki benim o mesajlardan sonra canı yanmış 3 5 kişi deneyimlerini paylaşınca bu EGO ve hazımsız arkadaşların azda olsa yazdıkları ellerinde patladı.

Daha sonra bir bilgisayar konusunda paylaşımlarım oldu. Orda da aynı muamele yapıldı. Gereken cevapları orada zaten verdim. Üzerine nedense gelip laf eden bir daha olmadı.

Bu forum alanı ve bu forum alanında benimle gerçek anlamda bilgisini ve tecrübesini paylaşanlardan ciddi anlamda bir şeyler öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Bunu asla inkar etmedim edemem de çok defada bu memnuniyetimi de paylaştım burada.
Saygılar.
Mesela sen hocam, burada ''vay efendim sen kaç senedir gitar çalıyorsun ki, vay efendim gitar çalmasını bilmeyen bebe o markaları nasıl eleştirir, vay efendim alış veriş yapmamışsın ama bunu söylüyorsun v.s. v.s.'' sözleriyle yakındığın olay aslında senin bu zamana kadar sadece birkaç müzik ekipmanı alışverişi yapmış biri olarak, hiç alışveriş yapmadığın mağazalar hakkında evinde online satış sitelerine bakarak çıkarımda bulunduğun ve ''ikinci el gitarları garage sale vs adı altındaki indirimlerle sıfır diye satıyorlar'' şeklindeki büyük ithamının yanlış olduğunu söylememe karşılık, hala olayı anlamamış biri olarak, kendi yüce ama yanlış görüşüne bir saldırı olarak görmeye devam ediyorsun. Buradaki serzenişine baktığımızda mağdur bir kişi olarak egoist ve hazımsız eski üyelerin hışımına uğramış gibisin, ama sen pirüpaksın değil mi? Üstelik gitar çalımına laf etmediğim ve sadece alışveriş tecrübenden bahsettiğim halde bunu da eklemişsin. Demekki neymiş, bu ego denen baş belasını önce insanın kendi içinden kovması, ondan sonra başkalarından istemesi gerekiyormuş değil mi?

Nispeten daha az tecrübeli üyelerin daha tecrübeli üyeler tarafından yerildikleri için bir takım serzenişleri olabiliyor. Ego olayı aslında bu işin sosu sadece.

Neden?

Müzik konusunda ahkam kesmek eğitim vb dışında biraz da ekonomik.

Yıllardır bu işe kafa yormuş, binlerce lira harcamış, yeri gelmiş kazık yemiş, yeri gelmiş hayal kırıklığına uğramış, eşinden gizli ekipman almış, elinden onlarca gitar, amfi vb envai çeşit edevat geçmiş tecrübeli üyeler doğal olarak hassas oluyorlar daha az tecrübeli üyelerin bazı mesajlarına. Özellikle yanlış yönlendirme barındıranlara.

Bana kalırsa haklılar.

Saçlar değirmende ağarmıyor, kredi kartı ekstresi gelince ağarıyor.

Mygitar cellat modunda forumu yöneten bir iki egoist kisi tarafından kafasına göre yönetilirdi ve yeni başlayanların bitmek bilmeyen ayni başlangıç sorularına yine başka yeni başlayanların tavsiyelerde bulunduğu komedi ortamıydi.
Cellat kısmını bilemem ama turkrock'ta son 2 senedir en uyuz olduğum iki şey;
BİR - kendisi 2 gün önce tel değişirken abdest almalı mıyım tadında soru soran birinin, hocam ben hiç kullanmadım ama XXX marka sorunlu diyorlar ya da kendi vizyonu ve bütçesinin ulaştığı cihaz neyse onu bulunmaz hazine gibi övüp ya gerek yok öyle Kemper'e, ENGL'a filan diyenler .... bir de diretenler var ki birkaç kez hadsiz ve çapsız dediğim kafa yapısı bu işte.
İKİ - gitar alacam ne alayım diyene dur hocam iki dakka bekle deyip 25 tane anlamsız ve benzeşmeyen sahibinden linkini atmak, yav adam o linklere bakıp ne yapsın, ilk defa alacam diyor zaten.... ha bu arada yeni gitar alacam başlığına bak dersek fırça giyiyoruz o ayrı.. cevap yazma o zaman moruk vaktim yok başlık karıştırmaya diyen mi istersin, ne ararsan var.

Burada eski bir üyenin sırf ego tatmini için bulunacağı fikrini sadece gülünç buluyorum çünkü bu insanların hemen tamamının ciddi isleri, aileleri ve uğraşması gereken işleri var. Dolayisiyla ozellikle gençlerin hemen ego gardını almadan önce bunlari goz önünde bulundurması iyi olur.
Evet aynen öyle. Bunu asla bir apolet gibi taşımam ama bir kere buraya vakit ayırmanın bana getireceği hiçbir ego beslemesi olmayacak sadece faydam olsun istiyorum dediğimde boş beleş zerzevat bir sürü laf yemiştim. Yani karşımda laf anlatmaya çalıştığım adamın vizyonu benim burada iki Like almak peşinde olduğum seviyesinde ... sadece yazık dedim.

Velhasıl benzer lafları konuşmaya başladık... yön belli. Ben doğru bildiğimi yapmaya devam edecem, birkaç kişi az bir şey öğrense benden yeter, zaten toplamda muhtemelen verdiğimden daha çok aldığım bilgi var buradan. Toksik insanları uzak tutun kendinizden, mutlu olun.

Vay ego muhabbeti de neymiş böyle. Konunun damıtılmaya geçmesi ilginç aslında. Başlığın gidişatı açısından bir taraftan olumlu ama her an ortalık bomba gibi patlayabilir. Şimdi taraflar birbirlerini egosallıklarla suçluyorlarsa çözümü bir taraftan basit. Bu tarz sıkıntı olacak kişilerle muhatap olmamak en kolay çözüm.

Kökten çözelim istiyorsak da bahsettiğim üzere açıklanacak tüm bilgilerin belli bir sohbet (forum paylaşımı) formatında verilmesi gerekir ki kimsede bir alerji yaratmasın. Yani bu o kadar temel bir şey ki, forumlara başka amaçla katılmak bile bana abes geliyor. Harcanan vakte yazık yani. Örneğin bir konuya bakıyorsun cahillik akıyor, bırak yazma arkadaş, ne diye uğraşıyorsun. Herkesleri memnun edemeyiz, ona şüphe yok ama en azından enerjimizi bu gibi tartışmalara harcamamış oluruz.

Örneğin bir konuya bakıyorsun cahillik akıyor, bırak yazma arkadaş, ne diye uğraşıyorsun.
Rock Tribe, mantıken haklı olabilirsin ama yazmamak doğru değil.

Forumu sadece üyeler takip etmiyor. Google dan derdine çare arayan vatandaş da okuyor. Hakkaten konunun yabancısı ise burada yazılanları doğru kabul etme eğilimi oluyor. Bu sefer de yanlış bilgi sahibi oluyor.

Misal X pedalı hiç güzel değil diye bir yorum görünce kafası karışabiliyor.

Örneğin 100w 4x12 amfime x attenuator aldım, evde harikalar yaratıyorum deyince de o ürüne yönelebiliyor. İşte o anda hemen çökmek gerekiyor o yoruma ki dezenformasyon olmasın. Mevzu tartışılıyor, iyi kötü bir sonuca varıyor böylelikle.

Yani yazmak gerekiyor bazen.

Rock Tribe, mantıken haklı olabilirsin ama yazmamak doğru değil.

Forumu sadece üyeler takip etmiyor. Google dan derdine çare arayan vatandaş da okuyor. Hakkaten konunun yabancısı ise burada yazılanları doğru kabul etme eğilimi oluyor. Bu sefer de yanlış bilgi sahibi oluyor.

Misal X pedalı hiç güzel değil diye bir yorum görünce kafası karışabiliyor.

Örneğin 100w 4x12 amfime x attenuator aldım, evde harikalar yaratıyorum deyince de o ürüne yönelebiliyor. İşte o anda hemen çökmek gerekiyor o yoruma ki dezenformasyon olmasın. Mevzu tartışılıyor, iyi kötü bir sonuca varıyor böylelikle.

Yani yazmak gerekiyor bazen.
Tamam teknik konularda kabul. Yani forumlardan yorumlar vasıtası ile bilgiye ulaşacak insanlar zaten bunların kişisel bilgi olduğunu da biliyor olmalı (en azından ben bir konuyu araştırırken bulabildiğim tüm sonuçlara bakıyorum) ama çok bariz teknik hatalı konuları iki cümle ile düzeltebiliriz. Geriye kalan kişisel yorumlara hiç gerek yok. Ve tabii teknik bir konu olmayan muhabbetler için bakınca da hiç mi hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Yani bu başlıkta bir arkadaş da söylemişti. Bir başlık, bir ortam gibi, gerçek hayatta aynı ortamda oturup konuşuyormuşuz gibi düşünebiliriz. Aynı ortamda bulunmak istemediğimiz zaman başlıktan da uzaklaşmak gerekir. Yoksa pirincin taşını ayıklayamıyoruz bir türlü.

Ben bu foruma geleli 4 sene olmuş, yani geldiğimde 17 yaşındaydım. Kendim de yeni bir üye sayıldığım için gelen üyeleri biraz daha rahat anlayabildiğimi düşünüyorum. Öncelikle şunu söylemek isterim ki genelde benim yaş grubumdaki bir çok insanın forum kültürü yok denecek kadar az. Bu yüzden buradaki ortamı bir forumdan ziyade Google arama motoru gibi görüyorlar. Ben de bu foruma ilk geldiğimde amacım sonsuz tane markanın içinden her işi yapan mükemmel ama ucuz gitarı almak için "cevap" bulmaktı :) Dikkat ederseniz "öneri" yerine "cevap" arıyordum, çünkü gitar seçiminin kesin bir cevabı olduğunu düşünüyordum. Hatta bu foruma o kadar çok arama motoru gözüyle bakıyordum ki başlık açtığım anda cevap gelmeyince huzursuz oluyordum ve sorduğum sorunun cevabını hemen almak istiyordum.

Bilmişlik taslamak konusuna gelince ise ben de yaptım bunu ne yazık ki. Ama bunun da kendince geçerli sebepleri vardı. Herkesin bildiği şeyleri tekrarlamaya gerek yok ama internet gerçek bir bilgi çöplüğü. Youtube'da bir kanala giriyorsunuz o size bir bilgi fırlatıyor, Fender foruma giriyorsunuz oradan üzerine bilgi yağdırıyorlar derken sizi teorik olarak her şeyi bilen (veya daha doğrusu bildiğini sanan) bir canavara dönüştürüyorlar. Bunlar yetmezmiş gibi bir de müzik marketleri işin içine giriyor. Başlangıçta bu konulara uzak olduğunuz için genelde müzik marketlerdeki insanların dediklerine garip bir şekilde güveniyorsunuz. Bu forumda sırf bu sebeple "Düşük watta lambalar ısınmıyor, lambalı tonu güzel olmuyormuş" diye bilgiçlik taslamıştım hatta. Eğer bilgiçlik taslamalarımı görüp ufak bir cringe eşliğinde eğlenmek isterseniz önceki yazılarıma bakmanızı tavsiye ederim :)

Son bir nokta olarak bazı üyelerin kötü niyetli olmasa da yeni gelen insanlarla biraz fazla dalga geçtiklerini düşünüyorum. Evet, cidden bazı başlıkları okuyunca diyorsunuz ki bu kadar garip bir soru da sorulmaz. Fakat unutmayın ki yeni gelen birinin bilgisi sıfıra yakın ve hele de benim gibi genç bir arkadaşsa o kadar para verip aldığı enstrüman hakkında yanlış bir şey yapmamak adına en saçma soruları bile soruyor. Bu yüzden bence sarkastik olacaksanız bile en azından yazınızın sonuna şaka yaptığınızı belirten bir cümle koyun. Çünkü bunu yapmazsanız karşı taraf sizin şaka yaptığınızı her zaman anlamayabiliyor.

Sonuç olarak bu yaşananların temel sebebini birkaç şeye bağlıyorum:
1) Yeni neslin pragmatik olması ve bilgiye anında ulaşmak istemesi.
2) Forum kültürü hakkında bilgi sahibi olmamak ve bu yüzden foruma adaptasyonda ve forumun işleyişini anlamakta problem yaşanması.
3) Bilgi kaynaklarının ayıklanıp araştırılamayacak kadar çok olması.
4) Forum üyelerinin iyi niyetli olarak da olsa yapmış olduğu şakaların ciddiye alınması ve yeni üyelerin motivasyonunun düşmesi.

Yeni bir üyenin gözünden yaşananları aktarmak istedim umarım faydalı olmuştur.

Geri