gitarı pcye bağlayarak kullanma hakkında

amplitube 5 programını kullanıyorum fakat evdeki leş 7 wattlık amfiden ses olarak pek bi fark yok bildiğim kadarıyla kötü bi gitarı iyi amfiye bağladığımız zaman iyi bi ses almamız gerekiyor ama nedense iyi tonları alamıyorum denebilir (distortionda , gitar ibanez grx20) ve mesela bu tarz programlardaki amfileri neye göre seçmemiz gerekiyor mesela bir sürü amfi var pedal var pedalı neye göre seçiyoruz hiç bilmediğim efektler var and justice for alldan bir şarkı çalmak istiyorum ama sadece bass treble ve gain efektinin değerlerini vermiş diğerlerini neye göre ayarlıyoruz aydınlatır mısınız teşekkürler

amplitube 5 programını kullanıyorum fakat evdeki leş 7 wattlık amfiden ses olarak pek bi fark yok bildiğim kadarıyla kötü bi gitarı iyi amfiye bağladığımız zaman iyi bi ses almamız gerekiyor ama nedense iyi tonları alamıyorum denebilir (distortionda , gitar ibanez grx20) ve mesela bu tarz programlardaki amfileri neye göre seçmemiz gerekiyor mesela bir sürü amfi var pedal var pedalı neye göre seçiyoruz hiç bilmediğim efektler var and justice for alldan bir şarkı çalmak istiyorum ama sadece bass treble ve gain efektinin değerlerini vermiş diğerlerini neye göre ayarlıyoruz aydınlatır mısınız teşekkürler
Bilgisayara bağlıyorum demişsiniz ama onboard ses kartından ucuz bir çift masaüstü hoparlörüne çıkıyorsanız zaten o şekilde verim almanız mümkün değil. "Leş amfideki" sorun orada da peşinizi bırakmaz. Bilgisayarda verim almak için de düzgün bir harici ses kartı ve kolonlara ihtiyacınız olacaktır.
Pedalların-efektlerin ayarı için verilebilecek tek bir formül yoktur ne yazık ki. Zamanla kullanmayaı öğreneceksiniz; bu bir süreç. Şimdilik distortion ve overdrive gibi efektlerle başlayın kurcalamaya.
Amplitube 5 kullanmadım, ancak eğer hazır tonlar (presetler) varsa Metallica tonlarına yönelik, o bir başlangıç noktası olabilir. Programı kullanan kişilerin videoları, deneyimleri vs de yardımcı olur. Bu sözcüklerle arama yapıp bakabilirsiniz internet üzerinden (Amplitube 5 ve "And justice for all..." gibi.
Bir de, sorduğunuz sorulardan gitarda yeni olduğunuz sonucuna vardım. (Yanılıyorsam düzeltin). Çalımınız ilerledikçe de çıkan seslerde ilerleme olacaktır. Bu şimdilik tuhaf gelebilir, ama doğrudur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgisayara bağlıyorum demişsiniz ama onboard ses kartından ucuz bir çift masaüstü hoparlörüne çıkıyorsanız zaten o şekilde verim almanız mümkün değil. "Leş amfideki" sorun orada da peşinizi bırakmaz. Bilgisayarda verim almak için de düzgün bir harici ses kartı ve kolonlara ihtiyacınız olacaktır.
Pedalların-efektlerin ayarı için verilebilecek tek bir formül yoktur ne yazık ki. Zamanla kullanmayaı öğreneceksiniz; bu bir süreç. Şimdilik distortion ve overdrive gibi efektlerle başlayın kurcalamaya.
Amplitube 5 kullanmadım, ancak eğer hazır tonlar (presetler) varsa Metallica tonlarına yönelik, o bir başlangıç noktası olabilir. Programı kullanan kişilerin videoları, deneyimleri vs de yardımcı olur. Bu sözcüklerle arama yapıp bakabilirsiniz internet üzerinden (Amplitube 5 ve "And justice for all..." gibi.
Bir de, sorduğunuz sorulardan gitarda yeni olduğunuz sonucuna vardım. (Yanılıyorsam düzeltin). Çalımınız ilerledikçe de çıkan seslerde ilerleme olacaktır. Bu şimdilik tuhaf gelebilir, ama doğrudur.
evet mesela distortion açıkken sesler birbirine karışıyor deli ettiriyor galiba zamanla çözülür umarım

Denediğim bildiğim kadarıyla Amplitube muadillerine göre o kadar da başarılı değil. Alternatifleri de deneyiniz. Bu programlarla uğraşınca zaten hemen hazır ayarlardan tek tek denemeniz gerekiyor. Oradaki ekipman modellemelerine de bakarak neyin ne işe yaradığını zamanla az da olsa çözebiliyorsunuz.

Bilinen bir şarkı ayarı nedir diye bir arayış varsa zaten o tarz tonların hazır ayarları nette vardır. Yani And Justice for All şarkısı için kullandığınız uygulamayı birlikte aratırsanız kesin sonuç çıkar, şimdi denemedim ama o kadar eminim.

Benim son dönem keşfettiğim püf noktalardan bahsedeyim. Tabii ki bu tarz konuların detayları çok, keşfede keşfede geliştirebilirsiniz ama hani bir tonu nasıl ayağa kaldırırız dersek benim bildiğim kadarıyla şöyle. Öncelikle gitarın bilgisayar bağlantısında sıkıntı olmayacak yoksa özellikle distortion seslerinde çok aşırı dip gürültüsü alırsınız. Bu zaten her türlü gerekli ve bilinen bir şey.

Ardından kullandığınız programda ses giriş kanalını bir grup kanalına yönlendirmeniz önemli. Sağ ev sol kanalları amfi programındaki sağ ve sol kanal için farklı modellemere göndermek için bu gerekli oluyor. Clean tonlar için bu ayarlar tamamsa distortion tonları grup kanallarına gönderilecek sesi (yani tek tek gitar giriş kanallarına) şu linkteki uygulamayı eklemeniz gerekiyor:

Bu ücretsiz bir scream pedal modellemesi. Amfi simülasyonları içinde de var ama denediklerimden hiçbiri bunun kadar etkili olmadı. Tabii ki denemediklerimde daha iyisi olabilir. Bu efekti amfiden önce verdiğiniz için amfi içinde tekrar bir scream pedal varsa onu kapatın.

Son olarak noise gate ayarını makul şekilde ayarlamanız gerekiyor. Distortion modellemelerinde her türlü bu oluyor. Ben tüm bu anlattıklarımı en son Overloud TH-U uygulamasında denedim, hoşuma giden bir sonuca ulaştım. Neural DSP yazılımının çok daha iyi olduğu konusunda nerdeyse bir fikir birliği var. Ve tabii Bias Fx diye başka bir alternatif var. Artık hangisine ulaşabiliyorsanız duruma göre benzer mantıkla ayarlamaları yapabilirsiniz. Mesela bunları kurcalarken hiç bilmediğiz ayarları sıradan tek tek seçince bir yerden sonra kafayı yiyecek gibi olabilirsiniz, endişe etmeyin, biraz ara verip tekrar devam edin. Kolay gelsin.

@Rock Tribe Abi uzun zamandır ilişmek istemiyorum sana ama şu forumda senin kadar çok yazıp, senin kadar çok yanlış yönlendiren birisi yok. Amplitube 5'in içinde bir Orange modellemeleri var başka hiçbir VST o kadar "Orange" duyulmuyor. Farklı karakterlerde çok daha hızlı sonuç veren Neural gibi alternatifler elbette var ancak doğru kullanıldığında Amplitube 5'de zımba gibi bir vst.

Hazır ayarlar üzerinden iş yapılması ile sonuca ulaşılacağını varsayan çeşitli şeyler yazılmış. Külliyen saçmalık. İnternette "Gaini 3 midi 5" yap diyen adamın elindeki gitar ne, senin elindeki gitar ne? İş duyum kaynağına gelene kadar 5000 tane parametre var, oralara hiç girmiyorum bile. Şuraya bir video bırakıyorum. Marshall amfilerinin official modellemelerini sunan Amp Room adlı bir yazılım.

Ola da, gitarı bağladığınız an kusursuz bir sonuç almayacağınızı ancak uğraştığınız vakit çok daha "doğru" duyulan bir sound elde edeceğinizi söylüyor. Şu an Neural dahil üretilen çoğu yazılım, evde çalan amatör kullanıcılara yönelik, çok daha hızlı sonuç veren, belirli kusurları daha hissettirmeden örtebilen yapılara sahip. İlk duyum anında da o kompresli, tokat soundlu yazılımlar hepimizin kulağına çok daha güzel geliyor ancak kişisel deneyimim, mix içinde, uzun vadeli kullanımda bunların da ayrı bir plastik yönü olduğu ve dinlenen ürünü yavanlaştırdığı yönünde.

Bir nevi mini tadım kör testlerde pepsinin kazanıp, uzun vadeli tüketimde cokeun önde olması gibi. Bu nedenle plugin önerileri yapılmakla birlikte, ilerleyişi amaçlayan, daha fazlasını öğrenmek isteyen hiçbir insana "plug and play" durumu övülmemeli veya başlangıç noktası gibi gösterilmemeli. Sadece destekleyebileceğim kısım; modelleme içindeki pedalları mikrofonları tek tek kurcalayarak neyin ne iş yaptığının öğrenilmesi olur. Bilmeyen kısma büyük fayda.

Tonu ayağa kaldıran keşifler kısmına ise aklım çıktı okurken. Dip gürültüsü konusunda bile tek etken gitar - bilgisayar bağlantısı gibi anlatılmış. Bunun manyetik yüksekliğinden, gitarın etrafındaki elektroniklere, gitarın baktığı hoparlörlere uzanan birçok farklı sebebi var. O kadar çok şahit oldum ki, sırf şuradaki şu cümleyi okuyup, evinde hala dip gürültüsü yaşayan insanların, ellerindeki gayet güzel ekipmanları satıp daha da pahalısını yok yere almaya çalıştıklarına.

Çözüm olarak anlatılan yol ise biryerlerden çeşitli şeyler okunmuş ama uygulanışı ve amacı tam kavranamamaış gibi. Şimdi eğer derdimiz stereo hissiyatı daha hissedilir, daha geniş bir gitar soundu elde etmek ise zaten gitarları asgari 2 kanal olacak şekilde kaydediyoruz. Bunlara da göreceli olarak uzak ancak yine de benzer karakterdeki amfileri koyduğumuzda, basit şekilde "phase cancellation" olarak ifade edebileceğimiz durumun önüne, farklı çalımların aynı amfiden geçtiği durumlara kıyasla daha çok geçebiliyoruz. Ancak bunu gerçekten etkili yapmak çok da kolay değil. En deli örneği Thordendal'ın stüdyosundaki 36 farklı amfinin birkaç kabinden eş zamanlı olarak geçerek kaydedildiği ve şarkı içinde riff riff bu amfilerin seçildiği, farklı şekilde blend edildiği durumdur. Gel gelelim bunun tamamı 2 farklı çalımın panlanması üzerine kurulu. Ancak bu adam bile şarkının bi noktasında Mesa kafa Mesa kabin, sonrasında 5150 kafa EVH kabin gibi noktalara gitmiyor. Aynı kabin içinden, benzer hissiyatta tonlanmış kafaları kullanarak sinyali geçiriyor ki ton değişimi dinleyiciyi bi anda atmosferin dışına atmasın veya tonlar blend edildiğinde sağdan ve soldan apayrı şeyler gelmesin. Öyle, sağa farklı preset sola farklı preset kadar basit bir durum değil. Onboard ses kartı ile bağlanan adama önerilecek iş hiç değil.

Bir diğer durum ise rahmetli Dimebag'in tek gitarist olmasından kaynaklı, sahnede yaptığı, tonu split edip, 2 tarafa yaslayıp birine çok hafif gecikme vererek yine phase cancellationın önüne geçip, 2 gitar çalımı hissiyatı alma çabası. Bunun da yine iyi planlanmazsa çok rahat saçmalama ihtimali bulunuyor.

Üstüne bir de "scream pedal" muhabbetini gördüm, geçenlerdeki "scream metal" muhabbetiyle bir alakası var mı diye düşündüm. "Yeşil" pedalların genel adı Tubescreamer'dır. Bunlar da overdrive cinsi pedallardır. Kullanıldığı nokta ise amfilerin önüdür. Yukarıda anlatılanda distorted formdaki sinyale eklenmesi mi önerilmiş gibi ancak tam anlayamadım.

Şimdi tüm bu öneriye bakıyorum, yukarıda anlatılanların amaçlarına hizmet etmeyecek, arada kalmış, farklı yerlerden birşeyler okunmuş, üstüne ampirik yaklaşımlarla kendince bir sonuç alınmış ve birşeyler - affınıza sığınarak - saçmalanmış. Çalım anında 2 farklı amfi kullanmak yerine 2 farklı kabini blend etmeyi sonuna kadar savunurum mesela, var mı bu konuda bir fikrin, tecrüben? Güzel gitar tonu mu isteniyor. Focusrite solo, Neural DSP, orta halli, çok makyajlı olmayan bir kulaklık. Bitti. Bileşenleri öğrenmek, daha şahsına münhasır, daha dinamik, daha kişisel tonlar, bu tonları yaratmak için kullanılacak komponentleri tek tek öğrenmek; onun için YouTube'da ve DAW önünde birkaç yüz saat harcamak gerekiyor.

Anlıyorum, kendince yardımcı olmak istiyorsun, birşeyler kurcalıyorsun. Sırf seninle tekrar sayfalarca tartışmaya girmemek için ben düzeltmeye imtina ediyorum. Ama biraz daha vakit geçir, biraz daha kurcala, çok "Ekşi'de okuduğu 3 entry ile kendini o işin bileni zanneden insan" seviyesindesin. "Bildiğim kadarıyla..., bileni varsa daha detaylı açıklar tabi ama..." şeklinde söze girmen, insanları yanlış yönlendirmene engel olmuyor. Ya bil de, yazdıklarının altını doldurarak konuşabil - yukarıda bahsettiğim metodları örnekleyebildiğim gibi - ya da bilmeyen insanın kafasını daha da karıştırma.

Bak Barrior ne kadar temiz anlatmış, düzgün bağla, düzgün duy, presetleri başlangıç noktası kabul et ve kendin keşfet diye. Bitti, sen gidiyorsun onboard karta bağlanan adama saçma sapan sinyal zincirleri, 2008'den kalma pedal VST'leri. Poulin ve LeCab önereydin, üstüne de full mid scoop. Altına Addictive Drum 2. Mis

Eski bir üye değilim burada ama 15 yıldır amfi simülasyonu kullanırım, dediğinizden pek bir şey anlamadım. Arkadaşın hangi ses kanalını hangi grup kanalına yönlendireceğini, gate'i niye en son kullandığını bilmiyorum ama yapacakların basit.

Eğer amfi simülatörü kullanmak istiyorsan öncelikle bir ses kartı alacaksın. M-Audio yeni M-Track Solo çıkardı, fiyatının epey üstünde gitar kaydı alıyor (YouTube'da Behringer'la filan DI kıyaslamaları dinleyebilirsin, 500TL'ye her türlü profesyonel olmayan gitar işini görür senin için. Gidip Focusrite Clarett filan almaya kalkma, parana yazık.).

Sonra kullanmak istediğin tonları veren bir amfi simülasyonu alacaksın. AmpliTube olur, tek tek amfi modellemesi olarak sadece o amfi için yapılmış en kaliteli modellemeler kadar iyi olduğunu düşünmüyorum ama efektler konusunda çok iyi olduğu gibi amfiler konusunda da en iyisi olmasa da işte en iyi ikinci ya da üçüncüyü sunar. (Orange konusunda katılmıyorum bu arada, Kuassa Clarent aldım geçen ay, çok başarılı. Özelikle power amp aşamaları çok başarılı Kuassa amfi simülatörlerinin).

Metallica için sana Mesa Boogie lazım. Favori amfi simülasyonum da benim Mercuriall ReAxis zaten. Mesa Boogie TriAxis'i modelliyor (gençlik hayalimdi Triaxis, şimdi alacak para var ama evde tüplü amfi sesi açmak hala hayal tabii), Hetfield'ın Petrucci'nin konserlerde kullandığı amfi bu (şimdi ne kullanıyorlar bilmiyorum, o eski zamanlarda öyleydi). ReAxis şu anda yaz indiriminde, indirimden yararlan derim. Önce dediğim gibi bir ses kartı alman gerek ama.

Sesi duymak için de en azından PreSonus HD7 gibi bir kulaklık edin. Ya da yine PreSonus'un Eris serisinden bir yakın alan monitörü al. PreSonus ucuza epey kaliteli şeyler satıyor. Ses kartı olarak da daha kaliteli bir şey istiyorsan PreSonus Studio 2|4c öneririm. Focusrite'dan daha iyi değil, denk gibiler ama yanında gelen Studio One 5 Artist gibi yazılımlarla yeni başlayan biri için daha uygun bence. Focusrite'ın yazılımlarını o kadar beğenmiyorum ki bu seviyede yanında gelen yazılım önemli. Cakewalk da işini görür ama. Daha yeni başladın, gidip DAW'a para yatırma. REAPER gibi ucuzu bile gereksiz yatırım sana. PreSonus ses kartı olmadığın sürece Cakewalk kullanabileceğin en iyi DAW şu anda. Belki bir de Guitar Pro almak isteyebilirsin ama Cakewalk'ın içinde tab editörü de var.

Sonra bir tane Hetfield preseti yükle ReAxis'e (ReAxis geçen yüzyıldan kalma Triaxis presetlerini okuyabiliyor, burada epey var: Mesa Boogie Triaxis Downloads Page and Programming Software | Download this software for controlling your guitar preamp | tonymckenzie.com), sonra kendi gitarına göre oynayıp istediğin tona ulaşmaya çalış. Oturup multiband distortion filan uğraşma, sonra vakti gelir onların da.

Az da olsa maalesef para harcaman gerekli. DAW filan karışık geliyorsa şunu kullan, ben de evde sadece çalarken bunu kullanıyorum, kayıt ya da eşlik edecek midi enstrümanı istemediğim sürece DAW açmam: Element Modular Plugin Host | VST Plugin Chainer and Effects Rack Kendisi hem tek başına hem de VST olarak çalışabildiği için sonra DAW'a geçtiğinde de bunda yaptığın presetleri kullanmaya devam edebilirsin. Kullanışlı.

PS. Gitarını çalarken arkada sana eşlik etmesi için şunu indirebilirsin: MT Power Drum Kit AU VST Drums Sampler Plugin Instrument FREE Ücretsiz bir midi bateri. Ama içinde hazır gelen ritimler o kadar iyi ki 10 sene geçse de onları kullanmaya devam edersin yani. Bas gitar için ücretsiz bir şey bilmiyorum ama. Cakewalk yanında bir tane geliyor ama çok denemedim onu. Waves Bass Slapper kullanıyorum. Baktım şimdi, indirimdeymiş ilgileniyorsan.

Son düzenleme:
@Rock Tribe Abi uzun zamandır ilişmek istemiyorum sana ama şu forumda senin kadar çok yazıp, senin kadar çok yanlış yönlendiren birisi yok. Amplitube 5'in içinde bir Orange modellemeleri var başka hiçbir VST o kadar "Orange" duyulmuyor. Farklı karakterlerde çok daha hızlı sonuç veren Neural gibi alternatifler elbette var ancak doğru kullanıldığında Amplitube 5'de zımba gibi bir vst.

Hazır ayarlar üzerinden iş yapılması ile sonuca ulaşılacağını varsayan çeşitli şeyler yazılmış. Külliyen saçmalık. İnternette "Gaini 3 midi 5" yap diyen adamın elindeki gitar ne, senin elindeki gitar ne? İş duyum kaynağına gelene kadar 5000 tane parametre var, oralara hiç girmiyorum bile. Şuraya bir video bırakıyorum. Marshall amfilerinin official modellemelerini sunan Amp Room adlı bir yazılım.

Ola da, gitarı bağladığınız an kusursuz bir sonuç almayacağınızı ancak uğraştığınız vakit çok daha "doğru" duyulan bir sound elde edeceğinizi söylüyor. Şu an Neural dahil üretilen çoğu yazılım, evde çalan amatör kullanıcılara yönelik, çok daha hızlı sonuç veren, belirli kusurları daha hissettirmeden örtebilen yapılara sahip. İlk duyum anında da o kompresli, tokat soundlu yazılımlar hepimizin kulağına çok daha güzel geliyor ancak kişisel deneyimim, mix içinde, uzun vadeli kullanımda bunların da ayrı bir plastik yönü olduğu ve dinlenen ürünü yavanlaştırdığı yönünde.

Bir nevi mini tadım kör testlerde pepsinin kazanıp, uzun vadeli tüketimde cokeun önde olması gibi. Bu nedenle plugin önerileri yapılmakla birlikte, ilerleyişi amaçlayan, daha fazlasını öğrenmek isteyen hiçbir insana "plug and play" durumu övülmemeli veya başlangıç noktası gibi gösterilmemeli. Sadece destekleyebileceğim kısım; modelleme içindeki pedalları mikrofonları tek tek kurcalayarak neyin ne iş yaptığının öğrenilmesi olur. Bilmeyen kısma büyük fayda.

Tonu ayağa kaldıran keşifler kısmına ise aklım çıktı okurken. Dip gürültüsü konusunda bile tek etken gitar - bilgisayar bağlantısı gibi anlatılmış. Bunun manyetik yüksekliğinden, gitarın etrafındaki elektroniklere, gitarın baktığı hoparlörlere uzanan birçok farklı sebebi var. O kadar çok şahit oldum ki, sırf şuradaki şu cümleyi okuyup, evinde hala dip gürültüsü yaşayan insanların, ellerindeki gayet güzel ekipmanları satıp daha da pahalısını yok yere almaya çalıştıklarına.

Çözüm olarak anlatılan yol ise biryerlerden çeşitli şeyler okunmuş ama uygulanışı ve amacı tam kavranamamaış gibi. Şimdi eğer derdimiz stereo hissiyatı daha hissedilir, daha geniş bir gitar soundu elde etmek ise zaten gitarları asgari 2 kanal olacak şekilde kaydediyoruz. Bunlara da göreceli olarak uzak ancak yine de benzer karakterdeki amfileri koyduğumuzda, basit şekilde "phase cancellation" olarak ifade edebileceğimiz durumun önüne, farklı çalımların aynı amfiden geçtiği durumlara kıyasla daha çok geçebiliyoruz. Ancak bunu gerçekten etkili yapmak çok da kolay değil. En deli örneği Thordendal'ın stüdyosundaki 36 farklı amfinin birkaç kabinden eş zamanlı olarak geçerek kaydedildiği ve şarkı içinde riff riff bu amfilerin seçildiği, farklı şekilde blend edildiği durumdur. Gel gelelim bunun tamamı 2 farklı çalımın panlanması üzerine kurulu. Ancak bu adam bile şarkının bi noktasında Mesa kafa Mesa kabin, sonrasında 5150 kafa EVH kabin gibi noktalara gitmiyor. Aynı kabin içinden, benzer hissiyatta tonlanmış kafaları kullanarak sinyali geçiriyor ki ton değişimi dinleyiciyi bi anda atmosferin dışına atmasın veya tonlar blend edildiğinde sağdan ve soldan apayrı şeyler gelmesin. Öyle, sağa farklı preset sola farklı preset kadar basit bir durum değil. Onboard ses kartı ile bağlanan adama önerilecek iş hiç değil.

Bir diğer durum ise rahmetli Dimebag'in tek gitarist olmasından kaynaklı, sahnede yaptığı, tonu split edip, 2 tarafa yaslayıp birine çok hafif gecikme vererek yine phase cancellationın önüne geçip, 2 gitar çalımı hissiyatı alma çabası. Bunun da yine iyi planlanmazsa çok rahat saçmalama ihtimali bulunuyor.

Üstüne bir de "scream pedal" muhabbetini gördüm, geçenlerdeki "scream metal" muhabbetiyle bir alakası var mı diye düşündüm. "Yeşil" pedalların genel adı Tubescreamer'dır. Bunlar da overdrive cinsi pedallardır. Kullanıldığı nokta ise amfilerin önüdür. Yukarıda anlatılanda distorted formdaki sinyale eklenmesi mi önerilmiş gibi ancak tam anlayamadım.

Şimdi tüm bu öneriye bakıyorum, yukarıda anlatılanların amaçlarına hizmet etmeyecek, arada kalmış, farklı yerlerden birşeyler okunmuş, üstüne ampirik yaklaşımlarla kendince bir sonuç alınmış ve birşeyler - affınıza sığınarak - saçmalanmış. Çalım anında 2 farklı amfi kullanmak yerine 2 farklı kabini blend etmeyi sonuna kadar savunurum mesela, var mı bu konuda bir fikrin, tecrüben? Güzel gitar tonu mu isteniyor. Focusrite solo, Neural DSP, orta halli, çok makyajlı olmayan bir kulaklık. Bitti. Bileşenleri öğrenmek, daha şahsına münhasır, daha dinamik, daha kişisel tonlar, bu tonları yaratmak için kullanılacak komponentleri tek tek öğrenmek; onun için YouTube'da ve DAW önünde birkaç yüz saat harcamak gerekiyor.

Anlıyorum, kendince yardımcı olmak istiyorsun, birşeyler kurcalıyorsun. Sırf seninle tekrar sayfalarca tartışmaya girmemek için ben düzeltmeye imtina ediyorum. Ama biraz daha vakit geçir, biraz daha kurcala, çok "Ekşi'de okuduğu 3 entry ile kendini o işin bileni zanneden insan" seviyesindesin. "Bildiğim kadarıyla..., bileni varsa daha detaylı açıklar tabi ama..." şeklinde söze girmen, insanları yanlış yönlendirmene engel olmuyor. Ya bil de, yazdıklarının altını doldurarak konuşabil - yukarıda bahsettiğim metodları örnekleyebildiğim gibi - ya da bilmeyen insanın kafasını daha da karıştırma.

Bak Barrior ne kadar temiz anlatmış, düzgün bağla, düzgün duy, presetleri başlangıç noktası kabul et ve kendin keşfet diye. Bitti, sen gidiyorsun onboard karta bağlanan adama saçma sapan sinyal zincirleri, 2008'den kalma pedal VST'leri. Poulin ve LeCab önereydin, üstüne de full mid scoop. Altına Addictive Drum 2. Mis

Daha önce rica etmiştim evet. Tekrar rica ediyorum. Yazdıklarımdaki hataları doğru bilgiler üzerinden ("bilgi odaklı") düzelt. Bana "ilişme":)

Uzun uzun yazmışsın, inan artık yazdıklarını okumaya dermanım yok (yarısında çıktım). Yazdığımdaki hataları giderdiğini ve buraya gelip fayda elde etmek isteyenlere faydalı olduğunu ya da olacağını umuyorum. En azından buna faydam-etkim oldu diyelim. Yoksa uzun uzun açıklamazdın. Başlığın sahibi ya da sonra deneyen arkadaşlar da artık yazılanları dener, eder. Bu bahsi de çarşaf çarşaf uzatmayalım artık.

Bu anlamda yazdıklarımla insanları yanlış yönlendirdiğimi düşünen varsa lütfen bana özel mesaj atsın. Ben bildiğim kadarıyla bir şeyler paylaşayım derken hata ediyorsam bana bildirirseniz ben de bu tarz mevzulara ilişmem. Buradan bunu tartışarak konuyu bozmamak adına özel mesaj lütfen.

@blackfriday666 ne demek... resmen şu yaşımda sadece bu son başlıktan bile bir şeyler öğrendim açıkçası
@GERGE keza Reaxis hiç denememiştim, wishlist'e attım
@barrios estağfurullah, ne öyle bir iddiam ne de kendimde hak gördüğüm bir seviye var... öyle star'lanacak şey 40 yılın başı belki yazmışımdır

ve @Rock Tribe .... star'lanacak yorumları işaret ettim özellikle sana hitaben bir şey demedim zaten genelde düzgün iletişim kuran, kasten kimseyi YANLIŞ yönlendirecek artniyetli bir üye olduğunu sanmam, efendi bir üye profili benim açımdan ama şunu da söylemeden edemeyecem; bazen 2 bekleyip 1 yazmak daha iyi olabilir, başka forumlardan kopyalanmış gibi duran ithal fikirler, ben emin değilim bilenler düzeltsin gibi ucu açık yönlendirmeler yanlış yerlere götürebilir konuya acemi olanları. Ben bu forumun ortalamasının çok üzerinde tecrübem olmasına rağmen evde lambalı amfi birkaç küçük Watt model dışında kullanmadığım için ne kadar iyi bilsem de teorik bilgimi aynı iştahla paylaşmıyorum, evinde Uberschall, Diezel olan adamlar varken %100 emin olduğum şeyleri bile bırakayım onlar yazsın diyorum ...

Arkadaşlar merhaba, aklıma takıldı yeni konu görünce konu açmayim dedim. Jack kablosunu küçük jack kablo dönüştürücüsü ile bilgisayara bağlasam clean ses tonunu güzelce alabilir miyim ve ton efekt programı ile ufak da olsa bir ton ekleyip ses kartsız çalmam mümkün müdür? Çıkan sesin kalitesi çok önemli değil beni bir süre idare etsin yeter. Laptop hoparlöründen almayı düşünüyorum sesi. Bir de gecikme olur mu?

Arkadaşlar merhaba, aklıma takıldı yeni konu görünce konu açmayim dedim. Jack kablosunu küçük jack kablo dönüştürücüsü ile bilgisayara bağlasam clean ses tonunu güzelce alabilir miyim ve ton efekt programı ile ufak da olsa bir ton ekleyip ses kartsız çalmam mümkün müdür? Çıkan sesin kalitesi çok önemli değil beni bir süre idare etsin yeter. Laptop hoparlöründen almayı düşünüyorum sesi. Bir de gecikme olur mu?
Evet laptoptan söylediğiniz gibi ses alabilirsiniz ancak gecikme konusuna peşin bir şey söylemek mümkün değil, her zaman en kötüsünü düşünerek hareket etmenizi tavsiye ederim.

@blackfriday666 ne demek... resmen şu yaşımda sadece bu son başlıktan bile bir şeyler öğrendim açıkçası
@GERGE keza Reaxis hiç denememiştim, wishlist'e attım
@barrios estağfurullah, ne öyle bir iddiam ne de kendimde hak gördüğüm bir seviye var... öyle star'lanacak şey 40 yılın başı belki yazmışımdır

ve @Rock Tribe .... star'lanacak yorumları işaret ettim özellikle sana hitaben bir şey demedim zaten genelde düzgün iletişim kuran, kasten kimseyi YANLIŞ yönlendirecek artniyetli bir üye olduğunu sanmam, efendi bir üye profili benim açımdan ama şunu da söylemeden edemeyecem; bazen 2 bekleyip 1 yazmak daha iyi olabilir, başka forumlardan kopyalanmış gibi duran ithal fikirler, ben emin değilim bilenler düzeltsin gibi ucu açık yönlendirmeler yanlış yerlere götürebilir konuya acemi olanları. Ben bu forumun ortalamasının çok üzerinde tecrübem olmasına rağmen evde lambalı amfi birkaç küçük Watt model dışında kullanmadığım için ne kadar iyi bilsem de teorik bilgimi aynı iştahla paylaşmıyorum, evinde Uberschall, Diezel olan adamlar varken %100 emin olduğum şeyleri bile bırakayım onlar yazsın diyorum ...
Mevzunun bu konu başlığında tartışmaya dönmemesi adına özel mesajdan sormuştum. Cidden anlamıyorum galiba ben sizleri... Yani en basit forum (hatta iletişim) kuralları bunlar, haddime değil bunları size anlatmak ama madem buradan devam ediyoruz anlatayım.

Normal şartlarda özel mesaj ile sorulan özel mesaj ile cevaplanır. Buradan yazınca maksat başka olur, hadi ben yeniden kaydolduğumdan beri yazdıklarınızı takip ediyorum, böyle bir art niyet olacağı ihtimalini vermiyorum ama yine de böyle anlaşılır. Art niyet haricinde en iyi ihtimal umursamazlık diyelim.

Gelelim eleştiriye. Yazdığım her şeye zaten bildiğim ve denediğim kadarı notunu düşüyorum. Yani bu çerçevede neden rahatsızlık yaratır? Diyelim yüzde yüz hatalı bir bilgi veriyorum. Doğru bilgiyi altına yazarsınız geçer ve gider. Forumları araştıranlar da hangisi üzerine bir fikir birliği varsa ya da sıradan denemek istiyorsa dener. Zaten araştıranlar için bir mekan, aksi durumda sadece uzmanlar yazsın gibi olurdu. Her bilgi seviyesinden insan bakıyor ve yine kendi seviyesine göre çıkarımlar yapıp deniyor. Böyle bir mantık olabilir mi? Forum açısından soruyorum.

Her konuya laf yetiştirme derdim de yok açıkçası ama bu anlamda paylaşılan teknik bilgi yeterliliği gibi bir ön koşul belirlersek hiçbir konuya yazmamak gerek. Böyle bir ortam mı olmalı burası? Ya da böyle mi düşünüyorsunuz tam olarak anlamam mümkün değil.

Bir süre geçtikten sonra gelip bakınca ortamın iyice korku filmlerinde döndüğünü gözlemliyorum. Konulara cevap yazarken insanlar geriliyor, şimdi çıkıp birisi bir şey diyecek uğraştıracak diye düşünüyorlar. Bunu kafamdan uydurmuyorum, gayet de haklılar. Terk edilmiş kasabada geriye kalan ahali yamyam olmuş, pandemi ortaya çıkmış ve sonradan gelenleri çiğ çiğ yiyorlar :D

Şaka yaptım, ciddiye almayın ama genel çerçevede ben sıkıntı var diye düşünmekteyim.

Tekrar konuya döneyim ayıp olmasın. Önerilerim elbette başka forumlardan (belki buradaki başka başlıklardan) derleme şeklinde. Arkadaşlar siz bu işin profesyonelleri misiniz? Hiçbir fikrim yok ama biz (ben ve benim gibiler :D) amatör olarak kendi bulduğu ile yetinenler olarak, bulup denediklerimizi not ediyoruz. Bunun bir değeri olmayabilir ama benzer seviyedeki insanlara faydası dokunabilir. Mesela yeni başlayan biri fazladan detaya bakıp başlamadan bırakabilir. Bir sürü şey olabilir. Ben denediğim kadarıyla ve hoşuma giden sonuca ulaştığım kadarıyla kabaca bunu yazmayacaksam ya da yazamayacaksam bu forum ne işe yarar? Yani bu kadar temel bir şeyi nasıl düşünemeden bunları söylersiniz, cidden hayretler içindeyim.

Gel gelelim bir hatanın düzeltilmesi meselesine. Teknik bir hata varsa doğru bilgiyi verirsin geçer. Altına kişisel yorum katılmaz. Yani amaç teknik bilgi vermekse katılmaz ama amaç bağcıyı dövmekse katılır. Bu da en temel forum adabındandır. Zaten ortalık delirmiş, nereye gittiğimiz belli değil. Yamyamlık bile başlar bak, şaka yollu dedim ama dünyanın çivisi çıkmış. Millet karşıdakini devamlı yargılamaya yer arıyor. Yahu çok basit şeyler bunlar. O yüzden bu işte bir iş var diyorum. Bu kadar basit bir şey bilerek görmezden geliniyor, diyorum. Artık durum her neyse ciddi anlamda rahatsız edici bir seviyeye ulaştı.

Hepinizden rica ediyorum. Görenler görmeyenlere duyanlar duymayanlara aktarsın. Ben doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğim. Beğenmeyenler engellesin lütfen.

Hatalı bir şey söylersem de altında hemen doğrusu budur yazabilirsiniz. Tekrar tekrar ve tekrar ediyorum. Benim kendi kişisel deneyimlerimi burada aktarma (muhabbet çerçevesinde elbette) amacımdan başka bir şey yok. Bir gün hoşuma gitmeyince, yetersiz gelince hiç çekinmeden gelip buradaki önerileri de uygulayabilirim ama o aşamaya geçmeye şu an ihtiyaç hissetmiyorum (belki de hiç geçemeyeceğim, böyle ölüp gideceğim, her şey mümkün). Yani bunun nesini anlatamıyorum, nesi zarar verebilir? Nesi bu kadar tepkiye neden olur. Ben anlayamadım. Anlayan varsa lütfen konuyu daha da bozmamak adına özel mesajdan ya da yeni bir konudan devam etsin.

Anlayışınız için şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Normal şartlarda özel mesaj ile sorulan özel mesaj ile cevaplanır. Buradan yazınca maksat başka olur, hadi ben yeniden kaydolduğumdan beri yazdıklarınızı takip ediyorum, böyle bir art niyet olacağı ihtimalini vermiyorum ama yine de böyle anlaşılır. Art niyet haricinde en iyi ihtimal umursamazlık diyelim.
Sen bana özelden sadece yazdıklarımda yanlış bir bilgi mi var demişsin o kadar ...sadece o kadar...
Ben ise buraya o mesajdan hiç bahsetmeden her halikarda yazacak olduğum düşüncemi yazdım.
Yani ortada özel mesajı ifşa etme, ya da orada ayrı burada ayrı konuşma gibi bir durum yok. Dolayısıyla bir art niyet de yok bir umursamazlık da yok.
İlki olsa diğer üyelere de özelden yazar yav sallamayın ya da dur bak ben şimdi kızıştırayım filan gibi fitne fücur yapardım, umursamazlık olsa zaten hiç yazmazdım :)
Uzun uzun yazdıklarına da büyük bir itirazım yok ama dediğimde de kararlıyım... bazen gerçekten 2 durup 1 yazmakta hiçbir zarar yok. Ben yazayım da bilenler ekler/düzeltir felsefesine ise külliyen karşıyım, bence önce bilenler/deneyenler yazsın mutlaka eksikleri olabilir, ben onu tamamlayayım diye düşünürüm.
Bunları neden yazdım.... bak açıkça söyleyeyim sen o noktada değilsin ama bazı üyeler var ki bloklamadım fakat ismini gördüğüm an direkt sayfayı geçiyorum çünkü o kadar çok konuda o kadar çok şey (ve çoğu ya yanlış ya da faydasız goygoy) yazıyor ki, faydalı bir bilgi kırıntısı denk gelir mi diye bakmak bile vakit kaybı olur... bu noktaya gelmek kolay ve gelmemek için üstte dediğim 2 dur 1 geç felsefesini değerli bulurum. Forum iştahını kaybetme yaz tabi ama marka değerini de koru derim. Bunu da solitude71 olarak söylerim yani ne yaş, ne tecrübe ne de forum eskiliği gibi hiçbir sıfata, ünvana, konuma sığınmadan sade bir kullanıcı olarak. Ben de sonuçta forumdaki binlerce eşit fikirden biriyim sonuçta...
Zombie istilasına kadar müzikli kalsın herkes.

O kadar çok şahit oldum ki, sırf şuradaki şu cümleyi okuyup, evinde hala dip gürültüsü yaşayan insanların, ellerindeki gayet güzel ekipmanları satıp daha da pahalısını yok yere almaya çalıştıklarına.

Aslında gayet basit bir örnek ile "ben bildiğimi yazayım da" kafasının neden sakıncalı olduğunu ifade etmeye çabalamıştım ben de ama...

Uzun uzun yazmışsın, inan artık yazdıklarını okumaya dermanım yok (yarısında çıktım).

Hadi yine biz bağcı dövüyor olalım, canın sağolsun.

Bu konuda kendimden örnek vereyim: Gitar yapımı, ağaç işleri, ayardı oydu buydu konularında kendime güveniyorum. Bu konularda zamanım olduğunca gördüğüm başlıklara katkıda bulunmaya çalışıyorum. Gerçi başlarda daha çok yapıyordum sonra aynı şeylerle bir çok defa karşılaşınca benim de aynı cevapları yazma isteğim biraz azaldı.

Öte yandan, gitar --> amp ötesi signal chain işleri, kayıt işleri/teknolojileri, işin workstream kısmı vs. hakkında pek de bir şey bilmediğimi burada gördüm/görüyorum. Bir iki hatalı veya eksik müdahaleden sonra bu konularda haliyle daha fazla susma hakkımı kullanmaya başladım. Fakat burada şöyle bir dinamik de var ve sanıyorum o gözden kaçmış. Bir çok başlığa doğru cevap ve yönlendirmeler ancak ilk girilen yanlış/eksik cevaptan sonra geliyor. Bunun neden böyle olduğuna kafa yormadım; bu bir kişisel gözlem. Pek sağlıklı bir dinamik de olmayabilir...

Yani evet, boğaz dokuz boğumdur, sekiz kere yutkun bir kere konuş şiarı burada da faydalı fakat girişken, hevesli; ancak, eksik bilgili üyelerin "maratondaki tavşan" rolünü de gözardı etmeyelim.

Muhabbetle.

Yazacaklarımı üstüne basa basa söyleyerek LÜTFEN KİMSE ÜZERİNE alınmadan okusun. Kimseyi eleştirmiyorum yada rencide etmiyorum, bu konulara da hakim değilim.

Lakin @blackfriday666 için bu zaman kadar yaptığı karşılaştırma videoları (hele ki o EMG vs Seymour Duncan videosu yok mu ? aklımda olanı adam 1 gün sonra burada paylaştı ya la ) ve yazılarını baz aldığımda kendime bir çok şey kazandırdım.
@solitude71 ise ne zaman bir konuda sıkışıp bir başlık açsam ilk yetişen o oldu. Hatta bazen öyle bir yönlendirmeleri ve tavsiyeleri oldu ki " buna karış, buna karışma yerini bil " diye de açık ve net olarak sözünü esirgemedi. (başlıklarım altında diğer paylaşımlarda bulunan abi, abla ve kardeşlerim yanlış anlamasın siz yanlışsınız demiyorum aman ha, sadece bu 2 kişinin yaklaşımlarını özetlemeye çalışıyorum)
Özetle bazı forum kullanıcıları var ki değerini ve kıymetini bilmeli, keşke dışarıda tanıma ve konuşma imkanımız olsa (avaturk vardı eskiden online oyun platformu, sanane.com kapanınca orayı kurmuştuk. orası kapanınca da oynasana.com kuruldu. o platformlarda ki bir çok admin, yönetici ve oyuncu ile ayda 1 defa belirli şehirlerde etkinlikler yapardık. İşte o zaman gördük ki insanlar aslında sanalda ki ortamdan çok daha farklı kişiliklermiş.)
Hayırlı işler

Geri