Tel değiştirirken köprünün havaya kalkması

Arkadaşalar bugün tellerimi değiştirirken b notasına geldiğimde köprüye bir baktım baya havada birkaç konuya göz attığımda arkadaki yayları tutan vidayı sıkınca düzeliyor yazıyordu yayları söküp mü vidaları sıkmam lazım tam anlamadım, zaten ilk kez tel değişiyorum yanlış bir şey yapmakta istemiyorum şimdiden sağolun. Arkadaki yayları tutan vidalar ne çok yakın ne çok uzak.

Yeni teller öncekilerden daha kalın ya da yüksek tansiyona sahip gibi duruyor. Yayları sökmene gerek yok. Arkadaki 2 vidayı sıkarak köprüyü eski pozisyonuna getirebilirsin.

Teller aynı kalınlıkta veya tansiyondaysa yaylarla hiç oynamayın bence. Bundan sonraki değişimlerde tüm telleri birden çıkarıp takmaya başlamak yerine sırayla tek tek çıkar-tak yaparsanız daha rahat edersiniz

Türkiye inşaat ülkesi. İllaki çevrede bir yerde darbeli matkap vardır...

Ağzı vidalara tam oturan bir tornavida ile çok rahat döner o vidalar. Ayrıca 9-42 tel ile köprünün havaya abartı şekilde kalkmaması lazım. Çünkü gitarın üstünde 8 numara tel olma ihtimali yok gibi bir şey. Markada markaya tansiyon fark eder ama köprüyü baya havaya kaldırmaz yani. Düzgün akort edip etmediğinize bakın.

Türkiye inşaat ülkesi. İllaki çevrede bir yerde darbeli matkap vardır...

Ağzı vidalara tam oturan bir tornavida ile çok rahat döner o vidalar. Ayrıca 9-42 tel ile köprünün havaya abartı şekilde kalkmaması lazım. Çünkü gitarın üstünde 8 numara tel olma ihtimali yok gibi bir şey. Markada markaya tansiyon fark eder ama köprüyü baya havaya kaldırmaz yani. Düzgün akort edip etmediğinize bakın.
1,5 turda böyle oldu gitarda sorun mu var acaba yarın bir bakıma götüreceğim.

matkapla sıkılmaz o zaten hassastir yarim tur döndürmen bile yetebilir öyle matkapla duvar deler gibi sıkıştirmiyosun yani elle de rahatlikla sikilan civatalar bunlar şu ana kadar elle sıkılamayacak kadar sert olanina rastlamadim yillardir
İzlediğim videoda neredeyse yapıştırıyordu kasaya yayın oradaki demiri ondan öyle düşündüm.

1,5 turda böyle oldu gitarda sorun mu var acaba yarın bir bakıma götüreceğim.
İzlediğim videoda neredeyse yapıştırıyordu kasaya yayın oradaki demiri ondan öyle düşündüm.
Her gitarın ayarı aynı değildir. Takılan tel kalınlığı, akort, arkadaki yay sayısı ve bu yayların sertliği gibi bir sürü değişken var.
Akort ise 1,5 tur çevirdim ile izah edilen bir şey değil. Bence de en iyisi bir bilene göstermek gibi duruyor.

Sorunu hallettim ama eski tellerde 3 4 tur dönmüş burgu şuan 1 tur civarında akort oldu rahatlığı falanda eski telle aynı. Sadece bir tık gevşek gibi arkadaki yayları biraz sıkınca halloldu ama yinede bir luthiere götürsem mi bilemedim.

Son düzenleme:
Sorunu hallettim ama eski tellerde 3 4 tur dönmüş burgu şuan 1 tur civarında akort oldu rahatlığı falanda eski telle aynı. Sadece bir tık gevşek gibi arkadaki yayları biraz sıkınca halloldu ama yinede bir luthiere götürsem mi bilemedim.
Entonasyon ayarı ne durumda?Daha önce hiç yapmadıysanız biraz uğraştırır ancak çok zor bir durum değil. Aynı şekilde sap ayarından ve köprünün hareketinden dolayı action yükselmiş veya düşmüş olabilir. (pivot vidalarına dokunmadığınızı varsayıyorum. Eğer action çok düşükse ya da fretlerin tesviyeye ihtiyacı varsa bızlama, ölü nota olur. İşini bilen bir luthier'e gitmenin faydası entonasyon, sap ayarı, action ayarı vb. sürekli yapılan genel ayarlarda referans olmasıdır. Ben dahi şuan hiç kullanmadığım ve bilmediğim bir gitar alırsam önce güvenilir bir luthier'e verip nasıl ayar yaptığına bakıp sonrasında bakımları yapmaya kendim devam ediyorum.

Entonasyon ayarı ne durumda?Daha önce hiç yapmadıysanız biraz uğraştırır ancak çok zor bir durum değil. Aynı şekilde sap ayarından ve köprünün hareketinden dolayı action yükselmiş veya düşmüş olabilir. (pivot vidalarına dokunmadığınızı varsayıyorum. Eğer action çok düşükse ya da fretlerin tesviyeye ihtiyacı varsa bızlama, ölü nota olur. İşini bilen bir luthier'e gitmenin faydası entonasyon, sap ayarı, action ayarı vb. sürekli yapılan genel ayarlarda referans olmasıdır. Ben dahi şuan hiç kullanmadığım ve bilmediğim bir gitar alırsam önce güvenilir bir luthier'e verip nasıl ayar yaptığına bakıp sonrasında bakımları yapmaya kendim devam ediyorum.
Şuan gidiyorum bızlama falan yok ama bir bakıma ihtiyacı olduğu aşikar

Geri