Truss rod sorunu

Truss rod girişine alyanı soktuğumda yerine tam oturmuyor gibi hiç bir şekilde truss rod dönmüyor ama aynı alyan ile gitar hocam sap ayarını yapmıştı(zorlanarak yaptı,alyanı farklı yönleri hareket ettirip titreterek kabaca yaptı diyebilirim.) Sorduğumda herhangi bir sorun olmadığını söyledi pek emin olamadım.

Şuan 14.perde mi ve sol telinde cızırdama var 15.perde fretine değiyor (gitar 10 aylık fretlerin eridiğini düşünmüyorum,eskimiş elixir tel kullanıyorum)

Gitar sapı iç bükey durumda ama sapın birleştiği yerden sonrası(14.perdeden sonrası)hafif dış bükey.
Normal durum mu? Ne yapmam lazım?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
IMG_20210708_214020.jpg

Alyan girişinin yalama olmasi çok büyük dert, o nedenle dogru alyan ölçüsü olduğuna emin olmak lazım.

Ikincisi, tek bir perdede cizirdama fret yuksekliklerinin eşit olmamasi ile alakalı. Sap ayari ve alt esik yükseltilmesi ile bu sorun çözülebilse de en iyisi fret seviyelerini esitlemek lazim. Zaten akustik gitarda 14. perdede sap ayari da tek başına ise yaramaz. Daha da bozar ancak düzeltmez.

Bence yapmanız gereken gitarı bir ustaya teslim etmek ve alyanla daha fazla oynamamak.

Alyan girişinin yalama olmasi çok büyük dert, o nedenle dogru alyan ölçüsü olduğuna emin olmak lazım.

Ikincisi, tek bir perdede cizirdama fret yuksekliklerinin eşit olmamasi ile alakalı. Sap ayari ve alt esik yükseltilmesi ile bu sorun çözülebilse de en iyisi fret seviyelerini esitlemek lazim. Zaten akustik gitarda 14. perdede sap ayari da tek başına ise yaramaz. Daha da bozar ancak düzeltmez.

Bence yapmanız gereken gitarı bir ustaya teslim etmek ve alyanla daha fazla oynamamak.
Alyan girişi değiştirilemez mi?

trussrod sapta boydan boya bi çubuk alyan girişi dediğiniz de onun ucu yani sorduğunuz işlem işin kalvyenin sökülüp trussrodun değiştirilip klavyenin geri takılması lazım tabii bu işlem de çok zor taktir edersiniz ki o klavye çıkmamak üzere yapıştırılıyo :D bence bi luthiere göstermeden ellemeyin gitarı
Mi ve sol teli dışına cızırtı yapmıyor diğer teller (bend yapsam bile) bu sorun eskiden yoktu son birkaç hafta gittikçe arttı sap ayarından dolayı olduğunu düşünüyorum,diğer telleri iyicene gevşettikten sonran cızırtı sorunu baya azaldı

Truss rod girişi değiştirilebilir. Çok da zor bi işlem değil ama evde yapamazsınız. Uygun ekipman gerekir. Klavyenin çıkmasına vs gerek yok. Bir lüthiyere götürün vakti müsaitse 1 saat içerisinde halledecektir.

Titreterek vs yaptıysa farklı bir ölçü olabilir. Bazı gitarların trus rodları 5mm bazıları 4mm olabiliyor. Elinizdeki çok kalınca bir alyan değilse 4mm dir diye tahmin ediyorum. Gitarın marka modelini yazın. Daha önce ayar yapmışsam kaç mm olduğunu söyleyeyim.

Roddati dişi alyan yeri yalama değil. Doğru kalınlıkta alyan anahtarı kullandığınızda emin misiniz? Bende de geçen yıl aynı gitar vardı. Hatta derdimiz dahi aynıydı 😃 ben alyan kerpeten ile çevirerek hareket ettirmiştim.Ama konu hassas o nedenle gitara kalıcı zarar vermemek için lüthiyeleri ziyaret etmeniz şart gibi görünüyor.

Geri