Yurt dışı müzik okulları

Yurtdışında herhangi bir ülkenin üniversinde, müfredatları batı müziği üzerine olan bir okula gitmek istiyorum. ABD, İngiltere gibi ülkelerin okullarını ekonomik açıdan çok pahalı buldum(TL'ye çevirince). Daha hesaplı alternatifler vardır elbette... İsim yapmış bir okul olmasına Zaten gerek yok. Amaç; hem ufkumuz açılsın yurt dışı görelim, hem de sevdiğimiz bölümü okuyalım...
Var mı öneriniz? Her türlü okul/ülke önerisini Bekliyorum :)

Yurtdışında herhangi bir ülkenin üniversinde, müfredatları batı müziği üzerine olan bir okula gitmek istiyorum. ABD, İngiltere gibi ülkelerin okullarını ekonomik açıdan çok pahalı buldum(TL'ye çevirince). Daha hesaplı alternatifler vardır elbette... İsim yapmış bir okul olmasına Zaten gerek yok. Amaç; hem ufkumuz açılsın yurt dışı görelim, hem de sevdiğimiz bölümü okuyalım...
Var mı öneriniz? Her türlü okul/ülke önerisini Bekliyorum :)
Eğer kariyerinizin geri kalanını da yurtdışında planlamayacaksanız, buna hiç para harcamayın derim. Buraya dönecekseniz tekrar, heba olur o diploma.
Bir de, amacınızı iyi belirlemelisiniz. Yurtdışında performans odaklı programlar da var. Bizim buralardaki gibi (adı lazım değil...) programın içine her türlü ıvır zıvırı doldurup sonra adamı diplomalı işsiz statüsüne sevk edecek şeylere sakın girmeyin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer kariyerinizin geri kalanını da yurtdışında planlamayacaksanız, buna hiç para harcamayın derim. Buraya dönecekseniz tekrar, heba olur o diploma.
Bir de, amacınızı iyi belirlemelisiniz. Yurtdışında performans odaklı programlar da var. Bizim buralardaki gibi (adı lazım değil...) programın içine her türlü ıvır zıvırı doldurup sonra adamı diplomalı işsiz statüsüne sevk edecek şeylere sakın girmeyin.

Performans odaklı program derken neyi kast ettiniz anlamadım hocam. Bir de buradaki programlara ıvır zıvır dolduruluyor demişsiniz, burayı biraz açıklar mısınız? Pek bilgim yok çünkü

Performans odaklı program derken neyi kast ettiniz anlamadım hocam. Bir de buradaki programlara ıvır zıvır dolduruluyor demişsiniz, burayı biraz açıklar mısınız? Pek bilgim yok çünkü

Bence siz biraz daha araştırın; açıkçası şu anda pek bilginiz yok gibi:)
Ben size bir örnek vereyim. Caz müzisyeni yetiştirme programı mesela.

Bizim buralarda yapılan iş şöyle oluyor: Kompozisyon da öğrensin, prodüksiyon da. Gak da bilsin, guk da... Maksat ona-buna bol bol ders açılsın, program dolsun filan. Teorik ders yüklesin okul. Zengin durur.
E peki icracılık düzeyin ? "Eh işte..."
Mezun oldun, sonra ?
"Filanca mezunuyum, ders verilir..." E ne oldu o kadar para saçtın okula ?

Bu iş pek öyle "dışarı gidip müzik okurum" gibi toz pembe bir kafa ile olmaz, hedefinizi belirleyin. Biraz açık konuşuyorum hoş görünüze sığınarak, yıllarca kamu üniversitesinde akademisyen olarak çalıştım, bizim insan kaynağımız heba ediliyor, çünkü ne istediğini bilmiyor gençlerimiz. Okul okumanın kendisi amaç olamaz, iş imkanlarını bilmek ve geleceği planlamak lazım biraz. Yoksa boş yere para saçarsınız.
Oraya gidip okumuş insanlarla detaylı görüşüp bilgi almak iyi olur elbette.

Şimdi kusura bakmayın da bu nasıl bir öneridir, nasıl bir bakış açısıdır anlamadım. Yurtdışında müzik eğitimine göz dikmiş birine “şöyle plan yapmayacaksanız, hiç para harcama, diploma çöp olacak,” gibi şeyler söylemenin akıl mantığı yok. Türkiye’de müzisyenlik hayalleri olanlar için iyi bir eğitim seçeneği olmadığını biliyoruz zaten ama eğitim için burada önerilecek tek şey şartları zorlayarak ABD ya da İngiltere müzik okullarına göz dikilmesi gerektiğidir.

Ayrıca konuya bu kadar hakim(!) olduğunuza göre, yurtdışında müzik/sanat dallarında eğitim alanların genelde gönüllü olarak farklı yan meslekler ya da müzik işinin laboratuvar kısmını tercih ettiğini bilmeniz gerekir. Bu yüzden alaylı, kendini yetiştirmiş sanatçılar “daha çok” sahne önündeyken işin prodüksiyon ve pazarlama kısmı müzik eğitimi almış kişilerin elinde.

İcracılık için eğitim şartları da tüm dünyada neredeyse eşittir. Ancak yurtdışında sosyal farklılıklar ve zorunluluklar kişiyi beceri ve çalışma konusunda daha fazla teşvik edici. Eğitim aldığınız dönemde eğer üretmezseniz neredeyse yoksunuz. Ancak yine de öğrencinin icra açısından kendisini geliştirmesi tamamen kişisel. Eğitim sistemi istediği seviye üzerinden puanlar, fazlası kişinin kendi artısıdır.

Ayrıca eğitimini aldıktan sonra Türkiye’de gayet iş yapabilir. Türkiye’de profesyonel prodüksiyon açısından büyük eksiklikler var. Bu işi “iyi” yapanların neredeyse tamamı da eğitimlerini yurtdışında tamamlamış insanlar.

Şimdi kusura bakmayın da bu nasıl bir öneridir, nasıl bir bakış açısıdır anlamadım. Yurtdışında müzik eğitimine göz dikmiş birine “şöyle plan yapmayacaksanız, hiç para harcama, diploma çöp olacak,” gibi şeyler söylemenin akıl mantığı yok. Türkiye’de müzisyenlik hayalleri olanlar için iyi bir eğitim seçeneği olmadığını biliyoruz zaten ama eğitim için burada önerilecek tek şey şartları zorlayarak ABD ya da İngiltere müzik okullarına göz dikilmesi gerektiğidir.

Ayrıca konuya bu kadar hakim(!) olduğunuza göre, yurtdışında müzik/sanat dallarında eğitim alanların genelde gönüllü olarak farklı yan meslekler ya da müzik işinin laboratuvar kısmını tercih ettiğini bilmeniz gerekir. Bu yüzden alaylı, kendini yetiştirmiş sanatçılar “daha çok” sahne önündeyken işin prodüksiyon ve pazarlama kısmı müzik eğitimi almış kişilerin elinde.

İcracılık için eğitim şartları da tüm dünyada neredeyse eşittir. Ancak yurtdışında sosyal farklılıklar ve zorunluluklar kişiyi beceri ve çalışma konusunda daha fazla teşvik edici. Eğitim aldığınız dönemde eğer üretmezseniz neredeyse yoksunuz. Ancak yine de öğrencinin icra açısından kendisini geliştirmesi tamamen kişisel. Eğitim sistemi istediği seviye üzerinden puanlar, fazlası kişinin kendi artısıdır.

Ayrıca eğitimini aldıktan sonra Türkiye’de gayet iş yapabilir. Türkiye’de profesyonel prodüksiyon açısından büyük eksiklikler var. Bu işi “iyi” yapanların neredeyse tamamı da eğitimlerini yurtdışında tamamlamış insanlar.
Kusura bakarım.
Polemik yapmak için mesaj atmışsınız, ne dediğiniz belli değil.
Daha ilk mesajı okumamış, tepki vermişsiniz.
Bence ilk mesajı bir daha okuyun.
"ABD, İngiltere gibi ülkelerin okullarını ekonomik açıdan çok pahalı buldum"

Sizin yanıtınız:
"Türkiye’de müzisyenlik hayalleri olanlar için iyi bir eğitim seçeneği olmadığını biliyoruz zaten ama eğitim için burada önerilecek tek şey şartları zorlayarak ABD ya da İngiltere müzik okullarına göz dikilmesi gerektiğidir.

Devam ediyoruz:
"İcracılık için eğitim şartları da tüm dünyada neredeyse eşittir".
Bu müthiş bir saptama. Nasıl ölçüldü bilemiyorum. Neyin icrası bu ? Klasik müzik eseri ? Düğün ekibi ?
Siz bu kadar hakimseniz bence gerisini siz devam edin.

Başlık sahibi kusura bakmasın, sıkılıyorum densizliklerden.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında enstrüman icrası konusunda yurt içinde eğitim verecek on numara müzisyenler var. Kariyerlerini incelediğimde Guitar Institute of Technology, Berklee mezunu olan hatta bir dönem de piyasada çalmış olan müzisyenler görüyorum. Bunlardan doktora düzeyi eğitimi olanlar bile var.

Benim yurt dışından beklentim, farklı bir kültürü tanımak öğrenmek, Yabancı bir dil kasmak, yabancı bir ülkede bulunmak, üst düzey olmasa da disiplinli bir müzikal eğitimden geçmek. Yani yurt dışına gideyim diyorum, yurt dışına gitmenin de genel geçer yöntemi eğitim... Ne okumalıyım derken, müzik okuyayım dedim. Zaten zamanında müzik okumadım içimde uktedir hep.

Kusura bakarım.
Polemik yapmak için mesaj atmışsınız, ne dediğiniz belli değil.
Daha ilk mesajı okumamış, tepki vermişsiniz.
Bence ilk mesajı bir daha okuyun.
"ABD, İngiltere gibi ülkelerin okullarını ekonomik açıdan çok pahalı buldum"

Sizin yanıtınız:
"Türkiye’de müzisyenlik hayalleri olanlar için iyi bir eğitim seçeneği olmadığını biliyoruz zaten ama eğitim için burada önerilecek tek şey şartları zorlayarak ABD ya da İngiltere müzik okullarına göz dikilmesi gerektiğidir.

Devam ediyoruz:
"İcracılık için eğitim şartları da tüm dünyada neredeyse eşittir".
Bu müthiş bir saptama. Nasıl ölçüldü bilemiyorum. Neyin icrası bu ? Klasik müzik eseri ? Düğün ekibi ?
Siz bu kadar hakimseniz bence gerisini siz devam edin.

Başlık sahibi kusura bakmasın, sıkılıyorum densizliklerden.

Birincisi, haddini aşmışsın, densiz olan sensin, aynen iade ediyorum o kelimeni. Sen kimsin ki mesajını alıntı yapınca densiz oluyoruz?!

Anlatamadım galiba, konu sahibi zaten Türkiye’de müzik eğitimi almanın mantıklı olmadığının farkında, yurtdışında okuyacak. Bu yüzden tek seçeneğin ABD, İngiltere belki Avustralya gibi ülkelere yönelmek, şartları zorlamak olduğunu anlatmak lazım. Yurtdışında eğitim alsa bile Türkiye’de müzik sektöründe çok güzel işler yapabileceğini anlatmak lazım. Çünkü gayet yapabilir. Çok güzel paralar kazanabilir.

Hala, neyin icrası? diye sorguladığına göre anlama konusunda asıl kıtlık yaşayan kendin olduğunu fark etmene ramak kalması lazım ama neyse...

Toplu eğitim kurumlarında, enstrüman icrasında (icra konusunda sadece enstrümanı temel aldığını farz ederek) müfredatlar neredeyse birdir, teorik anlatımlarda aynı kaynaklardan faydalanılır. Ayrıca müzik icra edecek sanatçı birey için bütün eğitimler zaten direkt performans odaklıdır. Hangi performans sanatını tercih ettiyse, ilgili bölümün geleneksel genel-geçer eğitimi verilir. “Düğünde halay” bölümün seçtiyse, tüm teorinin yanında düğünde çalacağı enstrüman ile yapacağı şaklabanlıklar, extreme çalım teknikleri, üreteceği sıra dışı eserler kendi geliştirmesi gereken şeyler. Eğitim kurumu sunum sırasında senden bunları beklemez, öğrettiği çalsan yeter. Fazlası senin kariyerini belirleyen artılardır. Tüm bunlar da ABD gibi ülkelerde sanata daha fazla önem verildiği için çok çeşitlidir, yani çeşitliliğin sebebi müfredattan çok öğrenci çeşitliliğiyle ilgilidir. Mesela bütün müzik türleri öğrenciler arasında gelişim ve değişim ve üretim çeşitliliği gösterir. Onlarda bizim sanatçı dediğimiz kişiler oluyor işte. Çıkıp “devlet konservatuar’ında okumak, caz eğitimi almakla İngiltere de klasik müzik aynı şey mi ehühehehe” dersin diye yazıyorum bunu da.

Benim yurt dışından beklentim, farklı bir kültürü tanımak öğrenmek, Yabancı bir dil kasmak, yabancı bir ülkede bulunmak, üst düzey olmasa da disiplinli bir müzikal eğitimden geçmek
Harika hedefleriniz var, öncelikle tebrikler. Yabancı diliniz ne seviyede bilmiyorum, ama yeterli değilse doğrudan belirttiğiniz eğitime başlayamayabilirsiniz. Belli seviyeye gelmek için extra masraflarınız olacaktır. Sonrasında eğitim süreçleri başlıyor genelde.

İmkan varsa müzik değil de yazılım vs üzerine eğitim alırsanız türkiyeye döndüğünüzde daha çok para kazanırsınız gibime geliyor.

Diploma vb konularda denklik problemi yaşamamak için çok dikkatli seçim yapmalısınız.

Yökün diploma denkliği politikaları çok garip.

Bence de beklentileri doğru belirlemek önemli. Özellikle de maddi açıdan bir tuzu kuri olma durumu yoksa. Bugün ABD'de bir okulda, burs yoksa, diploma artı yaşam masraflarının dört sene için 200 bin dolardan aşağı çıkacağını hiç sanmam. "daha ucuz" seçenekleri bilmiyorum ama amaç muzikten para kazanmaksa başta yapılacak yatırımı da düşünmek iyi olur.

Geri