Cort için Prs satmak

Stratçılar, kafasında mini minnacık bi by Fender yazmıyorsa o gitarı baştan direk beğenmezler genelde. Denemeye bile gerek yoktur. Cort'un en üst modeli yerine Squier Standard falan daha yeğdir yani, kafa tasarımı ve by Fender yazısı sebebiyle. Orası çok kalıplaşmış, homojen bi grup. Superstrat çalanlar içinse çok katı kurallar yok. Sapı rahat olsun, köprüsü sağlam, sesi canlı olsun çoğu markaya bi şans verilebilir. Bu yüzden Fender ve Squier dışında her Strat tipi gitarın satılması zorlaşıyor Türkiye'de, tabi çok düşük kalitedeki alakasız markaları saymıyorum, onları alanların markayla falan pek işi olmuyor.
Benim öyle saçma bir takıntım var sanırım, nefret ediyorum bu huyumdan :)

Benim öyle saçma bir takıntım var sanırım, nefret ediyorum bu huyumdan :)
Hocam bu çok genel bi durum, malesef bu konuda Fender'i tebrik etmekten başka yapacak pek bi şeyimiz yok.

Benim Strat'ta da minik by Fender yazıyor bu arada.
FB_IMG_1626266377636.jpg

Hocam bu çok genel bi durum, malesef bu konuda Fender'i tebrik etmekten başka yapacak pek bi şeyimiz yok.

Benim Strat'ta da minik by Fender yazıyor bu arada.
150363 eklentisini görüntüle
Bence yarattıkları bu algı müthiş bir pazarlama stratejisi...
Aynı algıyı sadece diğer markalara karşı değil, Fender serileri arasında bile yaratıyorlar, bir kere meksika'dan başladın mı custom shop'a kadar yolun var :)

Takintinin farkında olmak güzel. Ancak bazilari kaptiklari virüsün farkında degil, dolayisiyla diger tum marka ve gitarlari berbat saniyor. Bu durum kötü. Herkesin sevdiği bir marka olabilir ancak bu diğerlerinin kötü oldugu anlamına gelmemeli.

Enstrüman olayi derya deniz. Denemeden konusmamak lazim. Gecen bir PRS denedim, govde hissiyati, finishi fln cok farkliydi, iyi anlamda. Elimden cok sayida gitar gecti mesela ama govdenin oyuk kismi (pena tutan ele denk gelen kisim) bundan daha rahat olan haska bir gitar hatırlamıyorum.

Benim kisisel favorim ESP, sahsen en cok guvendigim marka. Kalite kontrol, finish, malzeme kalitesi işçilik vs. LTDler bile belli bir stanndardin ustunde ama baska bir standardın altinra tabii ki :) Ancak Espden başka gitar almam ya da digerleri kötüdür düşüncesinde degilim.

Cort eskiden Kore'deydi ve PRS üretiyordu.
Cort Endenozya'ya taşındı. Yeni PRS'ler Endonezya'da üretiliyor. Muhtemelen gene Cort üretiyor. Cort M600 modeli bir PRS modelidir.
Muhtemelen aynı fabrikadan çıkan, aynı tezgah ve ustaların ürettiği gitarları konuşuyoruz. Cort Custom kağıt üzerinde malzeme olarak PRS'den üstündür. Burada önemli olan senin sevdiğin ne olduğu. Çalarken istemediğin bir gitar varsa elinde hep gitara kusur bulursun.
Not: Genelde aldıktan kısa süre sonra başka bir gitar ilgini çekmeye ve kafanı kurcalamaya başlar.

PRS'in SE serisi "Student Edition" giriş seviyesi. O yüzden bu kadar ciddiye almaya gerek yok diye düşünüyorum. Ibanez prestige rg1570 gitarımla PRS SE Paul Allender signature gitarını takaslamıştım ve hayatımdaki en büyük pişmanlıktı. Eğer rahat ediyorsan ve işçiliği de fena bir gitar değilse markaya bakmaya o kadar da gerek yok. Bu marka takıntısını en çok bizim ülkede görüyorum. Özellikle bi tık yaşlı gitaristlerde. Zaten yeniliğe de açık olmuyorlar pek.

PRS'nin Kore olanlarını World Musical Instruments üretiyor. Endonezya SE'leri Cort üretiyor. Birde Samick var büyük üretim yapan ama PRS ona gitar ürettirmiyor diye biliyorum. WMI üretimi gitarlar işçilik olarak daha iyi olurlar genelde. Cort üretimleri şansına ne çıkarsa, iyi olanları da var. Çinde üretilenleri de var Cort olanların.

Eğer rahat ediyorsan ve işçiliği de fena bir gitar değilse markaya bakmaya o kadar da gerek yok. Bu marka takıntısını en çok bizim ülkede görüyorum. Özellikle bi tık yaşlı gitaristlerde. Zaten yeniliğe de açık olmuyorlar pek.
İlk cümle doğru. Ama rahat ettiren ve işçiliği iyi gitar zaten genelde iyi markalardan çıkıyor, diğer türlüsü şans ve istisna. Yani ortada bir takıntı yok. Yılların verdiği deneyim, bolca yanlış gitar alıp satmanın eziyeti ve hayal kırıklığı ve artık risk almama olgunluğu var. Bir tık yaşlıyız ve yeniliğe kapalıyız diye bana misal Schecter, PRS veya ESP ile gel demiyoruz... bugüne kadar hiç yanıltmadıkları için öyle diyoruz.
Ayrıca Türkiye'ye has bir durum da yok, marka fanatiği her yerde var. 40 diyar gezdim aynı. İngiliz arkadaşım Les Paul'dan başka model bilmez, duymamış bile. Amerika'lı PRS iyi hoş da... diye cümleye başladım diye dövecekti. Malezya'da bir eleman Strat için adam keserim modundaydı, Fransa'da bir denyoyla tanıştım İngiliz markası diye Marshall kullanmıyordu... vs vs

İlk cümle doğru. Ama rahat ettiren ve işçiliği iyi gitar zaten genelde iyi markalardan çıkıyor, diğer türlüsü şans ve istisna. Yani ortada bir takıntı yok. Yılların verdiği deneyim, bolca yanlış gitar alıp satmanın eziyeti ve hayal kırıklığı ve artık risk almama olgunluğu var. Bir tık yaşlıyız ve yeniliğe kapalıyız diye bana misal Schecter, PRS veya ESP ile gel demiyoruz... bugüne kadar hiç yanıltmadıkları için öyle diyoruz.
Ayrıca Türkiye'ye has bir durum da yok, marka fanatiği her yerde var. 40 diyar gezdim aynı. İngiliz arkadaşım Les Paul'dan başka model bilmez, duymamış bile. Amerika'lı PRS iyi hoş da... diye cümleye başladım diye dövecekti. Malezya'da bir eleman Strat için adam keserim modundaydı, Fransa'da bir denyoyla tanıştım İngiliz markası diye Marshall kullanmıyordu... vs vs
ilginçmiş gerçekten. ben gezip görmediğim için bilmiyordum. genelde sosyal medya ve youtube vb. yerlerden gördüğüm kadarıyla modern gitarlara daha açık insanlar görüyorum. prs kötülemiyorum. sadece se serisine güvenemiyorum kötü tecrübem yüzünden. yine de mark holcomb modelini çok severim. beni rahatsız eden şey sizin anlattığınız tarzda insanlar. başka bir şey denemeden strat ve les paula tapmaları gerçekten saçma geliyor. ve ülkemizde tanıştığım benden büyük çoğu gitarist de bu tarzdı. ibanez'in giriş seviyesi gio bir modelini denemiş ve ibanez çöp diyenler v.b.

ilginçmiş gerçekten. ben gezip görmediğim için bilmiyordum. genelde sosyal medya ve youtube vb. yerlerden gördüğüm kadarıyla modern gitarlara daha açık insanlar görüyorum. prs kötülemiyorum. sadece se serisine güvenemiyorum kötü tecrübem yüzünden. yine de mark holcomb modelini çok severim. beni rahatsız eden şey sizin anlattığınız tarzda insanlar. başka bir şey denemeden strat ve les paula tapmaları gerçekten saçma geliyor. ve ülkemizde tanıştığım benden büyük çoğu gitarist de bu tarzdı. ibanez'in giriş seviyesi gio bir modelini denemiş ve ibanez çöp diyenler v.b.
Bunun nedeni o insanların kapasitesi veya tarzı ile ilgili olabilir. Farklı tarzlara girip çıkmamış kişiler farklı markaları da değerlendiremeyebilir. Çünkü belli markalar belli tarzlar ile özdeşleşiyor. Halen shred çalıyor olsam Schecter-Ibanezi tek geçerdim. Yıllarca Cort çaldım; Cort çalıyorum diye dudak büken şapşallara da denk geldim, ama kendilerinin çalışında da bir numara yoktu çoğu zaman:) Strat kafalarındayım yaklaşık 10 senedir, ama Fender sevemedim ! Arızaya gel...
Bu tip marka takıntılarının bence markanın kalitesi ile doğrudan ilgisi yok. Açık konuşmak gerekirse ben bunun karakter meselesi olduğunu bile düşünüyorum; hele de ileri yaşta insanlarda olursa.... Çünkü ergenlik zaten bir arayış dönemidir; ayrıca, yaşı kaç olursa olsun gitara yeni başlamış kişiler belli bir markanın sağladığı kalite güvencesine ihtiyaç duyabilir, aksi takdirde kolaylıkla aldatılabilirler.
Ama belli bir noktaya gelmiş gitaristin artık başkasının ne dediğini umursamaması veya başkasının onayına muhtaç olmaması da gerekir. Aslında bakılırsa, insanda olgunlaşma dediğimiz süreç için de bu böyledir zaten. O yüzden, kariyerli pek çok gitariste baktığımız zaman sürekli aynı gitar(lar)ı çaldığını da görürüz; markanın da ötesine geçen, belli bir enstrümanın ruhuyla özdeşleme söz konusu oluyor çünkü.

Geri