Makale/Tutorial Ücretsiz Amfi Simülasyonları, Efektler, IR'lar ve Sair

güncelleme: 27.11.2021

Kullandığım, sesini beğendiğim ücretsiz amfi simülasyonlarının, efektlerin ve diğer gereklilerin listesini yapayım dedim. Ücretsiz her şeyi kullanmıyorum tabii, burada listelediklerim de gerçeğin aynısı dediklerim değil; verdiği sesi beğendiğim ürünler. Onlardan sonra da diğer programlar, ses kartları, kulaklıklar, gereken her şeye değineceğim biraz.

Konunun eklentilerinde de burada listelediğim amfilerden, efektlerden ve IR'lardan seçkiler var.

Ön bilgi olarak, neredeyse tamamen aktif EMG'ler kullanıyorum, ona göre değerlendirin listeyi. Metalciyiz =) Ayrıca aşağıdakiler epey iyi ama bir Mercuriall ya da Kuassa ürünüyle güreş tutamıyorlar tabii. Bunu da göz önünde tutun, buradan Neural DSP kalitesi çıkmaz. Efektler için aynı şeyi söylemeyeceğim ama, efekt olayı büyük oranda çözüldü bence, ücretsizler de ücretliler kadar kaliteli. Ücretliler için de çok önemli bir uyarıda bulunayım, satın almadan önce kesinlikle deneyin, hepsinin denemesi var. Sisteminizde çalışmayabilir, sesini beğenmeyebilirsiniz; iade yok bunlarda, deneyin önce lütfen.

Ücretsiz amfi simülasyonları listem aşağıda, herhangi bir sıralama içerisinde değiller. Yanlarında kabin simülasyonu ya da IR ile gelip gelmediğini de belirttim, kabinle gelmeyenler için biraz daha aşağıda listelediğim IR'lardan ve IR eklentilerinden kullanmanız gerekli, tek başlarına ses alamazsınız. DAW ya da VST host olmadan tek başına çalışanları da ayrıca belirttim, eğer "DAW nedir?" aşamasındaysanız daha onlarla başlayın:
 1. Audiority L12X (Tek Başına ✓ Kabin ✓): Bu Marshall Lead 12 simülasyonu. Alışıldığın aksine solid state bir amfi bu, ama inanılmaz iyidir ya. Deneyin. Ücretsiz AC/DC tonları edinmen en iyi yollarından biri. Aşağıdaki IR'lardan Latte 212 ile ve Redwirez'in Marshall'ı ile güzel ikili oluyor.
 2. Cornflower Audio Redcurrant (Tek Başına ✓ Kabin ✓): Modern metal için epey iyi. Neyi modelliyor, bir şeyi modelliyor mu bilmiyorum. Güzel pedallarla geliyor, özellikle noise gate çok iyi, tek başına satsalar satın alırım diyeceğim kadar iyi.
 3. ML Sound Lab Amped Roots Free (Tek Başına ✓ Kabin ✓): EVH 5150 III. En klasik metal tonlarından. Güzel bir pedalboard ile geliyor, o açıdan iyi.
 4. IK Multimedia AmpliTube 5 Custom Shop (Tek Başına ✓ Kabin ✓): AmpliTube 5'in ücretsiz versiyonu. İçinde klasik efektler geldiği gibi Marshall JCM800, Fender Super Reverb, Fender DeLuxe Reverb '65, Soldano SLO-100 ve bir tane özgün bas amfisi var. Modellerin hepsi ortalamanın üstünde. Sürekli ücretsiz modeller de veriyorlar, AmpliTube 5'i satın alana kadar Orange ve Mesa/Boogie'den epey lisanslı amfi biriktirdim ben promosyonlarla.
 5. Black Rooster Audio Cypress TT-15 (Tek Başına ✗ Kabin ✓): Orange Tiny Terror. Üzerine açıklamaya yapmaya gerek yok zaten. Orange kabinlerle kullandığınızda Orange tadını güzelce alıyorsunuz. Aşağıdaki IR'lar içinde Zeta var, onun içinde de Orange kabinler var.
 6. Resonant DSP Swanky Amp (Tek Başına ✗ Kabin ✓): Teknolojik olarak epey iyi, dinamik. Gerçek tüp hissine aşırı yaklaşıyor. Pek metal değil ama. Clean ya da crunch istiyorsanız öneririm. Özgün bir amfi. Aşağıdaki IR'lardan Latte 212 en iyi giden bunla bence.
 7. Shattered Glass Audio ACE (Tek Başına ✗ Kabin ✓): Fender '57 Custom Champ. En basit amfilerden biri bu, modellemesi de kolay bu nedenle. İyi yapmışlar burada, efektlerle kullanmak için de uygun.
 8. Nembrini Crunck V2 (Tek Başına ✗ Kabin ✓): Tek kanal olmasına rağmen metal de çalarsınız bununla, jazz da. Epey geniş bir ton yelpazesi var.
 9. VTarAmps Raven Volcanic (Tek Başına ✗ Kabin ✗): Hi-gain. Güzel, sert müziğe iyi gidiyor. Omega Ampworks Obsidian modelliyor.
 10. STL Tones Ignite Emissary (Tek Başına ✗ Kabin ✗): Bunu bilmeyen yoktur zaten, metal. Özgün bir amfi, Ignite'ın kendi butik amfisini modelliyor.
 11. NaLex Pectifier (Tek Başına ✗ Kabin ✗): Neredeyse ücretliler kadar iyi bir Dual Rectifier.
 12. Analog Obsession AMPER (Tek Başına ✗ Kabin ✗): Soldano SLO-100 esintili.
Ücretli olarak favorin ne diye soran olursa, daha iyi bir MESA/Boogie simülasyonu çıkana Mercuriall ReAxis ve daha iyi bir REVV simülasyonu çıkana kadar Audio Assault RVXX. Eğer tek bir şeyi satın alabilirim, içinde her şey olsun diyorsanız da cevap Softube Amp Room. Çok iyidir kendisi, en başarılı ve en kolay ayarlanan yazılımlar arasında. Yeni başlayanlara en iyi gidecek yazılımın bu olduğunu düşünüyorum.

Ücretsiz olarak hangisi ile başlayayım diyorsanız sırasıyla Audiority L12X ve Cornflower Audio Redcurrant derim. Hem tek başına çalıştıklarından DAW ya da VST Host istemiyorlar, hem kabinle geldiklerinden IR'larla uğraşmanız gerekmiyorlar. L12X fazla ayarı olmadığından kafa karıştırıcı değil, üstüne sesi de güzel; Redcurrant ise noise gate, screamer, reverb, delay, IR yükleyici ve tuner içeriyor, temel her şeyi veriyor. L12X ilk kullandığınız, Redcurrant ise ikinci adımınız olabilir güzelce.

Ayrıca bunların hepsi belirttiğim gibi yanında kabin simülasyonu ile gelmiyor, gelenlerin de IR'ları pek iyi değil. Bu nedenle aşağıda listelediğim IR programlarını ve IR'ları kullanmanız gerecek/tavsiye edilir.

Efektlere geçmeden önce kullanacağınız en önemli araçlardan birinden bahsedeyim: Aurora DSP Tuna. Bu nedir derseniz, akort programı. Gitarı akort etmeden kullanamazsınız sonuç olarak.

Efekt olarak çok var, daha konsantre yazdım buraya, her pedaldan en iyi olduğunu düşündüğüm örnekler:
 1. Kuassa Efektor GQ3607 Graphic EQ: 7-band EQ.
 2. Kuassa Efektor Silencer: Noise gate. Threshold, attack ve decay ayarları var.
 3. Schrammel OJD: Fulltone OCD.
 4. Audiority Dr. Drive: Horizon Devices Precision Drive.
 5. Audiority Dr. Phase: MXR Phase 90.
 6. Nembrini Clon Minotaur: Klon Centaur.
 7. Nembrini Analog Rack Delay: Delay.
 8. Nembrini Analog Rack Cleaner: High pass ve low pass.
 9. Nembrini Analog Noise Gate: Threshold ve range ayarları olan, analog ekipmanı modelleyen bir noise gate.
 10. Nembrini Analog Rack Chorus: Güzel bir chorus efekti.
 11. Nembrini 808 Overdrive Pro: Ibanez TS-808. Klasik JRC4558D devresi üzerinden modellenmiş.
 12. Nembrini Black Distortion: ProCo Rat 2
 13. Mercuriall MT-A: BOSS Metal Zone.
 14. Mercuriall Chorus WS-1: BOSS CE-1.
 15. Mercuriall Greed Smasher: Mesa/Boogie Grid Slammer.
 16. Mercuriall TSC: Ibanez TS-808
 17. Lostin70s Audio Devilspring: Spring reverb. Epey güzel IR'lar kullanıyor, öneririm. Ücretliler kadar başarılı. Sağda solda ücretsiz reverb IR arayacağınıza bunu kullanın, en iyileri zaten burada toplanmış.
 18. Ignite Amps ProF.E.T.: Ignite Amps'ın kendi preamp/distortion pedalını modelliyor. Metal Zone vari bir pedal ama farklı tabii. Beğeniyorum ben.
 19. Analog Obsession PEDALz: Analog Obsession'dan overdrive pedalları seti. Güzel tonları var, genel geçer her pedal var içinde.
 20. Fuse Audio Labs Big-Sur: Yükleyicisini indirince bunu ücretsiz yükleyebiliyorsunuz. Electro-Harmonix Big Muff esintili bu. Ücretli versiyonunda tüm pedallar açılıyor. Özgün ve güzel pedalları var,
 21. Fuse Audio Labs VREV-666: Güzel bir spring reverb.
Ücretli bir şey almak isterseniz Nembrini Analog Rack kullanmak isteyeceğiniz çoğu pedalı veriyor. Ben de aktif kullanıyorum. Zaten fark ettiyseniz ücretsiz olanlarda da epey Nembrini mevcut.

Bunlara ek olarak power amp simülasyonları da var. Amfi simülasyonları ile kullanmak için değil bunlar ama preamp pedallarının simülasyonlarıyla güzelce kullanılıyorlar. Mesela Mercuriall MT-A'ı doğrudan power amp simülasyonuna bağlayıp sonra da IR'a bağlayabilirsiniz. Bu ikisi var ücretsiz:
 1. Ignite TPA-1: STL Tones'dan, epey kaliteli. Alışkanlıktan genelde bunu kullanıyorum ben.
 2. NaLex PowerBox: NaLex'den. Yeni bu, fazla denemedim ama NaLex genelde güzel şeyler yapıyor.
IR olarak öncelikle bir IR programı gerek, ama çoğu amfi simülasyonu içinden de yüklenebilirler. Önerim Lancester Audio Pulse ücretsiz olarak, Audio Assault aIR Impulse Rack ücretli olarak. aIR Impulse Rack epey ucuz, içinde de epey kaliteli IR'larla geliyor. Aldığınıza kesinlikle değecektir.

IR çok önemli. Ayrıca ücretsiz amfi simülasyonlarının beğenilmemesinin temel nedenlerinden biri de kötü IR'larla gelmeleri. Harici düzgün bir IR ile çok daha iyi sonuç alabilirsiniz. Aşağıdakiler içinden Seacow ve Science favorilerim.
 1. Wilkinson Audio God's Cab: MESA OS. Epey IR var, harmanlamak çok güzel oluyor bunları.
 2. faIR Modern Rock: Marshall 1960A 1995 Edition. Farklı hoparlörler var.
 3. York Audio MES 212 V30: Bu $1. York Audio'nun deneme amaçlı sattığı ürün. Ortalamanın üstünü geçin, en iyilerden.
 4. Seacow Cabs Teaser Pack: Audio Assault'un kendi amfi simülasyonlarında kullandığı özel IR'lardan seçmeler.
 5. Science Amplification: Butik bir amfi ve kabin üreticisi bunlar, ama kabinlerinin IR'larını ücretsiz veriyorlar.
 6. Coffee Audio Latte 212: Coffee Audio da butik bir kabin üreticisi. Kabinlerinden birinin ücretsiz IR'larını veriyorlar. Güzel bir tonu var, kullandıkça daha çok seviyorum. €800 olmasa kabini dahi alırım yani.
 7. Zeta Impulses: Bir Youtube kanalından. İçinde Mesa, Orange, Bogner ve Diezel var. Güzel epey, harmanlamaya da çok uygun.
 8. Spectre Sound Studios: Youtube'da kanalı epey ünlü. Dediklerinin her zaman doğru olduğunu düşünmesem de genelde doğru söylüyor adam. İki tane Zilla Fatboy IR'ı var burada, harmanlayıp kullanmak için ideal. Favorileri IR'larım arasına girdi.
 9. Redwirez Marshall 1960: Redwirez ünlü IR firmalarından, Mercuriall gibi lider firmalar da bunların IR'larını kullanıyor yer yer. Bu ücretsiz Marshall IR paketleri. Almak için bültenlerine üye olmanız gerekli. Çok kapsamlı, resmen kabinin fotokopisini çekmişler.
 10. Omega Ampworks LIL' Smokey: Öncelikle bunun ciddi olmadığını söylemeliyim, ciddi değil. Ciddi bir ürün değil. $1'a satılıyor ve 3" boyutunda bir mini hoparlörün IR'ı. İçinde iki tane IR var, biri Omega Ampworks tarafından EQ'lanmış versiyon (cidden kullanılabilir bu arada ha), diğerinde EQ yok. Satın almış olmamın tek nedeni gençliğimde kullanmak zorunda kaldığım en ucuz 3" amfileri yâd etmek. Böyle duyurmuşlardı.
Ücretli IR sorarsanız OwnHammer (r)Evolution Debut Bundle ya da Audio Assault'un Signature IR Pack güzel başlangıç noktaları. Signature IR Pack özellikle kullanım kolaylığı ve fiyatıyla önerebileceğim bir ürün.

IR ve power amp simülasyonlarına ek olarak Two Notes Torpedo Wall of Sound var. Bunun içinde hem power amp hem kabin hem de oda simülasyonları var. Ücretli ama çoğu donanımla ücretsiz geldiği gibi sık sık ücretsiz promosyonlar da yapıyorlar. Takip etmeye değer, sırf promosyonlar ve donanım yanında gelenlerle 20'den fazla kabin birikti bende.

IR kullanımı için genel geçer tavsiye olarak high pass ve low pass kullanımına dikkat etmenizi önerebilirim. Tonu epey adam edebiliyorlar. Genelde doğrudan IR programlarının içinden ayarlanabiliyorlar zaten bu nedenle. Önerdiğim iki IR programında da var. Başlangıç noktası olarak 80 Hz ve 10 kHz değerlerini önerebilirim.

IR dışında kullanabileceğiniz kabin simülasyonları da var, IR değiller, doğrudan algoritmik olarak kabini simüle ediyorlar. Bunlar IR'lar çok daha iyi tonlar verdiği için popülerliklerini epey yitirmişlerdi ama teknoloji geliştikçe geliştiler tabii. Artık IR'lardan geri kalmayan, güzel tonlar veriyorlar. Genelde ücretliler, Softube Celestion Speaker Shaper bunlara bir örnek. Ücretsiz olarak Analog Obsession KABIN var.

Amfi, efekt ve kabinlerden sonra en önemli ve gerekli şey de EQ. Bahsettiğim LP/HP için de EQ kullanabilirsiniz. Sesi istediğiniz şekle sokmak için EQ çok önemli, ne kadar önemli olduğunu saatlerce anlatabilirim. Ne güzeldir ki en iyi EQ'lardan biri de ücretsiz: Tokyo Dawn Records TDR Nova. 4-band olduğu için yetersiz gelmeye başladığında ne istediğini iyice öğrenmiş olursunuz zaten. Ben IK Multimedia EQual kullanıyorum, 10-band bu.

Bunlara ek olarak gitar çalarken arkada bas gitar, bateri ve klavye de olsun isteyebilirsiniz, ücretsiz birer tane önereceğim:
 • Bateri: Manda Audio MT Power Drum Kit 2. İçinde çok iyi hazır ritimler var. Arkada çalarsınız.
 • Bass Gitar: Ample Bass P Lite II. Fender Precision Bass var içinde.
 • Klavye: Arturia Analog Lab Intro: Ücretsiz olarak epey iyi ve zengin tonlara sahip. Önerim MIDI klavye alırken yanında gelen yazılımlara dikkat etmeniz, mesela IK Multimedia klavyeleri epey güzel synth paketiyle geliyor. Ücretsiz olarak bu idare eder ama.
Burada da birkaç kullanışlı ek yazılım var:
 1. TBProAudio GSatPlus: Neden ses kötü geliyor, neden clipping var diyorsanız ilk adım bunun metresini kullanmak. Ek olarak saturation da yapıyor.
 2. Melda Production MFreeFXBundle: İçinde yok yok. Hiçbir şeyini kullanmazsanız metronom, tuner, convolution reverb, EQ var içinde güzel, onları kullanırsınız. Ücretlisine güncelledim ben indirim yakaladığımda, değiyor.
 3. Topten Cantabile 3 Lite: DAW açmadan amfi simülasyonlarını kullanmak, tüm bu yazılımları birbirine bağlamak, presetler kaydedebilmek için kullanabilirsiniz. Ama tavsiyem $2 verip Kushview Element almanız. Çok daha sezgisel, kolay ve kullanışlı. Sitesine girerseniz hemen anlarsınız zaten demek istediğimi.
 4. Carla: Cantabile ile aynı şey, DAW kullanmadan amfi ve efekt simülasyonlarını kullanmaya yarıyor. Bu da Kushview Element kadar iyi değil. Ben DAW'ı açmıyorum genelde sırf gitar çalarken, Element yeterli. DAW açtığımda da içinde açıyorum Element'i, aynı presetlerle devam ediyorum.
 5. SAVIhost: Basit bir VST host. Yukarda bahsettiklerimden farkı tek bir VST çalıştırabiliyor olması. Kullanışlı ama bence, özellikle amfi simülasyonlarıyla. Örneğin en beğendiğim ve çok kullandığım amfi simülasyonlarından Brainworx Rockergain 100 tek başına çalışmıyor. Bununla doğrudan bunu açan bir kısayol yarattım masaüstünde (güzel bir de ikon yaptım), açtığımda hiçbir şeyle uğraşmadan hemen Rockergain 100'ü çalmaya başlıyorum. Efekt ve 3. parti IR kullanmak istediğinizde işe yaramıyor tabii, öyle durumlar için de Element var ama. Kullanmak için bir klasörün içine bunu ve VST dosyasını atın, isimleri aynı olsun ikisinin de, SAVIhost'u klasörün içinden çalıştırdığınızda doğrudan aynı adlı VST'yi açacaktır. Sonra istediğiniz yere kısayol+ikon yapın işte. Açtığınızda bıraktığınız yerden devam ediyor ve MIDI destekliyor. Daimî masamın altında duran Line6 FBV Express MKII'yi amfilerin anahtarları için ayarladım, olabildiğince amfi tadına yaklaştım.
 6. Cakewalk by Bandlab: DAW. Ücretsiz olduğuna bakmayın ama, yüzlerce dolara satılan üst seviye DAW'larla aynı kalite. Tüm o ucuza satılan sınırlı DAW versiyonlarını anlamsız kıldı. Ayrıca bunun içinde Overloud TH3'de var. Sadece Cakewalk üzerinden kullanılabiliyor. Ayrıca bas gitar ve davul MIDI enstrümanları ile geliyor.
 7. Musescore: Guitar Pro almadıysanız kullanabilirsiniz. Orkestralı bir şeyler yazarken hatta Guitar Pro'dan daha kullanışlı oluyor.
Son olarak birkaç tane de ucuz, başlangıca uygun donanım önereyim:
 1. Öncelikle ses kartı tabii. Ucuz farklı modeller (+bir kaliteli model) önerebilirim bu konunun son güncellenme tarihi itibariyle. Hepsi amfi simülasyonlarıyla kullanılabilir, kötü olmayan enstrüman girişleriyle geliyorlar. Amfiye bağlanmış gitar zevki alabilmek için ses kartı da önemli, enstrüman girişinin kalitesi çalım hissini çok etkiliyor.
  • Öncelikle en ucuz model: M-Audio M-Track Solo. En iyisi değil tabii ama eskinin daha pahalı en ucuz budur seviyesi kartlarından daha iyi. Güncelleyene kadar kullanabileceğiniz, Hi-Z girişi olan bir kart. Bende var bu kart, kötü değil ama gürültülü. AXE I/O kullanıyorum normalde, onunla noise gate açmam gerekmeyen yerlerde bununla noise gate açmak zorunda kalıyorum mesela. Ama gürültülü olmasına rağmen DI çok kötü olmadığından Behringer gibi üreticilerin alt modellerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. 16-bit olması kötü. En ucuzunu almam gerekiyor demiyorsanız, aşağıdakilerden birini alın derim; en ucuzu gerekiyorsa da idare eder işte yenisini alana kadar.
  • Sonra biraz daha pahalı model: Audient EVO 4. JFET girişi var. Eğer çok giriş/çıkış gerekiyorsa Audient EVO 8 modeli var. Gitar girişi ve iki tane kulaklık çıkışının yanında 4 tane mikrofon girişi ve 4 tane ses çıkışı var. Bateri kaydetmek için 4 mikrofon yeterli olacaktır.
  • Daha pahalısı: Audient iD4 MKII. Bunun da JFET girişi var ama diğer parçaları (çeviriciler, mikrofon girişleri vb.) daha iyi. Audient modellerini kendim kullanmıyorum ama çevremdekilere önerdim hep, arkadaşlarda kullandım ve deneyimledim. İyiler. YouTube demolarına da bakarsınız daha pahalı MOTU ve PreSonus kartlara göre daha iyi ve sıcak bir DI tonu olduğunu sizde görebilirsiniz (bence). Bunun da daha fazla giriş/çıkışı olan bir modeli var: Audient iD14 MKII. Uyarmam lazım ki MKI iD kartları kötü, almayın.
  • Farklı bir model: Focusrite Scarlett Solo Gen 3. Audient modellerinde JFET input var, bunlarda input normal ama teknik değerler daha iyi. Seçim size kalmış, verdikleri tonlar farklı. Bunun bir üst modeli Focusrite Scarlett 2i2 ise şimdiye dek en çok satmış ses kartı. Audient'e göre daha gürültüsüz, ama Audient'in enstrüman girişini daha iyi bence.
  • Yine düşünülebilecek farklı bir model olarak PreSonus Studio 24c var. Bunun kendini öne çıkartan özellikleri yanında gelen yazılımlar, MIDI bağlantısı olması ve clipping yapmanızın zor olması, bundan önce aşağıda kaliteli ve pahalı model olarak bahsettiğim AXE I/O clipping verir. Ama diğer değerleri benzer kalitedeki Audient ve Focusrite ses kartlarına göre kötü. Duruma göre alınabilir, yanında PreSonus Studio One Artist ile gelmesi büyük artısı. Eğer MIDI girişi/çıkışı olsun diyorsanız ucuza alabileceğiniz uygun kart bu.
  • İdeal ne derseniz, çok var o seviyelerde tabii ama IK Multimedia Axe I/O epey iyi bence. Switch ve expression pedalı takabiliyorsun, re-amping için amfi çıkısı var, gitar için giriş ayarları ile (aktif ve pasif manyetikler için farklı ayarlar, impedance ayarı, JFET/PURE tercihi her şey var) tam istediğin DI tonuna ulaşabiliyorsun. IK Multimedia Axe I/O Solo kullanıyorum ben de.
  • Ses kartı için neler gerekli, nelere dikkat edelim diyorsanız; minimum gerekliliğiniz Hi-Z enstrüman girişi olması, aksi halde DI Box almanız gerekir. Başka bir önemli unsur da enstrüman girişinin minimum gain ayarında 0 dBFS'ye çıkmak için olabildiğince yüksek sinyal istemesi. Listedeki en ucuz kartlar M-Track ve EVO +10dBu istiyor, iD4 +12dBu istiyor, Scarlett +12.5dBu istiyor, AXE I/O için +14dBu gerekiyor, Studio 24c ise +19dBu. +10dBu pek yeterli değil, en az +12dBu olmasını öneririm ama onlar da daha pahalı işte. Single coil ve aktif manyetikler için +10dBu sorun çıkarmayabilir ama yüksek çıkışlı pasif humbucker kullanıyorsanız +12dBu öneririm. Son olarak da Dynamic Range önemli. Ne kadar düşük olursa aldığınız ses o kadar gürültülü olur, noise gate kullanmak zorunda kalırsınız. Ama doğrusu ucuz kartlarda pek yüksek değerlere ulaşamazsınız. Değerleri en iyi olan ucuz kartlardan Focusrite Scarlett Solo'da bile 110 dB bu. AXE I/O ile 117 dB. Listedeki en ucuz ve değerleri en düşük kart M-Track Solo ile Axe I/O arasında hi-gain'de noise gate kapama/açma kadar gürültü farkı var, Axe I/O ile hazırladığım bir hi-gain preset M-Track Solo ile noise gate açılmadan kullanılmıyor; bir yerden sonra noise gate normal kullanımın ötesine geçip tona zarar vermeye başlıyor. M-Track Solo'dan bir üst kart EVO 4 ise 100 dB sadece. Studio 24c 105 dB ile geliyor. Bu konuda pek yapabileceğiniz yok maalesef daha fazla para harcamadan, kalite için 114 dB ve üstü değerler derim ben. Bu arada ses kartının kalitesi ve gitar için uyumu farklı kavramlar. Her kaliteli ses kartı uygun değil, PreSonus Quantum mesela DI Box olmadan pek gitmiyor. Değerlere ve eleştirilere ayrıca bakılması gerekli alırken.
  • Son olarak ses kartınız PreSonus Quantum gibi epey üst seviye ama gitar için pek uygun olmayan bir ses kartı ise yeni ses kartı almak yerine yönelebileceğiniz başka bir çözüm var. DI Box alabilirsiniz. Gitar için doğrudan bunu öneririm: IK Multimedia Z-TONE DI. Fakat üst seviye line ya da mikrofon girişleri olmayan bir kartınız yoksa (bahsettiğim Quantum gibi mesela) önceliği güzel enstrüman girişi olan bir ses kartına ayırın.
 2. Sonra çaldığınız gitarı duyabilmek referans monitörlere gerek duyacaksanız. PreSonus Eris E3.5 BT önerim. Monitör tarafında epey model var ama bence bu kadar ucuza bunun kadar yüksek kalite veren bir ürün yok. Ama gitarınızın akordunu aşağıya çekiyorsanız uygun olmayabilir, 80Hz altında güç kaybetmeye başlıyor. Drop-D ile sorun yaşamadan kullanılır ama altı pek gelmeyebilir. Daha büyük modellere bakmanız gerek o durumda. Bluetooth da destekliyor olması aynı anda telefonunuzu da bağlayıp telefon üzerinden eşlik edilecek şarkı çalmanıza yarayacaktır. Bluetooth olmayan model de aynı kalitede ama. Ucuza yapabileceğiniz başka bir şey de stereo özelliğinden vazgeçip (ya da erteleyip) tek referans monitör almak. Onlar için Yamaha HS5 ya da üst modeli Yamaha HS7 güzeldir. Stereo olarak bir üst seviyeye çıkmak için de Kali Audio LP-6 V2 önerebilirim. Ayrıca ses kartının kalitesi az da olsa buradan duyduğunuz sesi de etkiler, yani kaliteli kart sırf girişi değil çıkışı da düzelterek her açıdan daha iyi bir deneyim sunar.
 3. Line6 FBV Express MKII. Amfi ve pedal simülasyonları ile kullanılabilecek en ucuz USB foot switch ve expression pedalı bu. Bilgisayarınıza iyice amfi ve pedalboard tadı katıyor. Daha büyük modelleri de var daha pahalıya. Ücretsiz güzel bir Wah bilmiyorum, şunu kullanıyorum: Kuassa Efektor WF3607. Ses kartı ve bilgisayardan ilerlemenin tadını ve hissiyatını tamamen değiştiriyor bu. Alabiliyorsanız daha büyük modellerini alın hatta.
 4. Son olarak da birkaç kulaklık önereyim. Öncelikle ama kulaklık önermenin çok zor olduğunu söylemeliyim, aldım ama çöp çıktı derseniz gelip bana laf etmeyin. Bir kulaklığa çok iyi diyen işini bilen gitarist bir başka kulaklığa çok kötü derken, başka bir başarılı gitarist iki kulaklık için de tam tersini söyleyebiliyor. Genel olarak birkaç öneride bulunabilirim ama; öncelikle kulak üstü (circumaural) olması genel olarak kabul edilen bir unsur, ardından genel olarak kapalı kulaklıklar beğeniliyor amfi simülasyonları için. Gitar için önemli frekans aralıklarında renklendirilmemiş sinyal vermesi de önemli: 80Hz ve 1200Hz arasında olabildiğince temiz olması gerekli, bu aralığın dışının öne çıkması (mesela 1200Hz üstü tizlerin çok güçlü olması) ya da bu aralığın çok dalgalı olması sorun çıkartabilir. Yüksek baslarda (120Hz-250Hz) küçük bir vurgu olabilir, ritim metalde tonu güzelleştirecektir. Benim sırf çalmak için en beğenerek kullandığım kulaklık Sony WH-H910N/h.ear on 3. WH-H910N stüdyo kulaklık değil, miks işine gidereceğim ya da kritik olarak bir şarkı dinlemek istediğim zaman emektar Brainwavz HM5'leri çıkarıyorum (epey eskidiler, yakın zamanda ATH-M50x ile değiştireceğim). EQ da son derece önemli, aşırı önemli. Yukarda IR'lar için HP ve LP kullanın demiştim, kulaklıklar için çok daha kritik bu mesele. Özellikle tizleri ayarlamanız gerekli. Amfi simülasyonları açısından sadece Softube Amp Room'da özel kulaklık modu gördüm, çok da başarılı; Amp Room o mod ile hafif room reverb ekliyor ve tizleri kısıyor. Reverb de ayrı bir nokta, kulaklıklar için epey önemli diyebilirim. Ama gitar reverb pedalı değil bahsettiğim, miks için yapılmış bir room reverb kullanmanızı öneririm. Favori room reverb programım IK'nın Sunset Studio'su. Modellere gelirsek:
  • Öncelikle genel olarak iyi oldukları kabul edilen birkaç stüdyo referans kulaklığı sayacağım, çok ucuz değiller ama çok pahalı da değiller (kime göre ucuz ve pahalı tabii, ben işinde gücünde bekar bir beyaz yakalı olarak öğrenciye ölçüt olamam): ATH-M40X (palm mute'leri biraz kontrol altına almak için EQ gerekebilir), ATH-M50X (çoğu yerde ideal oldukları geçer), DT 770 (tizler çok yüksek olduğundan EQ şart bunda), MDR-7506 (klasiklerden, ortalama), AKG K371 (genel olarak beğeniliyor, EQ bile gerekmeyebilir bununla), HD 280 Pro (ucuz Sennheiser, basları kuvvetlendirmek gerekebilir).
  • Sonra da bunlar gibi stüdyo referans kulaklığı olarak geçmeyen ama gitar çalarken güzel giden kulaklık sayayım: Sony WH-H910N (bunu beğeniyorum ben, eğlenceli bir tonu var), Razer BlackShark V2 (hem oyun oynayayım hem film izleyeyim hem müzik dinleyeyim hem gitar çalayım diyorsanız her şeye gelen ama hiçbirini mükemmel yapmayan bir kulaklık).
  • Alınabilir denilebilecek ucuz kulaklık sayayım biraz da. Bunlarla memnun kalmama katsayınız yüksek olabilir, sana güvenerek aldım demeyin lütfen: AKG K52, Samson SR950, Shure SRH440, ATH-M20X, Presonus HD9. Aralarında en iyileri Shure ve AKG olsa gerek.
Kolay gelsin.
 

Dosyalar

 • Free Amps x64 VST.zip
  60 MB · Gösterim: 5
 • Free Power Amps x64 VST.zip
  4 MB · Gösterim: 5
 • Free Effects x64 VST.zip
  108 MB · Gösterim: 6
 • Free IR Loader & Cabin x64 VST.zip
  10.8 MB · Gösterim: 5
 • Free IRs 48 kHz.zip
  20.9 MB · Gösterim: 7
 • Free Tuner x64 VST.zip
  19 MB · Gösterim: 6
Son düzenleme:
yaptığınız müzik türüne hakimseniz plug in çok önemli değil. zaten iş görecek bir şeye gidiyorsunuz. pedal medal tırıvırı envayi çeşit efekt var bedava. sahne veya ekipmancılık alışkanlıklarınızı taşımayın kayıda. bundan onbeş sene önce olsa para verip stüdyoya gitseydiniz daha kötü sonuç alacaktınız. falan.
 
Pedalboard2 8 yıldır güncellenmiyor, vst3 desteği de yok. Onunla aynı mantıkla çalışan Element var, benim de aslında önerdiğim o. Element'e $2 vermek istemiyorsanız kendiniz de derleyebilirsiniz, açık kaynak ne de olsa.
 
ben de bir eklemede bulunayım. bu uygulamayla farklı ritim ve tarzlarda farklı enstrüman kombinasyonlarıyla kendinize backing track yaratabiliyorsunuz. internetteki hazır backing trackler kadar kaliteli bir şey mi pek sanmıyorum ama bu uygulamanın avantajı kendi akor geçişlerinizi kendiniz belirliyorsunuz.

JJazzLab
 
Audio Assault Blacksun vst 1 Aralık'a kadar ücretsiz, kesin indirilmeli:

 
149 $ değerideki "Brainworks Masterdest Classic" eklentisi "BX-FOR-FREE" kodu ile 24 Kasım'a kadar ücretsiz. Edinmek için sepete ekleyip kodu girebilirsiniz.

Link: Brainworx bx_masterdesk Classic

Ayrıca Waves, 26 Kasım'da ücretsiz bir eklenti verecekmiş ve bunun için ön kayıt gerekli. Onun da linkini aşağıya ekliyorum. Brainworks'u denedim sorunsuz çalışıyor ancak Waves'ten emin değilim.

 
Ücretsiz x64 VST'leri ve IR'ları da dosya olarak ekledim, amfi ve efektleri tekrar gözden geçirdim, ek bilgiler verdim ses kartı, kulaklık, monitör vs. hakkında.

Rehber yerine almışsınız =) Artık tamam oldu sanırım rehber olarak da. Buradakilerden daha iyi yazılımlar ya da yeni efektler/IR'lar/amfiler çıkana kadar güncellemem artık. Daha ücretsiz olarak koyacak bir şey yok zaten, EQ kullanımını anlatacak değilim burada =)

Bir üst mesajda bu arada korsan öneriliyor, yapmayın diyorum. O kadar yazdım ücretsiz ne yapabilirsiniz diye, gelip korsan indirin buradan demeyin lütfen.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler