Islak Elektro Gitar kablosu tehlikeli mi ?

Günlerdir kafamı kurcalayan bir konu var, bazen ıslak yerlerde kullanıyorum gitarımı ve elektrik kaçağıyla ilgili deneyimi/bilgisi olan birisi beni aydınlatırsa çok sevinirim .

DİPNOT: amfi kullanmıyorum fakat laptop a ses kartı bağlayıp output u 50 W luk referans monitöründen alıyorum. Sadece kablo ıslak diye voltajın bana gelme ihtimali var mı ?

Elektrik ve elektronik malzemenin oldugu her yerde islaklik, nem, toz, toprak vb seyler problemdir. Bu gun problem olmasa bile yarin olacaktir. Yarin olmasa bile bir gun olur. Ha elektrik carparmi bilmem. Ama sesini bozar jacki bozar bir seyleri illa ki bozar.
Bu yuzden gerekli onlemleri aliniz

Öncelikle gitarınızı ıslak yerlerde kullanmayın. Velev ki sokakta çalıyorsunuz, yağmurlu havada konser veriyorsunuz su ile temas yine kaçınılması gereken bir şey. Kaldı ki sizi elektrik çarpmasa da laptop, referans monitör, ses kartı vs. bozulur ya hu?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle gitarınızı ıslak yerlerde kullanmayın. Velev ki sokakta çalıyorsunuz, yağmurlu havada konser veriyorsunuz su ile temas yine kaçınılması gereken bir şey. Kaldı ki sizi elektrik çarpmasa da laptop, referans monitör, ses kartı vs. bozulur ya hu?
Ya zaten öyle göl gibi bir yerde değilim havuzdan/ denizden çıkıyorum, banyoya giriyorum ve illaki kafamdan olsun kıyafetlerimden olsun su oraya gidiyor . Yere baktığımda yaklaşık 5 ml su tamamen kabloya değmiş oluyor. Aynı zamanda ben de keyfimden bunu yapmıyorum evim zaten küçük olduğundan sadece 4 priz var bunlar da her halükarda ıslanıyor. Bir de bir noktaya daha değinmek istiyorum hoparlörler ,bilgisayarlar ,ses kartı suya kesinlikle maruz kalmıyor. Onlar masanın üstünde ıslanan tek şey kablo

• Konu Sahibi Konu Sahibi
askerdeyken uyarıcı bir tabela görürdüm. prize çatal sokmayın! diye. hayatım boyunca bu tabelanın ne kadar saçma olduğunu düşünüp durdum. şimdi anlıyorum.
Bunu tam olarak şimdi anlamanızı yürekten kutlayarak tebriklerimi iletiyorum. Fakat herkesin herhangi bir şeye zorunda kaldığı durumlar olabilir. Hayattaki olasılıklar silsilesi bırakın çatalın prize girmesini ,başka yerlere girmesine bile sebep olabilir :) işte ben de o çatalın şu anda bana isabet etmemesi için araştırmalarımı sürdüyorum .Çok da garipsememek lazım bu nedenle.

Kurulanması gerektiğine şüphe yok. Bırakalım ıslağı nem bile zararlı ama başlıkta sorulan tam olarak bu değil. Şimdi konunun uzmanı olmadığını üzerine basa basa söyleyeyim, sonra çok cebelleşiyoruz hiç gerek yok. Bildiğim kadarıyla açıklıyorum:

Normal şartlarda şebeke elektriği ile taktığınız cihazlara (gitar, mikrofon, kulaklık) gelen elektrik arasında bir kısa devre olmaz. Bunun da en büyük garantisi tabii topraklama olayı. Yani ıslaklık haricinde şebekeden kaynaklı bir sorunda bizi bu koruyacak. Yoksa şakkadanak gidebiliriz.

Gitar kablosu özelinde kablonun kendisinin ıslaklığı diğer elektrik aksamına ulaşamayacağı için bu anlamda bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Tabii her türlü zararlı bir eylem, bunu arkadaşlar net şekilde söylemiş, katılmamak mümkün değil.

Ortamdaki ıslaklık şebeke elektriği ile aletleri bağladığımız devreleri birbirine karıştıracak kadar artarsa işte o zaman tehlikeli olabilir. Yukarda anlatılanlardan olayın bunla alakası olmadığını çıkarttım. Yani kablonun bir kısmı yerdeki ıslaklık ile şebeke elektriğinden kısa devre oluşturması mümkün değil. Özetle aletlerin kendi elektriği ile bağlı aletlerin çalıştıran elektrik voltajları zaten ayrı bu iki devreyi bir şekilde karıştırmadığınız sürece güvenle kullanabilirsiniz. Tabii tekrar ediyorum bırakın ıslak ıslak çalmayı terleyince bile kurulanmak gerekir. Öyle hassas aletler bunlar.

Kurulanması gerektiğine şüphe yok. Bırakalım ıslağı nem bile zararlı ama başlıkta sorulan tam olarak bu değil. Şimdi konunun uzmanı olmadığını üzerine basa basa söyleyeyim, sonra çok cebelleşiyoruz hiç gerek yok. Bildiğim kadarıyla açıklıyorum:

Normal şartlarda şebeke elektriği ile taktığınız cihazlara (gitar, mikrofon, kulaklık) gelen elektrik arasında bir kısa devre olmaz. Bunun da en büyük garantisi tabii topraklama olayı. Yani ıslaklık haricinde şebekeden kaynaklı bir sorunda bizi bu koruyacak. Yoksa şakkadanak gidebiliriz.

Gitar kablosu özelinde kablonun kendisinin ıslaklığı diğer elektrik aksamına ulaşamayacağı için bu anlamda bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Tabii her türlü zararlı bir eylem, bunu arkadaşlar net şekilde söylemiş, katılmamak mümkün değil.

Ortamdaki ıslaklık şebeke elektriği ile aletleri bağladığımız devreleri birbirine karıştıracak kadar artarsa işte o zaman tehlikeli olabilir. Yukarda anlatılanlardan olayın bunla alakası olmadığını çıkarttım. Yani kablonun bir kısmı yerdeki ıslaklık ile şebeke elektriğinden kısa devre oluşturması mümkün değil. Özetle aletlerin kendi elektriği ile bağlı aletlerin çalıştıran elektrik voltajları zaten ayrı bu iki devreyi bir şekilde karıştırmadığınız sürece güvenle kullanabilirsiniz. Tabii tekrar ediyorum bırakın ıslak ıslak çalmayı terleyince bile kurulanmak gerekir. Öyle hassas aletler bunlar.
"Ortamdaki ıslaklık şebeke elektriği ile aletleri bağladığımız devreleri birbirine karıştıracak kadar artarsa işte o zaman tehlikeli olabilir." Evet haklısınız teşekkür ederim hepinize yanıtlarınız için ama bir şey daha söyleyeyim .ben aynı zamanda yaklaşık 1 ay önce 1 bardak suyu; hoparlörün, laptop un aynı anda bağlı olduğu prize döktüm ve topraklama hayatımı kurtardı diyebilirim . Bir anda evin bütün elektriği gitti gidip kendi elimle geri açtım. Buradan çkardığım sonuc şu topraklamanız varsa elektriğe kapılmak cidden zor bir durum

"Ortamdaki ıslaklık şebeke elektriği ile aletleri bağladığımız devreleri birbirine karıştıracak kadar artarsa işte o zaman tehlikeli olabilir." Evet haklısınız teşekkür ederim hepinize yanıtlarınız için ama bir şey daha söyleyeyim .ben aynı zamanda yaklaşık 1 ay önce 1 bardak suyu; hoparlörün, laptop un aynı anda bağlı olduğu prize döktüm ve topraklama hayatımı kurtardı diyebilirim . Bir anda evin bütün elektriği gitti gidip kendi elimle geri açtım. Buradan çkardığım sonuc şu topraklamanız varsa elektriğe kapılmak cidden zor bir durum
Sen yine de elektrikle inatlaşma :)

Bu arada senin hayatini kurtaran topraklama degil.. evinizin sigortasi. Bunu bilgin olsun diye soyluyorum. 2 gun sonra evimin topraklamasi var diyip elini prize sokma diye.
Kisa devre olustugunda evin ana sigortasi atacaktir. Ama kisa devreyi yapan sey senin bedenin yada beden parcalarindan birisi oldugunda gerekli direnci saglayacagindan hafif ateste pismis nusret kivamina gelene kadar bedeninden elektrik gecmeye devam edecektir.

Bu arada senin hayatini kurtaran topraklama degil.. evinizin sigortasi. Bunu bilgin olsun diye soyluyorum. 2 gun sonra evimin topraklamasi var diyip elini prize sokma diye.
Kisa devre olustugunda evin ana sigortasi atacaktir. Ama kisa devreyi yapan sey senin bedenin yada beden parcalarindan birisi oldugunda gerekli direnci saglayacagindan hafif ateste pismis nusret kivamina gelene kadar bedeninden elektrik gecmeye devam edecektir.
Zaten sigortayı tetikleyen şey de topraklama olmuyor mu

Evinde sigorta olsa da çarpılabilirsin.

Fazları birbirine çok düşük bir direnç ile elektriksel temas haline sokarsan (su dökmek gibi) çok yüksek akım geçeceğinden sigorta atacaktır. Diğer türlü kabloları ve evi yakarsın zaten.

Fazların arasındaki köprü ben olacam dersen... iyi bilirdik deriz ardından. Sigorta atmayabilir, çünkü senin üzerinden sigorta için makul seviyede ama seni yakmaya yeterli düzeyde akım geçecektir. Çünkü senin direncin suyun direncinden yüksek olacağından daha az akım geçer senden. Ama o akımın içi seni, dışı da seni yakar.

Bir de sigorta kutusuna takılan kaçak akım rölesi diye bir şey var. Yoksa kesin taktırın. En ufak bir kaçakta sigortadan da daha hassas şekilde elektriği hemen kesiyor. Tam çalışma prensibini bilmiyorum ama çok hayati bir alet.

Insani öldüren akimdir watt degil. Hoş, voltaji biliyorsan akimi wattan yola cikarak bulabilirsin. Ama insan vucudunun dayanabildigi akim miliamper mertebesinde dolayisiyla buyuk ihtimal tehlike arz edebilecek bir âkim seviyesi ortaya cikacaktir.

Duşta gitar calmayi birakarak riski azaltabilirsin :)

Geri