Armonik/Melodik Minör dizi Akorları (istek)

12 ton için armonik/Melodik minör dizi akorlarinin bir arada olduğu bir tablo/görsel elinde olan var mı?

Natürel minör için buldum, fakat armonik-melodik minör için bulamadım

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Linke şöyle bir baktım; tavsiye etmiyorum.
C melodik minörü aşağıdaki şekilde yazmış:)
C D D# F G A B

Müzik teorisi konusunda zır cahil olmak gerekir o diziyi böyle yazmak için:)
O nedenle temkinli olmanızda fayda var.
Not: Başka saçmalıklar da var sitede. Facia:)
Donanıma 3 bemol koyup, ölçü içerisinde A ve B notalarına natürel koymalıydı değil mi?

Donanıma 3 bemol koyup, ölçü içerisinde A ve B notalarına natürel koymalıydı değil mi?
C melodik minör için sadece Eb yeterli, diğerlerine dokunmamalı zaten. Melodik minörü oluşturmanın en kolay yolu, aynı kökten majör dizinin 3. derecesini peşleştirmektir.
C mel minör = 1 2 b3 4 5 6 7
7 notalı bir dizinin bütün dereceleri yazılmalı ve arızalar ona göre konmalı elbette. D# notasında arıza D'ye aittir. Oysa Eb'de arıza E sesine ait.
Pek çok kişi böyle şeyleri bir formalite sanıyor. "Aynı nota bir dizide hem diyez alıp hem de natürel nasıl olur ?" diye düşünmüyorlar:) Bunun olası nedeni, bu kişilerin teoriyi kullanma sebebinin gitar klavyesinde notanın yerini bulmaktan ibaret olması sanırım:)

Halen kafası karışan varsa, iki ayrı dizi örneği vereyim:
G# ve Ab aynı notadır teorik olarak. Ama bunu bir dizi veya akor yapısı içerisinde düşünmeniz gerekirse işin rengi değişir!

C Ionian augmented: (armonik minörün 3 derece modu)
C D E F G# A B

C armonik majör:
C D E F G Ab B

İkisini çalıp dinleyin. Apayrı iki dizidir. Üzerlerine kurulan akorlar tamamen farklıdır. İlkinde ilk akor C artık beşli, ikincisinde ise C majördür !

Tüm bunlar bir kenara, genel teorinin temellerini anlamamış insanların oturup böyle şeyler yapmaya kalkması çok gülünç. Herhalde programlama-kod yazma becerilerine güveniyorlar ama, keşke birilerine danışsalarmış.

barrios hocam ayrıntılı anlatmış, oradaki kaynak cidden fecaatmiş, önden bakmadan paylaşmamakta fayda var.. daha ayrıntılı incelemek isteyen olursa aşağıdaki link eskiden beri yararlandığım güzel türkçe bir kaynak.

ivir-x.JPG

barrios hocam ayrıntılı anlatmış, oradaki kaynak cidden fecaatmiş, önden bakmadan paylaşmamakta fayda var.. daha ayrıntılı incelemek isteyen olursa aşağıdaki link eskiden beri yararlandığım güzel türkçe bir kaynak.

150582 eklentisini görüntüle

Forumda bir yere varmayacak tartışmalardan kaçınmaya çalışıyorum. Ondan başlığa da cevap yazmamıştım ama direkt bana bir "önden bakmadan" göndermesi olduğu için mecburen yazıyorum. Dediğim gibi site eski bir site.

Paylaştığım sitenin daha iyisi var mıdır? Varsa ben bulamadım ama adamlar bu kadar yapıyor. Hala tüm tonlarda akorları listele deyince böyle bir kaynak ben bulamadım. Verdiğiniz linkte de böyle bir bilgi için taradım ama göremedim.

D#/Eb olayı tamamen kodlama ile ilgili. Bahsi geçen sitede C Melodic Minor sayfasının başlığının altına hemen dikkat ettiğiniz zaman "1, 2, b3, 4, 5, 6, 7" şekline yazdığını zaten hemen görürsünüz. Bu dikkat çekilen şekilde D# kısmının "hatalı" olmasını değiştirmiyor ama adamlar bilmediklerinden değil belki kodlama olarak kolaylarına geldiğinden böyle yapmışlardır. Artık ne düşündüler bilemiyorum (onları da ben savunmayayım :) ) ama internette bu tarz sitelere biraz bakarsanız çoğunda benzer bir diyez bemol yaklaşımı olduğunu görürsünüz.

Yani tüm siteler hatalıdır da denebilir ona da lafım yok ama benzeri bir siteyi hem de Türkçe kaynak olarak sizler yapın hem doğru bilgiden faydalanalım hem de ne güzel olurdu, değil mi?

Forumda bir yere varmayacak tartışmalardan kaçınmaya çalışıyorum. Ondan başlığa da cevap yazmamıştım ama direkt bana bir "önden bakmadan" göndermesi olduğu için mecburen yazıyorum. Dediğim gibi site eski bir site.

Paylaştığım sitenin daha iyisi var mıdır? Varsa ben bulamadım ama adamlar bu kadar yapıyor. Hala tüm tonlarda akorları listele deyince böyle bir kaynak ben bulamadım. Verdiğiniz linkte de böyle bir bilgi için taradım ama göremedim.

D#/Eb olayı tamamen kodlama ile ilgili. Bahsi geçen sitede C Melodic Minor sayfasının başlığının altına hemen dikkat ettiğiniz zaman "1, 2, b3, 4, 5, 6, 7" şekline yazdığını zaten hemen görürsünüz. Bu dikkat çekilen şekilde D# kısmının "hatalı" olmasını değiştirmiyor ama adamlar bilmediklerinden değil belki kodlama olarak kolaylarına geldiğinden böyle yapmışlardır. Artık ne düşündüler bilemiyorum (onları da ben savunmayayım :) ) ama internette bu tarz sitelere biraz bakarsanız çoğunda benzer bir diyez bemol yaklaşımı olduğunu görürsünüz.

Yani tüm siteler hatalıdır da denebilir ona da lafım yok ama benzeri bir siteyi hem de Türkçe kaynak olarak sizler yapın hem doğru bilgiden faydalanalım hem de ne güzel olurdu, değil mi?

Sadece bazı sitelerde değil, guitarproda da var:) Genel bir sıkıntı aslında.
Bu tarz sitelerin bir albenisi olduğunu anlıyorum ama, benim tavsiyem kişilerin kendilerinin yazması böyle şeyleri. Başka türlü oturmuyor.
Kendi hesabıma ben formülü daha çok önemsiyorum zaten. İkinci önemli olan şey de akor yapıları ve dereceleri.
Bunun illa ki doğrusu da vardır internette bu arada, ama aslında çalmayı öğrenmek çok daha önemli melodik minörü. Çünkü gitarda bir dizinin mantığı oturursa her yerden çalınıyor, oturmazsa da 10 yıl uğraşsanız yine bir yere gitmez:) Tecrübeyle sabittir.
Uzun bir süre uğraştıktan sonra bu diziyi "görmenin" bir mantığını buldum ve armoni içinde bir yere de oturttum kafamda.
Ben kendi hesabıma şöyle bir 15 yıl geri gitsem kendime öğreteceğim şeylerden biri bu olurdu, çünkü tümüyle çıkıcı dizi olarak (caz-fusion içinde böyle kullanılıyor) duymayı öğrenmek başlangıçta çok zor bu diziyi.
Ama herkesin ihtiyacı da yok açıkçası. Armonik minör popüler müzikte ve bizim kulağımızda çok daha fazla yer tutuyor.

Son düzenleme:
Gam bilgileri konusunda yeni bir siteye rastladım. Bu konu aklıma geldi, çağrışım yaptı. Hocalarım elbette daha iyi bilir ama bu sefer adamlar gamların bilgilerini içeren listenin kendisinde de dizileri doğru göstermiş gibi görünüyor, örnek:

Sitenin ismi ve tasarımı da çok hoş. Gam bulma kısmında yine sadece diyez ya da bemol seçebiliyorsunuz, o hala aynı ama diyez ya da bemol seçseniz bile bulduğu gamı doğru formülasyon ile listeliyor.

Site için yeni bir başlık açmak yerine konuyla ilgili araştıran olursa diye de buraya eklemek istedim. Herkese kolay gelsin.

Geri