FX Loop kullanmadan efekleri direk baglamak

Merhabalar, uzun suredir kafami kurcalayan bir konu hakkinda fikirlerinizi almak istiyorum. Mevcut amfimde delay pedalini fx loop uzerinden bagliyorum. Ancak ufakcik sahnelerde fx loop icin ekstra 2 jack kullanmak istemedigim icin direk amfi girisinden girmeyi dusunuyorum. Gozlemledigim kadariyla bir cok kisi fx loop kullanmadan direk amfi girisinden baglayip fena sayilmayan sonuclar elde edebiliyor. Ancak ben bu sekilde denedigimde, overdrive pedali ardina delay pedalini koyup amfi girisine bagladigimd delay efekti resmen boguyor. Diger bazi amfilerde sorun olmamasinin nedeni amfinin clean headroom kapasitesi mi acaba ? Eger oyle ise ne tarz amfiler onerebilirsiniz ya da fx loop kullanmak her sekilde gerekli mi?

Amfi clean kanalda ve distortionı pedaldan alıyorsanız efekt pedalları öne bağlanabilir. Tek kanallı amfilerde tamamen clean olmalı. Amfi overdrive kanalındaysa fx loop.

Amfi clean ise boğulmaması lazım aslında. Amfi ve pedallar nedir?

Eğer amfinizde drive/distortion kanalı varsa ve delay/mod efektlerini FX loop yerine direk amifinin input'undan girerseniz, amfiyi sadece clean kanalda kullanmanız gerekir.
Çünkü Delay efekti amfiden gelen distortion'lı sesi de tekrar edeceği için aldığınız ses kirlenir..
Direk input'u kullanmak istiyorsanız, Delay'in önüne drive pedalı koyup, amfiyi clean kanalda kullanmanızı tavsiye ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Amfi clean kanalda ve distortionı pedaldan alıyorsanız efekt pedalları öne bağlanabilir. Tek kanallı amfilerde tamamen clean olmalı. Amfi overdrive kanalındaysa fx loop.

Amfi clean ise boğulmaması lazım aslında. Amfi ve pedallar nedir?
Amfi Marshall valvestate, Aslinda normalde amfinin drive kanalini kullaniyorum, bu nedenle normalde fx loop kullaniyorum. ancak denemek ici overdrive pedali olarak Boss OD3 kullandim. Eger tatmin edici bir sonuc alabilirsem fx loop kullanmadan ona gore istedigim tarzda bir OD pedali almayi dusunuyorum.

Amfi Marshall valvestate, Aslinda normalde amfinin drive kanalini kullaniyorum, bu nedenle normalde fx loop kullaniyorum. ancak denemek ici overdrive pedali olarak Boss OD3 kullandim. Eger tatmin edici bir sonuc alabilirsem fx loop kullanmadan ona gore istedigim tarzda bir OD pedali almayi dusunuyorum.
OD-3 baslı bi overdrive olduğu için Marshall amfilerle çok iyi anlaşan bi pedal. Ben DSL201'de fx loop olsa bile hep clean kanalda inputtan girdim bütün pedallarımı, gayet güzel ses alınıyor merak etmeyin. Master Reverb 30 vardı tek kanal bir amfi, onda da clean ayarlayıp inputtan giriyordum, zaten fx loop yoktu.

Merhabalar, uzun suredir kafami kurcalayan bir konu hakkinda fikirlerinizi almak istiyorum. Mevcut amfimde delay pedalini fx loop uzerinden bagliyorum. Ancak ufakcik sahnelerde fx loop icin ekstra 2 jack kullanmak istemedigim icin direk amfi girisinden girmeyi dusunuyorum. Gozlemledigim kadariyla bir cok kisi fx loop kullanmadan direk amfi girisinden baglayip fena sayilmayan sonuclar elde edebiliyor. Ancak ben bu sekilde denedigimde, overdrive pedali ardina delay pedalini koyup amfi girisine bagladigimd delay efekti resmen boguyor. Diger bazi amfilerde sorun olmamasinin nedeni amfinin clean headroom kapasitesi mi acaba ? Eger oyle ise ne tarz amfiler onerebilirsiniz ya da fx loop kullanmak her sekilde gerekli mi?
dostum seni çok iyi anladım. değişik bir çözüm önermek için yazıyorum.

sadece preamp görevi gören pedallar var. mesela joyo american british california preamp pedalları gibi. çalacağın parçaya göre bunlardan uygun olanı alıp drive/distortion pedalları ile time efekt (delay/reverb/chorus) pedalların arasına koyabilirsin. böylece aslında sanki fx loop kullanmış gibi olursun ve pedalboard'undan amfiye kablo uzatmak zorunda kalmazsın, sadece ek 1 pedal kullanmış olursun o kadar. amfi en sonda olacağı için ondaki efektleri kapatıp, clean moduna alırsan çok iyi sesler alabileceğini düşünüyorum.

Geri