Fender Player Stratocaster HSS hakkında

Abilerim selamlar;
Az önce şenkop tünel mağazasından çıktım. Fender player hss stratocaster almak için gittim. Amma vekalin gitar floyd rose ve oradaki abi ismini vereyim mi bilemiyorum. Kendisi de müzisyenmiş.
Floyd rose sistemi yerinde bana anlattı. Acaip ürktüm işin açıkçası. Kendisinin bile floyd rose kullanmaktan kaçındığını v.s. anlattı.
Ya şimdi floyd rose olmayan tremelolu bir Fender alsam mı ? değişen eden bir şey var mı çalımda.
şenkoptaki abi bana farkı anlattı.
Floyd rose daha oynaktır aşağı yukarı hareket imkanı verir oturur steve vai gibi bağırttırırsın dedi. Ama diğerinde bu işi bu kadar rahat yapamazsın dedi.
Kafam allak bullak oldu. Ne yapayım ya. Karar mercisi sizi görüyorum ben. Bir el atın buna rica ediyorum.

Son düzenleme:
Abilerim selamlar;
Az önce şenkop tünel mağazasından çıktım. Fender player hss stratocaster almak için gittim. Amma vekalin gitar floyd rose ve oradaki abi ismini vereyim mi bilemiyorum. Kendisi de müzisyenmiş.
Floyd rose sistemi yerinde bana anlattı. Acaip ürktüm işin açıkçası. Kendisinin bile floyd rose kullanmaktan kaçındığını v.s. anlattı.
Ya şimdi floyd rose olmayan tremelolu bir Fender alsam mı ? değişen eden bir şey var mı çalımda.
Floyd rose daha oynaktır aşağı yukarı hareket imkanı verir oturur steve vai gibi bağırttırırsın dedi. Ama diğerinde bu işi bu kadar rahat yapamazsın dedi.
Kafam allak bullak oldu. Ne yapayım ya. Karar mercisi sizi görüyorum ben. Bir el atın buna rica ediyorum.
Ne kadar istiyor hocam, Floyd Rose Player Serisine?

Ihtiyaca gore bakmak lazim. Benim calim tarzim sahsen cok fazla dive bomb vs icermedigi icin onceligim genelde sabit kopruden yana oluyor. Tuneomatic, Evertune vs.

Floydda bazi seyler gereksiz uzun surebiliyor. Tel kalinliklari arasi geçiş mesela. Akortlama olayi da biraz daha uzun sürüyor sabit kopruye gore.

Kullanılan köprünün kalitesine gore de akort stabilitesi uzun vadede dert olusturabilir. Hareketli yapida oldugu icin sag el tekniginde elin kopruye cok fazla bastirilmamasi gerek. Yoksa notalarin entonasyonu kayiyor calarken.

Ancak.... Gitari begendiysen floyd sorun olmaz. En kotu ihtimal ile sabitlersin kolayca dert degil. 1000 usdlik bir gitari 5k tlye alacak olsam her turlu yola getiririm :)

Abilerim selamlar;
Kullanmayacaksanız Floyd Rose sistemli gitar almayın. Floyd Rose, "o da bulunsun" diye alınacak bir şey değildir, istediğiniz zaman açıp kapatamazsınız:)
Tel değiştirmeyi de daha uzun süreli ve problemli hale getiriyor bu arada.
Not: Kafanızın karışmasının nedeni, ne yazık ki ne istediğinizi bilmemeniz. Çok tipik bir kararsızlık yaşıyorsunuz. Ne gitar alırsanız alın, ancak kendi beceriniz ölçüsünde çalabileceksiniz onu, ne daha eksik, ne daha fazla.
Bence ancak Floyd Rose ile çalınacak şeyler peşindeyseniz alın o gitarı. Yoksa uzak durun derim. Piyasada bu tarz kilitli tremolo sistemi olan bir sürü gitar var zaten.
Ayrıca, Fender Strat üzerinden Floyd Rose olduğu zaman ikinci elde satması da güç olabilir, benden söylemesi. Çünkü bu gitarın peşinde olan insanların genellikle Floyd Rose allerjisi oluyor.
Not 2: Bu devirde halen "Steve Vai gibi bağırtırsın" lafları ile satış yapan adamlar varmış ya... 80lerde Tünelde gitar baktığımız günler geldi aklıma. Böyle satış klişelerine kanmayın, çok pis avlamış sizi satış elemanı:)

Son düzenleme:
Konunun başındaki lafımı güncelliyorum. Gitar floyd rose modeliymiş. Sıfırı 11000 liralık gitarı yine sıfır olarak 5500 liraya veren bir enayi bulursam köprüsü isterse yap-işlet-devret olsun, her türlü anlaşırım ben o köprüyle. Yukarıda da söylenmiş en kötü sabitlenir.

Konunun başındaki lafımı güncelliyorum. Gitar floyd rose modeliymiş. Sıfırı 11000 liralık gitarı yine sıfır olarak 5500 liraya veren bir enayi bulursam köprüsü isterse yap-işlet-devret olsun, her türlü anlaşırım ben o köprüyle. Yukarıda da söylenmiş en kötü sabitlenir.
Hacı dayı. Enayi kim iyice bir konuşmak gerek. Benim ticari ve matematik zekam bu tartışma için yetersiz bakiye verir. Lakin bende konunun bir yerinde ki laflarımı güncelleyeyim.
gitar 19 Haziran 2018 çıkış tarihli ABD satış rakamı 650 USD bu gitar Türkiye'ye Temmuz 2018 de getirilmiş olsa 30.07.2018 tarihinde dolar 4,86-TL satıcı 1.000 USD etiket koymuş olsun 1.000 * 4,86 = 4,860.000-TL 20 Ağustos 2018 de dolar 6,12-TL oluyor. Gitarın rakamı 6.120.00-TL çıkıyor.
10 tane getirmiş olsa ekonomik kriz, pandemi v.s. desen 5-6 tanesini satmış olsa e bu esnaf aylarca kapalı kaldı dükkanı döndürmek adına bir satış yapmak isteyebilir. Düşün bu benim aklımla sığ olarak yaptığım bir hesap.
Mesela çamaşır kurutma makinam bozuldu 1 hafta önce. Bosch bayisine girdim Üsküdar'da beğendiğim modele 7.045.000-TL dedi pazarlık yapmak istedim yok abi rakam bu dedi. Çıktım dışarı, ertesi gün Ümraniye tarafındaydım bir bayi gördüm aynı modeli sordum aynı fiyat verdi. Alıcıyım yahu düzgün bir rakam ver dedim. 6.400 + 9 taksit dedi.
Hepsiburada.com da aynı cihazı buldum 6.049-TL o da 9 taksit.
Şimdi burada 3 satıcı 3 farklı satış ve fiyat politikası var. Herkes para kazanıyor. Demek ki bu gitarı satan adamda bu fiyatı vermiş ise o da kazanıyor.
Düşünmek lazım Enayi kim. Saygılar.

Kullanmayacaksanız Floyd Rose sistemli gitar almayın. Floyd Rose, "o da bulunsun" diye alınacak bir şey değildir, istediğiniz zaman açıp kapatamazsınız:)
Tel değiştirmeyi de daha uzun süreli ve problemli hale getiriyor bu arada.
Not: Kafanızın karışmasının nedeni, ne yazık ki ne istediğinizi bilmemeniz. Çok tipik bir kararsızlık yaşıyorsunuz. Ne gitar alırsanız alın, ancak kendi beceriniz ölçüsünde çalabileceksiniz onu, ne daha eksik, ne daha fazla.
Bence ancak Floyd Rose ile çalınacak şeyler peşindeyseniz alın o gitarı. Yoksa uzak durun derim. Piyasada bu tarz kilitli tremolo sistemi olan bir sürü gitar var zaten.
Ayrıca, Fender Strat üzerinden Floyd Rose olduğu zaman ikinci elde satması da güç olabilir, benden söylemesi. Çünkü bu gitarın peşinde olan insanların genellikle Floyd Rose allerjisi oluyor.
Not 2: Bu devirde halen "Steve Vai gibi bağırtırsın" lafları ile satış yapan adamlar varmış ya... 80lerde Tünelde gitar baktığımız günler geldi aklıma. Böyle satış klişelerine kanmayın, çok pis avlamış sizi satış elemanı:)
Çok şükür abi bir postuma engin tecrübenle yorum yaptın.
Herkes al sat derdinde ama ben öyle bir tip değilim.
Evet kafa karışık acemilikte var.
Bende senin gibi düşünüyorum. Normal tremelolu bir hss alıp keyfime göre devam edeceğim. O köprü sistemi kabus gibi yav. adam gözümün önünde anlattı yok gitarın arka kağağını açıyorsun yaylar bilmem ne bune dedim.

Hacı dayı. Enayi kim iyice bir konuşmak gerek. Benim ticari ve matematik zekam bu tartışma için yetersiz bakiye verir. Lakin bende konunun bir yerinde ki laflarımı güncelleyeyim.
gitar 19 Haziran 2018 çıkış tarihli ABD satış rakamı 650 USD bu gitar Türkiye'ye Temmuz 2018 de getirilmiş olsa 30.07.2018 tarihinde dolar 4,86-TL satıcı 1.000 USD etiket koymuş olsun 1.000 * 4,86 = 4,860.000-TL 20 Ağustos 2018 de dolar 6,12-TL oluyor. Gitarın rakamı 6.120.00-TL çıkıyor.
10 tane getirmiş olsa ekonomik kriz, pandemi v.s. desen 5-6 tanesini satmış olsa e bu esnaf aylarca kapalı kaldı dükkanı döndürmek adına bir satış yapmak isteyebilir. Düşün bu benim aklımla sığ olarak yaptığım bir hesap.
Mesela çamaşır kurutma makinam bozuldu 1 hafta önce. Bosch bayisine girdim Üsküdar'da beğendiğim modele 7.045.000-TL dedi pazarlık yapmak istedim yok abi rakam bu dedi. Çıktım dışarı, ertesi gün Ümraniye tarafındaydım bir bayi gördüm aynı modeli sordum aynı fiyat verdi. Alıcıyım yahu düzgün bir rakam ver dedim. 6.400 + 9 taksit dedi.
Hepsiburada.com da aynı cihazı buldum 6.049-TL o da 9 taksit.
Şimdi burada 3 satıcı 3 farklı satış ve fiyat politikası var. Herkes para kazanıyor. Demek ki bu gitarı satan adamda bu fiyatı vermiş ise o da kazanıyor.
Düşünmek lazım Enayi kim. Saygılar.
Dostum o kadar uğraşıp hesap kitap yapmışsın ama en başta hata yapmışsın. Daha önceki bir postunda yani gitarın floyd rose olduğunu bilmediğin zamanda da fiyata 650 dolar demişsin şimdi de 650 dolar diyorsun. Gitarın fiyatı hakkında hiç bilgi olmasa bile sadece köprüden dolayı fiyatın yükseleceğini bilmek lazım. Bence gitarın fiyatını bir kontrol et sonra hesap kitap yap. Şu da var senkop gitarı yurt dışından çeken firma da değil. Bir de enayi lafına niye bu kadar takıldın anlamadım. Milletin kar-zarar durumu boş ver, 11000 liralık sıfır gitarı 7000 liraya koysa anında satılır yani. Forumda bile kaç tane alıcı çıkar hemen. Fr olmayan sss modelleri bile 2. elde 6000 liraya gidiyor.

En başta dediğimi tekrar diyeyim. Yarı fiyatına sıfır gitar alma fırsatı varken düşünmeye gerek yok. Gitar da fender sonuçta. Hayatın boyunca bu fr köprü çok ürpertici, çok kıl bir köprüymüş mü diyeceksin? Mis gibi fırsat işte. Al çal dene, beğenirsen tut beğenmezsen zarar etmeden sat yani. Üzerine satırlarca yazılacak bir durum yok ortada.

Bu kadar korkup bu kadar kafa yorulacaksa ve sıkı sallayan satış elemanı martavallarına kulak verilecekse ….. FR ALMA. Başın ağrır.
Yok ben merak ediyorum, uğraşırım dersen de al zaten kararlıysan çözersin zor gelen kısmı.

Fiyat konusunda karar vermeni saglayacak sey, adamin gitari almis olabilecegi fiyat degildir. Şu an o gitar, ya da aynisi yoksa esdeger bir gitar ne kadara satiliyor ona bakilir. Sen o satis fiyatinin altina alabiliyorsan alirsin. Yoksa gitar 2015te muz kabugunun icinde gelmiş falan filan bunlar isin hikaye kismi. Başka bir yerde kaca alabiliyorsun ona bak adamin tedarik etmis olabilecegi fiyata değil.

Ticarette onemli olan surdurulebilirliktir. Ticari amaci olmayan biri olarak bile, 2008 yilinda 1000 dolara, yaklasik 1500 liraya aldigim gitari su an 1000 liraya satamam mesela. Esas bunu yapmak enayilik olur.

Gitarlar son kullanma tarihi olan ya da arabalar gibi aa eskiidi bu eski model diye deger kaybedebilecek seyler degil. (Ulkede ikinci el arac fiyatlari surekli artıyor ama normal olan bu degil elbette). Dolayisiyla 5 sene oncesinin kuruyla almasi sana o gunku TL karsiligi ile satacağı anlamina gelmiyor.

Bu kadar korkup bu kadar kafa yorulacaksa ve sıkı sallayan satış elemanı martavallarına kulak verilecekse ….. FR ALMA. Başın ağrır.
Yok ben merak ediyorum, uğraşırım dersen de al zaten kararlıysan çözersin zor gelen kısmı.
Sayın abim satıcı martavalına kulak asmamak adına gelip burada paylaşıyorum.
Daha önce bir çok defa yazdığım gibi, bilgi ve tecrübesine aynı anda da samimiyetine inandığım bazı forum abilerimiz var. Hani yazıyorum ya karar mercisi sizlersiniz diye eminim bazıları gülüyordur bu lafıma ama benim için maalesef öyle. Çünkü etrafımda bu işle alakalı hiç kimsem yok. Hocaya soruyorum çok fazla müdahale etmek istemiyor " herhalde korkuyor bak sen bunu dedin de aldım dememden"
Valla ben çabuk sıkılan bir tipim çok defa yazmışımdır da bunu. Şimdi satıcı açtı etti bir şeyler yaptı. Yok artık dedim acun gibi. Sabit köprüde bile tel değiştirmeye üşenen ben bunu sitsen yapmam dedim.
Bilemedim abim bilemedim ya. Hazır fiyatı bulmuşken kendi kendime bende de bir Fender olsun dedim ama demez olaydım. Ne zor iş bu be. Ama alacam Fender koydum kafaya, tremelolu bir fender alacam.
Bu arada ibanez wd7 weeping demon bulamadım hiç bir yerde. İzmirde bir satıcıda buldum oda kullanılmış ve tamir görmüş bir pedalmış. CryBaby 95Q alacam sanırım.

Dostum o kadar uğraşıp hesap kitap yapmışsın ama en başta hata yapmışsın. Daha önceki bir postunda yani gitarın floyd rose olduğunu bilmediğin zamanda da fiyata 650 dolar demişsin şimdi de 650 dolar diyorsun. Gitarın fiyatı hakkında hiç bilgi olmasa bile sadece köprüden dolayı fiyatın yükseleceğini bilmek lazım. Bence gitarın fiyatını bir kontrol et sonra hesap kitap yap. Şu da var senkop gitarı yurt dışından çeken firma da değil. Bir de enayi lafına niye bu kadar takıldın anlamadım. Milletin kar-zarar durumu boş ver, 11000 liralık sıfır gitarı 7000 liraya koysa anında satılır yani. Forumda bile kaç tane alıcı çıkar hemen. Fr olmayan sss modelleri bile 2. elde 6000 liraya gidiyor.

En başta dediğimi tekrar diyeyim. Yarı fiyatına sıfır gitar alma fırsatı varken düşünmeye gerek yok. Gitar da fender sonuçta. Hayatın boyunca bu fr köprü çok ürpertici, çok kıl bir köprüymüş mü diyeceksin? Mis gibi fırsat işte. Al çal dene, beğenirsen tut beğenmezsen zarar etmeden sat yani. Üzerine satırlarca yazılacak bir durum yok ortada.
Ya enayi lafına şu şekilde takıldım aslında takılmak değil abim. Yani hani adam bu rakamı veriyorsa demek ki kazanıyordur da veriyordur. Sonuçta tamam araya hatırı kırılmayacak bir büyüğümüz girdi öyle fiyat alındı ama adamda karını vergisini ne bileyim işte bir şeyleri kazanmadan da fiyat vermiyordur demek istedim.

Hani yazıyorum ya karar mercisi sizlersiniz diye eminim bazıları gülüyordur bu lafıma ama benim için maalesef öyle. Çünkü etrafımda bu işle alakalı hiç kimsem yok. Hocaya soruyorum çok fazla müdahale etmek istemiyor " herhalde korkuyor bak sen bunu dedin de aldım dememden"
Değiliz.
Hoca gibi ben de korkarım. Kimse ben dedim diye almasın ama ben alırsa neyle karşılaşabilir yazarım bilgim dahilinde.

Geri