Şarkıya metronom açmak

Merhabalar, herhangi bir şarkıya ritim/melodi olarak eşlik etmek için o şarkıya metronom klik sesi oturtmak istiyorum. Şarkıyı doğru zamanlama ile ölçülere bölerek metronomla birlikte eşlik etmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Merhabalar, herhangi bir şarkıya ritim/melodi olarak eşlik etmek için o şarkıya metronom klik sesi oturtmak istiyorum. Şarkıyı doğru zamanlama ile ölçülere bölerek metronomla birlikte eşlik etmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Selamlar. Bpm hesaplayan yazılım, web sitesi vs. var mıdır bilmiyorum ancak ilk etapta aklıma şöyle bir şey geldi. Şarkıda 10 saniyede kaç vuruş yapıldığını sayıp 6 ile çarpıp kabaca Bpm hesabı yapabilirsiniz. Tabi bulduğunuz değer yaklaşık bir değer olur. Devamında deneme yanılma ile şarkının tam olarak temposunu yakalayabilirsiniz. Metronom için bir metronom cihazı ya da telefon kullanabilirsiniz. Ya da bilgisayar ortamında bir Daw'ın içerisine eşlik etmek istediğiniz şarkıyı atıp Daw'dan da metronom açabilirsiniz.

Selamlar. Bpm hesaplayan yazılım, web sitesi vs. var mıdır bilmiyorum ancak ilk etapta aklıma şöyle bir şey geldi. Şarkıda 10 saniyede kaç vuruş yapıldığını sayıp 6 ile çarpıp kabaca Bpm hesabı yapabilirsiniz. Tabi bulduğunuz değer yaklaşık bir değer olur. Devamında deneme yanılma ile şarkının tam olarak temposunu yakalayabilirsiniz. Metronom için bir metronom cihazı ya da telefon kullanabilirsiniz. Ya da bilgisayar ortamında bir Daw'ın içerisine eşlik etmek istediğiniz şarkıyı atıp Daw'dan da metronom açabilirsiniz.
sanırım kendisi düz metronom değil de şarkılarda sürekli değişen tempoya nasıl hızlanıp yavaşlayan tam zamanlı bir metronom ayarlayabileceğimizi soruyor

"Groove" ile eski usul çalınmış kaydedilmiş şarkılarda pek işe yaramaz, şarkıdan şarkıya göre değişir, sonuçtan memnun kalınmayabilir.
Şu an adı aklıma gelmeyen muhtemelen 80ler sonu 90lar başı bir kayıtta başıma gelmişti. Ondalık hesabı ile BPM girmeme rağmen (137,8 gibi) atıyorum 10 saniye sonra ufak ufak kaymalar oluyordu.

Konu hakkında ise DAW içinde metronom ayarları var ama ilgili bölümde değişken metronom ayarı nasıl yapılır bilmiyorum. Vardır ama ayarı, biraz kurcalansa bulunur.

Şarkıyı açın metronomda bulunan tap tempo tuşu ile şarkının ritmine göre yaklaşık 20 saniye falan tıklayın. Bu şekilde ortalama bi değeri bulacaksınız. Atıyorum şarkıyı açtınız 20 saniye boyunca tıkladınız ritme göre 123 bpm çıktı. Bu ortalama yakın değerdir kendi tıklamanızın ortalamasını da almış olursunuz. Bu değeri aşağı yukarı yuvarlayınca parçanın metronomu ortaya çıkar.

Ya da kullandığınız daw programına şarkıyı mp3 olarak atın. Ses dalgaları halinde görünür şarkı. Dalgada keskin yükselişlerin olduğu dik kısımlar sert vuruşlardır. Bu dalgaları tam ölçü başlarına denk getirirseniz de tam oturtmuş olursunuz metronoma

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında sorun şarkının BPM'ibi bulmak değil, klik seslerini şarkıya senkron bir şekilde oturtabilmek. Yani şarkıyı DAW içerisinde Doğru şekilde ölçülere bölmek.

(Tabi şarkıda değişken BPM varsa o zaman durumlar değişir elbette.)

sanırım kendisi düz metronom değil de şarkılarda sürekli değişen tempoya nasıl hızlanıp yavaşlayan tam zamanlı bir metronom ayarlayabileceğimizi soruyor.
Anladım hocam. Muhtemelen siz biliyorsunuzdur. Ben yararlanmak isteyenler için o konuda da küçük bir açıklama yapayım. Tabi eğer sorunu doğru anladıysam. 🙂

Eğer söz edilen şarkıda ritm enstrümanları metronom eşliği ile kaydedilmiş ise, şarkının içinde tempo değişken olsa dahi bunu Daw ile ayarlamak mümkün. Daw ile farklı bölümlere farklı bpm atanarak metronom oturtulabilir. Ancak ritm enstrumanı metronomsuz doğaçlama kaydedilmiş ise mutlaka milisaniyelik de olsa kaymalar olacağı için şarkının üzerine %100 metronom oturtabilmenin mümkün olduğunu düşünmüyorum.

Aslında sorun şarkının BPM'ibi bulmak değil, klik seslerini şarkıya senkron bir şekilde oturtabilmek. Yani şarkıyı DAW içerisinde Doğru şekilde ölçülere bölmek.

(Tabi şarkıda değişken BPM varsa o zaman durumlar değişir elbette.)

Hocam klik seslerini senkron bir şekilde oturtabilmek için daw içerisinde şarkıyı metronoma uygun bir şekilde sürüklemeniz yeterli. Metronomun ilk vuruşun ile şarkıdaki ritmin ilk vuruşu denk gelecek şekilde şarkıyı sürüklerseniz senkronu yakalamış olursunuz.

Geri