hangi ses kartını almalıyım (neural dsp için)

herkese merhaba son dönemlerde her yerde karşıma çıkan ve forum üyelerince de çok beğenilen neural dsp yi bende kullanmaya karar verdim fakat ses kartı alma konusunda çok kararsızım
bütçe en fazla 1000 tl hadi 1200 ben 2 farklı ses kartı arasında görüntü haricinde fark anlayamıyorum açıkcası o bakımdan sizlerden yardımcı olmanızı rica edeceeğim

fiyatlarını ve popülerliğini görünce hoşuma giden iki model var birincisi steinberg ur 12 diğeri ise focusrite scarlett solo gen 3 aradaki fark nedir acaba ve hangisini tercih etmeliyim ayrıyetten sizin kendi öneriniz varsa onları da alabilirim ve en önemlisi bu modeller neural dsp ile beraber iyi çalışacak mı ? ben nerural dsp nin internet sitesinden anladığım kadarıyla adamlar "hemen hemen her ses kartıyla çalışır ama iyi ses kartı iyi ses " tarzında bişey yazmışlar anlayan arkadaşlar varsa lütfen bilgilerini tecrübelerini aktarsınlar

ayrıyetten bu ses kartlarını 2. el almak mantıklı mı sizce? sıkıntı çıkar mı?

Steinberg ur12 kullanıyorum. Headroom fiyatına göre idare eder. Sürücüleri güncel ve sorun görünmemesine rağmen arada 1 2 saniyelik ses kesintisi yaşıyorum. Çoktur bu şekilde kullanıyorum, çözülmedi bir türlü.

Audient id14 yada id4 oldukça beğeniyorum.

Ben iRig HD2 ile kullanıyorum. Hiçbir sıkıntı yok.
Asıl mesele sesi alacağın hopalör veya kulaklık. Mesela o güzelim Neural tonlarını düzgün monitor veya kulaklık ile dinlemek var bir de dandik pilli bir amfinin aux'una girip dinlemek var ... :)

herkese merhaba son dönemlerde her yerde karşıma çıkan ve forum üyelerince de çok beğenilen neural dsp yi bende kullanmaya karar verdim fakat ses kartı alma konusunda çok kararsızım
bütçe en fazla 1000 tl hadi 1200 ben 2 farklı ses kartı arasında görüntü haricinde fark anlayamıyorum açıkcası o bakımdan sizlerden yardımcı olmanızı rica edeceeğim

fiyatlarını ve popülerliğini görünce hoşuma giden iki model var birincisi steinberg ur 12 diğeri ise focusrite scarlett solo gen 3 aradaki fark nedir acaba ve hangisini tercih etmeliyim ayrıyetten sizin kendi öneriniz varsa onları da alabilirim ve en önemlisi bu modeller neural dsp ile beraber iyi çalışacak mı ? ben nerural dsp nin internet sitesinden anladığım kadarıyla adamlar "hemen hemen her ses kartıyla çalışır ama iyi ses kartı iyi ses " tarzında bişey yazmışlar anlayan arkadaşlar varsa lütfen bilgilerini tecrübelerini aktarsınlar

O fiyat aralığındaki ses kartlarının ses kaliteleri arasında devasa farklar olmaz.
Scarlett birinci kuşak kullandım. Scarlett çok satan bir model, sizi de üzmez.
Kendi içinde işlemcisi olan ve kendi simülasyon yazılımları ile gelen çok daha pahalı ses kartları dışında, yazılımların çalışmasında olay zaten bilgisayarınızda bitiyor. Bilgisayar donanımı iyi ise, Neural DSP makinenizi kasmayacaksa, Scarlett işinizi görür.
Ben Audient id14 kullanıyorum. Hiç de öyle abartıldığı gibi bir kart değil. Stabil çalışmadı, sıkıntılar oldu, neredeyse geri verecektim. Bütçeniz uygunsa ikinci el bir Scarlett bakın derim.

Çıkabiliyorsanız PreSonus Studio 2|4c alın, 1400-1500 arasına bulunuyor. Yanında gelen yazılımları da düşününce giriş seviyesinde en iyi budur bence. Onun dışında UR12'de Hi-Z kapatıp açılmıyor sanırım, tercih etmenizi önermem öyleyse.

Neural DSP fazla hype bu arada, iyi ama öyle rakiplerinden çok iyi, mucizevi bir şey değil. Üst seviye amfi simülasyonları arasında çok farklılıklar yok.

Ses kartından daha önemlisi iyi monitörler almak. Kulaklıkla bir yere kadar. Bütçe kısıtlıysa M-Track Solo gibi ucuz ama iyi bir kart alıp monitör bütçesini arttırmak daha iyi olabilir. Aynı şekilde Neural DSP ürünleri de epey pahalı, daha ucuz ya da ücretsiz amfi simülasyonlarına yönelip artan bütçeyi de monitörlere kaydırabilirsiniz. Neural DSP arada sırada %50 indirim yapıyor, onlar beklenebilir.

Son düzenleme:
Ses kartından daha önemlisi iyi monitörler almak. Kulaklıkla bir yere kadar. Bütçe kısıtlıysa M-Track Solo gibi ucuz ama iyi bir kart alıp monitör bütçesini arttırmak daha iyi olabilir. Aynı şekilde Neural DSP ürünleri de epey pahalı, daha ucuz ya da ücretsiz amfi simülasyonlarına yönelip artan bütçeyi de monitörlere kaydırabilirsiniz. Neural DSP arada sırada %50 indirim yapıyor, onlar beklenebilir.
Neural çok abartılıyor demem gayet iyi ... ama alınıtıdaki herşeye hemfikirim.
Dediğim gibi iRig HD2 ve 2015 Macbook Pro kullanıyorum (veya 2018 iPad pro), her kombinasyonda sesi Alto TX210 PA hoparlör ile alıyorum. Oldukça memnunum.
iRig HD2 (uzun uzun yazıyorum, her iRig aynı değil, eskileri yetersiz gelebilir) avantajı şu, ses kartı gibi başlıbaşına cihaz değil, yani usb tak, power tak kablo tak vs .... jack'ın devamı gibi. Sadece tabi bilgisayara bağlamak lazım ama işin bitince istersen al ceket cebine at. Ses kartı gibi masaüstünde yer kaplamıyor. TR fiyatı 799 görünüyor, benzer spec'lerde giriş ses kartlarından daha ucuz ama bence az tanınan bi cevher. Apple'ın olayı diye herhalde pahalı algısı var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çıkabiliyorsanız PreSonus Studio 2|4c alın, 1400-1500 arasına bulunuyor. Yanında gelen yazılımları da düşününce giriş seviyesinde en iyi budur bence. Onun dışında UR12'de Hi-Z kapatıp açılmıyor sanırım, tercih etmenizi önermem öyleyse.

Neural DSP fazla hype bu arada, iyi ama öyle rakiplerinden çok iyi, mucizevi bir şey değil. Üst seviye amfi simülasyonları arasında çok farklılıklar yok.

dediğniz gibi bütçeyi ses kartı ve monitöre yatırıp ücretsiz amfi simulatörleriyle idare edip neural dsp nin de indirime girmesini bekliycez sanırım baya mantıklı

Ben de audient id4 mk2 kullanıyorum. Ondan önce presonusun eski bir modelini kullanıyordum, ses kartını değiştirince hayatımda çok bir şey değişmedi. Başlangıç seviyesi ses kartlarında o yüzden ben de çok devasa bir fark olduğunu düşünmüyorum en azından gitar pluginleri için. Parayı öncelikle hoparlöre ya da kulaklığa neyse artık tercihiniz ona ayırmanızı tavsiye ederim.

zamanında çok araştırmıştım. eğer fiyat olarak yukarı çıkarım diyorsan presonus 26c tavsiye ederim. focusrite 2i2 veya solo da olabilir. bunların yanında yazılım geliyor hep; o yüzden biraz pahalı.

sadece donanım olsun yazılımı olmasın dersen behringer umc204 tavsiye ederim kesinlikle fiyat performans. behringer ses kartları aynı özellikteki diğer markaların ses kartlarının yarı fiyatına.

Tekrar tekrar söylemek gerek bunu, Behringer'ın ucuz modellerinden uzak durun! Aşağıdaki vidyoda 6:33'e bakın:

Ucuza ses kartı alıyorsanız M-Track alın. Daha düzgün ve iyi yazılımlı istiyorsanız PreSonus 2|4c alın. Başka model düşünmeye gerek yok bence. Daha üst seviye istiyorsanız zaten ne istediğinizi biliyorsunuzdur (bilmiyorsanız gidip almayın zaten, niye gerektiğini bilmiyorsanız size gerekmiyordur).

Ucuza ses kartı alıyorsanız M-Track alın. Daha düzgün ve iyi yazılımlı istiyorsanız PreSonus 2|4c alın. Başka model düşünmeye gerek yok bence. Daha üst seviye istiyorsanız zaten ne istediğinizi biliyorsunuzdur (bilmiyorsanız gidip almayın zaten, niye gerektiğini bilmiyorsanız size gerekmiyordur).
Forumda laf arasında yazılmış gibi duran ama uzun vadede bir hayat öğretisi olabilecek detay cümlelerden biri ....

Uygun fiyata kutulu belgeli focusrite solo gen2 var hala ilgileniyorsanız hocam

Ayrı konu açmak istemedim. Sizce aralarından hangisini almalıyım. İkinci El 600-700tlye Focusrite Solo Gen2, M-Audio Air 192/4 960TL (Sıfır), İkinci El 800-900tlye Focusrite Solo GEN3. Öğrenci olduğum için ucuz almaya çalışıyorum. Üniversite yurduna amfi taşımak yerine ses kartı götürmek istiyorum. Sorun çıkartsın da istemiyorum ama bütçe de belli 900 e falan çıkamam en fazla taksitle alırım onları alırsam. Nakit 800 civarı çıkarabilirim.

Yani kısacası "600-700 e GEN 2 al çok bir fark yok arasında" mı yoksa, "GEN3 al çok daha iyi 200 tl vermeye değer" mi ? Ya da "Taksitle sıfır M-Audio Air 192/4 (965tl) al bunları hiç düşünme" mi ?

Son düzenleme:
Ayrı konu açmak istemedim. Sizce aralarından hangisini almalıyım. İkinci El 600-700tlye Focusrite Solo Gen2, M-Audio Air 192/4 960TL (Sıfır), İkinci El 800-900tlye Focusrite Solo GEN3. Öğrenci olduğum için ucuz almaya çalışıyorum. Üniversite yurduna amfi taşımak yerine ses kartı götürmek istiyorum. Sorun çıkartsın da istemiyorum ama bütçe de belli 900 e falan çıkamam en fazla taksitle alırım onları alırsam. Nakit 800 civarı çıkarabilirim.

Yani kısacası "600-700 e GEN 2 al çok bir fark yok arasında" mı yoksa, "GEN3 al çok daha iyi 200 tl vermeye değer" mi ? Ya da "Taksitle sıfır M-Audio Air 192/4 (965tl) al bunları hiç düşünme" mi ?
Alabiliyorsanız Focusrite Solo Gen3 alın. Spec'leri biraz daha iyi. Ama Gen2 ile aralarında dağlar kadar fark yok. 200 .-TL sizin için çok hayati bir meblağ değil ise aradaki farka değebilir. M-Audio son sıradaki tercihiniz olsun.

Geri