Ekipman-amfi kullanımı ile ilgili bir kaç soru

Bir çok ekipmana dair sorularım var, ev kullanıcısı olduğum için çözemediğim bazı şeyler var. Hep gitar çaldım. Prodüksiyon ve ekipman kullanımı konusunda kendimi geliştiremedim. Asıl mesleğim de müzik olmadığı için sahne alma durumum olmadı pek.

Bazı gitaristler konserlerinde çift amfi kullanıyor ve bu amfilere takılı kabinlerin hepsinden de ses geliyor. Bir gitarı iki amfiye nasıl takıyorlar?

Lambalı amfileri konser/program esnasında muhtemelen Dinamik mikrofonla mikrofonluyorlar(amfinin sesi dışında arka plan sesini almasın diye). Peki mikrofondan sonra sinyal zinciri nasıl ilerliyor?

Müstakil bir Evde lambalı amfi mikeofonlarken izlenecek yöntem nasıl olmalıdır? Yani amfinin ses düzeyi ne kadar olmalı? Peavey C30 amfi, M Audio Air 192/6 ses kartı, Ts9 türevi pedal, Sm57 mikrofonum var. Önce amfiden sevdiğim bir sound ayarlamak gerek ama amfiyi düşük soundlarda daha çok seviyorum (preamp 4/10, Post 5/10 seviyesindeyken Ts9 ile boostluyorum. Ritim atarken gitar Volume kısarak tonu biraz temizliyorum. Solo atarken Volume açıyorum.

Fakat post Volume sona dayayıp power lambaları kırayım diye denedim fakat bu şekilde power lambalara yüklendiğimde elde ettiğim sound'u sevmedim. Ses dağılıyor gibi.(Ya da ben ton ayarlamayı bilmiyorum).
Yani şimdi ben, sevdiğim bir sound'u ayarlayıp, mikrofonu da uygun bir konuma aldıktan sonra, ses kartı üzerindeki preamp'ı da en sert tuşemde dahi clipping yapmayana kadar açmalıyım değil mi?
Bu arada şunu da denedim. Amfiyi bayağı çok kısık tutup(badroom level), ses kartından preamp'ı çok açmak kötü bir sonuç veriyor. Bunun nedeni nedir?

Gitarım telecaster. Bu ekipmanlarla minik çaplı bir albüm yapabilir miyim? Mix mastering konusunda deneyimli bir arkadaş bulmuş olsam? Müstakil evde akustik bir ortam yok tabiki.

Bir sürü soru sordum. Umarım sabırla cevaplayan birisi çıkar.

Son düzenleme:
Bir gitarı iki amfiye nasıl takıyorlar?

Yani şimdi ben, sevdiğim bir sound'u ayarlayıp, mikrofonu da uygun bir konuma aldıktan sonra, ses kartı üzerindeki preamp'ı da en sert tuşemde dahi clipping yapmayana kadar açmalıyım değil mi?
Bu arada şunu da denedim. Amfiyi bayağı çok kısık tutup(badroom level), ses kartından preamp'ı çok açmak kötü bir sonuç veriyor. Bunun nedeni nedir?
Sm57 gaini düşük bir mikrofon, dinamik sonuçta. Ev ortamında amfinin sesini biraz (!) açmanız gerekiyor (85 90db) ki kayıtta istediğiniz db ye ulaşabilin. Amfi sesi yetersiz geldiği zaman ses kartının gaini açmanız gerekiyor ki buradaki kalite tamamen sizin kartınızın headroom ve kalitesine bağlı.

Ben genellikle kayıt alırken oda içindeki ses düzeyi 70 75db civarı oluyor ve triton fethead kullanıyorum. Oldukça temiz headroom var bunda. Böylelikle ses kartımın gain ayarıyla oynamıyorum pek.

Bias'dan iyidir ama Neural DSP, Mercuriall, Nembrini gibi en üst seviyeler arasında değil. Peavey'in yazılımı ve sizin amfiyi $12.99'a satıyorlar: ReValver Amp Models

Amfinizin simülasyonu olduğundan yazdım yani. Revalver daha çok AmpliTube ya da Guitar Rig seviyesinde bir yazılım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bias'dan iyidir ama Neural DPS, Mercuriall, Nembrini gibi en üst seviyeler arasında değil. Peavey'in yazılımı ve sizin amfiyi $12.99'a satıyorlar: ReValver Amp Models

Amfinizin simülasyonu olduğundan yazdım yani. Revalver daha çok AmpliTube ya da Guitar Rig seviyesinde bir yazılım.
13 dolar verince direkt kullanabilir miyim? Yoksa ana yazılımı da almak gerekir mi?

Merak ettim bir deneyeyim bakalım

Ana yazılım ücretsiz. Ama kullanmadım ben o simülasyonu, ne kadar iyidir bilmiyorum. Ana yazılım ama demolarla geliyor, satın almadan önce deneyin zaten.

Geri