Amfi Ayarları Konusunda Yardım

selamlar herkese 4 aydır elektro gitar çalıyorum daha önce stüdyo vb gitmedim ses kartı çok övülüyordu bi ses kartı aldım behringer umc22 bide biasfx2 guitar rig kurdum ama okadar kurcalamama rağmen istediğim şarkının tonlarını alamıyorum yada kendim ton yaratamıyorum bana bu amfi plug inlerinde üzerinde tek yazan bildiğim drive oda tonu sertleştiriyor diğer tuşlar ne işe yarar bilmiyorum yardımcı olurmusunuz hazır presetleri çalmaktan sıkıldım

blues ve metal ağırlıklı çalıyorum hocam
Bu aralar ben de tam ton, analog, sanal, ıvır zıvır işlerle meşgulüm.

Telleri değiştir, kabloları kaliteli seç. İmkanın varsa daha iyi bir ses kartı al.

Sanırım sanal olarak sinyal zinciri oluşturup ayar çekerek iyi bir ton yakalamak istiyorsunuz.(doğru anladıysam)

Gerçek olarak sevdiğin, tonlarını iyi bildiğin bir amfiyi kendine hedef koy. Sonra her bir programı tek tek dene. Bu amfiyi en iyi gerçeğine en yakın veren programı bul.

Sonra o program üzerinden amfiyi sinyal zincirine koy. Programı karıştır bir de sevdiğin O.D-Distortion Reverb pedalı falan ekle(amfi reverbi de güzel olabilir, reverb pedalına gerek kalmayabilir).

Ton ayarlama konusunda ben de berbatım kafamdakini hiç bulamadım daha. Ama ben kendi yöntemimi söyleyeyim yine de. Ts9'da saat 9 yönünde drive veriyor, Volume ise saat 1,2,3 yönüne alıyorum. Sonra amfinin Master sesini saat 3 yönüne falan alıyorum. Preamp kısmını da yavaş yavaş kademeli olarak sevdiğim ayara getirip bırakıyorum.

En son beni rahatız eden aşırı gelen bir bass/tiz/mid varsa amfi knoblarından kısıyorum. Tabi bu sizi rahatsız eden frekansı nokta atışı olarak kısmayabilir. Veya sevdiğiniz frekanslardan da götürebilir. Bu nedenle eq pedalı gerekebilir. Tonu bu şekilde biraz topladıktan sonra az daha Master Volume verİlebilir, sonra eğer gerekirse tekrar bir eq ayarı yapılabilir.

Bunlar benim kendi çapımda yaptığım ufak şeyler. Daha bilgili arkadaşlar size yardımcı olur sanırım forumdan.

Son düzenleme:
selamlar herkese 4 aydır elektro gitar çalıyorum daha önce stüdyo vb gitmedim ses kartı çok övülüyordu bi ses kartı aldım behringer umc22 bide biasfx2 guitar rig kurdum ama okadar kurcalamama rağmen istediğim şarkının tonlarını alamıyorum yada kendim ton yaratamıyorum bana bu amfi plug inlerinde üzerinde tek yazan bildiğim drive oda tonu sertleştiriyor diğer tuşlar ne işe yarar bilmiyorum yardımcı olurmusunuz hazır presetleri çalmaktan sıkıldım
Ton konusu baya baya derya deniz, arayıştan vaz geçmeyin zamanla oturur. Öncelikle hazır presetler kullanabilirsiniz ancak bu işle uğraşmaya devam edecekseniz en nihayetinde diğer tuşların da ne işe yaradığını öğrenmek zorunda kalacaksınız. O nedenle bu konu hakkında ara ara teorik bilgi edinme çalışmaları yapmanız size katkı sağlayacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
öncelikle herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim neural dspde var ozaman tamamen neural dsp ye geçiyim ben ses kartı konusunda öneriniz varsa açığım 1200 tl lik bütçem var yeni nesil bi kart olursa çok daha iyi olur.

öncelikle herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim neural dspde var ozaman tamamen neural dsp ye geçiyim ben ses kartı konusunda öneriniz varsa açığım 1200 tl lik bütçem var yeni nesil bi kart olursa çok daha iyi olur.
M Audio Air 192/6 kullanıyorum. Çok memnuum. Genelde Focusrute Scarlet ile kıyaslıyorlar. İnternete bak derim bı. Ben M Audio tercih ettim. Ayrıca Thomanda Focusrite satış sıralamasında daha önde.

bence ses kartında sorun yok. bende de umc 204 hd var çok memnunum hiçbir sıkıntısı yok, araştırarak almıştım. internetteki reviewlere göre focusrite'a göre hafif daha parlak ses veriyor o kadar. yanında yazılım vs gelmediği için fiyatı sadece donanım fiyatıymış gibi düşünebilirsin. örneğin aynı özellikteki focusrite ses kartları direk 2 kat pahalı ve yanında yazılım geliyor. yani aslında 1 ses kartı fiyatını yazılıma veriyormuşsun gibi oluyor. focusrite alacaksan da 3. gen focusrite solo alıp geçebilirsin, preamp devreleri 2i2 ile 2i4 modelleriyle aynı zaten. sadece evde gitar çalışmak için kullanacaksan daha üst modele hiç gerek yok.

onun dışında iyi ses almak için gitarın manyetikleri önemli. gerçi onlar da ithal ürün olduğu için epey pahalı olabilir. 2 manyetik 1800 tl civarı. bazı seymour duncanlar hatta daha da pahalı olabiliyor.

sinyal zinciri oluştururken sıralama genel olarak aşağıdaki şekilde:

gitar -> tuner, compressor, drive/distortion, amp/preamp, delay/reverb/chorus, cab

basitçe aslında drive/distortion, amp, delay/reverb, cab yapıp deneyebilirsin.

önce amp seçilir. amp modülü üstündeki butonlardan deneyerek istediğin ayarları yapmalısın önce. örneğin ritim metal veya trash metal için treble ve bass yükseltip mid düşürmelisin. solo için mid yükseltip bass ve treble'ı kısmalısın gibi.

sonra önüne drive/distortion pedallarından biri veya ikisini birden koyarsın. burda dikkat edilecek nokta aslında amp üzerindeki gain veya drive ile bu ayrı drive/distortion bloklarındaki drive'ların birbirleriyle uyumlu olması. genelde ek drive pedalı kullanıyorsan drive'ı bu pedaldan alacağın için amp üzerindeki drive'ı düşük tutabilirsin. çıkacan gürültüye göre bunu kısarsın.

daha sonra delay ve reverb efektlerini ayarlarsın artık tercihine göre. bunlara (chorus da dahil) time shift efektler de deniyor. oradan ms olarak seçersin ne kadar istiyorsan.

equalizer pedalı çok işlevsel bir pedal. bunun için bence internetteki videoları izle. 3-4 farklı görevi oluyor, videolarda anlatırlar. ben genelde cab'dan önceki son noktaya equalizer koyup istediğim frekansları törpülerim.

bunların dışında biraz daha özelleşmiş pedallar var: harmonist/pitch shifter, octave, multi overtone vs. gibi. bunları da daha sonra araştırırsın. başlangıç olarak çok da gerek yok aslında. hatta hiç kullanman gerekmeyebilir.

Valla ben bircok kez ses karti ile gitara başlamanın yanlış bir seçim olduğunu yazdim daha önce ve bu açılan postlari okudukça da ne kadar haklı olduğumu görüyorum maalesef. Ses karti kalitesi ayri dert, hoparlör kalitesi ayri dert, bir de üstüne tecrübe edinmeden bir suru bedava amfi efekt rüyasına kapılıp her tonu bulacağını sanıp kulak tirmalayan tonlarda gitar çalmak zorunda kalmak ayri dert.

Halbuki 800 TL ye filan alacağın id core 10 veya benzer bir amfi bile su dertlerin hiçbirini yasatmadan mis gibi gitar caldirir sana.

Ses kartı olarak PreSonus Studio 2|4c başlangıç için en iyilerden, çok iyi yazılımlarla geliyor. 1400-1500TL filan bu, eski kartı da satarsan alabilirsin gibi.

Behringer en ucuz ses kartlarında biri olması lazım, preamp kalitesi de ona göre. Bias fx de oldukça yaygın sıradan dijital platformlardan birisi. Belki çok fazla beklentiye girmişsindir.

İşini görebilecek bir altyapın var aslında, bu seviyede behringer ver bias fx iş görür bence.

Bu sevieyede kartlara para harcamayın derim ben. Çünkü sorun karttan da kaynaklanmıyor olabilir. Bir çok ücretsiz plugin de var. Bir arkadaş yazmıştı forumda, oldukça faydalı, aratıp bulabilirsin.

Bunun dışında id core, katana vb çok güzel amfiler var. Onları da değerlendirebilirsiniz. Ben olsam öyle yapardım.

Behringer en ucuz ses kartlarında biri olması lazım, preamp kalitesi de ona göre. Bias fx de oldukça yaygın sıradan dijital platformlardan birisi. Belki çok fazla beklentiye girmişsindir.

İşini görebilecek bir altyapın var aslında, bu seviyede behringer ver bias fx iş görür bence.

Bu sevieyede kartlara para harcamayın derim ben. Çünkü sorun karttan da kaynaklanmıyor olabilir. Bir çok ücretsiz plugin de var. Bir arkadaş yazmıştı forumda, oldukça faydalı, aratıp bulabilirsin.

Bunun dışında id core, katana vb çok güzel amfiler var. Onları da değerlendirebilirsiniz. Ben olsam öyle yapardım.
behringer ses kartlarının yanında DAW yazılımı gelmiyor. dolayısıyla başka markaların daha pahalı ses kartlarını alırken mantıken yapılan harcamanın bir kısmı ses kartının yanında gelen DAW yazılımına da gidiyor. salt donanım açısından behringer ses kartları gayet uygun. yani focusrite ses kartı ile behringer ses kartını yan yana koyup deneyince arada çok uçuk farklar yok. behringer'ın sesi biraz daha parlak o kadar.

Epey büyük bir fark var, mümkünse Behringer'ın ucuz kartlarını almayın. Zaten M-Track serisi daha ucuzken gerek de yok.

6:33'de kıyaslama:

behringer umc202hd'nin altındaki modeller iyi değil de 202 ve 204 modelleri fiyatına göre gayet iyi. midas preamplar 202 modelinde geliyor. 204'deki giriş çıkış seçenekleri de oldukça fazla ve hala focusrite solo'dan ucuz.

Geri