İlk defa gitar öğrenecek birisi için elektro gitar + amfi önerisi

Merhabalar kısa ve öz bir şekilde anlatayım. Hayatımda ilk defa elime gitar alacağım, evde kendi şartlarım altında öğrenmeye çalışacağım. Yaklaşık 10 yıllık bir heves söz konusu. Ağırlık olarak Metal parçalara (Metal, Death Metal, Heavy Metal, Senfonik Metal, Pirate Metal vs.vs.) yöneleceğim. Başlangıç için alabileceğim 0-2.500₺ arasında Elektro Gitar + Amfi öneriniz var mıdır?

fiyatlar çok uçuk şu sıralar. elektro gitar + ses kartı bakabilirsin o fiyata.

ses kartı + daw yazılımı + 3. parti VST pluginler ile full yazılım çözüm olabilir.

Bütçe düşük. O fiyata iyi gitar VE iyi amfi zor.
Sakın ola gaza gelip "başlangıç seti" diye satılan çöplerden alma.
Gitarı sobalık çıra, amfisi de tabure olur onların ancak. Tek tek bak.
Ses kartı ... OK itirazım yok ama o yola girersen adam gibi hoparlör de lazım, bilgisayar hop ile verim alamazsın ya da telefon kulaklığı vs ile. Bilgisayarın da antika değil diye varsayıyorum.
İyi bir ses kartı ve hoparlör (referans monitor filan da değil sıradan ama iyi bir hoparlör sadece) parasıyla ikinci el iyi amfiler bulma şansın var biraz karıştır buradaki veya başka satış sitesi ilanlarını. Hatta sıfırlara da bak önce.
Bahsettiğin sert müzikler için öncelikle çalmayı öğren zaten, bunun için de basit ama kaliteli bir amfi yeter. Ton peşine düşeyim, en efektlisini alayım sonra düşünülecek şeyler.

O fiyat bandında ikinci elde nispeten düzgün denilebilecek,yeni başlayanları çok uğraştırmayacak gitarlar bulmak hala mümkün. Ancak amfi ve gitarı bu bütçeye sığdırmaya çalışırsanız ikisini de bütçenizden ötürü daha kalitesiz almak zorunda kalacaksınız. Bu durumda yapılması en mantıklı seçenek önce gitarı alıp sonrasında amfi, ses kartı, referans monitör vb. için ayrı bir bütçe ayırıp sabrederek beklemektir. Gitar konusunda öneride bulunmak gerekirse mesela ibanez rg3xx serisi her yola gelebilen, nispeten f/p oranı iyi gitarlardır. Metal ağırlıklı çalacak iseniz ibanez tbx serisi uygun fiyatlı iyi bir çözüm olabilir.

Bütçeyi sıfır olacaksa Aria Pro II'lere ya da ikinci elden güzel bir Jackson'a, LTD 200 ya da Ibanez RG'ye yatır.

Zaten gitarı alınca hemen öyle sololar, riffler çalamayacaksın, tutmayı öğrenmekle başlıyor iş. Bu aşamada 1-2 ay amfi olmadan de idare edebilirsin. Sonra ikinci el bir Orange Crush ya da Katana bakarsın.

Reverb olmayan sıfırı 1400TL bunun mesela, reverb olmayan model eski de olduğundan ikinci elde daha kolay ve uygun bulursun:

bu fikir size nasil gelir bilmiyorum ama, once guzel bir elektro gitar daha sonra amfi alabilirsiniz. sahsen ben zamaninda yillarca amfisiz elektro gitar caldim evde ve bir zaman sonra amfi edindim.

Bütçe düşük. O fiyata iyi gitar VE iyi amfi zor.
Sakın ola gaza gelip "başlangıç seti" diye satılan çöplerden alma.
Gitarı sobalık çıra, amfisi de tabure olur onların ancak. Tek tek bak.
Ses kartı ... OK itirazım yok ama o yola girersen adam gibi hoparlör de lazım, bilgisayar hop ile verim alamazsın ya da telefon kulaklığı vs ile. Bilgisayarın da antika değil diye varsayıyorum.
İyi bir ses kartı ve hoparlör (referans monitor filan da değil sıradan ama iyi bir hoparlör sadece) parasıyla ikinci el iyi amfiler bulma şansın var biraz karıştır buradaki veya başka satış sitesi ilanlarını. Hatta sıfırlara da bak önce.
Bahsettiğin sert müzikler için öncelikle çalmayı öğren zaten, bunun için de basit ama kaliteli bir amfi yeter. Ton peşine düşeyim, en efektlisini alayım sonra düşünülecek şeyler.
Sony MDR7506 hakkında ne düşünürsünüz deneme fırsatı buldunuz mu? fiyatının çok üstünde bir kulaklık deniyor.

1-2 ay çalınır amfisiz, chordlar, chord geçişleri, parmak egzersizleri, strumming kalıpları filan ancak 1-2 ay düzenli çalışma ile öğrenilir zaten. Sonra ama amfi lazım.

2.el blackstar id core 10 bulursan güzel olur sıfırları pahallandı bayağı. Ben kullanıyorum hem kayıt yapabiliyorum hem guitar rigten ton alabiliyorum, kendi uygulamasından da ton indirip çalabilirsin. Gitar olarak epiphone sg 2.el temiz bulursan alabilirsin. Başlangıç için yeterli olacaktır gitar konusunda emin değilim diğer arkadaşlar daha iyi bilir ama başlangıç amfisinde blackstar iyidir.

1-2 ay çalınır amfisiz, chordlar, chord geçişleri, parmak egzersizleri, strumming kalıpları filan ancak 1-2 ay düzenli çalışma ile öğrenilir zaten. Sonra ama amfi lazım.
Bu çok doğru .... ama ben yine de amfi tavsiye ederim. Bazı teknikler mesela daha sert tarzlarda tellerden bazı istenmeyen sesler çıksa bile amfiden duyulmaz hatta o tarzın gereği o sesler çıkmak da zorunda yani illa kötü teknik anlamına gelmez. O yüzden baştan veya en kısa sürede amfi vb sahibi olup gitarı o şekilde duymak hem öğrenme süreci hem de keyif alma boyutunu ileri taşıyacaktır.

Geri