Truss Rod Ayar Problemi

Merhaba herkese. MIM Stratocaster sahibiyim ve bugün gitarımın ayarını yapmaya çalışırken truss roddaki bir problemi fark ettim ve fikir almak için buraya yazmak istedim. Truss rod gerilimini alyanla arttırmaya çalıştığımda truss rod daha fazla sıkışmıyordu fakat truss rodu gevşetmek bir problem olmadı. Garip bir şekilde truss rodu gevşettikten sonra tekrar sıktığımda ise yine aynı problemi yaşadım. Truss rod sola rahat bir şekilde dönerken sağa kesinlikle dönmüyor.

Başta aklıma truss rod kısmının yalama yapmış olabileceği geldi fakat böyle bir şey olsaydı sola dönerken de problem olmaz mıydı? İkinci olarak da aklıma truss rodu sıkıştırabileceğim kadar sıkıştırmış olabileceğim geldi ama bu durumda truss rodu gevşettikten sonra tekrar sıkamamam garip değil mi?

Yardım eden herkese şimdiden teşekkürler.

Olay şu: biyerden sonra öleceğimiz gibi trus rodu da biyerden sonra sıkamıyoruz. siz gevşetiyosunuz fakat yine o yerden sonra sıkamıyorsunuz.
Çok sıkmak istemenizin nedeni gitaarın hala içbükey olmasındansa sapınız içbükey kalmış olabilir. zamanla veya fabrikasyon olarak böyle yapabiliyorlar sapı.
refret zamanı çözmek mümkün. tabi sorun böyle bi olay değilse okumayın bile

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Olay şu: biyerden sonra öleceğimiz gibi trus rodu da biyerden sonra sıkamıyoruz. siz gevşetiyosunuz fakat yine o yerden sonra sıkamıyorsunuz.
Peki bir şey soracağım o zaman neden eski haline gelmiyor, sonuçta yeteri kadar thread uzunluğu olmasaydı zaten truss rod o kadar dönmüş olamazdı sanki. Direkt truss rodu sıkarken daha çok sıkılamamasını anlıyorum fakat gevşettiğim truss rodu neden eski haline getiremiyorum hala anlamadım.
Çok sıkmak istemenizin nedeni gitaarın hala içbükey olmasındansa sapınız içbükey kalmış olabilir. zamanla veya fabrikasyon olarak böyle yapabiliyorlar sapı.
Gitarımı düzenli olarak luthiere götürüyorum ve birkaç ay önce leveling işlemi yapıldı gitarıma. Böyle bir durum olsaydı luthier söylerdi diye düşünüyorum o yüzden bu ihtimal bana biraz düşük geldi.

Teşekkür ederim yanıtınız için.

Peki bir şey soracağım o zaman neden eski haline gelmiyor, sonuçta yeteri kadar thread uzunluğu olmasaydı zaten truss rod o kadar dönmüş olamazdı sanki. Direkt truss rodu sıkarken daha çok sıkılamamasını anlıyorum fakat gevşettiğim truss rodu neden eski haline getiremiyorum hala anlamadım.

Gitarımı düzenli olarak luthiere götürüyorum ve birkaç ay önce leveling işlemi yapıldı gitarıma. Böyle bir durum olsaydı luthier söylerdi diye düşünüyorum o yüzden bu ihtimal bana biraz düşük geldi.

Teşekkür ederim yanıtınız için.
Bende luthierim fakat önce şunu öğrenmek gerek: sap ayarı yapmanız için biraz daha sıkmaya mı ihtiyacınız var sapı yoksa sadece böyle bir sorun mu yaşıyorsunuz default olarak?
Tesviyede teller olmadan sap ağacı düzlenir ki fretler doğru seviyeye gelebilsin. Normalde gitarların sapı truss rod boşken dümdüz olması lazım. Zamanla içbükey kalabilir veya öyle yapılmış olabilir (bir miktar olur bu durumda ve biraz sıkılır sap ve düzlenir) öyle yapılmış olup zamanla daha içbükey olmuşsa çok daha fazla sıkılması gerekiyor ve o zaman sasp ayarı bile yapılamaz hale gelebiliyor.
Bu yüzden sordum neden sıkmak istiyorsunuz diye.
Sapı gevşettikten sonra tam olarak eskiden sıktığınız kadar sıkabiliyor olmanız lazım aslında.

Bi dakka bi dakka olayı tamamen yanlış anlamışız ahauha.
Gitara tunerlerın ordan bakarken trus rodu saat yönüne çevirirseniz sapı sıkarsınız ve dışbukey yaparsınız. Saat yönünün tersine çevirirseniz tek yönlü truss rodlarda sadece gevşer ve sıkılmaz. Çİft yönlü truss rodlarda ise bir yerde gevşer fakat sonra içbükey yapmak için sıkılır.
Sizin anlattığınıza göre de sağa dışbükey yaparken yavaş yavaş zorlanarak bir yerden sonra sıkılamaz olması gerekiyor. Sola çevirme durumunda ise gevşetiyorsunuz truss rodu.
Anlaşılamazsa özelden yazın numaramı atayım anlatırım

Geri