2000 sonrası Gibson LP'lar için düşünceleriniz...

yutup123458 demiş ki:
hiç 2000 öncesi bir lp çalma fırsatım olmadı bugüne kadar.yanlış hatırlamıyorsam en eskisi 2002 idi.yanlışlıkta olabilir tam emin değilim.2000 öncesi lp leri yalnızca izleme ve dinleme fırsatım oldu yani.şahsi düşüncem şu.ben lp diyince 1952 gold top sesi duymak istiyorum.2000 sonrası hiçbir gitarda bu güzel ton yok malesef.gold top larda eskisi kadar başarı yok en azından diyebilirim.belkide ben hep aynı tona çakılı kaldığım için öyle geliyordur bana :) ama Les Paul Special ve Les Paul Junior larda yıllara bağlı bu değişimin çok çok az olduğu kanaatindeyim.

saygılar..
Hocam peki 52 serilerinde kullanılan humbuckerlar ile bugünküler arasında ne fark olabilir?

Gönlümde Yatan Gibson aşağıdaki gibidir.

Gibson Les Paul Deluxe - Goldtop

DSC_2125.jpg

janmoreye demiş ki:
yutup123458 demiş ki:
hiç 2000 öncesi bir lp çalma fırsatım olmadı bugüne kadar.yanlış hatırlamıyorsam en eskisi 2002 idi.yanlışlıkta olabilir tam emin değilim.2000 öncesi lp leri yalnızca izleme ve dinleme fırsatım oldu yani.şahsi düşüncem şu.ben lp diyince 1952 gold top sesi duymak istiyorum.2000 sonrası hiçbir gitarda bu güzel ton yok malesef.gold top larda eskisi kadar başarı yok en azından diyebilirim.belkide ben hep aynı tona çakılı kaldığım için öyle geliyordur bana :) ama Les Paul Special ve Les Paul Junior larda yıllara bağlı bu değişimin çok çok az olduğu kanaatindeyim.

saygılar..
Hocam peki 52 serilerinde kullanılan humbuckerlar ile bugünküler arasında ne fark olabilir?

1952 lerde single P-90 manyetikler vardı yanılmıyorsam eğer.bugünkülerde kullanılan manyetiğin modelini bilmiyorum şimdi sallamıyayım :) ama P-90 değil. (%100 emin değilim) manyetik farkı başlı başına bir olay zaten.bide ağaç kalite vb. farkı girince işin içine.gibson bile bugün ,eskiden olduğu gibi yeterince kurumuş olgun ağaç bulamamaktan yakınıyor.buda eski ve yeni gibsonlar arasındaki farkın sebeplerinden olabilir bence

saygılar..

yaygın kanaat chambered olanların da gayet iyi gitarlar oldukları, ancak les paul tınısı taşımadıkları yönünde.

bence bu başlıkta yalan yanlış bilgileri okuyacağınıza gidin gitarpedal.net forumlarını biraz kurcalayın, bir önceki sayfada linkler vardı sanırım.

ghostknight demiş ki:
Ayrıca linklerdekileri okuyup sonra buralarda kendi fikrinizmiş gibi sunmayın. Komik ve eksik oluyor.

evet katılıyorum sana arkadaşım.ama şuda var.aklı başında olan her insan gövdesinden 9 parça oyulmuş bir les paul ile oyulmamış bir les paul ün farklı olacağını bilir ve fikir yürütebilir her iki gitarı kullanmamış olsada..linklerden okuyup taklik etmeye gerek yok zaten.birkaç saniye düşününce bile bu sonuca varılabilir..

saygılar...

agmed demiş ki:
Böyle bi kanaate varmak için ikisini de uzun süre kullanmak gerekir sanırım.
aynı cavabı sanada veriyorum arkadaşım.gövdesinden parçalar alınan bir gitar ile alınmayan bir gitarın farklı olabileceği sonucuna varmak için ikisinide kullanmaya gerek yok.elektro gitarın yapısını bilen her insan bu iki farklı gitarın aynı tınıyı vermiyeceğini kolayca anlar.

saygılar..

yutup123458 demiş ki:
agmed demiş ki:
Böyle bi kanaate varmak için ikisini de uzun süre kullanmak gerekir sanırım.
aynı cavabı sanada veriyorum arkadaşım.gövdesinden parçalar alınan bir gitar ile alınmayan bir gitarın farklı olabileceği sonucuna varmak için ikisinide kullanmaya gerek yok.elektro gitarın yapısını bilen her insan bu iki farklı gitarın aynı tınıyı vermiyeceğini kolayca anlar.

saygılar..

aynı tınıyı verip vermeyeceği daha iyi ya da daha kötü olduğuna işaret değildir, ton konusunda"tahmin" yürütmeyiniz. sonra yazdıklarınız hakkında yorumlara vereceğiniz cevapları tekrar tekrar çöp tenekesinden okutmak zorunda kalabilirsiniz, demedi demeyin.

''aynı tınıyı verip vermeyeceği daha iyi ya da daha kötü olduğuna işaret değildir'' evet doğru.bu kişisel bi konuda sayılabilir aslında.kimi insan o oyuk gövdeden çıkan farklı tını yı sevebilir.lafım yok.ben şahsen chambered gövdeli bir les paul tercih etmem.buda bir kişisel görüştür.
ayrıca forum yetkilileri ile yaptığım,''başlığı nereye taşıyalım'' konulu görüşmemi bilmeden yorum yapmayın :)

saygılar..

yutup123458 demiş ki:
''aynı tınıyı verip vermeyeceği daha iyi ya da daha kötü olduğuna işaret değildir'' evet doğru.bu kişisel bi konuda sayılabilir aslında.kimi insan o oyuk gövdeden çıkan farklı tını yı sevebilir.lafım yok.ben şahsen chambered gövdeli bir les paul tercih etmem.buda bir kişisel görüştür.
ayrıca forum yetkilileri ile yaptığım,''başlığı nereye taşıyalım'' konulu görüşmemi bilmeden yorum yapmayın :)

saygılar..

sonunu biraz ironik buldum.

hayır.evet olumsuz etkiliyor bana göre.sustain den çalıyor.bu bence olumsuzluk bir lp kasa gitar için.ama okadar uzun sustain istemeyen biri için durum farklı olabilir.

Geri