Bilgisayara ses kartı veya amfiyi bağlayınca gelen çınlama sesi

Merhabalar, dizüstü bilgisayarıma ses kartını bağlayıp kulaklık taktığımda veya herhangi bir amfi veya stüdyo monitörü bağladığımda çınlama sesi geliyor. Ses kartını bağlamayıp kulaklık girişinden bağladığımda yine aynı çınlama sesini alıyorum. Bu sesi bir türlü engelleyemedim.

Herhangi bir topraklama sorunu bulunmuyor. Çünkü eski bilgisayarım da elimde mevcut. Onu bağladığım zaman herhangi bir çınlama sesi almıyorum. Son derece temiz duyabiliyorum sesi. Ancak bilgisayar eski olduğu için çok fazla donma yapıyor ve müzik programları kullanımı esnasında çok fazla sorun oluşturuyor.

Çınlama sıkıntı yapan bilgisayarım için nasıl bir çözüm bulabilirim? Eskiden böyle bir sorun yoktu. Sanırım çok fazla ayarlarıyla vs uğraştım. Bazı ayarları bozmuş olabilirim. Gerçi tüm ses kartı driverlarını temizleyip tekrar kurdum. Ses ayarlarını sıfırladım ancak yine de çınlama sesine çözüm bulamadım. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Bilgisayarın kendi hoparlörüyle de artık eskisi gibi yüksek ses alamıyorum. Tüm ses düzeyleri %100 olmasına rağmen örneğin bir şarkı dinleyeceğim zaman yeterli ses yüksekliği gelmiyor. Eskiden %80 seviyelerinde gayet yeterli ses elde edebiliyordum.

Acaba sorunum donanımsal mı? Yoksa bir yerde hata mı yapıyorum? Sorun donanımsal olsa bilgisayarın onboard ses kartı yerine harici ses kartı bağlıyorum,yine sorun oluyor. Çözüm önerileriniz var mı bu problem için? Teşekkür ederim şimdiden.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Konuyu açar açmaz bugüne kadar hiç dikkat etmediğim bir durumu fark ettim ve sorunu çözdüm arkadaşlar. Konuyu sildirmek istemedim,belki aynı sorunu yaşayan birileri olursa çözüm olur diye. :D

Eski bilgisayarımın kablosu kısa olduğu için farklı bir üçlü prize bağlıyordum. Asıl bilgisayarım ise yaz ayına girdiğimizden beri klimalı odaya geçmem sonucunda klimanın bağlı olduğu prize bağlıydı sabit bir şekilde. Sorunum da aşağı yukarı oda değişikliği yaptıktan sonra ortaya çıkmıştı ancak tabi ben bu duruma hiç dikkat etmemiştim. Yani sorunum tamamen priz kaynaklıymış. Bilgisayarımı odanın diğer tarafından gelen prize bağladığımda sorun çözülmüş oldu :D

Evet benzer sorunu yaşayıp birkaç kez forumda bahsetmiştim. Klima çalışırken böyle bir etki yaratıyor. Ben tam çınlama olarak tasvir etmezdim ama en azından ek bir dip gürültüsü yapıyor. Ben de konuyu desteklemek adına yazayım dedim. Arama sonucu ile bu başlığa gelen olursa ilk bir klima çalışır durumda olup olmadığına baksın. Zaten bir sorun ortaya çıkınca önce ne değişti diye araştırmak gerekiyor. Neyse ki kısa sürede fark etmişsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet benzer sorunu yaşayıp birkaç kez forumda bahsetmiştim. Klima çalışırken böyle bir etki yaratıyor. Ben tam çınlama olarak tasvir etmezdim ama en azından ek bir dip gürültüsü yapıyor. Ben de konuyu desteklemek adına yazayım dedim. Arama sonucu ile bu başlığa gelen olursa ilk bir klima çalışır durumda olup olmadığına baksın. Zaten bir sorun ortaya çıkınca önce ne değişti diye araştırmak gerekiyor. Neyse ki kısa sürede fark etmişsiniz.

Aslında kısa süre de sayılmaz. :D Haziran'dan beri bu problemi yaşıyordum. İlk etapta sorun jack kablolarından olabilir dedim. Kablo değişikliği yaptım, değişmedi. Amfide olabilir dedim, referans hoparlörü aldım değişmedi. Bilgisayarın ses kartında sıkıntı olabilir dedim, harici ses kartı aldım yine değişmedi. Ozaman sıkıntı ses ayarlarında yaptığım değişikliklerde olabilir dedim ve komple sesle ilgili tüm yazılımları silip baştan yükledim yine olmadı ve son çare olarak buraya yazdıktan sonra tam yazdığım yazıyı düşünüp bağlı olan sistemi şöyle bir incelerken, bugüne kadar hiç bilgisayarımı farklı bir elektrik kaynağına bağlamadığımı farkettim. Yani priz değişikliğiyle sorun çözülecekmiş aslında ancak sorunu çözene kadar epey masraf etmiş olduk :D Neyse bu bahaneyle daha kaliteli kablolara, referans hoparlörüne ve ses kartına sahip olmuş oldum. Artık daha kaliteli kayıtlar elde edebilirim :D

Geri