Midi girişi olmayan orgu ses kartına bağlamak

Jwin mk-6145U isimli orgum var midi girişi yok kulaklık ve mikrofon girişi var kulaklık(yani hoparlör) girişinden kablo ile ses kartına bağlayıp fl studioda kullanabilir miyim

Aletin teknik özelliklerine biraz baktım. Usb bağlantısı (teknosa sayfasında) demiş ama muhtemelen bu sadece usb bellek takmak için bir giriş. Normal şartlarda midi portları olmasa bile usb bağlantısı midi sinyallerini aktarabiliyor. Belki yeni modellerde tamamen usb bağlantısına geçmişlerdir, bilemiyorum. Bahsettiğim usb bağlantısı yazıcılardaki usb kablosu gibi oluyor. Bir tarafı biraz daha geniş, klavyeye bu kısmı bağlanıyor. Diğer ucu bildiğimiz usb şeklinde. Eğer klavyenin arkasında böyle bir usb çıkışı varsa bilgisayara bağlanabilir ve büyük olasılıkla midi sinyali aktarımı için kullanılabilir. Eğer böyle bir çıkış yoksa yapacak bir şey yok.

Midi sinyallerini iletme haricinde klavyedeki sesleri, normal stereo ses ara kablosu ile klavyedeki hoparlör çıkışından bilgisayardaki mikrofon girişine bağlayarak aktarmanız mümkün ama bu şekilde sadece klavyenin kendi içindeki sesleri kullanabilirsiniz, pek kaliteli olduğunu zannetmiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Örneğin bir plugin ile yapamaz mıyım ses yine aynı mı çıkar sadece kayıt alabiliyorum o zaman tonuyla oynayamaz mıyım

IMG_20210820_000734.jpg

Arkası böyle

Çaldığım notaları zaten önümdeki küçük ekrandan görebiliyorum sadece sesin tonuyla oynayabiliyor muyum onu merak ettim ona göre yarın kablo alacağım

Program içindeki sesleri tetiklemek için midi sinyali şart. Midi sinyali aktaramıyorsa çalışmaz. Çok abartı bir şey denemek isterseniz normal sesi midi sinyaline çeviren eklentiler var. Mesela gitarı bağlıyorsunuz ve gitar seslerini midi sinyaline çeviriyor ve bu midi sinyallerini program içinde diğer programları kullanmak için kullanabiliyorsunuz ama cidden uçuk bir yöntem olur, sağlıklı sonuç almanız pek mümkün değil. Bir de tuş hassasiyeti de yok görünüyor, işinizi görmez yani.

Bunu yazarken portların fotoğrafı geldi. Şimdi ona baktım. En başta plastik ile kapalı port bahsettiğim usb-midi portu, kesin yok yani.

Ayarları var fakat yani belli sınırlar içerisinde ve bunları kontrol edemiyorsunuz örneğin istediğiniz bir ton fakat o tonun basını hafif arttırmak istiyorsunuz gibi

Farklı farklı şeylerden bahsediyoruz. Kavramlar karışıyor. Şimdi şöyle açıklayayım. Klavyedeki hoparlör çıkışı ile sesi bilgisayara aktarabilirsiniz. Bu aynı gitarı bilgisayara bağlamak gibi. Klavyedeki sesler aynı kalır ama fl studio içinde ses kanalına eq ayarı yaparak tonu biraz olsun düzeltebilirsiniz ama kaynak sesler aynıdır.

Midi sinyali olayı başka bir olay, midinin kendisi sesi aktarmaz sadece hangi notayı hangi şiddette vurduğunuzu aktarır, sesi de bilgisayar içinde çağırdığınız programdan size çalar. Aleti bu şekilde kullanmanız mümkün görünmüyor ama bahsettiğim ilk şekilde biraz olsun tonda düzeltme yapabilirsiniz. Normal stereo ses ara kablosunu bağlayıp fl studio içinde audio kanalına aktarıp gerekli ayarları efektleri o kanalın eq ayarlarını değiştirerek yapabilirsiniz,

Farklı farklı şeylerden bahsediyoruz. Kavramlar karışıyor. Şimdi şöyle açıklayayım. Klavyedeki hoparlör çıkışı ile sesi bilgisayara aktarabilirsiniz. Bu aynı gitarı bilgisayara bağlamak gibi. Klavyedeki sesler aynı kalır ama fl studio içinde ses kanalına eq ayarı yaparak tonu biraz olsun düzeltebilirsiniz ama kaynak sesler aynıdır.

Midi sinyali olayı başka bir olay, midinin kendisi sesi aktarmaz sadece hangi notayı hangi şiddette vurduğunuzu aktarır, sesi de bilgisayar içinde çağırdığınız programdan size çalar. Aleti bu şekilde kullanmanız mümkün görünmüyor ama bahsettiğim ilk şekilde biraz olsun tonda düzeltme yapabilirsiniz. Normal stereo ses ara kablosunu bağlayıp fl studio içinde
Ses kartına bağlasam höparlörün çıktığı yerden taksam yine aynı sonuç olur değilmi

Jak kablom var bir tane buna aux to Jack dönüştürücü alsam ses kartına taksam fl studiodan alacağım sesin tonunu değiştirip bir hoparlöre taksam olur mu? Ses normalden farklı çıkar değil mi? Kayıt içinde kullanabilirim sanırım

Klavyenin üstündeki usb anladığım kadaruyla sadece usb bellek vs bağlamak için, zaten o usb girişi, size çıkış lazım. O işe yaramaz.

Jak ve dönüştürücü ile de çalışır. Ses ara kablosu mantığı ile her türlü dediğim şekilde çalışır. Ses kaynağından sesi alıp ses kartının girişinden bilgisayara alıyorsunuz ve bilgisayardan sesi duyarsınız. Program üzerindeki ses kanalından da ayarları değiştirirseniz ton değişir ama kaynak ses klavyenin içindeki sestir, onun limitleri ölçüsünde değişir.

Klavyenin üstündeki usb anladığım kadaruyla sadece usb bellek vs bağlamak için, zaten o usb girişi, size çıkış lazım. O işe yaramaz.

Jak ve dönüştürücü ile de çalışır. Ses ara kablosu mantığı ile her türlü dediğim şekilde çalışır. Ses kaynağından sesi alıp ses kartının girişinden bilgisayara alıyorsunuz ve bilgisayardan sesi duyarsınız. Program üzerindeki ses kanalından da ayarları değiştirirseniz ton değişir ama kaynak ses klavyenin içindeki sestir, onun limitleri ölçüsünde değişir.
Tamam teşekkürler yarın dönüstürücüyu alacağım abiminde elektro gitarı ondan heveslendim bende onun ki gibi tonlar değişmez değil mi? O kadar fazla değişmez

Tuş hassasiyeti olmadığı için pek güzel olacağını zannetmiyorum. Aynı gitar gibi klavyeyi de bağlayıp gitar için kullanılan amfi yazılımlarında ve tonlarında deneyebilirsiniz. Yani değişir değişmesine ama ne kadar dinlenebilir, orası soru işareti :) Genel olarak ses seviyelerini kısık deneyin ama özellikle gitarın distortion tonlarını seçerken sesleri kısık deneyin, gitardaki gibi bir ses gelmiyor ama ortaya karışık bir şeyler çıkıyor.

Geri