dijital ampli den çok cılız bir ses alıyorum

Arkadaşlar bu konularda baya yeniyim açıkcası öncelikle sizlere neler yaptığımı söyleyeyim

-behringer umc22 ses kartını aldım
-zor bela bulabildiğim driverı yükledim artık onun driverı mı bilmiyorum ama az da olsa ses verdiğine göre doğrudur heralde
-ml lab dan steve terrebery nin ücretsiz ampli simulasyonunu indirdim
-reaper ı indirdim

total olarak hepsini çalıştırdığımda çok cılız bir ses alabildim neredeyse gain sıfıra yakın ses zor bela duyuluyor
neden böyle olmuş olabilir fikri olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim

Gitarı INST 2'ye takıp GAIN 2'den ayarlayacaksın.

Monitörler ne? Kulaklık mı takıyorsun? Jack dönüştürücü mü kullanıyorsun? Kulaklıksa modeli ne? Çok az bilgi var, ne desem boş.

Sürücünün zor bulunacak bir yanı yok bu arada, Behringer'ın sitesinde duruyor: Behringer | Product | UMC22

Ses kartını almadan önce sorsaydın daha düzgün bir şey önerirdik ama =(

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarı INST 2'ye takıp GAIN 2'den ayarlayacaksın.

Monitörler ne? Kulaklık mı takıyorsun? Jack dönüştürücü mü kullanıyorsun? Kulaklıksa modeli ne? Çok az bilgi var, ne desem boş.

Sürücünün zor bulunacak bir yanı yok bu arada, Behringer'ın sitesinde duruyor: Behringer | Product | UMC22
kulaklık var hocam gereken bilgileri söylerseniz söyliyeyim hemen

inst 2 ye takınca hiç ses gelmedi

Son düzenleme:
Sorduklarını söylersen bir yönlendirme yapabilir sana
cevaplarını verdim zaten kulaklık kullanıyorum fakat kulaklığa bağlı bişey olduğunu sanmıyorum yeni keşfettiğim bir şeyi de eklemek istiyorum amfi programı kapalıykende açıkkende aynı sesi alıyorum sanırsam amfiyi etkin hale getiremedim reaperdan vst yi ekliyorum fakat herhangi bir değişiklik olmuyor

Tüm sinyal zincirini kontrol etmek lazım. Doğrudan çözümü malesef bu şekilde vermek zor ancak yerinde olsaydım sırayla nelere bakacağımı yazayım belki faydası olur.

İlk olarak duyumun kontrolünü sağlarım ben. Ses kartı bağlıyken Youtube, Spotify vs harici bir uygulamadan ses alabiliyor muyum diye kontrol ederim. Ardından el altındaki bi mp3 dosyasını DAW içine atıp, burada duyumda bir problem var mı diye bakarım. Düzgün duyabiliyorsak devam. İlk olarak VST'yi standalone açabiliyorsam bu şekilde açıp, inputların doğru ayarlı olup olmadığını kontrol eder ve ses almaya çalışırım. Eğer ses alınıyorsa sıradaki adım pas geçilebilir. Ses alınamıyorsa gitarı ses kartına bağladığım kablodan emin olmam lazım. Bir amfi ile kontrolü gerçekleştirince ses alınıyorsa gitar ve kabloda sorun yok. (Vaktinde ses kartına çok cılız ses geliyor diye tam garantiye yollayacakken gitarın jak girişinin temassızlık yaptığını farketmişliğim var.)

Ardından ses kartının inputlarının sağlıklı çalıştığından emin olmak lazım. Ortalama manyetik yükseklikleri, ortalama çıkış değerleri ile %50 - 70 civarı açılmış bir gitar, input levelda -6 db'yi rahatlıkla görecektir. İnput gain arttığında da clipping yapacaktır. Eğer burada hiç ses alamıyorsam öncelikle, sırayla doğru cihaz, doğru input, monitörün açık olma durumunu kontrol edip hala yanıt alamıyorsam alternatif bir input varsa onu, yoksa usb kablosunu kontrol ederim.

Eğer burada da düzgün bir DI sinyal alıyorsam iş multemelen VST'nin çalışması, doğru kanala eklenmesi, VST içi ayarlarının doğru yapılması (belki bypassta kalmıştır vs) gibi durumlara bakıyor. Orada da farklı VST'ler açarak yine durumu kontrol edip ardından tekrar problemli VST'ye dönülebilir.

Eğer bahsettiğim bazı terimlere yabancılık varsa bu tarz işlere girişmeden önce Youtube üzerinden input level, routing gibi kavramlara biraz aşina olunup sonrasında kurcalamakta fayda var. Bir de yukarıda bahsedilen uyarılar çok haklı. Böyle başlıklar açılırken "Şu ekipmanların bu şekilde kontrolünü sağladım, çalıştığına eminim, bunlar da DAW ve VST ekran görüntüleri" diye eklemek daha çok insanın yardımcı olmasını sağlayacaktır.

Kolaylıklar!

Tüm sinyal zincirini kontrol etmek lazım. Doğrudan çözümü malesef bu şekilde vermek zor ancak yerinde olsaydım sırayla nelere bakacağımı yazayım belki faydası olur.

İlk olarak duyumun kontrolünü sağlarım ben. Ses kartı bağlıyken Youtube, Spotify vs harici bir uygulamadan ses alabiliyor muyum diye kontrol ederim. Ardından el altındaki bi mp3 dosyasını DAW içine atıp, burada duyumda bir problem var mı diye bakarım. Düzgün duyabiliyorsak devam. İlk olarak VST'yi standalone açabiliyorsam bu şekilde açıp, inputların doğru ayarlı olup olmadığını kontrol eder ve ses almaya çalışırım. Eğer ses alınıyorsa sıradaki adım pas geçilebilir. Ses alınamıyorsa gitarı ses kartına bağladığım kablodan emin olmam lazım. Bir amfi ile kontrolü gerçekleştirince ses alınıyorsa gitar ve kabloda sorun yok. (Vaktinde ses kartına çok cılız ses geliyor diye tam garantiye yollayacakken gitarın jak girişinin temassızlık yaptığını farketmişliğim var.)

Ardından ses kartının inputlarının sağlıklı çalıştığından emin olmak lazım. Ortalama manyetik yükseklikleri, ortalama çıkış değerleri ile %50 - 70 civarı açılmış bir gitar, input levelda -6 db'yi rahatlıkla görecektir. İnput gain arttığında da clipping yapacaktır. Eğer burada hiç ses alamıyorsam öncelikle, sırayla doğru cihaz, doğru input, monitörün açık olma durumunu kontrol edip hala yanıt alamıyorsam alternatif bir input varsa onu, yoksa usb kablosunu kontrol ederim.

Eğer burada da düzgün bir DI sinyal alıyorsam iş multemelen VST'nin çalışması, doğru kanala eklenmesi, VST içi ayarlarının doğru yapılması (belki bypassta kalmıştır vs) gibi durumlara bakıyor. Orada da farklı VST'ler açarak yine durumu kontrol edip ardından tekrar problemli VST'ye dönülebilir.

Eğer bahsettiğim bazı terimlere yabancılık varsa bu tarz işlere girişmeden önce Youtube üzerinden input level, routing gibi kavramlara biraz aşina olunup sonrasında kurcalamakta fayda var. Bir de yukarıda bahsedilen uyarılar çok haklı. Böyle başlıklar açılırken "Şu ekipmanların bu şekilde kontrolünü sağladım, çalıştığına eminim, bunlar da DAW ve VST ekran görüntüleri" diye eklemek daha çok insanın yardımcı olmasını sağlayacaktır.

Kolaylıklar!
dediklerinizin hepsi ni denedim vst yi standalone açmak ne demek bilmediğimden yapamadım onun haricinde youtube da felan ses alabiliyorum ses kartından gitarı bağladığımda da ses geliyor ama celan drive arası cılız bir ses ve vst yi açsam da ses de bir değişiklik yok sanırsam vst yi çalıştırmayı ve ya bağlamayı bilmiyorum misal reaper ı açıp fx den vst yi ekliyorum ama yinede ses de değişiklik olmuyor

Standalone, VST'nin bir DAW içinden değil doğrudan açılarak kullanılması oluyor. Aşağıya 2 ekran görüntüsü ekliyorum, DAW içi kullanımda sinyalin giriş ve çıkış noktalarını fader kısmında görebilirsin. In1 yazısı ses kartının 1 nolu inputunun seçili olduğunu, Stereo Out yazısı da sinyalin doğrudan çıkışa iletildiğini gösteriyor.

Standalone kullanımda ise bunları doğrudan yazılım içinden yapmak gerekiyor. DAW içinde yönlendirmelerin doğru yapıldığından emin olmak biraz alengirli bir iş çünkü her yazılımda farklı yerlerden ayarlamalar yapılabiliyor. Bu nedenle yardımcı olamıyorum. Ancak doğrudan programı açarak kontrolü sağlarsan, en azından sıkıntının VST'de mi yoksa program içi yönlendirmelerde mi olduğu anlaşılabilir.

Bir de şu an Amped Roots'un 5150 benzeri bir ürünü için ücretsiz diye pazarladıkları ürüne dair tecrübelerim zihnimde canlandı. Sanki bir ya da iki amfi kafası ücretsiz durumdayken diğerleri satın alım sonrası aktif oluyordu. Bu nedenle de bunlar seçili olduğunda ses kesiyordu. Böyle basit birşey de olabilir durum.

Edit* Yazılımı indirdim, kurdum, standalone formunda sorunsuz çalıştı ancak DAW içinde Logic bir türlü görmedi bende de. Yazılımsal saçmalıklar da olabilir.

Screen Shot 2021-08-28 at 17.53.28.jpg

Screen Shot 2021-08-28 at 17.52.50.jpg

Son düzenleme:

resimdeki kırmızı tuşa basınca ses düzeldi, düzeldi dediğim vst leri kullanabilir hale geldim yani. bunu görünce baya bir kızmışsınızdır bana ama cahillik işte herkese tüm desteği için teşekkür ederim özellikle blackfriday666 hocam şu saatten sonra bende yeriniz ayrı

Geri