Gitar ve Keman Kaydı İçin Mikrofon Önerisi (1500TL)

İkisini aynı anda mı kaydedeceksiniz yoksa tek tek mi? Akustik düzenlemesi, ses yalıtımı yapılmış bir stüdyonuz veya odanız var mı? Gitar elektro mu akustik mi? Biraz detay verirseniz ne amaçla kayıt alacaksınız vs. daha net cevaplar gelecektir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İkisini aynı anda mı kaydedeceksiniz yoksa tek tek mi? Akustik düzenlemesi, ses yalıtımı yapılmış bir stüdyonuz veya odanız var mı? Gitar elektro mu akustik mi? Biraz detay verirseniz ne amaçla kayıt alacaksınız vs. daha net cevaplar gelecektir.
Genel olarak keman için alacağım gitar biraz arka planda kalacak. Odam da akustik olarak ses yalıtımlı değil. Gitarım da akustik.

Genel olarak keman için alacağım gitar biraz arka planda kalacak. Odam da akustik olarak ses yalıtımlı değil. Gitarım da akustik.

Şu şartlarda ortalama bi telefonu, kayıtta cızırtı yaşanmayacak mesafeye yerleştirip kullanın, muhtemelen herhangi bir mikrofonla alacağınız sesten çok farkı olmayacaktır.

Sağlıklı bir iş yapmak istiyorsanız da enstrümanların frekanslarına ve dinamiklerine uygun mikrofonlar, oda hissiyatını aktarabilmek için mikrofon(lar), bunları düzgün biçimde işleyecek harici preampler ve ses kartları veya göreceli olarak kaliteli preampleri olan ses kartları, kayıt anında kendinizi ve metronomu sağlıklı duyacak kulaklık(eş zamanlı kayıt yapılacaksa kulaklıklar), kaydettiğiniz medyayı düzgün dinleyebilmeniz için monitörler, kayıt anında sesin odada dönmemesi, seste çamurlaşmanın yaşanmaması için çalınan alanın akustik düzenlemeleri, üstüne yine eş zamanlı kayıt yapılacaksa farklı kayıt alanları veya en azından enstrümanları birbirinden ayıracak hareketli akustik paneller ile temiz ve ortalama bir kayıt alabilirsiniz.

Profesyonel iş yapacaksanız bi BAE veya dengi preamp 2 dinamik 2 condenser mikrofon, bi ses kartına 2015 Polo parası vermek gerekecek, bi o kadarı da akustik düzenlemeye.

Telefon iyidir o nedenle, iphone falan oldu mu hele, akar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şu şartlarda ortalama bi telefonu, kayıtta cızırtı yaşanmayacak mesafeye yerleştirip kullanın, muhtemelen herhangi bir mikrofonla alacağınız sesten çok farkı olmayacaktır.

Sağlıklı bir iş yapmak istiyorsanız da enstrümanların frekanslarına ve dinamiklerine uygun mikrofonlar, oda hissiyatını aktarabilmek için mikrofon(lar), bunları düzgün biçimde işleyecek harici preampler ve ses kartları veya göreceli olarak kaliteli preampleri olan ses kartları, kayıt anında kendinizi ve metronomu sağlıklı duyacak kulaklık(eş zamanlı kayıt yapılacaksa kulaklıklar), kaydettiğiniz medyayı düzgün dinleyebilmeniz için monitörler, kayıt anında sesin odada dönmemesi, seste çamurlaşmanın yaşanmaması için çalınan alanın akustik düzenlemeleri, üstüne yine eş zamanlı kayıt yapılacaksa farklı kayıt alanları veya en azından enstrümanları birbirinden ayıracak hareketli akustik paneller ile temiz ve ortalama bir kayıt alabilirsiniz.

Profesyonel iş yapacaksanız bi BAE veya dengi preamp 2 dinamik 2 condenser mikrofon, bi ses kartına 2015 Polo parası vermek gerekecek, bi o kadarı da akustik düzenlemeye.

Telefon iyidir o nedenle, iphone falan oldu mu hele, akar.
Ben şu anlık aşırı profesyonel bir kayıt yapmayacağım. şu videodaki ses kalitesinde bir mikrofon benim için yeterli olacaktır. Keman için alınabilecek en düşük fiyatlı mikrofon nedir?

AKG C414 o mikrofon, 12.000'e alırsın. Elbette yeterli olacaktır, daha iyisini bulamazsın zaten.

MXL 990 al sen. Phantom Power olan bir ses kartı gerekiyor ama.

sE X1 klasik/akustik gitar kayıtlarında hem iyi iş çıkaran hem de hesaplı bir mikrofon. Keman gibi çok spesifik bir enstrümanın kaydında nasıl bir netice verir onu bilemiyorum yalnız. Araştırmanız lazım.

Ben şu anlık aşırı profesyonel bir kayıt yapmayacağım. şu videodaki ses kalitesinde bir mikrofon benim için yeterli olacaktır. Keman için alınabilecek en düşük fiyatlı mikrofon nedir?

Farkındaysanız videonun altında "My Audio & Video Gear" diye bir kısım yer alıyor. Tıklanınca benim de yukarıda ortalama iş yapar dediğim sisteme uygun ekipmanlar çıkıyor.

Listede 850 USD'lik mikrofon burada 12K TL, müzisyen bunun yanına bir de 1100 USD'lik mikrofon koymuş, ülkede kim bilir kaç paradır. Kulaklıklar ses kartı, monitörler vb diye devam ediyor. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız bunlara para vermek zorundasınız.

Doğrudan bu işin yapıldığı ekipmanların yazıldığı yere bakmayıp burada en ucuza nasıl kapatırım merakıyla gelen kişiye, uzun uzun condenser niye kullanılır, ribbon niye kullanılır, bunlar hangi açıyla yerleştirilir gibi yerlere kadar gidecek dolu dolu bir ekipman tavsiyesi yardımı yapılmaz. O nedenle sizin istediğiniz tip yol gösterici olayım ben.

Behringer B1 alın. Yanına da M-Audio Fasttrack ses kartı bitti gitti. Hatta hiç ona da bulaşmayın, alın bi BM800, Usb'den bağlayın gitsin. Hatta YouTube sayfası falan açarsanız buralarda paylaşmayı ihmal etmeyin. 2021 yılında "Türkiye şartları düşünüldüğünde..." diye başlayan destekleyici yorumlar atarız.

Farkındaysanız videonun altında "My Audio & Video Gear" diye bir kısım yer alıyor. Tıklanınca benim de yukarıda ortalama iş yapar dediğim sisteme uygun ekipmanlar çıkıyor.

Listede 850 USD'lik mikrofon burada 12K TL, müzisyen bunun yanına bir de 1100 USD'lik mikrofon koymuş, ülkede kim bilir kaç paradır. Kulaklıklar ses kartı, monitörler vb diye devam ediyor. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız bunlara para vermek zorundasınız.

Doğrudan bu işin yapıldığı ekipmanların yazıldığı yere bakmayıp burada en ucuza nasıl kapatırım merakıyla gelen kişiye, uzun uzun condenser niye kullanılır, ribbon niye kullanılır, bunlar hangi açıyla yerleştirilir gibi yerlere kadar gidecek dolu dolu bir ekipman tavsiyesi yardımı yapılmaz. O nedenle sizin istediğiniz tip yol gösterici olayım ben.

Behringer B1 alın. Yanına da M-Audio Fasttrack ses kartı bitti gitti. Hatta hiç ona da bulaşmayın, alın bi BM800, Usb'den bağlayın gitsin. Hatta YouTube sayfası falan açarsanız buralarda paylaşmayı ihmal etmeyin. 2021 yılında "Türkiye şartları düşünüldüğünde..." diye başlayan destekleyici yorumlar atarız.
Baktım zaten o ekipmanlara. Fakat bu tür aletlerin başka markalarda aynı özellikleri sunan emsalleri olur ve nispeten daha ucuz olur. Ben oraya özellikle ses kalitesi diye yazdım. Yani sizce bu videoyu bulup bu ses kalitesini beğenip bunu araştırmayacak mıyım? Bu kadar maymun değilim kusura bakmayın. Öte yandan şu anlık profesyonel kayıt yapmam için önümde birkaç engel var ve bunları çözecek zamana sahip değilim bu nedenle bu fiyat aralığında bir mikrofon istedim. Şimdilik günü kurtarıp, işi çözebileceğim bir mikrofon istiyorum. Asıl amacım oyunuma bir soundtrack hazırlamak bunun için en azından sesi güzelce iletebilecek bir mikrofon aradım. Ses kalitesinden kastım bu tonajda sesi iletebilmesi. Dip sestir, mikrofon dayanıklığı vs. umrumda değil. Çünkü bunları amorti edebileceğim hileler vs. mutlaka vardır. Bunu geçtim bu AKG C414 bildiğim kadarıyla çok eski bir geçmişe sahip bir serinin ürünü. Yani sene 2021 bu tarz mikrofonlarda bence bu 800-1000 dolar astronomik rakamlar. Mühendisliğine inersek işin öyle aman aman teknoloji kullanılmıyor ki. Tamamen firmaların acayip derecede fiyat çakması. Bu arada önerilerin için teşekkürler.

MXL 990 alsanız daha iyi olur BM800 gibi $20'ye satılan, ne olduğu belirsiz bir şey alacağınıza. Keman için yeterli kalitede çalışan en ucuz mikrofon MXL 990. Ses yalıtımı yoksa ama üst katta yürüyenin sesini de alır, sokaktan geçen arabanın da. Kendiniz basit malzemelerle ses yalıtımı yapabilirsiniz.

Ses kartı ne bu arada?

Son düzenleme:
"Bilmiyorsan ihtiyacın yoktur."Buradaki sorunu özetleyen en iyi cümle sanırım.Size kimse mikrofon teknolojisini, condenser mikrofonun neden, nasıl kullanıldığını, ses yalıtımının, akustiğin vb. önemini açıklamakla uğraşmaz. Siz ciddi bir şekilde araştırır,ihtiyacınız olan ürünü öğrenirsiniz. O zaman az çok ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini bilir, arada kaldığınız ürünleri sorar, kullanıcıları ve tecrübeli kişiler tavsiyede bulunur. Benim size tavsiyem @blackfriday666'nın ilk başta dediği gibi şuan boşuna masraf yapmayıp telefonla kayıt almaktır. Ya da "ben illa mikrofon alıcam" derseniz fast track ve bm800 alabilirsiniz.

Geri