tremolo kolu kıvamını ayarlama

abi dediğin sorunu anlamadım.ama aklıma gelen şu oldu. Mesela sabit köprülü gitarların tremolosu sonuna kadar döner ve orda tıkanır/sabitlenir.ve steve vai sabit köprü gitarlar kullanır. floyd rose larda bu durum farklı.floyd rose kolunu sonsuz kere döndürebilirsin ve sabitlenmez.bu bi sorun teşkil etmez aslında ama bellki seni rahatsız etmiş.bende s470 ibanez var zr tremolo köprülü.bu köprüde ayarlayabiliyorum sıkılığını yani başı boş sallanmıyor ama her floyd da olacak diye birşey yok bu.bu bnm köprümün seninkinden iyi olduğunu göstermez sadece + birşey eklemişler.

uzun lafın kısası floydrosen gayet kaliteli.sabit köprülü bi gitar olmadığı için sallanması doğal. hatta ben severim esnek olmasını :D

eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin

Beni derinden yaraladin @reLasH, tremolo kolu yuvasinda donmeyen kopruye sirf bunun icin sabit kopru denir mi? Hem tremolo kolu tarla suren beygir mi ki tikansin, boyle tabir olur mu?
Bunlar nasil besmelesiz sozler, yahu Ebu Cehil bile bu kadar cahil olmadi. Hele Steve Vai'yi sabit kopru kullananlara ornek vermene ne demeli? Kartal-Kadikoy hattindaki dolmuscular onun tremolo ile oynadigi kadar vites atmazken sen Vai sabit kopru kullanir demissin, yuh diyorum sana. Bu dediklerin sana bildircin kusu ve kudret helvasi verilmisken, hamburger dilemektir, cezasini burada zikretsem abdestim bozulur. 1 saattir tespih cekip senin affini niyaz ediyorum ama nafile.[/quote]

aslında soru sorucam ama bıcok bunu bılmeyıp ıcıne atan bıcok arkadasın (benımle bırlıkte) dertlerıne deva olucaktır bu sorunu cevabı.. bu ısten anlayan arkdasların cvplarını beklıorm..

floyd rose lu br gıtarda tremolo kolunun bası bos hareket etmesı nasıl engellenır?? nası durdururum demıyorum herkesın bıldıgı gıbı steve vai ızlerken tellere paralel konumlarda tremolo kolu sankı bıseye takılmıs gıbı duruo hareket ederken.. onun dısında cok rahat donuo..

o steve vai de o yuzden demeyın bıcok amatorde gordum bunu ben...

ıbanez prestige 2550z gitarım war.. floydrose umun kalıtelı olduguna ınanıyorum.. o yuzden degıstır demeden bunun caresını bulan arkadasa 5 adet jazzIII alabılırım odul olarak :D:D

Senin gitarindaki Edge Zero icin bu gayet mumkun, ilk sayfa figure 3'e baksan kafi;

http://www.ibanez.co.jp/world/manual/english/2.pdf

Tremolo kolunun sabitlenmesi bir beni rahatsız ediyor herhalde. Ben de sizin yapmak istediğinizin tam tersini yapmaya çalışıyorum, bıraktığımda serbest sallansın istiyorum, ben de bunu ayarlayamadım bana da yardım edin, o figure 3'teki tork ayarı da fayda etmiyor. Hatta o sıkılan naneyi takmasam bile olmuyor. Edge zero var benim gitarda. Sırf bu yüzden tremoloyu kullanmıyorum... :)

Edge Zeroda kolu takıp köprünün arkasını kaldırınca orda bir vida oluyor onunla gevşetiyorsun sanırım. Ya sabitlemek deyince sert bir şekilde oldugu yerde durmayacak. Birde hafif boşta hareket ediyor. Kolu eğdiğim gibi ses değişecek abi.

Tremolo kolunun sabitlenmesi bir beni rahatsız ediyor herhalde. Ben de sizin yapmak istediğinizin tam tersini yapmaya çalışıyorum, bıraktığımda serbest sallansın istiyorum, ben de bunu ayarlayamadım bana da yardım edin, o figure 3'teki tork ayarı da fayda etmiyor. Hatta o sıkılan naneyi takmasam bile olmuyor. Edge zero var benim gitarda. Sırf bu yüzden tremoloyu kullanmıyorum... :)
Sevgili din kardesim, her deligin bir minimum gevsekligi olur afedersin, belirli birseyin ustunde gevsemez hicbirsey bu nasil soru yahu. Senin derdin @Wasp'inkinden de beter ama ben de buna isyan ediyorum. Ibanez 30 senedir su gitarcilari memnun edemedi, Lo Pro Edge cikti dediler vidalari cok altta, Edge Pro cikti evsiz yesilcam stari kadar itibar etmediniz, Edge Zero yaptilar, neredeyse 3 acili signal dis fircasi kadar cigir acan bir bulus akort problemini cozduk dediler, o da fayda etmedi. Bu gitarcilarin derdi, 3+28 olsa cekilmez arkadas ne diyeyim.

Eskiler Edge Zero'yu gevsetmek icin 32 lik sutunlu matkap oneriyor bir altenatif olarak dusun istersen her oto sanayide bulursun. Musteri yorumlarina bakilirsa, ishal olmus panda poposu kadar gevsiyormus kol yuvasi ama sonra begenmedim geri sikacam dersen ayar vidasi falan yetmez pencere macunu cekmen lazim (yan sanayiye olan hakimiyetimi takdir etmenizi bekliyorum bu noktada).

Yav benim anlamadığım David Gilmour'da artık lastik mi kullanıyor ne yapıyorsa kol bıraktığı yerde kalıyor. Kolu en alttan çekmek sıkıntı elini attın tellerin altında eline gelecek :D

Sevgili din kardesim, her deligin bir minimum gevsekligi olur afedersin, belirli birseyin ustunde gevsemez hicbirsey bu nasil soru yahu. Senin derdin @Wasp'inkinden de beter ama ben de buna isyan ediyorum. Ibanez 30 senedir su gitarcilari memnun edemedi, Lo Pro Edge cikti dediler vidalari cok altta, Edge Pro cikti evsiz yesilcam stari kadar itibar etmediniz, Edge Zero yaptilar, neredeyse 3 acili signal dis fircasi kadar cigir acan bir bulus akort problemini cozduk dediler, o da fayda etmedi. Bu gitarcilarin derdi, 3+28 olsa cekilmez arkadas ne diyeyim.

Çare Kahler.

Eskiler Edge Zero'yu gevsetmek icin 32 lik sutunlu matkap oneriyor bir altenatif olarak dusun istersen her oto sanayide bulursun. Musteri yorumlarina bakilirsa, ishal olmus panda poposu kadar gevsiyormus kol yuvasi ama sonra begenmedim geri sikacam dersen ayar vidasi falan yetmez pencere macunu cekmen lazim (yan sanayiye olan hakimiyetimi takdir etmenizi bekliyorum bu noktada).

8RaDHI9.jpg

Eğer tremolo kolu vidalı yöntemi (Fenderler'deki) gibi takılmıyorsa, yanı tremolo block'a giren parça düz ise PRS'nin kendi tremololarında kullandığı gibi bir sistem kullanılabilir.
Yani; tremolo block içine ince kauçuk, lastik vb benzeri bir madde koyacaksınız. Tabi PRS'lerde bu sistem daha gelişmiş halde. Tremolo blocktaki lastiğin sıkışma ayarını belirleyen alyen anahtarı ile kontrol edilen bir vida var. Belki aranızda yapabilecek birileri çıkabilir diye görseli de ekliyorum.
trembridge_goldsilver_lg_large.jpg

merhaba. edge köprümde tremolo kolundaki bushing dedikleri beyaz plastik eksik. kol yuvasından çok kolay çıkıyor ve sıkı değil, bırakınca yerinde durmuyor. youtubeda poşet sarıp yapanlar var ama beceremedim. bu sorunu çözebilen var mı?

merhaba. edge köprümde tremolo kolundaki bushing dedikleri beyaz plastik eksik. kol yuvasından çok kolay çıkıyor ve sıkı değil, bırakınca yerinde durmuyor. youtubeda poşet sarıp yapanlar var ama beceremedim. bu sorunu çözebilen var mı?

O parçayı bulamadiysaniz makaron denilen elektrikcilerin kullandığı ısınınca daralan bir çeşit plastik var. O kisma getirip çakmak ya da sıcak hava tabancası ile daraltip kullanabilirsiniz.

Sabit duramayan tremolo kolunun da çözümüdür ayni zamanda kendisi. Ibanez Genesis gitarimda ki sabit durmayan tremolo kolunu gayet stabil bir hale getirdi. Ayrica zamanla yipransa da hem tekrar uygulamasi kolay hem de ucuz.

O parçayı bulamadiysaniz makaron denilen elektrikcilerin kullandığı ısınınca daralan bir çeşit plastik var. O kisma getirip çakmak ya da sıcak hava tabancası ile daraltip kullanabilirsiniz.

Sabit duramayan tremolo kolunun da çözümüdür ayni zamanda kendisi. Ibanez Genesis gitarimda ki sabit durmayan tremolo kolunu gayet stabil bir hale getirdi. Ayrica zamanla yipransa da hem tekrar uygulamasi kolay hem de ucuz.

Teşekkürler hocam hemen deneyeceğim. Böyle bir çözüm arıyordum, küçücük plastiğe 50 lira istiyorlar ki hemen aşınıyor zaten.

Geri