Türkiye'de Gitar/Rock kitlesi neden böyle?

Doğrusun hocam. Ben çıkıp da aha Atatürk yüzünden mezar taşlarını okuyamıyoruz demedim. Kendisi en sevdiğim tarihi figür zaten.

Malum zat benim liderim değil. Yukarıda da buna cevap verdim.
Evet cevabın burada.

ATATÜRK senin için sadece tarihi bir figürden ibaretmiş. Malum çevrelerin dilidir bu.

Birde diyor ki binalar yapmak güzel bilmem ne ama ortada sonuç yok.

Sen ne sonucu istiyorsun he ? kafaya bak ya. Adam 100 yıl önce her şeyin önünü açmış daha ne yapmasını istiyorsun. Emek verecek, sonuca ulaşacak olan BİZLERİZ.

Yıl olmuş 2022 daha hala Atatürk'e sallıyor birde malum kişi benim liderim değil diye ayak yapıyor. Geç kardeşim bunları geç. irrite etme insanları.

Evet cevabın burada.

ATATÜRK senin için sadece tarihi bir figürden ibaretmiş. Malum çevrelerin dilidir bu.

Sen ne sonucu istiyorsun he ? kafaya bak ya. Adam 100 yıl önce her şeyin önünü açmış daha ne yapmasını istiyorsun. Emek verecek, sonuca ulaşacak olan BİZLERİZ.

Yıl olmuş 2022 daha hala Atatürk'e sallıyor birde malum kişi benim liderim değil diye ayak yapıyor. Geç kardeşim bunları geç. irrite etme insanları.

Evet cevabın burada.

Malum çevrelere hayatımda dahil olmadım. Etraflarındaki abili ablalı ortamlara da dahil olmadım. Malum oluşum ile sandıkta da ilişiğim olmadı.

Tarihi figür evet, ne diyeyim Tanrı mı diyeyim? İkinci en sevdiğim de Napoleon'dur heralde. Ona da Mesih diyeyim öyleyse. Benim müzikten sonraki en büyük hobim Avrupa ve Amerika tarihi okumaktır. Yüzlerce tarihi figür hakkında okumuşumdur. Nickimden anlaşılıyordur zaten tarihle ilgilendiğim.

Sonraki kısma gelirsek, ortada dünyada iyi bilinen sanatçı olmadığına göre bir sonuca ulaşılamamış. Ben ilk mesajımda Osmanlı ve Cumhuriyet yönetimleri demiştim, sen de halka attın topu. İyi, öyle olsun. Kastettiğim bu sanatçılar Avrupa'da el üstünde tutulup aristokrasinin veya sonraları burjuvazinin sponsorlukları yoluyla sosyeteye dahil edilirken Türkiye'de bu sürecin olmadığıydı, açık açık söylemek gerekiyormuş.

Malum çevrelere hayatımda dahil olmadım. Etraflarındaki abili ablalı ortamlara da dahil olmadım. Malum oluşum ile sandıkta da ilişiğim olmadı.

Tarihi figür evet, ne diyeyim Tanrı mı diyeyim? İkinci en sevdiğim de Napoleon'dur heralde. Ona da Mesih diyeyim öyleyse. Benim müzikten sonraki en büyük hobim Avrupa ve Amerika tarihi okumaktır. Yüzlerce tarihi figür hakkında okumuşumdur. Nickimden anlaşılıyordur zaten tarihle ilgilendiğim.

Sonraki kısma gelirsek, ortada dünyada iyi bilinen sanatçı olmadığına göre bir sonuca ulaşılamamış. Ben ilk mesajımda Osmanlı ve Cumhuriyet yönetimleri demiştim, sen de halka attın topu. İyi, öyle olsun. Kastettiğim bu sanatçılar Avrupa'da el üstünde tutulup aristokrasinin veya sonraları burjuvazinin sponsorlukları yoluyla sosyeteye dahil edilirken Türkiye'de bu sürecin olmadığıydı, açık açık söylemek gerekiyormuş.
Keşke önce kendi tarihini okusaymışsın.

Barış Manço
İdil Biret
Fazıl Say
Hüseyin Sermet
Tunç Ünver
Erman Verda
Emeç Mehveş
Yeşim Gökalp
Tuncay Yılmaz
Erden Bilge
Gülgün Akgün Sarısözen
Burçin Büke
Tevfik Kolaylı
Leyla Gencer
Suna Kan
Okay Temiz
Mercan Dede
Erkan Oğur (perdesiz gitarın mucidi olduğu konuşulur)
Kerem Görsev
Altın Gün (2020 Grammy Müzik ödüllerinde Best World Music Album adayı gösterildiler. ANADOLU ROCK GRUBU)
Celil Refik Kaya (1991 doğumlu. Dünya genelinde müzik dahisi olarak tanınıyor.)

Bunlar benim aklımda olanlar. Kim bilir belki de sessizce nice başarıları olan daha çok müzisyen vardır bilmediğimiz. Demek ki sonuca ulaşmak için kişinin kendisini önce tanıması ve benimsemesi gerekiyor. Okulda bir bina içerisinde öğretmen var öğrenci var. Öğretmen öğretir EĞİTMEZ. Eğitim ise ancak aile ile ve kişinin kendi kapasitesi ile orantılıdır. Kişi öğrendikleri ile kendisini eğitemezse suçlu kim ? öğretmen mi ? okul binasını yapan mı ? eğitim öğretim kanunu ve inkılabını gerçekleştiren mi ?

Ha bu yukarıdakiler de sadece müzik anlamında tanınanlar. Sinema, Tiyatro, Bale, Opera dahil edersek sayı baya yükselir. Tabi diğer sanatsal alanlarda var.

Sanıyorum, ülkedeki müzikal gücün dünyaya etkisi üstüne fikirler dönüyordu bu başlıkta. Neden, diğer bazı örnek verilen ülkeler gibi olamadığımız üstüne sorular gözüme çarptı, güzel. Mesajlar, başka konularda olduğuna benzer şekilde ilerlemiş görünüyor. Bu manzaraya bakınca, işte tam olarak böyle olduğumuz için dünyada da öyleyiz diyerek işaret etmekle yetineyim kendi adıma.

Oh No Fire GIF

yanılmıyorsam bu adamlar Hollanda'lı... Türkiye'yi gezerken duyup hayran kaldıkları Anadolu Rock sound'u ile gidip ülkelerinde bir şeyler yapmaya başladılar. Türk müzisyenler de var ama grubun doğuşu direkt Hollanda.
İşte güzel abim. Türk ezgilerinin aslında global müzik dünyasında ne kadar tanınır ve kıymetli olduğunun da bir göstergesi olmuyor mu ?

İşte güzel abim. Türk ezgilerinin aslında global müzik dünyasında ne kadar tanınır ve kıymetli olduğunun da bir göstergesi olmuyor mu ?
Hayır. Değişik bir şey duyduk gidip evde yapalım bizim ortamlarda iş yapar ... oluyor.

Bana mesela Moonspell ile gel. Gotik black metal ama Portekiz, Endülüs, Kuzey Afrika harman olmuş bir coğrafyada metale bu ezgileri katmışlar, yaşayarak demlenmiş bir müzik. Orphaned Land de tam tersi kendi ortadoğu tabanlarına metali katmış. Yine yaşayarak, demlenerek gelmiş. Türkiye'de Pentagram bu konuda iyi niyetli ama cılız kalmış bir örnektir, başımız üstüne o ayrı ama dünyada fazla geçer akçe olmamalarına kafa yormak lazım belki. İtalya'dan pek çok senfonik rock grubu çıkar hem yeni nesil metal hem de 70'lerin prog rock'ı... yine yaşadığı kültürde demlenerek.
Altın Gün çok keyifli bulurum o ayrı da bir inovasyon ya da "kıymetli" bir müzikal değer demem.

Şöyle bir örnek vereyim; özellikle son 10-15 yıldır dünyada bir extended range gitar sevdası ve bağlantılı olarak progresif metal çatısı altında yoğun bir hareketlilik mevcut. Alışılmadık akort sistemlerinde yazılmış son derece zorlayıcı ölçü ve tempo değişimleri içeren partisyonların kullanıldığı, zaman zaman birçok farklı türün birbiriyle harmanlandığı deneysel eserlerin üretildiği bir akım bu.

UK tech fest başta olmak üzere farklı ülkelerde benzeri skalada müzik yapan şahıs ve grupların katıldığı festival ve organizasyonlar düzenlendi/düzenleniyor, hellfest vb. daha büyük çaplı etkinliklerde ise en az bir gün veya hergün bir ayrı sahne bu gruplara ve sanatçılara ayrıldı/ayrılıyor. Tüm bu yoğun arz/talep döngüsüne rağmen komik ama belki de bu aıkımın bile sonu gelmekte artık.

Yurt sınırlarında ise yıllardır bu yönelimle ve bütünüyle kendi eserlerini ortaya koymaya debelenen insan sayısı kendim de dahil 10 kişi falandık sanıyorum, şu anda o kadar bile olmayabiliriz. Aynı şekilde bu türde müzik yapan yerli grup/topluluk kaç taneydi orasını karıştırmıyorum bile.

Genelin tüketim alışkanlıklarına, araştırma/öğrenme yönelimlerine döneyim;

Geçtiğimiz sene neural dsp omega granophyre ile bir master of puppets ton eşleştirme videosu yüklemiştim. Ellerim kırılsaydı da hiç yapmasaydım.

O günden beri habire “şunu da çal bunu da coverla, çalamıyorsun ondan mı yapmıyorsun?” formatında bir dolu salak saçma mesaj aldım. Büyük bölümü laf sokarken tabları nereden bulduğumu sormuş, yine azımsanmayacak bir çoğunluk “yapsam seni ona katlarım da uğraşmıyorum” gibi garip bir kafa yaşamış, son olarak da gergin bir kitle “jack’ı bilgisayara nasıl taktın acil cvp!!?1!?1” demiş. Arada eli gidip de yaptığım diğer işlere bakanlar “zengin bebesi olsak biz de yaparız” demiş, bir kısmı “7 tel hiç işe yaramıyoo, bnce çok gereksiz“ diye aydınlatmış sağ olsun, yine bir bölümü de ekipman, düzenek vs. bağlantısı veya crack’li yazılım nereden bulurum diye sormuş.

Hepsi bu, bu kadar. İnsanların ilgi alanları ve merak unsurları bunlardan ibaret.

Hani diyorsunuz ya; bilgiye ulaşmak artık şöyle kolay böyle bilmem ne, isteyince oluyor yapan yapıyor, geçin siz onları. Bu kadar tembel, dar kafalı, kıt zekalı, haset ve kötücül bir topluma dönüşmeyi nasıl başardığımızla ilgili ciddi bir sorun var ve tedavisi, telafisi nasıl olur onu da hiç bilemiyorum. Böyle bir gerçeklikte de şahsi olarak daha fazla bir şeyler üretmek içimden gelmiyor açıkçası, aynı bıkkınlık ve soğuma halini yaşayan hiç kimseyi de yadırgamıyorum.

Ibanez, yağlı saç, siyah t-shirt ve kara ölüm metali kombinasyonu hakkında ise bir yorumum yok.

Hepimize kolay gelsin, hayat zor.

Dikkat cekmek icin cirpinan 2-3 provokatif tipleme... Internet dunyasi bu arkadas yapacak birsey yok. Bu tipler yuzunden kendilerini seversiniz sevmezsiniz ama foruma en tenha yillarda bile elinden geldigince katkilarda bulunan insanlar cekip gidiyorlar. Tam bir Turkiye / beyin gocu benzeri durum.

Geri