Makale/Tutorial Hangi başlangıç amfisi diye sormadan önce asıl neler sormalıyım ...?

@solitude71 hocam sabitlenmelik başlık yapmışsın. Gerçekten çok net bilgilerle dolu. Yeni başlayanlar için amfi başlığına giriş yapabilmek için önce bu başlığı okuma zorunluluğu falan eklensin.

amfi seçimi yaparken çoğunlukla kullanışlı oluşu ile ilgili deneyimler paylaşılıyor,
değinilmeyen konu ise repairability; yani tamir gerektiğinde işin zorluk derecesi çok önemli.

ilgilenen arkadaşlar için 500USD altında amfilerin bu konuda karşılaştırıldığı videoyu buraya bırakayım.

Güzel detay… ben tamire inanmam. Hayat tecrübem toplamda tamire para verip tekrar bozulan şeyleri baştan yenilemek daha ucuz oluyor, bunu öğretti bana. Küçük onarımlar hariç, bozulan cihazı direkt elerim.

Güzel detay… ben tamire inanmam. Hayat tecrübem toplamda tamire para verip tekrar bozulan şeyleri baştan yenilemek daha ucuz oluyor, bunu öğretti bana. Küçük onarımlar hariç, bozulan cihazı direkt elerim.
konu lambalı amfiler olunca ister istemez tamir, bakım gibi konulara aşina oluyorsunuz. orada da kolay tamir olabilen ürünler hem cüzdanı yormuyor hem de sorunları kolay çözülüyor.
bir blues jr hayranı olarak bu kadar sorunları olduğunu bilseydim yanına yanaşmazdım. mesa boogie de aynı.

Yamaha THR II üzerinde 3.2 inch stereo hoparlör var, piyasadaki 3-10 inch arası neredeyse tüm “başlangıç” amfilerinden daha iyi performansı var. Gözü kapalı dinletsem odada 10 veya 12 inch combo bir amfi var hem de iyi bir amfi var dersiniz. Ama öte yandan yine kendimden örnek, 10 inch Celestion’u olan Blackstar Silverline kullanıyorum, onu da çalınca farkı net hissediyorsunuz.
@solitude71 hocam, konuyu biraz daha derinleştiremek hatta geliştirebilmek için alıntıladığım yerden sormak istedim. Sorum sadece size özel değil, en az sizin gibi görmüş geçirmiş herkes için diyeyim.( @LuciferioN hocam özellikle sizin teknik bilginizin oldukça derin olduğunu hissediyorum 😊)

Amfiden sesi veren en önemli elemanlardan biri hoparlör. Bu doğrultuda hangi hoparlör türünü tercih etmek daha doğru olur. Bu konuda en spesifik örnek forumda da takip ettiğim kadarıyla Celestion Vintage 30. Keza alttaki konuda da Katana Artist gibi üst düzey bir amfideki etkisinden bahsedilmiş.
Katana Artist MK2 ses sorunu

Amfide hangi tür hoparlör tercih etmeliyiz?

Bu zaten benim cevap verebilecek kadar hakim olduğum bir konu değil, çok daha iyi bilenler var. Ama hoparlör mutlaka çok önemli faktör. Fakat bu başlık genelde başlangıç amfileri odaklı o yüzden o tip amfilerde zaten hoparlör değiştirmek çok da mümkün değil. Katana vb hariç
Benim yaklaşımım genelde al kullan çözümler üzerine... yani xxx al ona yyy tak iyi sonuç verse de ben modifiye insanı değilim. Verir parasını yapılmışını alırım. Misal Blackstar Silverline... içinde Celestion. Gideyim de Katana'ma takayım diye uğraşmam.
Velhasıl dediğim gibi hoparlör önemli...

@solitude71 hocam, konuyu biraz daha derinleştiremek hatta geliştirebilmek için alıntıladığım yerden sormak istedim. Sorum sadece size özel değil, en az sizin gibi görmüş geçirmiş herkes için diyeyim.( @LuciferioN hocam özellikle sizin teknik bilginizin oldukça derin olduğunu hissediyorum 😊)

Amfiden sesi veren en önemli elemanlardan biri hoparlör. Bu doğrultuda hangi hoparlör türünü tercih etmek daha doğru olur. Bu konuda en spesifik örnek forumda da takip ettiğim kadarıyla Celestion Vintage 30. Keza alttaki konuda da Katana Artist gibi üst düzey bir amfideki etkisinden bahsedilmiş.
Katana Artist MK2 ses sorunu

Amfide hangi tür hoparlör tercih etmeliyiz?
Bu işlemi yapan kullanıcı bence celestion vintagein büyüsüne kapılarak yapmış. Ben onun bu işi çok bilinçli yaptığını pek sanmıyorum.

Niye ?
Waza ile celestion vintage arasında aslında bariz bir fark yok. Yani var ama yok. O kişi daha amfiyi kullanmadan " amfi uçuyor kaçıyor demiş " kaldı ki seninle birlikte aynı inceleme videosunu paylaşmışsız orda da mikron konulmaksızın kulaklar ile duyulabilen bariz fark yok deniliyor.

Bariz farklar yaratan 3 hoparlör denedim. Şuan mevcutta ki 2 boogie kabinimde bu hoparlörlerden 2 tanesi sabit kaldı. Çok keyifli.

Rock/Blues için Celestion Creamback G12H-75

Metal ve daha sert müzikler için Eminence Mick Thomson signature dv-77 inanılmaz bir bass ve gain tepkimesi var.

Ne aradığını bilmeyenler için de Celestion Greenback G12M seramik manyetikli.

Beni tatmin edenler creamback ve eminence oldu. Ha eklemek gerekirse de şimdi yeni bir tartışmanın fitili de ateşlenmeyecekse eğer burada hoparlötlerin duracağı kabinin ahşap malzemesine de dikkat etmek gerek. Şuan için en iyi seçenek MDF.

Son düzenleme:
Geri