Ses Kartım Çok Kötü Ses Veriyor

Ses kartımı(Scarlett Solo Gen3) yeni aldım ve şu adımları yaptım:
Driver larını kurdum, gitarımı bağladım, inst butonuna bastım yeşilde kalıcak şekilde gain ayarladım. Monitörü açtım. Sample Rate:192000 Buffer Size:1024 yaptım. Daw olarak FL Studio kullanıyorum onun içinden de ayarları yaptım, Focusrite ı seçtim.

Problem şu efektsiz sesi aldığımda hiç bir sıkıntı yok fakat Bias FX2,Bias FX veya Guitar Rig6 i açtığım zaman efektlerini sesleri çok kötü bazılarında ses bile gelmiyor. FL Studio nun kendi Delay efektini kullandığımda da sıkıntı yok zaten düz sesi delaylıyor sadece ama Distortion ekleyince sesi değiştirince crackling,popping sesleri geliyor sadece. Sample Rate i Buffer Size 'ı değiştirip deniyorum ama hala aynı sonuç. Sizce ne yapmam lazım driverları baştan mı yüklesem eksik mi yükledim acaba ?

İyi bir bilgisayarım var Acer Nitro 5 daha 2.5-3 yıllık bilgisayar. Windows 10 16gb ram Radeon 3550H işlemci 560X ekran kartı.

Focusrite kontrol panelini aç
ayarlarda sample rate 48khz mi ? bunu kontrol et
ardından ekranın sağ altında bulunan ses simgesine sağ tuş tıkla ve ses ayarlarını aç;
Burada ses çıkış cihazı olarak Focusrite USB görünmesi gerekiyor > device properties > advenced device properties > Advenced > 2 channel 48000 studio seç save
daha sonra input içinde aynı adımları takip et arada ki tek fark inputda 1 channel 48000 studio seçili olmalı.
Bunu bir dene istersen.

USB ses kartları işlemciye çok yüklenmez. Ancak denediğin tüm adımlara rağmen sorunu çözemiyorsan yeniden driver kurmayı deneyebilirsin. Yine sorun devam ediyorsa üründe sorun olabilir.

Ses kartındaki gain sıfır olsun, açma onu. Açmak gereksiz olduğu gibi clipping yapabilir. 196kHz'de gereksiz, 48Khz yeter. 1024 ise buffer için çok yüksek, 256 olsun en fazla. İşlemci yeterli. DAW kullanmadan dene bir, Guitar Rig 6 DAW olmadan çalışır. Guitar Rig 6 ayarlarında ASIO ve Scarlett seçili olmalı.

Hepsinden önce ama sesi nereden alıyorsun? Monitörler sorunlu olabilir belki. Normal YouTube izlerken sorunsuzlar mı?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
48 hz 256 buffer ile denedim şuan çok memnunum çok teşekkürler. Ses kartı 196kHz de daha düşük latency veriyor aslında daha kaliteli bir ses alırım diye düşünmüştüm 48 gözüme düşük gelmişti yardımlarınız için çok teşekkürler. 196 neden kullanamıyoruz peki bilginiz var mı ya da ne gibi farklılıklar var 48 ile 196 arasında ? Bu arada bazı efektlerde mesela Supermassive Muse efekti var patlıyor yine sesler. Normal crunchta çok bir şey olmuyor baya bir efekte sıkıntı yok ama bazıları hala öyle Edit: 1024 Buffer size a alınca düzeldi ama latency 22ms normalde 192kHz de bu 6ms falandı sanırım

Son düzenleme:
Bende aynı ses kartıyla fl studio kullanıyorum. Inst butonuna basmadan saat 11 yönünde gain ile deneyin birde. Butona basınca boost benzeri bir etki yapıyor bende, sorun belki ondan kaynaklı olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İnternette araştırdığıma göre zaten en popüler ve kullanılan 44.1 ve 48 miş daha yüksek demek daha çok alan kaplaması, daha yüksek cpu kullanımı vs. demekmiş. Zaten her program da desteklemiyormuş anladığım kadarıyla. Benim gibi sorunlar yaşanılıyor 44.1 veya 48 dışında bir kHz ile çalıştırmak istediğimizde. Yani ooo 196khz cihaz aldım ver gazı demeye gerek yok. İdeal ve uygunu 44.1 veya 48 imiş.

48 hz 256 buffer ile denedim şuan çok memnunum çok teşekkürler. Ses kartı 196kHz de daha düşük latency veriyor aslında daha kaliteli bir ses alırım diye düşünmüştüm 48 gözüme düşük gelmişti yardımlarınız için çok teşekkürler. 196 neden kullanamıyoruz peki bilginiz var mı ya da ne gibi farklılıklar var 48 ile 196 arasında ? Bu arada bazı efektlerde mesela Supermassive Muse efekti var patlıyor yine sesler. Normal crunchta çok bir şey olmuyor baya bir efekte sıkıntı yok ama bazıları hala öyle Edit: 1024 Buffer size a alınca düzeldi ama latency 22ms normalde 192kHz de bu 6ms falandı sanırım
Şimdi ben daha önce buna benzer bir postta anlatmıştım, amma o kadar çok iddia edildi ki işlemci ile alakası yok diye.
Hah işte yine konu dönüyor dolaşıyor bilgisayar bileşenlerine geliyor.
Araştırabilirsin de.

Şimdi external ses kartı dahi olsa bilgisayar bileşenleri o external cihazdan gelen verileri alıp işleyip output çıkışa iletmek zorunda doğru mu ?
ses kartının üzerinde kendi işlemci ve ram mevcut, bu ram ve işlemciler o cihazın vermesi gereken performansa uygun seçilmiş bileşenler.
Peki bilgisayarımızın bileşenleri o ses kartına uygun mu ? kimi zaman yetersiz kalıyor.
Evet bilgisayarın iyi olabilir. Lakin senin cihazın oyun için tasarlanmış fakat şöylede bir durum var core i5 işlemci mevcut senin makinada. dolayısı ile yüksek veri akış hızı süzemediği için bazı durumlarda cılız ses alıyorsun. Ne zaman ki veri işleme kapasitesini düşüyorsun o zaman bilgisayar sana doğru sesi veriyor.
Ha bu illa bilgisayar kötü yetersiz anlamı taşımaz.
Özetle ses kartları işlemciyi yorar mı ? evet yorar.
Oyun gibi düşün, ekran kartı ram işlemci ve monitör bileşenlerini düşün, bir oyunda full ayarlarda oyun oynarken dahi motinör yeterli tazeleme hızına sahip değilse ne oluyor ?
Texture kırılmaları oluyor ekranda. Bunun sebebi monitör veya tv bilgisayardan gelen veri akışını yeterli şekilde tazeleyemediği için. Biz ne yapıyoruz o zaman. paramız varsa gidiyoruz kallavi bir tv veya monitör alıyoruz veya oturup eşek gibi grafik ayarlarını medium veya low alıyoruz v.s.

Son düzenleme:
Şimdi ben daha önce buna benzer bir postta anlatmıştım, amma o kadar çok iddia edildi ki işlemci ile alakası yok diye.
Hah işte yine konu dönüyor dolaşıyor bilgisayar bileşenlerine geliyor.
Araştırabilirsin de.

Şimdi external ses kartı dahi olsa bilgisayar bileşenleri o external cihazdan gelen verileri alıp işleyip output çıkışa iletmek zorunda doğru mu ?
ses kartının üzerinde kendi işlemci ve ram mevcut, bu ram ve işlemciler o cihazın vermesi gereken performansa uygun seçilmiş bileşenler.
Peki bilgisayarımızın bileşenleri o ses kartına uygun mu ? kimi zaman yetersiz kalıyor.
Evet bilgisayarın iyi olabilir. Lakin senin cihazın oyun için tasarlanmış fakat şöylede bir durum var core i5 işlemci mevcut senin makinada. dolayısı ile yüksek veri akış hızı süzemediği için bazı durumlarda cılız ses alıyorsun. Ne zaman ki veri işleme kapasitesini düşüyorsun o zaman bilgisayar sana doğru sesi veriyor.
Ha bu illa bilgisayar kötü yetersiz anlamı taşımaz.
Özetle ses kartları işlemciyi yorar mı ? evet yorar.
Oyun gibi düşün, ekran kartı ram işlemci ve monitör bileşenlerini düşün, bir oyunda full ayarlarda oyun oynarken dahi motinör yeterli tazeleme hızına sahip değilse ne oluyor ?
Texture kırılmaları oluyor ekranda. Bunun sebebi monitör veya tv bilgisayardan gelen veri akışını yeterli şekilde tazeleyemediği için. Biz ne yapıyoruz o zaman. paramız varsa gidiyoruz kallavi bir tv veya monitör alıyoruz veya oturup eşek gibi grafik ayarlarını medium veya low alıyoruz v.s.
Ses kartının kendisi bilgisayar bileşenlerini yormaz. Hatta o kadar yormaz ki, daha Windows açılmadan ses kartına gitari, prosesoru, bilimum ekipmanı bağlayıp, direct monitoring 'i açıp rahatlıkla bangır bangır gitar çalabiliriz. Yani sadece USB'den yeterli akim gelsin, gerisini ses karti halleder. Bilgisayar işlemcisini yoran şey DAW ve VST lerdir. Bunlar PC yazılımları olduğundan ses karti ile ilgilenmezler. Tum ton, efekt işlemlerini CPU ve haliyle RAM üstlenir. İşlenmiş sesi ses kartına götürür anakart. Ses kartının tek olayi sesi temiz ve gecikmesi verme isi. Ha, ses kartının driveri saçma birseydir, bozuktur, pc-ses karti iletişimi kötüdur, o zaman sıkıntı çıkar ama bu sadece driver sorunu.

Yeterince açık yazdım umarım ikna olursun.

Ses kartının kendisi bilgisayar bileşenlerini yormaz. Hatta o kadar yormaz ki, daha Windows açılmadan ses kartına gitari, prosesoru, bilimum ekipmanı bağlayıp, direct monitoring 'i açıp rahatlıkla bangır bangır gitar çalabiliriz. Yani sadece USB'den yeterli akim gelsin, gerisini ses karti halleder. Bilgisayar işlemcisini yoran şey DAW ve VST lerdir. Bunlar PC yazılımları olduğundan ses karti ile ilgilenmezler. Tum ton, efekt işlemlerini CPU ve haliyle RAM üstlenir. İşlenmiş sesi ses kartına götürür anakart. Ses kartının tek olayi sesi temiz ve gecikmesi verme isi. Ha, ses kartının driveri saçma birseydir, bozuktur, pc-ses karti iletişimi kötüdur, o zaman sıkıntı çıkar ama bu sadece driver sorunu.

Yeterince açık yazdım umarım ikna olursun.
Peki.
Haklısınız.

Eğer kalite istiyorsanız yapmanız gereken oversampling. Düz Nyquist frekansına bakınca zaten 44.1 kHz de yeterli, ama sırf bu yeterli dersen aliasing belası devreye girer işte. Bunu engellemek için en kötü 4x oversampling yapın. Bu ayarlar tabii CPU'yu epey kullanır.

Geri