Gitarımın tuşesi saptan ayrılıyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle cevabınız için teşekkürler, Masrafa değer mi den kastım ; Ben bu gitarı ikinci el 1400 liraya aldım.Eğer masrafı 1000 tl gibi tutacaksa yaptırmanın mantığı yok.(1000 tl örneğini forumda buna benzer bir başlık vardı oradan baz alaral söyledim)

Ayrıca bu tarz işler için önerebileceğiniz İstanbul içi luthier var mı ?

klavye boyna sökülüp tekrar yapıştırılması gerekiyor gibi duruyor. 200-300 liraya hallolur muhtemelen, 1000 liraya özel yapım kaliteli sap bile bulursunuz hocam naptınız

klavye boyna sökülüp tekrar yapıştırılması gerekiyor gibi duruyor. 200-300 liraya hallolur muhtemelen, 1000 liraya özel yapım kaliteli sap bile bulursunuz hocam naptınız
1000 tlye özel yapım kaliteli sap nereden buldunuz? Perde degisimi bile neredeyse o paralara yapiliyor. Yani Cin'den vs. belki bulursunuz da kaliteli olmaz.

Orijinal post sahibinin sorusuna gelince, bunu yapmanin kalici ve idareten olmak uzere iki çözümü var. Kalici çözüm klavyeyi sokmek, eski tutkal ve kiri temizleyip bastan yapistirmak. Idareten ise ayrilan yere yeni tutkal basip yapistirmak. Ikisinin maliyeti farkli olacaktir. Benim onerim bir gitar teknisyenine goturup her ikisi icin de fiyat almaniz olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1000 tlye özel yapım kaliteli sap nereden buldunuz? Perde degisimi bile neredeyse o paralara yapiliyor. Yani Cin'den vs. belki bulursunuz da kaliteli olmaz.

Orijinal post sahibinin sorusuna gelince, bunu yapmanin kalici ve idareten olmak uzere iki çözümü var. Kalici çözüm klavyeyi sokmek, eski tutkal ve kiri temizleyip bastan yapistirmak. Idareten ise ayrilan yere yeni tutkal basip yapistirmak. Ikisinin maliyeti farkli olacaktir. Benim onerim bir gitar teknisyenine goturup her ikisi icin de fiyat almaniz olur.
Hocam yanıtınız için teşekkürler;

Peki bana önerebileceğiniz luthier var mı İstanbul Anadolu yakasında ?

Selamlar,

Bence değer max 150 - 200 TL tutar tahminimce amatör şekilde kendi yaptığım gitarlarım oldu tutkal - mastar - işkence kullanarak başarılı oldum ancak tabii bir lüthiere götürürsen acılmayı uygun bir ücrete yapacaktır.

Zamanında bunun bi kaç gömlek üstü gelmişti başıma. Gitarda tel yokken çantanın askısı kopmuş ve Epiphone Les Paul kafa üstü yere düşmüştü. 15 sene önce 250 TLye yaptırmıştım (ki o zamanlar 250 TLye Kore RG370 alınıyordu). Şu an hala sorunsuz kullanıyorum gitarı orası ayrı ama maliyeti biraz yüksek olabilir.

O sapa doğru düzgün işlem yapmak için 500 tl'den aşağısına kimse dokunmaz. Şuan için sorun çıkartacak düzeyde görünmüyor cızlama bızlama varsa sıkıntı tabi ki. Ben olsam ne yapardım? Luthier'e götürürdüm,

1-idare derse ellemezdim
2- ya da eğer cızlama bızlama yoksa bir miktar dolgu maddesi ve yapıştırıcı ile kapatır ve idare eder derse yaptırırdım 100-150 tl gibi bir şey ister o zaman maksimum. (bildiğim kadarıyla oraya ağaç tutkalı ve ağaç talaşı(gitar gövdesi ya da sap yapımında kalma talaş vs gibi) karıştırılıp ince bir tabaka halinde araya yedirilecek şekilde şırınga ucu vs gibi uygulanarak yapılıyor sonra işkence ile tutkal kurutulup sağlamlaştırılıyor en sonra dışta kalan bölgeye bir miktar japon veya super glue dediğimiz şey sürüyorlar kuruduktan sonra hafifçe zımparalanıyor böylece ağaç tutkal karışımını diğer japon-super glue yapıştırıcı sabitliyor arayı açmadan bir süre daha gidiyor.)

Ama tam tamiri için sonuçta klavye çıkartılacak tamamen sap yapmak kadar zahmetli ve sapın ayarları baştan sona değişecek tekarar ayarlanacak vs vs. bir sürü iş. bu model ve değerde bir gitar için net söylüyorum değmez. Manevi değeri varsa(hediye, ilk gitar vs) onu bilemem. Yani, çalma konforunu etkilemiyorsa, bızlama-cızlama yapmıyorsa ellememek ya da en fazla yapıştırıcı ile dolgulanıp işkencelenir fakat hiç müdahale yapılmadan beklenirse oradan yer edineceği için zamanla ayrılma artacaktır 6 ay sonra 2 yıl sonra olur onu bilemem. yani o gitar o ayrılmadan dolayı cızlama bızlama yapıyorsa beni sat diyor olabilir bunu da düşünün.

Son düzenleme:
Hocam yorumlarınız için teşekkür ederim, Maalesef cızlama yapıyor. Şu an karantinadayım bi kaç gün sonra bitecek. O zaman bi luthierle konuşurum

Gitarın klavyesini sökmek normalde biraz uğraştırıcı, kırık tamir etmek de uğraştırıcı. Ancak bu gitarda gördüğüm kadarıyla tutkal tutmamış ve klavye ayrılmaya başlamış. Kırık falan yok. Yani aslında işin hiçbir zorluğu yok, gitar işin zor kısmını kendi halletmiş. 😂 Klavyeyi ya biraz ayırıp aradan tutkalı sürecek ve işkenceyle sıkıştıracak kuruyana kadar, yada zaten ayrılmaya başlamış olan klavyeyi araya aleti sokup iyice ayırıp tekrar tutkal ile yapıştıracak. Eğer gördüğümden daha başka sorunu yoksa bu iş bence 10 dakikada hallolur (tutkalın kuruması ve sapın işkencede tutulması, gitarın tekrar ayarlanması süresi hariç tabi) 500tl istiyorlarsa böyle bir işe, vay anasını derim. 3-5 yerden fiyat al, en ucuz kim yapıyorsa ona yaptırt. Üşenme, kadıköydekileri gezdikten sonra tüneldekileri de gez, fiyat sor.

Headstock kırılmasından bahsedilmiş, onu yapmak daha fazla uğraş ister, daha maliyetli olur.

Son düzenleme:
Geri