Gitar dersi almalı mıyım ?

Ders mi wah pedalı mı ?

• Ders

• Wah

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
Para konusunda sıkıntım yok biriktirdiğim 3000 liram var bitene kadar ders almalı mıyım ? Arkadaşım onun yerine wah pedalı al daha iyi falan diyor. İyi bir gitar hocasıyla ilerlemekle kendi başıma ilerlemenin farkı nedir ?

Not : 2 Aydır kendi başıma çalmaya çalışıyorum.

Para konusunda sıkıntım yok biriktirdiğim 3000 liram var bitene kadar ders almalı mıyım ? Arkadaşım onun yerine wah pedalı al daha iyi falan diyor. İyi bir gitar hocasıyla ilerlemekle kendi başıma ilerlemenin farkı nedir ?

Bence arkadaşınızı değiştirin. En azından, bir daha gitar konusunda fikrine başvurmayın.

15-16 yaşında çocuklar hakkında bu kadar acımasız olmaya gerek yok. Wah al dedi diye denilmeyen kalmamış. Kendi o yaşımı düşünüyorum da yemişim hocasını kitaplar, dvd'ler var ben ekipman alayım derdim kesin. Çocuk belki de hiç wah kullanmamış, waha basarken Kirk tribine girmemiş vs. Onun için wah daha önemli olabilir yani.

15-16 yaşında çocuklar hakkında bu kadar acımasız olmaya gerek yok. Wah al dedi diye denilmeyen kalmamış. Kendi o yaşımı düşünüyorum da yemişim hocasını kitaplar, dvd'ler var ben ekipman alayım derdim kesin. Çocuk belki de hiç wah kullanmamış, waha basarken Kirk tribine girmemiş vs. Onun için wah daha önemli olabilir yani.
"Onun için" derken, arkadaştan bahsediyorsak, "Arkadaşa wah aldırayım ben de sebepleneyim:)" gibi bir kafa olmasın ?
İstekler masum olabilir, ama bu aptalca olmasına engel değil. Neyse ki, kullanıcının aklına yatmamış da sormuş birilerine.

Başlangıç önemli, teknikleri , teoriyi iyi bir öğretmenden öğren, gerisini kendinden de getirebilirsin. Ne sevdiğini nereye gitmek istediğini daha iyi anlarsın pedal ekipman şu bu her şeyi zamanla bunlara göre edinirsin.

ben şahsen özel dersi grup ders olmadıkça aşırı derecede tasvip etmiyorum. haftada 1 saat deyip onu da konuşarak geçirtip 30-35 dk ders yapan çok var.

teori konusunda kitaplar var, ingilizcen varsa hiç sorun değil. asıl sorun pratik yapmak aslında. dolayısıyla notaları piyano çalarmış gibi öğreten hocalardan uzak dur bence tamamen zaman kaybı (onun yerine biraz musescore ve guitar pro programlarını kurcala çözersin olayı).

kısaca bir entstrüman çalmak temelde 2 aşamadan oluşuyor:

1- ilk aşama da çalacağın parçayı kağıttan enstrümana geçirebilmek (kağıtta bir işaret var diyelim bunun entsrümanda neye karşılık geldiğini öğrenmek). çalmak istediğin notaları veya tableri internetten veya müzik kitaplarından bulabilirsin. tab bulursan daha iyi/kolay. notaları bulursan da sorun değil, o notalarla yukarıda yazdığım programları kullanıp tableri elde edebilirsin.

örneğin tableri bu siteden edinebilirsin. guitar pro crackli bulursan direk dosyayı bilgisayarına da indirip açabilirsin.

bu ilk aşamanın da kendine göre zevki var. çalacağın parçayı bulup anlamaya çalışıyorsun. bulmaca çözmek gibi. örneğin tab'lerde bir işaret görüyorsun bu ne diye araştırıyorsun. merakın varsa çok hızlı ilerleme kaydedersin.

2- son aşama da eline gitarı alıp parçayı çalabilmek. hoca burda faydalı olabilir bence, kısayol vs birşeyler biliyor olabilir. ama bence ilk önce çalmak istediğin parçayı bulup hocaya çaldırt çalamıyorsa başka hoca bul. asıl önemli olan nokta burası.

ödev etüd çalışma verme kısmında yine internetten bulabilirsin, kitaplarda da örnek uygulamalar çok var. hoca bu çağda çok gerekli mi emin değilim açıkçası. herşey bedava çünkü.

Geri