Akustik telleri Elektro kadar alçalabilir mi?

Merhaba,
Elektro gitarımın yanında bir de akustik gitar aldım. Akustiğin sap ayarı bozuktu(iç bükey). Sap ayarını yaptım fakat yine de teller elektroya göre çok yüksek ve kullanışsız geliyor. Akustik gitarların telleri de elektrolar kadar alçaltılabilir mi alt-üst eşiklere müdahale edilmesi mi gerekir yoksa yapı gereği elektroya göre daha yüksek tellerde mi olması gerekiyor?

teorik olarak evet. Pratikte de evet (benim akustik gitarim 1.1 - 1.3 mm tel yuksekliginde 12. perdede). Lakin bu cok iyi bir fret işçiliği, ust esik ve alt esik ayari gerektiriyor. Bir de elbetteki gitar geometrik olarak kusursuz yapılmış olmalı. Eger gitariniz ucuz veya orta halliyse çok büyük ihtimalle telleri indirince oradan buradan cizlamalar başlayacaktır. O nedenle ya deneyimli bir luthiere goturmeli ve detaylı işçilik ücretini göze almalısınız ya da birkaç alt eşiği feda etmeyi göze alip alt esikten düşürme çalışmaları yapmalısınız.

Ikinci husus, teller indi, iyi güzel ama ses cok çıksın diye güçlü tuse ve akor çalmaya alisiksaniz yine teller fretlere carpacaktir. Zira elektroda o kadar abanmiyoruz tellere. O nedenle 1.5 mm civari bir yükseklik planlayabilirsiniz. Hem calarken cok yormaz hem de abarti olmayan fret seviye yukseklik farklarini tolere edebilecek yeterli yukseklik saglanmis olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teorik olarak evet. Pratikte de evet (benim akustik gitarim 1.1 - 1.3 mm tel yuksekliginde 12. perdede). Lakin bu cok iyi bir fret işçiliği, ust esik ve alt esik ayari gerektiriyor. Bir de elbetteki gitar geometrik olarak kusursuz yapılmış olmalı. Eger gitariniz ucuz veya orta halliyse çok büyük ihtimalle telleri indirince oradan buradan cizlamalar başlayacaktır. O nedenle ya deneyimli bir luthiere goturmeli ve detaylı işçilik ücretini göze almalısınız ya da birkaç alt eşiği feda etmeyi göze alip alt esikten düşürme çalışmaları yapmalısınız.

Ikinci husus, teller indi, iyi güzel ama ses cok çıksın diye güçlü tuse ve akor çalmaya alisiksaniz yine teller fretlere carpacaktir. Zira elektroda o kadar abanmiyoruz tellere. O nedenle 1.5 mm civari bir yükseklik planlayabilirsiniz. Hem calarken cok yormaz hem de abarti olmayan fret seviye yukseklik farklarini tolere edebilecek yeterli yukseklik saglanmis olur.

gitarım washburn ad5 ucuz sayılır. şu an 12. perdede E2 3mm, E4 ise 2,5mm civarında elektroda ise 2 - 1.5 olarak kullanıyorum. sap ayarında belki biraz daha oynayabilirim ama 2 - 1.5 ayarlanır mı bilmiyorum olmadı mecbur götüreceğim teşekkürler

Merhaba,

Evet alçaltılabilir fakat bu kişinin tuşesi, sağ eli vb.'ye göre olacak bir şey. Bu gibi ayarlar yapılırken telli enstrümanlarda asıl mesele tolerans aralığıdır. Yani siz kendi tuşenize göre ayar yapabilirsiniz fakat ayar inceldikçe sizin çalımınızdan tutun hava sıcaklığı, nem oranı, vs.'den etkilenme ihtimaliniz artar. Bu nedenle ev dışında çalacak insanlar için çok çok ince ayar pek tercih sebebi değildir. Akustik enstrümanlarda koşullardan etkilenme solid body olarak bildiğimiz gitarlara göre çok daha fazladır. Dolayısıyla, evet gitarda yapısal bir sorun yoksa ve perde işçiliği vs. gibi diğer etkenler kusursuzsa telleri epey alçaltabilirsiniz. Fakat bu tip bir setup çok çabuk bozulur. Burada ciddi bir marjinal fayda durumu söz konusu. Ayar inceldikçe bize faydası da marjinalleşiyor. Dolayısıyla bu da aslında zamanımızın ne kadarını enstrümanınızı çalmak, ne kadarını alet edevatla ayar yapmak istediğimizle ilgili bir tercih haline geliyor. Ha tabii kendi gitar teknisyeniniz vardır, işi gücü ekipmanınızı sizin istediğiniz ayarlarda tutmaktır, o durum başka :)

Geri