Elektro gitar ve ses kartı önerisi

İyi akşamlar. Electro gitar ve ses kartı bakıyordum. Çalacağım şarkılar hard rock, metal ağırlıklı; fakat soft rock, pop vs. de çalabilirim ara sıra. Yaptığım araştırmalar ve arkadaşlarımın da tavsiyeleri üzerine aklımda bir şeyler oluştu. Bu ikiliyi almayı düşünüyorum:

Ayrıca 2. seçenek olarak da bu gitar var:

Bütçe aşağı yukarı 3-4k civarlarında. Ama kesinlikle al dediğiniz bir şey varsa abartmadan bütçe arttırılabilir. Ayrıca başlangıç için bakıyorum. Az çok klasik çalmış olsam da elektroya hiç dokunmadım bile. Ek olarak ses kartı hakkında sorularım var. Kayıt zaten yapmayacağım, Mac cihazımda kolay bir şekilde düzgün ses alabilir miyim, uyumluluk sorunu vs olur mu? Daha iyi önerileriniz varsa lütfen söyleyiniz.

Ek olarak ses kartı hakkında sorularım var. Kayıt zaten yapmayacağım, Mac cihazımda kolay bir şekilde düzgün ses alabilir miyim, uyumluluk sorunu vs olur mu?
Neden ses kartı?
Doğru veya yanlış diye sormuyorum... neden ses kartı tercih ettiğini biliyor musun? Neden amfi değil mesela? Ve daha önemlisi iyi bir kart ve Mac ile düzgün ses elde edersin ama o sesi duyabilir misin.... çünkü hoparlör ve/veya kulaklık önemli bu durumda.

Ses kartı için aşağıdakilere de bakabilirsin:
M-Audio Air 192|4 Ses Kartı
Focusrite Solo
Behringer UMC204HD

Gitar olarak ikisi arasından Yamaha Pacifica daha iyidir. Alternatif olarak Ibanez GRG121DX veya Ibanez GRGR221PA modellerine de göz atabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Neden ses kartı?
Doğru veya yanlış diye sormuyorum... neden ses kartı tercih ettiğini biliyor musun? Neden amfi değil mesela? Ve daha önemlisi iyi bir kart ve Mac ile düzgün ses elde edersin ama o sesi duyabilir misin.... çünkü hoparlör ve/veya kulaklık önemli bu durumda.
Amfiye daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor yanlış bilmiyorsam. Mükemmel bir sese ihtiyacım olmadığı için de bilgisayar hoparlörünü kullanacağım.

Ses kartı için aşağıdakilere de bakabilirsin:
M-Audio Air 192|4 Ses Kartı
Focusrite Solo
Behringer UMC204HD

Gitar olarak ikisi arasından Yamaha Pacifica daha iyidir. Alternatif olarak Ibanez GRG121DX veya Ibanez GRGR221PA modellerine de göz atabilirsin.
Sizin attığınız ses kartları daha iyi duruyor. İlk attığınızın MacOS desteği yok yanılmıyorsam, son ikisi arasından Behringer fena durmuyor. 400 tl fazla vermeye değer mi Focusrite için?

Sizin attığınız ses kartları daha iyi duruyor. İlk attığınızın MacOS desteği yok yanılmıyorsam, son ikisi arasından Behringer fena durmuyor. 400 tl fazla vermeye değer mi Focusrite için?
Focusrite sektör lideri gibi birşey bu fiyat aralıklarında fakat ben alırken internetten çok araştırmıştım, Behringer UMC204HD aldım bir sıkıntısı yok (biraz büyük aslında evde pratik için ufak olanlar yeterli, ama Behringer'larda ufak modellerde preamplar değişiyor daha kalitesiz, Focusrite solo ile 2i2 aynı preamplara sahip). Focusrite olan bir ses kartı alınca yanında yazılım da geliyor dolayısıyla Behringer'lere göre muadil ürünleri nerdeyse iki kat pahalı. Behringer alırsan yanında DAW programı gelmez, artık internetten bir yerden bulacan crackli vs.

bir de bu fiyatlara ses kartı alacağına blackstar id core 10 v3 amfisine bakabilirsin, ses kartı yerine de kullanılabiliyormuş, hem de zaten amfi olarak da kullanırsın. zaten 44-48 hz üzerinde kayıt alırken gecikme artıyor.

Focusrite sektör lideri gibi birşey bu fiyat aralıklarında fakat ben alırken internetten çok araştırmıştım, Behringer UMC204HD aldım bir sıkıntısı yok (biraz büyük aslında evde pratik için ufak olanlar yeterli, ama Behringer'larda ufak modellerde preamplar değişiyor daha kalitesiz, Focusrite solo ile 2i2 aynı preamplara sahip). Focusrite olan bir ses kartı alınca yanında yazılım da geliyor dolayısıyla Behringer'lere göre muadil ürünleri nerdeyse iki kat pahalı. Behringer alırsan yanında DAW programı gelmez, artık internetten bir yerden bulacan crackli vs.
Anladım. Logic Pro X var DAW programından kastınız oysa. Onun dışında Behringer'de karar kıldım. Peki gitar olarak Pasifica mı önerirsiniz yoksa Ibanez GRG121DX mi? Pasifica'nın metalde o kadar iyi olmadığı söyleniyordu bir yerde. Kararsız kaldım. Hem mat siyah baya hoşuma gitti.

Anladım. Logic Pro X var DAW programından kastınız oysa. Onun dışında Behringer'de karar kıldım. Peki gitar olarak Pasifica mı önerirsiniz yoksa Ibanez GRG121DX mi? Pasifica'nın metalde o kadar iyi olmadığı söyleniyordu bir yerde. Kararsız kaldım. Hem mat siyah baya hoşuma gitti.

"Çalacağım şarkılar hard rock, metal ağırlıklı; fakat soft rock, pop vs. de çalabilirim ara sıra..." demişsiniz. Aslında Ibanez daha uygun görünüyor, benim de aynı zamanda ilk gitarım bu arada daha sonra manyetikleri yükselttim.

Genelde insanların sevdiği bir müzik türü / şarkı oluyor ve haliyle onu çalan bir gitarist. Sonra bizler o tonları kendi imkanlarımızca yakalamaya çalışıyoruz. Burda en etkili olanlar aslında manyetik ve amfi seçimi. Türkiye ekonomisi iyi olsa aslında şu sıralar teknoloji ilerlediği için gitara başlamak için süper zamanlar çünkü örneğin bir Joyo California preamp pedalı alıp Mesa Boogie'ye yakın bir ton elde edilebiliyor.

Temelde gitar sesleri clean ve high gain olarak ikiye ayrılabilir. Aradığınız hard rock metal tarzı olduğundan kesinlikle humbucker bulunduran bir gitar almanız daha iyi olur. Gerçi bu da artık şart değil aslında. Seymour Duncan SHR1N BLK adamlar single manyetik boyutlarında humbucker manyetik yapıyor.

Kısaca Ibanezi alıp bir müddet idare edebilirsiniz (başka hiç masraf olmadan yamahaya göre daha iyi metal tonu verecektir). İleride yükselteceğim derseniz Yamaha da iş görür. HSS bir gitar olduğundan köprüye Seymour Duncan SH-4'ten SH-16'ya kadar, Dimarzio SD veya Tone Zone vs bir sürü humbucker manyetik opsiyonu var. Yamaha'nın single manyetikleri için de dediğim gibi Seymour Duncan'ın single boyutlu humbucker manyetiklerinden alıp yükseltme yapabilirsiniz.

Bence zuhal ve doremüzikte gitarları bir elinize alın. Ibanez 24 perdeli ve sapı incedir, Yamaha 22 perdeli ve sapı daha kalındır, tremolo kolu vardır. Hızlı ve atik çalmak için ince sap daha iyidir. İlerde manyetik yükseltirim derseniz ikisi de yanlış seçenek değil, hangi manyetiği koyarsanız ona göre ses verir.

Amfiye daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor yanlış bilmiyorsam. Mükemmel bir sese ihtiyacım olmadığı için de bilgisayar hoparlörünü kullanacağım.
Yanlış.... ve yanlış.
Her fiyata amfi var, ses kartından ucuzu da var hatta. Ya da tersinden bak iyi bir ses kartı da ucuz değil.
Neden mükemmel sese ihtiyacın yok? Bilgisayar hoparlörü ile gitar çalmak pek iyi bir fikir değil. Keyif için çalmıyor muyuz hepimiz, neden olabilecek en iyi sesi almayalım. Başlangıçta kötü cihaza razı olmak yanlış seçim. İlla pahalı al demiyorum ama her işin bir raconu var ve bilgisayar hoplalörü bu racona dahil değil.
Amfi düşüneceksen forumda çok başlık var ama bir başlangıç olarak şuna bakıver;

bir de bu fiyatlara ses kartı alacağına blackstar id core 10 v3 amfisine bakabilirsin, ses kartı yerine de kullanılabiliyormuş, hem de zaten amfi olarak da kullanırsın. zaten 44-48 hz üzerinde kayıt alırken gecikme artıyor.
M audio air'ın crystal preampları, sınıfındaki alternatifleri net geride bırakır. Bunun yanında Umc ile scarlett, air 192, audio box gibi modeller arasında net fark var. İllaki mixte halloluyordur, ama preampları çok kaliteli ses vermiyor. Son olarak yanında verdiği yazılımları ücretsiz olarak hiçbir şey almadan da kullanabilirsiniz. Sadece sizi kandırmak için söyledikleri şeylerden biri.

Behringer önereceğim bir şey değil, uzak durulmalı hatta. DI kötü, Hi-Z girişi kötü, sürücüler kötü, yazılımlar kötü, preamplar kötü; iyi yanı yok, M-Track varken fiyatı bile kötü.

Fiyat sırasına göre şunlara bakın: M-Track < Audient iD4 MKII < Audient iD14 MKII < IK Multimedia AXE I/O Solo < IK Multimedia AXE I/O < Universal Audio arayüzleri. Focusrite, Presonus ve Motu da iyidir, alınabilir; 2000TL civarına çıkınca iyi kart ile kötü kart arasında fark %5 olmuyor amfi simülasyonları açısından. Presonus'larla ama DI Box gerekebilir, hepsinin girişi gitar için uygun değil. Yanında gelen yazılımlar olarak en iyi de ama açık ara Presonus'lar.

solitude71'in başlığında ses kartları hakkında kısa bir yazı yazdım, burada tekrarlamama gerek yok.

İdeal başlangıç seti bence bir tane BOSS Katana-50 MkII, bir tane M-Track Solo ses kartı, bir çift de PreSonus Eris E3.5 BT. Bunlar 5k'ya gelir. Katana-50 MkII'nin olayı aynı zamanda power amp ve kabinet olarak da çalışabilmesi, yani ses kartını doğrudan Katana'ya bağlayıp Katana'yı amfi simülasyonlarının kabini olarak kullanabilirsin. Her tarafı görürsün, hiçbiri de boşa gitmez. Sonra istediğin yönde ilerlemeye devam edersin.

Son düzenleme:
Yanlış.... ve yanlış.
Her fiyata amfi var, ses kartından ucuzu da var hatta. Ya da tersinden bak iyi bir ses kartı da ucuz değil.
Neden mükemmel sese ihtiyacın yok? Bilgisayar hoparlörü ile gitar çalmak pek iyi bir fikir değil. Keyif için çalmıyor muyuz hepimiz, neden olabilecek en iyi sesi almayalım. Başlangıçta kötü cihaza razı olmak yanlış seçim. İlla pahalı al demiyorum ama her işin bir raconu var ve bilgisayar hoplalörü bu racona dahil değil.
Amfi düşüneceksen forumda çok başlık var ama bir başlangıç olarak şuna bakıver;

Okudum hocam yazdıklarınızı ama yeni başlyan biri olarak detaylarda boğuldum resmen. Bu kadar derin bir konu olduğunu bilmiyordum. Boss Katana Mini önerdiğinizi gördüm birkaç yerde. Fiyatı da uygun geldi. Ama benşm baktığım 7W olan. Sizin bahsettiklerinizden farklı mı bilmiyorum. Ürün şu:

Ayrıca ev ortamında çalacağım için sesin odadan bile çıkmaması benim için önemli. Sanırım buna çözüm olarak kulaklık takılabiliyormuş. Akşam çalarken kulaklık takmak için de girişi var sanırım. Bir de gitarı öğreneyim memnun kalmazsam satar daha iyi bir şey alırım kafasındayım. Yani başlangıç için işimi görse yeter.

Dostum okuduysan iyi ama belli ki ne dediğimi anlamamışsın. Sesin odadan çıkmaması 100 watt lambalı amfi ile de mümkün, o ses yüksek meselesine takılma diye yazdım sayfalarca anlattım.
Katana Mini dediğim evet o alet, diğer Katana modelleri de Roland sitesinde bulabilirsin. O amfi için ısrarla söylediğim şey ek bir cihaz, yatdımcı bir oyuncak… evet çok iyi ama tek ve asıl amfin olacak cihaz değil.
Benim hayatta en karşı olduğum, ilke olarak uygulamadığım ve uygulatmadığım konu “işim görülsün” ya da “başlangıç için” kafasıyla tercihleri ikincil kalitede ya da ucuz olandan yana kullanmak, o yüzden bu yaklaşım bana göre değil. Zaten bu yüzden tavsiye vermem asla, hangisi nedir anlatır bırakırım. Sonuçta ben ne desem iş bütçede biter. Ama prensibim şudur ucuzdan yukarı sıralayıp alabileceğime bakmam, pahalıdan ucuza sıralar orada alabileceğimi hedeflerim… anlatabildim mi farkı?

Dostum okuduysan iyi ama belli ki ne dediğimi anlamamışsın. Sesin odadan çıkmaması 100 watt lambalı amfi ile de mümkün, o ses yüksek meselesine takılma diye yazdım sayfalarca anlattım.
Katana Mini dediğim evet o alet, diğer Katana modelleri de Roland sitesinde bulabilirsin. O amfi için ısrarla söylediğim şey ek bir cihaz, yatdımcı bir oyuncak… evet çok iyi ama tek ve asıl amfin olacak cihaz değil.
Benim hayatta en karşı olduğum, ilke olarak uygulamadığım ve uygulatmadığım konu “işim görülsün” ya da “başlangıç için” kafasıyla tercihleri ikincil kalitede ya da ucuz olandan yana kullanmak, o yüzden bu yaklaşım bana göre değil. Zaten bu yüzden tavsiye vermem asla, hangisi nedir anlatır bırakırım. Sonuçta ben ne desem iş bütçede biter. Ama prensibim şudur ucuzdan yukarı sıralayıp alabileceğime bakmam, pahalıdan ucuza sıralar orada alabileceğimi hedeflerim… anlatabildim mi farkı?
Anladım. Dediğiniz doğru aslında. Ama işte hiç fikrim olmadığından ne kadar işime yarayacağını bilemiyorum. Büyük ihtimalle öğrenene kadar bu amfiyi kullanıp kendi tarzımı belirlediğimde düzgün bir şeye geçerim. Diğer katanalara baktım ve 5k’dan başlayan fiyatlar çok fazla. Hem popüler bir model olduğundan elden de kolay çıkarabilirim gibi.Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Ha bir de Blackstar id core varmış. Core 20 v3 önermişsiniz, bütçeyi aşıyor ama kesinlikle bunu al diyorsanız aşabilirim bütçeyi.

Behringer önereceğim bir şey değil, uzak durulmalı hatta. DI kötü, Hi-Z girişi kötü, sürücüler kötü, yazılımlar kötü, preamplar kötü; iyi yanı yok, M-Track varken fiyatı bile kötü.

Fiyat sırasına göre şunlara bakın: M-Track < Audient iD4 MKII < Audient iD14 MKII < IK Multimedia AXE I/O Solo < IK Multimedia AXE I/O < Universal Audio arayüzleri. Focusrite, Presonus ve Motu da iyidir, alınabilir; 2000TL civarına çıkınca iyi kart ile kötü kart arasında fark %5 olmuyor amfi simülasyonları açısından. Presonus'larla ama DI Box gerekebilir, hepsinin girişi gitar için uygun değil. Yanında gelen yazılımlar olarak en iyi de ama açık ara Presonus'lar.

solitude71'in başlığında ses kartları hakkında kısa bir yazı yazdım, burada tekrarlamama gerek yok.

İdeal başlangıç seti bence bir tane BOSS Katana-50 MkII, bir tane M-Track Solo ses kartı, bir çift de PreSonus Eris E3.5 BT. Bunlar 5k'ya gelir. Katana-50 MkII'nin olayı aynı zamanda power amp ve kabinet olarak da çalışabilmesi, yani ses kartını doğrudan Katana'ya bağlayıp Katana'yı amfi simülasyonlarının kabini olarak kullanabilirsin. Her tarafı görürsün, hiçbiri de boşa gitmez. Sonra istediğin yönde ilerlemeye devam edersin.

Behringer 202hd kullanıyordum ben de bir süredir, Motu M2'ye geçtim çok memnunum. Behringer'de yüksek gainde clipping problemi oluyor, pad'i aktif etmek dışında çözemedim clippingi. Gain staging falan hak getire. Pad'i aktif edince de bi anlamı kalmıyor, ton bi garipleşiyor. Muhtemelen dediğiniz gibi reklamını yaptıkları Midas preamplerin kalite seviyesi sebebiyle.
+bilmeyen varsa ses kartları için aşmış bir youtube kanalı var. Linkini bırakayım faydalanın derim mutlaka.

Son düzenleme:
İyi akşamlar. Electro gitar ve ses kartı bakıyordum. Çalacağım şarkılar hard rock, metal ağırlıklı; fakat soft rock, pop vs. de çalabilirim ara sıra. Yaptığım araştırmalar ve arkadaşlarımın da tavsiyeleri üzerine aklımda bir şeyler oluştu. Bu ikiliyi almayı düşünüyorum:

Ayrıca 2. seçenek olarak da bu gitar var:

Bütçe aşağı yukarı 3-4k civarlarında. Ama kesinlikle al dediğiniz bir şey varsa abartmadan bütçe arttırılabilir. Ayrıca başlangıç için bakıyorum. Az çok klasik çalmış olsam da elektroya hiç dokunmadım bile. Ek olarak ses kartı hakkında sorularım var. Kayıt zaten yapmayacağım, Mac cihazımda kolay bir şekilde düzgün ses alabilir miyim, uyumluluk sorunu vs olur mu? Daha iyi önerileriniz varsa lütfen söyleyiniz.

2. el almakta bir sakınca yoksa. Bir marshall dsl1cr + "boss sd1" ("güçlendirme" pedalı olarak) ve ucuz cort, ibanez, Washburn nuno gibi bir şey satın alabilirsiniz.

bir dsl1+sd1 metal için çok iyi geliyor. Bir ses kartından ve ucuz bilgisayar hoparlörlerinden çok daha iyi ses verecektir.

2500 tl'ye ((biraz pazarlık yapmanız gerekir) dsl1cr, 400 tl'ye sd1 ve 1100 tl'ye iyi bir gitar bulabilirsiniz (en az seçtikleriniz kadar iyi)

Blackstar ID core 10 amfi olarak inan bana zaten son sesi bile açamayacaksın yarısına getirdiğin an bütün apartman duyar mecbur kulaklık veya en düşük seste açacaksın. Kulaklık kullanırsan da ses kartına yönelmek iyi olabilir. Açarsın Guitar Rig2' yi istediğin tonu seçersin çalarsın olur biter. Ses kartı için ise Focusrite solo alabilirsin memnun eder. Bu ikisini ikinci el alırsan çok daha ucuza gelmiş olur ve ikinci elde çok sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Bir ay önce Focusrite Solo Gen3 800tl+80kargo ve param güvende ile 880 e almıştım. Gitar için ise HSS bir gitar alman senin için çok daha iyi olacaktır. Markayı modeli bilmem çok bir farkı olmaz başlangıç seviyesi gitarlarında. Sadece Maple ve Rosewood klavye farkı olabilir biraz o da ahım şahım fark olmaz hangisi hoşuna gidiyorsa onu al.

Son düzenleme:
Geri