5 ve 6. Fret oyuk oluştu

Merhabalar. Takamine marka akustik gitarımın 5 ve 6. Fretlerinde oyuk meydana geldi. Epey bi zaman kılıfında eski telleriyle beklediği için olduğunu düşünüyorum. Çalarken takılıyor. Tesviyesini bozmadan nasıl birşeyle bunlari torpileyebilirim. Fret değişmesi gerektiğinde adet olarak değişim oluyor mu. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

Dosyalar

• IMG_20211010_003649_1.jpg
    IMG_20211010_003649_1.jpg
    956.5 KB · Gösterim: 283
Teller o kadar kotu durumda ki parmagini bile kesebilir. Fretlerde ayrica yapisal hasar var gibi duruyor. Gitar nemli bir yerde beklemis bu bariz. Diger fretlerin durumuna bakmadan bir sey soylemek olmaz. Kuvvetle muhtemel genel bir tesfiye ile varsa diger arizali fretlerinde duzeltilmesi lazim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teller o kadar kotu durumda ki parmagini bile kesebilir. Fretlerde ayrica yapisal hasar var gibi duruyor. Gitar nemli bir yerde beklemis bu bariz. Diger fretlerin durumuna bakmadan bir sey soylemek olmaz. Kuvvetle muhtemel genel bir tesfiye ile varsa diger arizali fretlerinde duzeltilmesi lazim.
Teşekkürler hocam. Ufak bi kaza geçirdiğimden dolayı. Epeyce bi zaman kılıfta beklettim. Bu tellerle çalmayı denemedim bile zaten. Diğer fretler, tellerdeki paslardan dolayı biraz renk değiştirmiş sadece, fiziksel bozukluk yok. Sadece bu 2 fretteki çizik sorun yaratıyor. Bunlara tek başına müdahale edilemez mi.

metal parlatıcı-araba jantlarında kullanılanlardan bir miktar(toplu iğne ucu kadar falan) sürülebilir onların aşındırıcı özelliği var fakat fret levelling'i bozacak şekilde uygulamadan narince yapılmalı veya tamamen bütün fretlere uygulanmalı ki fretler arası seviye farkı oluşmasın yoksa işin içinden çıkamazsınız ve fretboard ağacına parlatıcı krem sürülmemeli,maskeleme bandı kullanın Eğer sese etkisi yoksa(yani bu perdelerde çalarken cızlama-bızlama yoksa) bence hiç müdahale edilmemeli.

Şöyle video var konuyu okuyanlara yardımcı olur diye bırakıyorum. arşivlik olsun anahtar kelimeler fret dent soldering paste:

lehim pastası uyguladıktan sonra lehim kalemi-havya ile bir miktar ısıtıyor lehim pastası içinde bir miktar kalay da var sanırım bu kalay ve diğer maddeler oyuğu dolduruyor sonra kalan artıkları zımparalıyor ve parlatıyor tam olarak oyuğu doldurmasa da geçiçi olarak güzel bir önlem tabi ki aşındırmalara yine dikkat etmek lazım çok yaparsanız fret levelling-fretler arası seviye farkı bozulabilir bu da başınıza bir sürü iş çıkartır.

Son düzenleme:
metal parlatıcı-araba jantlarında kullanılanlardan bir miktar sürülebilir onların aşındırıcı özelliği var fakat fret levelling'i bozacak şekilde uygulamadan narince yapılmalı veya tamamen bütün fretlere uygulanmalı ki fretler arası seviye farkı oluşmasın yoksa işin içinden çıkamazsınız ve fretboard ağacına parlatıcı krem sürülmemeli,maskeleme bandı kullanın Eğer sese etkisi yoksa(yani bu perdelerde çalarken cızlama-bızlama yoksa) bence hiç müdahale edilmemeli.

Şöyle vide var konuyu okuyanlara yardımcı olur diye bırakıyorum. arşivlik olsun anahtar kelimeler fret dent soldering paste:

lehim pastası uyguladıktan sonra lehim kalemi-havya ile bir miktar ısıtıyor lehim pastası içinde bir miktar kurşun da var sanırım bu kurşun ve diğer maddeler bu oyuğu dolduruyor sonra kalan artıkları zımparalıyor ve parlatıyor tam olarak oyuğu doldurmasa da geçiçi olarak güzel bir önlem tabi ki aşındırmalara yine dikkat etmek lazım çok yaparsanız fret levelling-fretler arası seviye farkı bozulabilir bu da başınıza bir sürü iş çıkartır.

Bu durum biraz şans işi. Havyayı kullanıp lehimi ısıtırken fretin üstünde, freti kaldıracaktır. Freti kaldırmak demek ise fret levelinin bozulması ve buzzing duyulması demektir.
Bir miktar deneysel bir iş..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
metal parlatıcı-araba jantlarında kullanılanlardan bir miktar(toplu iğne ucu kadar falan) sürülebilir onların aşındırıcı özelliği var fakat fret levelling'i bozacak şekilde uygulamadan narince yapılmalı veya tamamen bütün fretlere uygulanmalı ki fretler arası seviye farkı oluşmasın yoksa işin içinden çıkamazsınız ve fretboard ağacına parlatıcı krem sürülmemeli,maskeleme bandı kullanın Eğer sese etkisi yoksa(yani bu perdelerde çalarken cızlama-bızlama yoksa) bence hiç müdahale edilmemeli.

Şöyle video var konuyu okuyanlara yardımcı olur diye bırakıyorum. arşivlik olsun anahtar kelimeler fret dent soldering paste:

lehim pastası uyguladıktan sonra lehim kalemi-havya ile bir miktar ısıtıyor lehim pastası içinde bir miktar kalay da var sanırım bu kalay ve diğer maddeler oyuğu dolduruyor sonra kalan artıkları zımparalıyor ve parlatıyor tam olarak oyuğu doldurmasa da geçiçi olarak güzel bir önlem tabi ki aşındırmalara yine dikkat etmek lazım çok yaparsanız fret levelling-fretler arası seviye farkı bozulabilir bu da başınıza bir sürü iş çıkartır.

Çok teşekkürler. Bu yöntem çok mantıklı gibi duruyor. Ama işte klavye ağacına zarar vermeden, çok ince bi işçilik istiyor. Zaten videonun devamında, bütün fertleri tesviye yapıyo. Yani geçici bi çözüm olmuş. Perdeleri maskeledikten sonra, sadece oyuğun olduğu bölgeyi zımpara, eğe, çelik yün v.s ile torpilesem. Radiusa çok etki eder mi. O yüzden çekiniyorum. Çünkü tek fretteki ciziği kurtarayım derken diğer fretleri de onun seviyesine indirmek zorunda kalmamaliyim

Son düzenleme:
8.56 dolarlik bir lehim. %2 gumus geri kalani kalaydan olusuyormus. Eger kendine guveniyorsan ve boyle guzel eğelerim diyorsan dene. Ama tabi senin fretlerin hammaddesi nedir? Lehim iyi guzel ama her 10 bendden sonra cikarip tekrar tekrar ayni islemi yapacaksan cok ugrasacaksin demektir.
Fretlerin nikel oldugunu varsayarak yaziyorum, nikelin sertligi 700mpa iken kalay 51mpa. cok buyuk bir sertlik farki var. Yani kalay cok cok yumusak bir metal. Belki uygulama olarak cok pratik ve acil cozum olabilir. Ama uzun sureli bir cozum olmayacaktir.

bu işlemleri yapabilmek için temin edeceğim ekipmanlar da az buz rakam değiller. Fret tesviye işlemi fiyat olarak ne tutar acaba, yakın zamanda yaptıran var mı. Kocaeli civarında luthier kim vardır hiç bilgim yok. Çöp etmeyeyim gitarı

bu işlemleri yapabilmek için temin edeceğim ekipmanlar da az buz rakam değiller. Fret tesviye işlemi fiyat olarak ne tutar acaba, yakın zamanda yaptıran var mı. Kocaeli civarında luthier kim vardır hiç bilgim yok. Çöp etmeyeyim gitarı
Yakınen tanıdığım ve işini çok iyi yapan bir luthier var kocaelinde.
Koray kaptanoğlu kendisi. Özel mesajdan numarasını atayım size

Yardımcı olan herkese teşekkürler. Ancak fırsat bulup ugrasabildim. Sonuç ortada fretteki çizikler bi nebze azaldı. Herhangi bir cızlama, takılma v.s olmuyor. Pattex metal parlatıcısı ve 1800 su zimparası kullandım. Zimparayı ufak ufak sadece oyuk olan yerlere yaptım

Dosyalar

• 20211111_012521.jpg
    20211111_012521.jpg
    882.6 KB · Gösterim: 181
Geri