Elektro Gitar Parça Şemaları Kaynak Önerisi

Merhabalar öncelikle, aradığımı başlıkta nasıl ifade ederim tam bilemedim, şimdi açıklamaya çalışacağım. Daha kısa bir süredir (1 yıl) elektro gitar çalıyorum ama gitarın fiziksel parçalarını anlamak, lego misali ayırıp birleştirmek beni çok cezbediyor. Stratımın pickguardını kaldırıp içindeki kabloları inceleyebilmek, zarar vermeden modifikasyonlar uygulayabilmek, kısacası bağımsız bir şekilde ayarlarından parçalarına kadar her kısmını anlamak istiyorum. Amacım luthier olma yolculuğuna çıkmak değil, hobi olarak amatörcede olsa sevdiğim bir çok müzisyen gibi toplama, modifikasyonlu gitar yapabilecek konuma gelmek. En son aylar önce azcık köprüyle oynayayım derken her ayarı elimde kalmış, günlerce uğraşın sonunda pes edip bir müzik dükkanına ayarlatmıştım, o zamandan beri de ellemeye korkar oldum. Oradaki abi de bir ton laf etmişti niye güzelim gitarları bozarsınız gençler diye, haklı mıydı? Kesinlikle haklıydı ama merakın önüne geçilemiyor maalesef :) Yeterince konuyu uzattım, ihtiyacım olan, şemalar bulabileceğim, sıfırdan gitarımı nasıl ayarlayacağımı bulabileceğim kaynaklar. İngilizcem gayet iyi yani kaynak dilinde hiç bir sorun yaşamam. Sizden ricam, varsa bildiğiniz böyle kaynaklar, benimle paylaşmanız. Şimdiden çok teşekkürler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet çok fazla video var bir çok konu hakkında ama ben daha makale tadında, ne nedir, ne neye yarar anlatan bir şeyler arıyorum. Çoğu yabancı Youtuberda aha sunu boyle sunu soyle yapiyon oluyo diye anlatıyorlar, en derine ineni de kağıda çizerek, yapılacak şeyin planını önceden basamak basamak göstererek anlatıyor, güzel anlatıyor ama pratikte her gitar aynı olmadığından onun gitara yaptığı oynamalar bana oturmuyor, bu nedenle daha çok neyi nasılın yanında neyi neden yaptığını anlatan kaynaklar arıyorum. Tabii Youtube'a bakmaya da devam edeceğim :)

Evet çok fazla video var bir çok konu hakkında ama ben daha makale tadında, ne nedir, ne neye yarar anlatan bir şeyler arıyorum. Çoğu yabancı Youtuberda aha sunu boyle sunu soyle yapiyon oluyo diye anlatıyorlar, en derine ineni de kağıda çizerek, yapılacak şeyin planını önceden basamak basamak göstererek anlatıyor, güzel anlatıyor ama pratikte her gitar aynı olmadığından onun gitara yaptığı oynamalar bana oturmuyor, bu nedenle daha çok neyi nasılın yanında neyi neden yaptığını anlatan kaynaklar arıyorum. Tabii Youtube'a bakmaya da devam edeceğim :)
Kaynak kitap İngilizce bile pek yok söyleyeyim. Olanlar da ustunkoru anlatıyor. Video sitelerinden ziyade bence luthier siteleri veya spesifik konuda detaylı anlatim yapan siteleri araştırın (mesela potansiyometre nedir, nasil calisir? switch tipleri ve çalışma prensipleri vs). Eger teknik bilgiyi oturtursaniz, ozellikle elektronik aksami, elektro gitar calisma prensibini daha iyi anlar ve modifikasyon işlerinde kolaylık yaşarsınız. Lakin gene de karmaşık bir bağlantı semasini sıfırdan oluşturmak epey yorucu olabilir. Tum bunlara ayiracaginiz vakit gitar çalışma zamanınızdan epey çalabilir. Hobi olarak keyif alabilmeniz, sabir, özen ve ince el becerisine sahip olmanız gerekir. Ayrica herseyden once gitarin tum ayarlarini iyi derecede yapabilmeyi öğrenmelisiniz, cunku mod isleri bundan sonra gelir.

Son olarak da youtube'da kolaymış gibi gelen islerin gercekte son derece zor olabileceğini goz önünde bulundurup karmaşık islere bastan dalarak hevesinizi kacirmamanizi tavsiye ediyorum.

Stewmac'in sitesinde How Guitar Wiring Works gibisinden bir seri vardı. Oradan çok şey öğrenmiştim ben.
Bir de How to Wire a Fender Style Guitar ve How to Wire a Gibson Style Guitar diye iki DVD vardı Stewmac'te, oradan da epey bir kazanımım oldu.
Video ve makale isimlerini kısmen yanlış hatırlıyor olabilirim ancak bu anahtar kelimelerle arattığında bulabilirsin.

Dimarzio, EMG ve Seymour Duncan sitesinde manyetikler için bağlantı ve uygulama şemaları paylaşılıyor. İngilicce olarak

aslında öyle çok zor birşey değil. 4 yıllık üni mezunuysan rahat anlarsın.

gitardaki parça çeşitleri: volume pot (logaritmik), tone pot (lineer), switch, manyetikler, giriş jackı

Potlar
bazı gitarlarda 1'er adet volume ve tone pot vardır. Demek ki bunlar bütün manyetikleri etkiliyor.
Potlardan bazıları coil tap özellikli olabilir.
Potlar konsentrik olabilir (1 pot hem volume hem tone olarka kullanılabilir).
örneğin eğer gitarında 2 adet humbucker 1 volume 1 tone potu varsa; bu konsentrik pottan 2 adet takıp 500k'lık kısımları volume pot gibi, 250k'lık iç daire kısmını da tone pot gibi kullanabilirsin. böylece 1 stratı 1 les paul haline getirebilirsin. Çok tiz ses istiyorsan 500k yerine 1M'lik volume pot kullanabilirsin.

Switch
Switchler en çok değişkenlik gösteren parçadır. Coil tap'lı potlar ile çok değişik kombinasyonlar elde edilebilir. Switch alırken çok dikkat etmek lazım. Çünkü örneğin 2 humbuckerlı gitar alıp neck manyetiğindeki 2 single manyetiğini paralel bağlama imkanı için switch önemlidir. 5 yollu super switchlere veya rail switchlere bakabilirsin en karmaşık olanları onlar.

Manyetik
Manyetiklerin bağlantı şemaları sitesinde olur (genelde single coil / 2 kablolu humbucker / 4 kablolu humbucker olmak üzere 3 çeşit).

Giriş jackı
input jack ise ya monodur ya stereodur. monoda 2 pin var stereo'da 3 pin var. en uzun olan toprak, en kısa olan sinyal, orta uzunlukta olan sa aktif manyetikler için batarya toprak bağlantısıdır. eğer pasif manyetik kullanıyorsan mono input jack yeterlidir.

Geri