Müzik için Bilgisayar Topluyorum

Evde kayıt, vst, daw programlarını rahatça kullanabileceğim bir bilgisayar toplama niyetindeyim. En son pc dergileri alalı 15 yıl olmuştur. Ondan biraz uzak kaldım. Kendi çapımda bir liste yaptım. Ortalama 10k artı biraz üstü olabilir. Listeme bakıp şuna gerek yok boşuna para verme yada şunda şu özelliği olan bir şey al gibi tavsiyeler olabilir.
İşlemci üzerinde ekran kartı mevcut, ufak tefek video editleri yaparım. Hani kesip biçme bir kaç tanede efekt koyup render almak gibi. Ekstradan ekran kartı almaya gerek var mı bilemedim.

İşlemci
Intel Core i7 11700 2.50 Ghz 8 Çekirdek 16MB 1200p 14nm İşlemci
1 Adet 4470.31TL

Anakart
Asus PRIME H570M-PLUS 4600mhz(OC) RGB M.2 1200p mATX Anakart
1 Adet 1371.8TL

Bellek
Kingston 16GB Fury Renegade 3200mhz CL16 DDR4 Ram (KF432C16RB1/16)
2 Adet 1714.46TL

PC Diski
Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200rpm (ST2000DM008) Harddisk
1 Adet 679.43TL

Kasa
Thermaltake H330 650W Kırmızı Led Tempered Glass USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
1 Adet 1293.19TL

Monitör
Philips 23.8" 243V7QDAB/01 4ms 75hz HDMI,VGA,DVI-D Monitör
1 Adet 1638.26TL

Listene tek tek bakıp nasıl olduklarını inceleyecek vaktim yok şu anda ama ilerde sorun yaşamaman için dikkat etmen gereken birkaç nokta var:
  1. Bir sinyal zinciri tek bir çekirdek üzerinde çalışır. Multicore çalışanlar çok ender olduğu gibi (Mercuriall yazılımları mesela multicore çalışabiliyor) elinde olsalar da destekleyen DAW yok gibidir. Tek çekirdek performansının kuvvetli olması önemli yani.
  2. Yeni ses kartları ve amfiler artık USB-C'den güç alıyorlar, yüksek enerji isteyen kulaklıkları besleyebilmek için bilgisayarında yüksek çıkışlı bir USB-C portu olması şart. Bunun yolu ya destekleyen bir anakart almak ya da anakart üzerinde uygun bir PCI-e slotu olması (USB-C kartı alman için). Burada önemli nokta anakarta boş slot olsa dahi GPU taktığında o slotun kapanabilecek olması. Mesela şu anakartın ikinci PCI-e slotu GPU takılınca kapanıyor: B450M-A PRO MAX | Motherboard | MSI Global PCI-e riser ile filan halletmeye çalışabilirsin ama baştan olmasa böyle bir sorun daha iyi. UBS-c girişini güç kaynağı alırken de hesaba katmayı unutma.
  3. Sample kullanımı için Ram hızlı ve yüksek kapasiteli olmalı (3200MHz kullanıyorum ben, sorun yaşamıyorum). Ayrıca sample depolamak ve hızlı yükleyebilmek için yüksek kapasiteli SATAIII SSD'ler takmanı öneririm. Bana 1TB ancak yetiyor (eski, kullanılmayan sample depolama için hariciler var).
  4. Sistem diski M.2 NVMe olmalı. Aksi halde sinyal zincirinde bir plugin değiştirirken bir dakika beklemen dahi gerekebilir. Sample yükleyip kaldırmak vakit alır.
  5. Sessizlik önemli, çalışmadığında pasif soğumaya dönebilen bir GPU ve olabildiğince sessiz bir kasa öneririm. CPU'ya epey sessiz AIO sistemleri kurabilirsin.
  6. Monitör önemli. Mümkünse iki monitör, değilse en azında 4K 32" monitör öneririm. Ekran epey kalabalık oluyor. En azında eğer masa da alacaksan üzerinde ikinci monitör için yer olsun. GPU bu aşamada önemli, ikinci monitör için GPU gerekli. Ucuza halledersin ama oyun oynamayacaksan. GTX 1650 dahi yeter.
  7. Masa demişken, masa alacaksan üzerinde referans monitör ve near-field referans monitör koymaya yer olduğuna dikkat et.
  8. Harici güç kaynağı olan bir USB hub da gerekecek. Yavaş yavaş USB'ye takılanlar artıyor. Bir yerden sonra boş yer bulmakta zorlanacaksın.
Benden bu kadar. Bu listeyi alıp bilen birine gidebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu bilgilere dikkat edeceğim, vakit ayırdığın için sağol.
Bir sorum olacak. Oyunlarla hiç ilgim yoktur, hiç oynamayacağım. Belki 2 yada 3 dakikalık bir videoda kesme biçme işlemi yapıp iki üç efekt ekler render alırım, hepsi o. Çift monitörde kullanmayacağım. Harici bir ekran kartına gerek olur mu? İşlemcideki yeterli gelir diye düşündüm.

Gerek olmaz. Ama yine de ilerde takmak isteyebilirsiniz, bu nedenle anakart hakkında dediklerime dikkat edip uygun bir güç kaynağı seçmek daha iyi olacaktır.

İşlemci yerine i5 olanını alabilirsin sırf bu iş için alıyorsan. Az güç harcasın dersen amd 5600 serisini öneririm. Hatta i5 f versiyonu alıp artan miktara da ekran kartı alabilirsin. Monitör de büyük olabilir veya çift ekran.

Buradan bakın, alabileceğinizin en iyisini alın. Anakart ile birleştirerek fiyatlara bakın ama, AMD anakartları genelde daha ucuzdur (USB-C'li anakart gerektiğini unutmayın).

Onumu alayım bunu mu derken, dolar artınca mecbur bütçeye göre baştan sistem yapmak durumunda kaldım. Bugun 2 yerden sistem listesi aldım. Yarında bir iki yere fiyat sorup dolar bir kere daha vurmadan halletmek istiyorum.
İki listede olumsuz bir durum var mı. Bu arada bütçem maksimum 11bin monitör hariç sırf kasa.
Sistem 2 hem daha performanslı hem daha uygun fiyatlı gibi geldi. Siz ne dersiniz?

Sistem 1: 11.500 TL
Anakart: Asus Prime H510 -K Intel h510 1200 DDR4 3200 Mhz(OC) M.2
İşlemci: İ5 10600K 4.1 Ghz 12Mb ön bellek 14nm işlemci
Ekran Kart: Msi Geforce Gt 1030 2GHD4 LP OC 2GB DDR4 64bit nvidia
Ram: GSKILL 1x16 GB 3000Mhz cl16 DDR4
Kasa : Rampage espectro 4x120mm Fanlı 600 w80plus midT ATX Kasa
SSD:Crucial 1 TB Bx500 sata ssd. (Okuma 540/Yazma 500)

Sistem 2: 9700 TL
Anakart: MSI B365m Pro VH soket 1151 DDR4 2666
İşlemci: İ9 9900K FCLGA1151
Ekran Kart: Asus EFORCE GT 710 2 GB DDR5
Ram: GSKILL 2x16 GB 3200 Mhz DDR4
Kasa : Rampage Redsky RGB 4x12 cm RGB Fanlı 700w+80
SSD: Seagate FRCD SSD M.2 1TB (Okuma 3450 Mb / Yazma 3400 mb)

Birinciyi alırdım, sonra bir tane daha 16GB ram takardım (2x8GB ram alsan dahi daha iyi). İşlemcilerin single-core performansları aynı gibi hatta yer yer 10600K geçiyor. İkinci sistemin ama ram ve ssd daha iyi fakat anakart o ram hızını desteklemediğinden anlamsız.

Tek alternatifler bunlar mı? Şunu alıp 2x8GB 3200 MHz belleğe ve Samsung 1TB NVMe'ye güncellesen hem daha ucuz oluyor hem de daha performanslı oluyor (tam bütçene çıkmak için type-c olan bir anakarta da güncelleyebilirsin): Leo APU PRO - Game Garaj

Sistem 2 deki anakart ile ram mhz uyuşmasını bende sistemi toparlayan kişiye söyledim. 3200'un zaten altında ram çalışacak bir sorun olmaz deyince, dedim belki bir bildiği. Yine sistem 2 'de anakrtı yükseltip Ssd 'yide Samsung 1TB NVMe'e güncellersem yine butçe dahilimde kalıyor. Tek tereddütüm işlemcinin 9. nesil olması.

Parçalar için bir şey diyemem ama monitör, masa ölçüleri, sandalye çok önemli, göz ve baş ağrıları, bel boyun ağrıları bu seçimlerin sonuçları oluyor genelde.

Biraz dolandırılıyorsun gibi. Mesela her iki sistemde işlemcide daha kaliteli tümleşik ekran kartları varken yaklaşık 2000 TL'ye satılan GT1030'u ya da 1000TL'lik ve 10 yıllık GT710'u niye alıyorsun? 2666 MHz destekleyen dandik ötesi antika ana karta neden 32GB 3200MHz ram takıyorsun?

O sistemi toparlayan kişi sanırım elinde kalan malları satmaya çalışıyor gibi geldi bana. Verdiğim linkteki bilgisayarı söylediğim güncelleştirmelerle almanı öneririm.

Son düzenleme:
Müzik için
Dell XPS 8940

Hepsi için (Müzik, oyun, grafik tasarım v.s.)
Skytech Arhcangel

Monitör : LG 32gp850-B

İlla OEM isterim dersen

Motherboard (Anakart) Sıralama gelişi güzeldir.

İntel z690 chipset için
Asus Tuf Z590 Plus
Gigabyte Z690 Aorus
Asus Rog XIII Hero

z490 chipset için
Asus Rog XII
MSI mpg Carbon
As rock taichi

B460 chipset
MSI Mag Mortar
As rock steel legend

Z390 chipset
Asus Rog strix

AMD chipset için

x570 chipset

Asus Rog VIII Dark hero
MSI Mpg x570

B550 chipset için
Asus Rog Strix B550
MSI MAG 550m

A520 chipset için
Gigabyte A520 Aorus
Asrock A520

soundcard (ses kartı)
Creative sound blaster Z
Evga 712
Creative sound blaster Ae 7

Graphic card (Grafik ekran kartı)
Nvidia RTX 360 ti - RTX 3070 - RTX 3080
Amd Radeon RX 6800 XT - RX 6900 XT

SSD
Seagate Firecuda
Western Digital Sn750 - Sn850
Crucial MX500

RAM
Patriot viper serisinden uygun olanı alabilirsin
TG T-force xtreem
Crosair vengaence RGb Pro

Power Supply (Güç kaynağı)
XPG core reactor 650w
Corsair cx450 - RM-750X
Seasonic prime titanium

Case (Kasa)
Cooler Master s600
Phantex Evolv X
Corsair 275R
Cooler Master c700p

Gibi

aynı sorunu ben yaşıyorum şuan.. bütçe kısıtlı ne yazıkki minumum F/P işlemci bulunduğumuz dönem içinde ne olmalı sizce ?
Güzel abim.
Artan kur karşısında ne yazıktır ki Ne F kaldı Ne P kaldı.
Yüzüne bile bakmayacağın ürünler oldu 2-3K biraz F/P işine gireyim desen fiyatlar oluyor 4-6K performans canavarı isterim dersen orada eleniyorsun zaten.
Düşün intel i3 işlemci bugün olmuş 1.500-TL

Tum sizlerden aldığım bilgiler doğrultusunda kendim toparladım. Mağazanın hep bir eksik bıraktığı taraf oluyor. Ortalama 12k gibi bir fıyata bunları çıkarabildim. 5 sene beni sıkıntısız götürür sanırım. Uyum problemi yok ise bu sistemde karar kıldım.

İşlemci
Intel Core i5 10600K 4.10 Ghz 6 Çekirdek 12MB 1200p 14nm İşlemci

Anakart
Asus B560M-P-SI 5000mhz(OC) M.2 1200p mATX Anakart

Bellek
Kingston 32GB(2x16) Fury Beast 3200mhz CL16 DDR4 Ram (KF432C16BBK2/32)

SSD Disk
WD 1TB SN550 NVMe Okuma 2400MB-Yazma 1950MB M.2 SSD (WDS100T2B0C)

Kasa
GameBooster GB-G3309B 550W 80+ Tempered Glass RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa

Monitör
Samsung 27" LS27F350FHMXUF 4ms 60hz D-Sub,HDMI FreeSync Monitör

Geri