Ses kartının ses çıkışını amfiye nasıl bağlarım

Merhaba

Konu hakkında hiç bir tecrübem bulunmuyor. Daha önce bir ses kartı dahi kullanmışlığımda yok. Sorum çok saçma olabilir. O yüzden şimdiden de kusuruma bakmayın lütfen.

Sorum şu :

Bir ses kartı alsam bu ses kartının ses çıkışını amfi üzerinden nasıl alabilirim ? yada alma imkanı mevcut mu ?

Bunu demekte ki maksadım öncelikle çeşitli amfi ve efekt similasyonlarını deneyebilmek. Bunu yaparken de elimde bulunan mevcut ekipmanları kullanma imkanım varsa kullanıp maliyeti düşürmek.

Elimde boşta duran bir amfim var yıllar önce aldığım bir Marshall Mg15, ses kartı için ödeyeceğim ücret dışında başka bir maliyet olmadan ses çıkışını bu amfi üzerinden alabilirmiyim diye düşünüyorum. Özetle ses kartının yanına stüdyo hoparlörleri al v.s. durum şuan için beni pek cezbetmiyor.

Aklımda dönen bağlantı kombinasyonunu da yazayım belki buda yanlış olabilir

Gitarı ses kartına bağla>Ses kartını pcye bağla>pc yi amfiye bağla (mı?) tabi bu giriş çıkışlar hangi soketlerden yapılmalı bu konuda da fikrim yok.

olumlu da olumsuz da yorum yazarsanız günlerdir kafamı kemiren bu saçmalıktan kurtulmuş olurum.

Amfinizde bildiğim kadarı ile bir mp3/cd in girişi olması gerekiyor ön panelinde.

Gitarı Ses kartına bağlayın ardından ses kartınızı pcye bağlayın daha sonra pcnin kulaklık çıkışından veya ses kartının kulaklık çıkışından amfiye her 2 ucunda da 3,5mm jack bulunan kaliteli bir ses kablosu (AUX KABLO) ile bağlantı sağlayın. Bu kabloyu amfinizin üzerinde bulunan mp3/cd in girişine takın.

Anlayacağınız dilde anlatmam gerekirse eğer, elinizde ki amfiye, amfi üzerinde bulunan bu girişten uygun bir kablo ile cep telefonunuzu, tabletinizi veya mp3 player cihazınızı bağlayarak nasıl müzik diliyorsanız veya bir backing track açıp gitarınız ile çalan parçaya nasıl eşlik ediyorsanız, pcnizin veya ses kartınızın kulaklık çıkısından sesi alıp bu giriş üzerinden amfiye vermiş olacaksınız. Amfiyi KULAKLIK olarak kullanmış olacaksınız.

Ancak yansıyacak sesin kalitesi ne kadar etkili olur bilinmez.

AMA !!!
Konusunda daha tecrübeli arkadaşlarımızın da burada paylaşım yapmasını bekleyin benim bu tavsiyeme uymayı düşünmeden önce

Son düzenleme:
Amfi bu gördüğün üzere:

marshall_mg15dfx_audio_amplifier_sch.pdf_1.png

Bu durumda yapabileceğin iki şey var:
  1. Ya ses kartını sadece efektler için kullanıp ses kartının monitör çıkısından amfinin gitar çıkışına gireceksin,
  2. Ya da ses kartını efekt ve preamp olarak kullanıp ses kartının kulaklık çıkısından amfinin CD Input'una gireceksin. Burada önemli olan ses katını preamp simülasyonu olarak kullanman gerektiği, yani power amp aşamasını ve impulse response/kabin simülasyonu taraflarını kapaman gerek.
Kendi kabinini kullanacağın için ses her şekilde MG15'e benzer gelecektir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Amfi bu gördüğün üzere:

marshall_mg15dfx_audio_amplifier_sch.pdf_1.png

Bu durumda yapabileceğin iki şey var:
  1. Ya ses kartını sadece efektler için kullanıp ses kartının monitör çıkısından amfinin gitar çıkışına gireceksin,
  2. Ya da ses kartını efekt ve preamp olarak kullanıp ses kartının kulaklık çıkısından amfinin CD Input'una gireceksin. Burada önemli olan ses katını preamp simülasyonu olarak kullanman gerektiği, yani power amp aşamasını ve impulse response/kabin simülasyonu taraflarını kapaman gerek.
Kendi kabinini kullanacağın için ses her şekilde MG15'e benzer gelecektir.
Abi kızmazsan eğer ANLAMADIM yazmaktan başka çarem kalmadı.

Anladığımı yazayım sen evet yada hayır de

1- ses kartını tariflede ki gibi bağladım
2- Ses kartı üzerinden senin bu forumlarda paylaştığın ücretsiz similasyon ve efektleri veya kendimin bulduklarını kullanabilecekmiyim.
3- Kullanabilmem için ne yapmam gerek nasıl bir ses kartına sahip olmalıyım.

Teşekkür ederim.

Amfinizde bildiğim kadarı ile bir mp3/cd in girişi olması gerekiyor ön panelinde.

Gitarı Ses kartına bağlayın ardından ses kartınızı pcye bağlayın daha sonra pcnin kulaklık çıkışından veya ses kartının kulaklık çıkışından amfiye her 2 ucunda da 3,5mm jack bulunan kaliteli bir ses kablosu (AUX KABLO) ile bağlantı sağlayın. Bu kabloyu amfinizin üzerinde bulunan mp3/cd in girişine takın.

Anlayacağınız dilde anlatmam gerekirse eğer, elinizde ki amfiye, amfi üzerinde bulunan bu girişten uygun bir kablo ile cep telefonunuzu, tabletinizi veya mp3 player cihazınızı bağlayarak nasıl müzik diliyorsanız veya bir backing track açıp gitarınız ile çalan parçaya nasıl eşlik ediyorsanız, pcnizin veya ses kartınızın kulaklık çıkısından sesi alıp bu giriş üzerinden amfiye vermiş olacaksınız. Amfiyi KULAKLIK olarak kullanmış olacaksınız.

Ancak yansıyacak sesin kalitesi ne kadar etkili olur bilinmez.

AMA !!!
Konusunda daha tecrübeli arkadaşlarımızın da burada paylaşım yapmasını bekleyin benim bu tavsiyeme uymayı düşünmeden önce
Senin ki de @GERGE kinin gibi galiba. teşekkür ederim.

Karmaşık bir şey yok, ya gitarı ses kartına taktıktan sonra bilgisayar üzerinden sadece efekt kullanıp amfinin gitar girişine bağlayacaksın ses kartını, ya da gitarı ses kartına taktıktan sonra bilgisayar üzerinden efekt ve preamp kullanıp (IR ya da kabin kullanmayarak) amfinin cd girişine ses kartının kulaklık çıkışını bağlayacaksın.

Daha açıklayıcı olamıyorum =)

Gereken ses kartları burada yazıyor:

Ne yaparsan yap MG15'ten çıkan ses bir süre sonra temiz çorapla misafirlikte yanlışlıkla banyoda ıslak yere basmışsın gibi mutsuz edecek seni .... o cezbetmiyor dediğin hoparlör ve kulaklık alternatiflerini araştır derim yine de.

Ne yaparsan yap MG15'ten çıkan ses bir süre sonra temiz çorapla misafirlikte yanlışlıkla banyoda ıslak yere basmışsın gibi mutsuz edecek seni .... o cezbetmiyor dediğin hoparlör ve kulaklık alternatiflerini araştır derim yine de.
Mutlaka öyledir fakat amacım muhteşem sesler duymak değil.
Amacım forumda çok sık gördüğüm ve okuduğum çeşitli amfi simülasyon ve efektleri kullanmak ve tecrübe etmek. Birde nereden edindiğimi dahi anımsamadığım Guitar Rig 5 pro var elimde onu da kurup ne işe yaradığını v.s. denemek istiyorum.
Hani derler ya nefes alsın yeter. Hah işte öyle bir şey.

Elbet seni ne mutlu edecekse onu yap ama o bahsettiğin SIM'lerin tadını almak için sesi ve tonu adam gibi duymak lazım ... yani araba kullanmak istiyorum ama otoparkta vites boşta direksiyona oturup gaza basmak, vrnn vronn ağzımla egzoz sesi yapmak istiyorum demek gibi olmuş seninki. Neyse dostum, araştırmaya devam :) .....

Sadece bir fikir olarak şunu yazmak istedim doğru olur mu bilmiyorum.

Bu RC kablo ile ses kartının üzerinde bulunan hoparlör çıkışlarına bağlayıp ardından bir jack dönüştürücüsü ile amfi üzerinden gitar girişine bağlanarak denenebilir mi ?
Belki de bu şekilde istediği kabin simleri v.s. kullanabilme imkanı da olabilir.

Fikirlerinizi belirtirmisiniz
türkrockçı.jpg

Amfinin içinde bir adet 8 veya 10 inch gitarın yaygın kullandığı orta frekanslara yönelik hoparlör var. Neyi hangi kabloyla aktardığın önemli değil, sonuçta stereo ve bol efektli bir şeyleri duymak için ya FRFR hoparlör ve/veya stereo kulaklık. Yoksa herşey olur, fritöze de bağlarım ses çıkar. Çıkan ses mutlu etmeyecek. Hele MG15 ile. Üstelik amfinin gitar girişine ne bağlarsan bağla gitarın kendi tonu gelen sinyali alıp elleşecek ve kendi amfi tonunu verecek. Aux filan yine bir derece daha iyi olur.

Ayrıca cabsim dediğiniz şey kabin simülasyonu demek yani 4x12 bir hoparlörü taklit ediyor, sen sonra o sesi al MG15'in dandik hoparlöründen dinle ... e ne oldu 4x12 değil bir adet tırto 1x duyarsın.

Geri