Ses sistemi tavsiyesi

Ben müzik dinlemeyi çok seven birisiyim. Evimde sadece müzik dinlemek için büyük bir odayı kullanmak istiyorum. Orta- üst segment ses sistemi alacağım en fiyat performans ses sistemi benim gözümde şudur diyebileceğiniz bir sistem, amplifikatör var mıdır?

Bu sistemde kullanacağım kaliteli ve çok kanallı müzik dosyalarını nasıl bulacağım bu da kafamı çok karıştırıyor açıkçası. 🙁

Bütçem belirsiz istediğim bütçeye çıkarım en süper profesyonel sistemi aramıyorum ama orta üst segment olacak ve evde dinleyeceğimi belirteyim tekrar. Çok F/P bir sistem arıyorum.
Yardımcı olur musunuz?

Sırası ile ve bütçene göre
Amfi-reciever
1 - Denon
2- Marantz
3- Yamaha
4- Pioneer
Hoparlör
1- Bose
2- DALI
3- Harman Kardon
4- JBL (Danimarka üretimi olmak şartı ile)
SUBWOOFER
1-Definitive
2-DALI
Kablolama
1- Kesinlikle tartışmasız altın yalıtımı yapılmış bir kablo wireless sistem tercih etmeyin.
Bütçe tahmini 10-15.000 Usd ayırırsanız High end bir ses sistemine sahip olabilirsiniz.
Bütçe yeterli değil ise bütçenizin el verdiği ne ise onu alabilirsiniz her hangi bir tecih yapmanıza gerek yok.

Mümkünse dinlemek lazım. Her hoparlör, her amfiyle farklı anlaşır.
Ayrıca müzik türü nedir, plak mı cd mi, streaming mi, Flac mı... ne çalınacak?
Üstte marka belirtilmiş o zaman şunu diyeyim; hoparlör olarak Bose ve Harman Kardon aklıma gelene kadar 10 kere Monitor Audio, KEF ve B&W derim. Amfi olarak da NAD... bütçe varsa Mark Levinson vs ... yani hadi bana marka/model yazın alayım demek ile zor. KLH hoparlör, bulabileceğini sanmıyorum, efsaneydi benim için ama adını duyan yok. Arkadaşım 25 yıllık Pioneer stereo amp kullanıyor hala. Bu iş biraz kendin gezip dolaşıp dinleyip yapılacak iş.

Ben müzik dinlemeyi çok seven birisiyim. Evimde sadece müzik dinlemek için büyük bir odayı kullanmak istiyorum. Orta- üst segment ses sistemi alacağım en fiyat performans ses sistemi benim gözümde şudur diyebileceğiniz bir sistem, amplifikatör var mıdır?

Bu sistemde kullanacağım kaliteli ve çok kanallı müzik dosyalarını nasıl bulacağım bu da kafamı çok karıştırıyor açıkçası. 🙁

Bütçem belirsiz istediğim bütçeye çıkarım en süper profesyonel sistemi aramıyorum ama orta üst segment olacak ve evde dinleyeceğimi belirteyim tekrar. Çok F/P bir sistem arıyorum.
Yardımcı olur musunuz?
Eğer dijital platformda müzik dinleyecekseniz ;
1-) Konvertör : RME ADI-2 DAC ( Şu anda piyasada bulabileceğiniz en iyi f/p oranına sahip kaliteli bir DAC olduğunu düşünüyorum.)
2-) Power Amp : Bryston 3B , Bryston 4B , SPL Performer s800
3-) Hoparlör : PMC , ATC , Neumann ( ex K&H )

İyi bir sistem kurma adına benim önerilerim olabilir.

WAV veya FLAC dosyası kullanacağım.
hepinize çok teşekkür ederim kafamda bir fikri oluşturduğunuz için. Sanırım bütçemi 10.000 Euro olarak sınırlayacağım yoksa bu işin sonu yok gibi duruyor. :)
Madem 10000 euro bütçe söz konusu ; aşağıdaki şahane set-up'ı oluşturabilirsiniz :
Konvertör : SPL Director MK2 DAC
Power Amp : SPL Performer s800
Hoparlör : PMC Twenty 5.22 i
Ben bu set-up'ı kullanıyorum ve müthiş memnunum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Madem 10000 euro bütçe söz konusu ; aşağıdaki şahane set-up'ı oluşturabilirsiniz :
Konvertör : SPL Director MK2 DAC
Power Amp : SPL Performer s800
Hoparlör : PMC Twenty 5.22 i
Ben bu set-up'ı kullanıyorum ve müthiş memnunum.
Dac ve amp buldum fakat hoparlör bulamadım maalesef. Dostlar istediğim şey tam olarak şu. Müziği sadece iyi dinlemek değil çok kanallı dinlemek istiyorum yani örnek olarak vurmalı çalgıyı ayrı hoparlörden piyanoyu ayrı bir hoparlörden dinlemek istiyorum bana orkestranın tam ortasında gibi bir deneyim vermeli.
Bu istediğim şey mümkün müdür? Gördüğüm kadarıyla tavsiyelerde hoparlörler ya stereo yada mono. Kusura bakmayın bu işlerde yeniyim belkide imkansız birşey istiyorum.
internette 5.1 veya 7.1 gibi teknolojiler duydum.
Örnek olarak 5.1 aynı fiyata topladığım sistem ile 2.1 sistemin verdiği ses kalitesinde fark olur mu?
Müzik dinlemek için 5.1e ihtiyaç var mıdır? Yoksa bu işin standardı stereo mudur?

Dosyalar

• IMG_20211121_201716.jpg
    IMG_20211121_201716.jpg
    186.6 KB · Gösterim: 81
  • IMG_20211121_201651.jpg
    IMG_20211121_201651.jpg
    155.4 KB · Gösterim: 79
Son düzenleme:
Dac ve amp buldum fakat hoparlör bulamadım maalesef. Dostlar istediğim şey tam olarak şu. Müziği sadece iyi dinlemek değil çok kanallı dinlemek istiyorum yani örnek olarak vurmalı çalgıyı ayrı hoparlörden piyanoyu ayrı bir hoparlörden dinlemek istiyorum bana orkestranın tam ortasında gibi bir deneyim vermeli.
Bu istediğim şey mümkün müdür? Gördüğüm kadarıyla tavsiyelerde hoparlörler ya stereo yada mono. Kusura bakmayın bu işlerde yeniyim belkide imkansız birşey istiyorum.
internette 5.1 veya 7.1 gibi teknolojiler duydum.
Örnek olarak 5.1 aynı fiyata topladığım sistem ile 2.1 sistemin verdiği ses kalitesinde fark olur mu?
Müzik dinlemek için 5.1e ihtiyaç var mıdır? Yoksa bu işin standardı stereo mudur?
Her enstrüman farklı bir hoparlörden gelsin diye bir şey yok. Bu işin dünyadaki standardı stereo'dur. Ancak müzikte son yıllarda 5+1 , surround gibi tekniklere doğru bir yönelim başladı. Fakat dediğim gibi daha oldukça yeni. Yaygınlık kazanması için daha bir süre geçmesi gerekecektir. Örneğin müzik prodüksiyonlarının da bu tekniklere uygun olarak yapılması lazım vs. Ayrıca kaliteli 5+1 hoparlör yatırımı için ciddi bütçeler gerekmektedir. Yani o işler 10000 euro'luk bütçelerle maalesef realize edilemiyor.

Mesela aşağıda linkini verdiğim stüdyo bu tarz projeleri yapıyor. Orada gördüğünüz sırf PMC hoparlörlerin yatırımı tahminimce 500 bin ile 1 milyon dolar arasındadır.

Her enstrüman farklı bir hoparlörden gelsin diye bir şey yok. Bu işin dünyadaki standardı stereo'dur. Ancak müzikte son yıllarda 5+1 , surround gibi tekniklere doğru bir yönelim başladı. Fakat dediğim gibi daha oldukça yeni. Yaygınlık kazanması için daha bir süre geçmesi gerekecektir. Örneğin müzik prodüksiyonlarının da bu tekniklere uygun olarak yapılması lazım vs. Ayrıca kaliteli 5+1 hoparlör yatırımı için ciddi bütçeler gerekmektedir. Yani o işler 10000 euro'luk bütçelerle maalesef realize edilemiyor.

Mesela aşağıda linkini verdiğim stüdyo bu tarz projeleri yapıyor. Orada gördüğünüz sırf PMC hoparlörlerin yatırımı tahminimce 500 bin ile 1 milyon dolar arasındadır.

Öncelikle verdiğiniz bilgilerle ufkumu biraz daha açtığınız için çok teşekkür ederim.
Bu işin standardını bilmediğim için 5.1 gibi bir istekte bulundum. Stereo + Subwoofer almak en mantıklısı gibi. Hatta subwoofera ihtiyaç bile duymayabilirim. Duruma göre bakacağım. Bütçemi 10.000 Euroya bile tamamlamakta zorlanabilirim. Sırf 5.1 için dediğiniz astronomik rakamlara çıkmam haliyle imkansız.

Çok kanallı müzik keyifli ancak bu tür müzik dosyaları oldukça kısıtlı sayıda. 6 tane hoparlörle uğraşmak, yerleşimi vs da ayrı bir dert. Kısacası uğraşmaya değmez.
O yüzden öncelik müzik ise stereo dan şaşmayın derim. Müzik için en iyi amp ve hoparlörler stereo ürünlerdir.
Çok daha iyi sistemler var elbet fakat fiyat performansa değindiğiniz için son yılların hi-fida öne çıkan meşhur kombosundan bahsetmemek olmaz.

KEF LS 50 META
HEGEL H95

Senfoni gibi şeyler dinlemiyorsan stereo yeterli. Yoksa senfoni dinlerim, çok kanallı kayıt bulmakla uğraşırım diyorsan olabilir. S&M dinlemiştim çok eskiden düzgün bir 5+1 sistemle, çok iyiydi. Grubun sesi ağırlıklı olarak önden geliyordu, kemanlar falan arkadan, iyiydi baya.

Geri