Gitardaki İnanılmaz Entonasyon Sıkıntısı (12.perdenin sesi 11den geliyor)

Arkadaşlar uzun zamandır gitar çalmıyordum gitarımı elime aldıgımda 11. perdeden 12.perde sesi 15. perdeden 17. perde sesi falan geldiğini fark ettim (tam olarak birebir değil akor cihazıyla baktıgım zaman 12. perde en alt telde e değilde f olarak gözüküyor 11. perdede e civarında gösteriyor)
bunu köprüden Entonasyon ile yapabiliceğim bi fark değil fark çok fazla)
bunun çözümü neyden kaynaklı olabilir eskidende var mı diye kontrol ettim eşik uzunluguna falan baktım ama eşik uzunluguda normal. (galiba)
acaba tel mi çok dandik yoksa gitarın sapıyla ilgili mi bir sorun var yardım ederseniz çok teşekkür ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yani çok fazla anlamıyorum ama çaldıgım zaman cızırtı falan yok köprüye doğru yükseliyor teller ilk perdelerdeki kadar yakın değil son perdelerde bi 0.5 cm falan yüksek tel çalımda bi problem var gibi hissettirmiyor. belki sap ayarıyla köprünün yüksekliği ikisindede problem vardır

elektro el yapımı bir gitar eski birebir gibson ayarında explorer gitar tel yüksekliği vs şeylerde sıkıntı oldugunu sanmıyorum olsa bile 1 perde kayması çok anormal

yani çok fazla anlamıyorum ama çaldıgım zaman cızırtı falan yok köprüye doğru yükseliyor teller ilk perdelerdeki kadar yakın değil son perdelerde bi 0.5 cm falan yüksek tel çalımda bi problem var gibi hissettirmiyor. belki sap ayarıyla köprünün yüksekliği ikisindede problem vardır
Konu elektro gitar başlığında olduğu için gitarı elektro sayıyorum, 5mm çok fazla bir değer. Sap ayarı, köprü ayarı, entonasyon ayarı yaptırmalısın veya yapmalısın. Eğer gitarda yapısal bir bozukluk varsa bu ayarlar da fayda etmeyebilir.

Gitar Gibson ayarında explorer ??

...uzun zamandır çalmıyorsan teller muşmulaya dönmüştür o arada uygun koşullarda da beklemediyse gitar, akort tutmuyor olmaları normal.

ya çok çok büyük ihtimal başından beri olan bir problem ama eskiden çalarken hiç fark etmemiştim sanki yeni olan bir problem gibi geldi nedense şuan yüksekliğini ayarladımda hiçbir etkisi olmadı. inan bana entonasyon ayarı çok az etki ediyor yani 1.5 perde kaymış bunu köprü üzerinden ne yaparsam yapayım etki edemem gibi aklıma ilk gelen şey sapın normalden kısa olabileceği oldu ölçtüğüm zaman tam milimetrelik hesap yapmadım ama orijinallerle aynı boylara yakın (1 cm bile sanırım çok büyük etkisi var çünkü köprüdeki entonasyon ayarı milim falan oynatıyor) birisi kullandıgın tel çok dandikse onunda etkisi olabilir demişti. yakın zamanda tekrar bi luthiere göstermeyi planlıyorum. teşekkür ederim bu arada

Gitar Gibson ayarında explorer ??

...uzun zamandır çalmıyorsan teller muşmulaya dönmüştür o arada uygun koşullarda da beklemediyse gitar, akort tutmuyor olmaları normal.
ölçü olarak öyle yapılmıştı luthierin numarasını bulsam aricamda bulamıyorum telleri değişiceğim yakın zamanda ama çok bi etkisi olacagını sanmıyorum olursa yazarım

ölçü olarak öyle yapılmıştı luthierin numarasını bulsam aricamda bulamıyorum telleri değişiceğim yakın zamanda ama çok bi etkisi olacagını sanmıyorum olursa yazarım
Zamanında bir forumdaşın gitarını üretirken luthier köprüyü yanlış konumlandırmış, hatta başka bir luthiere gidince o farkına varmış. Böyle bir sorun muhtemelen. Çünkü 1.5 ses çok fazla. Tek yüksekliği ile ilgili bir durum olsa zaten yükseklik arttıkça nota basarken gerilim arttığı için sesin tizleşmesi lazım lazım.

Konuyla alakalı benimde bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. Gitarımın ince mi telinde (gitarı ikinci el aldım, teller muhtemelen hiç değişmemiş) 12.perdeden sonra cızırtılı bir ses çıkıyor ve bu ses 13. 14. 15. ..... tellerde de var. Yani hem kötü çıkıyor düzgün basmama rağmen hem de perde ilerlesem dahi değişmiyor. Şimdi sorunun ne olabileceğine dair fikir verebileniniz varsa sevinirim. yaşadığım yerde luthıer yok etrafımda da anlayan kimse yok. Sap ayarı yaptırmalısın gibi bir şeyler söylediler ama madem sap ayarsız yukarıda saydığım problemi diğer tellerde yaşamam gerekmiyor mu bu durumda? Fakat mesela La telinde yada kalın mi telinde böyle bir problem yaşamıyorum.

Konuyla alakalı benimde bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. Gitarımın ince mi telinde (gitarı ikinci el aldım, teller muhtemelen hiç değişmemiş) 12.perdeden sonra cızırtılı bir ses çıkıyor ve bu ses 13. 14. 15. ..... tellerde de var. Yani hem kötü çıkıyor düzgün basmama rağmen hem de perde ilerlesem dahi değişmiyor. Şimdi sorunun ne olabileceğine dair fikir verebileniniz varsa sevinirim. yaşadığım yerde luthıer yok etrafımda da anlayan kimse yok. Sap ayarı yaptırmalısın gibi bir şeyler söylediler ama madem sap ayarsız yukarıda saydığım problemi diğer tellerde yaşamam gerekmiyor mu bu durumda? Fakat mesela La telinde yada kalın mi telinde böyle bir problem yaşamıyorum.
Yüksek olan fret vardır, kalın teller tarafında normaldir ama ince tarafta yüksek kalmıştır.

* En buyuk supheli muhtemelen ince mi telinin aksiyonu fazla dusuktur. Sololarda daha hizli/rahat olsun diye cunku ince mi genelde fretbuzz noktasina kadar dusurulur. artik kopru neyse ona gore yukselteceksiniz yavas yavas.
* Üstte scelik'in dedigi gibi son fretlerden biri ince mi teline denk gelen yerlederde yuksek kalmis da olabilir. sesin bozulmadigi perdeye kadar ilerleyin. iste o perde yuksektir. tesviye ister. Son 1-2 perde en az kullanilan perdeler oldugu icin de hic erimeden cok yuksek kalmis olabilir zamanla. oraya kadar kontrol edin.
* bunlara ek bir de sap ayari da bozuktur, ince hatalar iyice ayyuka cikmis olur zamanla.

Geri