Manyetik önerisi

Arkadaşlar herkese selamlar uzun süredir kullandığım bir dean evo les paul gitarım var gitarımda oldukça rahatım şu aralar bazı soundlar için yeni şeyler düşünüyorum acaba manyetik değişikliğimi tercih etmeliyim yoksa yeni gitar mı almalıyım hangisi daha verimli olur

Yeni amfi almalısın. Manyetik ya da gitar değiştirdiğinde alacağın ses değişmeyecek. Bir EMG takabilsen mesela alacağın ses farkı yeni bir amfinin yanında %10 olur en fazla, o da gitarının üzerindeki manyetikler kötü olduğu için.

Gitarının kendisinin ise sese etkisi çok daha az, bir Eclipse ile senin gitarının farkı çalım rahatlığı, akort tutma, malzemelerin kalitesi, varsa tremolo kalitesi gibi çalımla ilgili yerlerde. Sustain bile düşündüğün kadar fark yaratmaz, solid body bu enstrümanlar. Eline aldığında çalmak çok daha rahat geldiğinden daha iyi dersin.

Yani dediğim tonunu değiştirmek istiyorsan önce amfine bak, sonra kabini kontrol et, sonra efekt al, sonra manyetikle bak, en son gitara bak. Ton için bu dediğim ama, çalım rahatlığında önce gitar tabii =)

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yeni amfi almalısın. Manyetik ya da gitar değiştirdiğinde alacağın ses değişmeyecek. Bir EMG takabilsen mesela alacağın ses farkı yeni bir amfinin yanında %10 olur en fazla, o da gitarının üzerindeki manyetikler kötü olduğu için.

Gitarının kendisinin ise sese etkisi çok daha az, bir Eclipse ile senin gitarının farkı çalım rahatlığı, akort tutma, malzemelerin kalitesi, varsa tremolo kalitesi gibi çalımla ilgili yerlerde. Sustain bile düşündüğün kadar fark yaratmaz, solid body bu enstrümanlar. Eline aldığında çalmak çok daha rahat geldiğinden daha iyi dersin.

Yani dediğim tonunu değiştirmek istiyorsan önce amfine bak, sonra kabini kontrol et, sonra efekt al, sonra manyetikle bak, en son gitara bak. Ton için bu dediğim ama, çalım rahatlığında önce gitar tabi

Yani dediğim tonunu değiştirmek istiyorsan önce amfine bak, sonra kabini kontrol et, sonra efekt al, sonra manyetikle bak, en son gitara bak. Ton için bu dediğim ama, çalım rahatlığında önce gitar tabii =)
İlgilendiğin için teşekkür ederim

Öncelikle gitarın özelliklerini bilirsek daha kolay yardımcı olabiliriz.
Basit bir gitar
  • Dean Evp Xm SN Elektro Gitar zellikleri: * Paulownia Gvde * 24-3/4'' Perde sayısı ve Uzunluğu * 1-11/16'' sap uzunluğu * Akaağa C tipi sap * Gl ağacı tuşe * İnci sedef * Kapalı Dkm burgular * Siyah metal aksam * ''Tune-O-Matik'' Kpr * DMT Dizayn Manyetikler *Renk:Natural Satin

Amfi veya ses karti-hoparlor ikilisi cok uyduruk bir seyse gitar değişimi veya manyetik değişiminin etkisi belki hiç anlaşılmaz, veya çok Acemi bir kulakta. Ama bu zamana kadar en az 60 - 70 gitar sahibi olmuşumdur ve bazen ayni anda 10'dan fazla elektro gitarim olmuştur. Hatta bazen herseyi ayni sadece klavye ağaçları farkli gitarlarim oldu. Bircok kere manyetik degisimi de yaptım. Ve dostum rahatlıkla söyleyebilirim ki düzgün bir amfi veya hoparlörde (ki buna id core bile dahil) manyetik değişimi de gitar değişimi de gayet tonu değiştirir. Boşuna insanlar birden fazla elektro gitar sahibi olmuyor. Ne var ki artık gitarlar da manyetikler de epey pahali ve amatör ev kullanıcısı icin bütçe kisitliysa bence gerçekten iyi düşünmek gerekiyor.

Ne var ki artık gitarlar da manyetikler de epey pahali ve amatör ev kullanıcısı icin bütçe kisitliysa bence gerçekten iyi düşünmek gerekiyor.
Youtube'da bir videoya denk gelmiştim ve adam şöyle söylemişti :"Hangi manyetik hangi ağaçla kullanılır bilmek lazım". Eğer böyle bir şey varsa manyetik-ağaç kombinasyonlarını öğrenebileceğim bir yazı var mı ya da senin bu konu hakkındaki düşüncelerin neler ?

Youtube'da bir videoya denk gelmiştim ve adam şöyle söylemişti :"Hangi manyetik hangi ağaçla kullanılır bilmek lazım". Eğer böyle bir şey varsa manyetik-ağaç kombinasyonlarını öğrenebileceğim bir yazı var mı ya da senin bu konu hakkındaki düşüncelerin neler ?
Agac isimlerine pek takılma bence ucuz gitarlarda. Bir nebze etkisi olsa da genel olarak ucuz agac kullanılmıştır ve hardware de haliyle çok kaliteli değildir. Lakin manyetik modu elbette büyük etki yaratır cunku bu tip ucuz gitarlarda oldukça vasat veya vasatın alti manyetikler kullanılıyor. Metal veya hard Rock icin yüksek çıkışlı pasif manyetiklere veya EMG gibi aktif manyetiklere bakabilirsin. Gitarin akustik olarak boğuk veya basli-midli tonları sahipse biraz daha tizleri belirgin manyetik seçimi daha iyi olacaktır. Kisa skala gitarlarda tizleri gorece daha yüksek manyetikler seçmek metal müzik için daha iyi olabilir. SD, Dimarzio, EMG, Fishman gibi manyetik markaları kaliteli manyetikler üretiyor ve hepsi de belirli bir citanin uzerinde ton kalitesine sahip. Ben metal ağırlıklı muzik calmamakla birlikte kendi tecrübeme göre önerebileceğim manyetikler EMG 81, 85, 60, SD Blackouts, custom custom, pegasus, sentient, nazgul, distortion, SH4, Dimarzio evolution, x2n, tone zone, breed vs olabilir. Ikinci elde cok seçim şansın olamayabilir, o yüzden sana mantıklı geleni alıp geçmek lazım. Cok da aman aman farklar yok zaten aralarında.

Ben şahsen bir gitar aldığımda eger manyetikleri vasatsa veya farklı ton düşüncem varsa degistiriyorum. Bazi durumlarda vasat manyetikler o gitardan beklentimi karşılıyorsa degistirmiyorum. USA Fender'in manyetiklerini değiştirdiğim de oldu, SX gitarin manyetiklerini tuttuğum da oldu. Gitarin tonundan memnun değilsen veya farklılık arıyorsan ikinci el manyetik alıp tecrube edebilirsin. O manyetikler de her zaman sende kalır, sonra baska gitara takarsın veya satarsın ve zararın olmaz.

Tabii amfi veya prosesor, ses karti-hoparlor kalitesi önemli. Ses cikisi vasatsa once daha iyisini almalısın.

Burada aslında en başa koyulması gereken amfi tercihi. Önce bunu dikkate almalısınız.

Doğrudan manyetik üreticisinin, ahşaplar üzerine yaptığı araştırma makalesi.

Geri