İyi gitarı satıp daha düşük bir gitara geçmek

Elimde Fender Player gitarım var satıp daha uygun Squier Classic Vibe, Sx vb bir gitara geçmek istiyorum. Kur farkı çok arttı e benim çaldığım şey de belli yani ha player da çalmışım ha SX te. USA olmadıktan sonra çok bir farkı yok gibi mükemmel de bir amfim yok ID Core 10 ve Scarlett Solo v3 ses kartım var. Ne dersiniz bana mantıklı gibi geldi. Kayıt almıyorum zaten.

Çok saçma.
Satıp para kazanmak gibi bir amaç ya da zorunlu bir ihtiyaç yoksa neden daha kötü enstrümana geçesin?.
Üstelik usd kuru bir yana, her anlamda 3. lige düştüğümüz için yakında bu tip alet edevat parasını versen bile bulup alamayacaksın.
Yok yine de benim neyime diyorsan, sen kendine değmez diyorsan eyvallah ... valla ben kendimi hep iyisine layık görürüm :) ... ilk başlarda tıngırdatırken bile hep iyi gitarlar aldım, aradım, değiştirdim.....

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Biraz geri planda gitar bu aralar çok üstüne düşmüyorum gitarın. Kendimi de geliştirmiyorum zaten. O yüzden Açıkcası benim neyime diyorum. Kendi kendime besteler yapıyordum belki bir şeyler yaparım falan diye de o hayallerim de kalmadı. 10k ya satsam 1-2k ya da 2. el alsam ya da biraz verip Squer CV 4-5K ya alsam bana yeter diye düşünüyorum. Ama çook saçma kesinlikle satıp o gitarlara para verme derseniz(daha da zaten bu paraları verip Fender falan alamam) o zaman kalsın.

"Keşke benim de fenderim olsa da satmasam" diyecek çok insan var yaşadığımız ülkede. İyi enstrüman sahibi olmak artık çok zor maalesef. Pişman olmaman için satmamanı tavsiye ederim. Bir de attan inip eşeğe binmek de keyif vermez, motivasyonunu tamamen kaybedebilirsin.

Ama çook saçma kesinlikle satıp o gitarlara para verme derseniz(daha da zaten bu paraları verip Fender falan alamam) o zaman kalsın.

Çook saçma kesinlikle satıp o gitarlara para verme.

Başkan; yok ben bu gitarı hak etmiyorum, yok bu gitar bana fazla gibi saçma düşünceleri at kafandan ve ekipmanına çok iyi bak. Zira yarın o aletler lazım olursa daha fazla çalışıp daha fazla para kazanman lazım gelecek yerine geri koyman için.

Kim ne alabilirse alsın koysun kenara, önümüzdeki günlerde gerçekten alamayacağız, çalamayacağız kolay kolay.

Elimde Fender Player gitarım var satıp daha uygun Squier Classic Vibe, Sx vb bir gitara geçmek istiyorum. Kur farkı çok arttı e benim çaldığım şey de belli yani ha player da çalmışım ha SX te. USA olmadıktan sonra çok bir farkı yok gibi mükemmel de bir amfim yok ID Core 10 ve Scarlett Solo v3 ses kartım var. Ne dersiniz bana mantıklı gibi geldi. Kayıt almıyorum zaten.
Bu gibi şeylerde önemli olan ihtiyacı belirlemektir. Kafaya koyduğunuz çok daha uygun fiyatlı bir gitar varsa ve fazladan cebinize koyacağınız paraya ihtiyacınız varsa, elbette olabilir. Bunu da en rahat ikinci elde yaparsınız.
Daha soyut gerekçelerle gitar satmak bence bu şartlarda doğru olmaz.

Ben de ihtiyacınız yoksa satmayın derim. İlk elektro gitarımı 19 yaşımdayken, yurt dışında 15 günlük bir işte çalışma fırsatı bulunca almıştım. O dönemde döviz yine coşmuştu. Cebime 15 gün için 1900 dolar mı ne girmişti. Biraz da o kadar parayı elde tutmaktan huzursuz olmuş olacağım, gidip bütün parayı (ve hatta biraz fazlasını) beyaz bir les paul custom'a yatırdım. Pişman oldum mu? Belki ilk aldıktan sonra. "Ulan les paul custom'luk gitar mı çalıyorum" diye komplekslere savrulmustum.

Sonra sex pistols dinledim geçti hahaha.

İhtiyaç yoksa ekipmanınızı tutun. Hatta malınızı da tutun. Bu dönem, mal satanin yerine en azından muadilini koyamıyorsa pişman olacağı bir dönem.

Ben de ihtiyacınız yoksa satmayın derim. İlk elektro gitarımı 19 yaşımdayken, yurt dışında 15 günlük bir işte çalışma fırsatı bulunca almıştım. O dönemde döviz yine coşmuştu. Cebime 15 gün için 1900 dolar mı ne girmişti. Biraz da o kadar parayı elde tutmaktan huzursuz olmuş olacağım, gidip bütün parayı (ve hatta biraz fazlasını) beyaz bir les paul custom'a yatırdım. Pişman oldum mu? Belki ilk aldıktan sonra. "Ulan les paul custom'luk gitar mı çalıyorum" diye komplekslere savrulmustum.

Sonra sex pistols dinledim geçti hahaha.

İhtiyaç yoksa ekipmanınızı tutun. Hatta malınızı da tutun. Bu dönem, mal satanin yerine en azından muadilini koyamıyorsa pişman olacağı bir dönem.
Son cümleyi okuyunca akla takas geliyor. Normalde satıcıların tercih ettiği yöntem değildir, ama şu aralar aletleri satıp paraya dönmeden doğrudan takas yapmak daha avantajlı bile olabilir.

Son cümleyi okuyunca akla takas geliyor. Normalde satıcıların tercih ettiği yöntem değildir, ama şu aralar aletleri satıp paraya dönmeden doğrudan takas yapmak daha avantajlı bile olabilir.
Ben takas severim zaten. Özellikle ekipman vs. alırken her iki taraf da ne istediğini biliyorsa ve kafasında çılgın hayaller yoksa son derece mantıklı bir yöntem. Sanıyorum satıcıların tercih etmeme nedeni bu gibi 'dengi dengine' fırsatların çok çıkmaması: 'Merhaba, Suhr gitarınızla ilgileniyorum. İlanımdaki MG15GFX, SX Telecaster ve Joyo pedal + 4000 TL önerebilirim', vs. 🤷‍♂️

Hayatta en önemli şey anlamdır , olayların mantıklı olması, akıllıca vs olması hiç önemli değildir , anlam ise kişiseldir. Sen gitarı sattığında aradaki fark ile yapacağın şey senin için anlamlı bir şey ise sat derim ben , çünkü şu anda elindeki gitar senin için çok anlamlı görünmüyor. Ancak elde edeceğin parayla ne yapacağın önemli , günlük harcamalar içinde harcanıp gidecekse , bir anlamı olmayacaksa bir kere daha düşünmelisin .

2-3 ay önce Fender peşinde koştum. Hatta burada başlık açıp sordum. Çünkü iyi bir indirimle alma imkanım da vardı. Ailem dedi ki " yahu evdeki gitarı doğru düzgün eline almıyorsun, ne bu şimdi 2. gitar sevdası, doğru düzgün de çalamıyorsun " dediler. Ama dinlemedim. Belki yanlış bir düşünce olacak ama şahsımca elektro gitara heves vermiş bir kişinin standında bulunması gereken bir markadır Fender.
Şimdi dolar kuru v.s. gördükçe alıyorum Fenderimi oturuyoruz koltukta yan yana nekfilikş açıp dizi izliyoruz. İyi ki yanımdasın aslanım diyorum ona.
Bugün satarsın 2 gün sonra kafanı duvara vurursun.

elindeki gitar gayet iyi bir gitar. kullanmıyorsan dahi kenarda kalsın. inan satıp onu paraya çevirdiğinde paran pul olacak, ancak hiç elini sürmesen dahi gitarın emtia olarak kenarda kalırsa değerini koruyacaktır. Yani bu basit mantıkla dahi elinden çıkartman mantıklı bir hareket olmaz. Güncel ekonomik gelişmeler uyarınca her geçen gün böyle malların alınması da zorlaşıyor. Yarın bir gün yerine koymak istesen, sattığında eline geçen parayla alamayacaksın.

Hello,

I am reaching out to you based on my interest to invest in your country. I am looking for a potential investment

opportunity within your scope of business. Details of investment proposal will be sent out to you on reading back from you

as i deem it necessary to seek for your consent prior to any formal exchange of material information relating to the

Subject matter.

I look forward to your earliest response, please do contact me directly via my private email address on

[email protected] for more details.

Kind Regards.

Stev Waylon
ON THE MOUNTAIN 🤣

Kur farkı çok arttı e benim çaldığım şey de belli
Şu cümleden benim çıkardığım sonuç : Pazar tahtasına tel bağlayıp çalsam da olur. Hazır kur artmış fiyatlar uçmuşken elimdeki gitarı ederinin üzerinde birsine çakayım.

Yoksa bu zaman da elinde bir Fendere sahip kişi o gitarı elinden çıkarmamasını gerektiğini bilir.
Ama sen "yok usta bu gitar mevzusu bana göre değilmiş" diyorsan, bence komple ekipmanını sat kurtul.

Hello,

I am reaching out to you based on my interest to invest in your country. I am looking for a potential investment

opportunity within your scope of business. Details of investment proposal will be sent out to you on reading back from you

as i deem it necessary to seek for your consent prior to any formal exchange of material information relating to the

Subject matter.

I look forward to your earliest response, please do contact me directly via my private email address on

[email protected] for more details.

Kind Regards.

Stev Waylon
Ooo nijeryali prens 2

Elindeki enstrüman gerçekten iyiyse satma(çok acil bir durum yada ciddi geçim sorunu hariç). Yaşın kaç bilmiyorum ama 42 yaşında biri olarak naçizane tavsiyem bu kararından yaşın ilerleyince pişman olursun. Benim epiphone les paul studio gitarım var Kore malı 22 yaşında. Gibson les paul studio + holosko + bir miktar para verseler değişmem. O kadar rahat bir klavyesi var. Yada illa satacaksan yerine almayı düşündüğün muadili iyi seçmelisin ki çalım deneyiminde sonradan pişman olmayasın.

Yorumlarınız için teşekkürler. Açıkçası dersler ve diğer her şey kötü gidiyor daha düşük gitara geçip parayı anneme göndermeyi düşünüyordum. İhtiyacı olduğundan değil de biraz suçluluk psikolojisi sanırım. Ama satmamak daha iyi olacak sizin de tavsiyelerinizle. İlerde pişman olabilirim. @TürkRockçı Yanlış anlamayın da sürekli idare eder yaşıyoruz zaten. Kim istediği gibi yaşıyor bu ülkede. Bir Fender Meksika çok mu yani tabiki de değerini bilmek lazım ama dünyanın en iyi gitarı falan değil. Pedalmış oymuş buymuş zaten onlara para yetmez. Bir amfim var ID Core 10 bir de ses kartım. Çok mu ? Evet çok. Türkiye ye göre nerdeyse sıfır fiyatı 15-20k ya denk geliyor. Evet Biliyorum Türkiye de bunun hayali kuran çok insan var. Ama sat kurtul falan boş cümleler bunlar. Gitar çalmayı da bir şeyler üretmeyi de seviyorum. Pandemi zamanı(1.5-2 sene) burs paramı vs biriktirdim üstüne biraz borç alıp 6k civarına gittim 2. El player aldım. Çok mu yani. Ama o zaman sıfır 9k olan gitar bugün 16.5k olmuş. Evet 10-15bin liralık gitarı hak edecek kadar çaldığımı düşünmüyorum. Bu ekonomide lüks gibi geliyor ne yapayım. Birilerine çakmaya falan çalışmıyorum. Yine de yorumları dikkate alıp satmayacağım. Tekrardan yorumlarınız için teşekkür ederim.

Hocam bak sorun sende değil yaşadığın yerde. Ben bunu hak etmiyorum vs. bunlar hep coğrafyamızın bizi ittiği çeşitli hezeyanlar. Elindeki enstrüman koleksiyon için yapılan 15 bin dolarlık les paul vs. olsa hadi neyse ama çalmak için yapılan bir seri. Mutluysan çal. İhtiyacın varsa sat. Fakat hak etmeyi karıştırma. Naçizane.

Geri