Müzik marketçiler lobisi ne yapmak, nereye varmak istemekdedir ?

bu döviz 1 hafta 10 gün önce 1 gecede 10-TL oldu mu ? oldu. ama 1 hafta 10 gündür insanlar deli gibi akaryakıt enerji ve gıda fiyatlarında ki artışın geri çekilmesini istiyor ve bekliyor.
Bu ufacık, minicik mantıksal önermenin nesini anlamıyorsun ? Akaryakıtın fiyatı eski haline falan gelmeyecek çünkü akaryakıta devlet ek vergi koydu. Gitara ek vergi mi koydu da fiyatı eski haline gelmesin ? Eğer dövlet müzik aletlerine de ek zam koysaydı eski fiyatlarına düşmesini beklemezdim.

Bu ufacık, minicik mantıksal önermenin nesini anlamıyorsun ? Akaryakıtın fiyatı eski haline falan gelmeyecek çünkü akaryakıta devlet ek vergi koydu. Gitara ek vergi mi koydu da fiyatı eski haline gelmesin ? Eğer dövlet müzik aletlerine de ek zam koysaydı eski fiyatlarına düşmesini beklemezdim.
Enflasyon, kira bedelleri, navlun fiyatları, asgari ücret zammı, tedarik zinciri problemleri, ekonomik belirsizlik……………

Ulus devletlerin akıllı devletlere dönüştürülmeye çalışıldığı bir zamanda ticaret son kullanıcı açısından maalesef pek verimli olmuyor. Bugün aranızdan bir babayiğit çıkıp paranın tanımını yapabilir mi? Kişisel görüşüm ortada sadece basımına hızla devam edilen kuponlar var ve bu kuponların son kullanma tarihi gittikçe yaklaşıyor.

Dövizde artış olmamasına rağmen 2021 yılının son gününe benzine 68 kuruş motorine de 1₺ zamla giriyoruz. Hem de pompaya yansıyacak.
Sana zahmet cimere bunuda yaz da enstrüman fiyatlarını düzeltsinler.

Dolar yılı 7'den 13'e düşerek kaparken elektrik ve doğalgaz iki katına düştü.
Hal böyleyken müzik mağazası olsun, herhangi bir ticari işletme olsun popülist siyasi söylemler ve mahalledeki döviz büfesi tabelası ile yönetilemeyeceği gerçeği sanırım zihinlerde daha berrak hale gelmiştir.
Biz şirket olarak bir yıl boyunca kur 6'lardan 11'e gelene kadar yüklendiğimiz maliyet artışlarını Aralık ayında fiyatlara yansıttık. Şimdi piyasadaki bazı işgüzar müşteriler biraz şuursuzluk biraz da korku ile kur 18'den 12'ye %50 düştü siz de fiyatları %50 aşağı çekin diyor. Hadi buyur anlat .... hani çoğu biliyor da denetim korkusundan yapıyor bunu ama bir de hakikaten telefon göster dayıları var aralarında.

Fenden Amerikan Strat Yurtdışı sitesinde 1500$, Türkiye'nın ünlü müzik mağazaları 2500$ alabiliyorsunuz.
Bu 1.000$ fark yıllardır değişmiyor.
Biz her zaman Fender, Gibson, ESP, PRS ve bir çok markayı pahalı aldık.
Bu arada ki fark, vergi, navlun, taşıma masrafı ile anlatılabilecek birşey değil.
Dolar kuru aslında mesele değil.
Sonuç ne olacak ya ucuzlayacaklar ya da kapanacaklar.
Bakın elektronik, stüdyo aletleri vb yurt içi ve yurtdışı fiyatları hemen hemen aynı.
İsterse pahalı yapsın, hemen yurtdışı sitelerden alıyor millet.
Onlara bu fiyat farkını uygulamıyorlar.

Şöyle örnek vereyim;
Yamaha HS5 referans monitör almak isteseniz;
Thomann'dan vergi + yol 2900TL alıyorken,
Türkiye'de 3.000 TL rahatlıkla alıyorsunuz.
Peşinde pazarlık yapsanız Thomann'dan bile ucuza alabilirsiniz.
Gitar satışlarında müzik mağazalarını savunan birisi varsa bence ayakta uyuyor.
Yıllarca insanlar yurtdışından yanında gitar getirip, burada satarak para kazandılar....

Bir sürü şey konuşulmuş, tartışılmış, ama gereksiz yani. Yarın Dore bir gitar daha satacak, zuhal bir ampliyi daha elinden çıkartacak. Compel bugün aldığı ses kartı siparişini kargoya verecek. Yani size göre uygun veya değil, bu siteler kazanmaya devam ettiği sürece bunları konuşmanızın hiçbir anlamı yok. Türkiye'de herkes forum gitaristi olduğu sürece, "Fender, Gibson abi yaaa😍😍" dediği sürece bu firmalar hiç zarar görmeden satışlarına devam edecek. İ̇kinci el piyasası da böyle olduğu sürece tabii bu durum hiç bitmeyecek. Ha olur da ikinci el piyasası ucuzlarsa, i̇nsanlar fenderin yaptığı işin squierle de yapılacağını anlarlarsa(Ya da Cort veya bir sx...) bu firmalardan alış veriş yapmayıp fiyatları düşürtebilirsiniz. En kötü ihtimalle kapanırlar, biz de burada toplu alış veriş başlıkları açar 10 15 ürün alıp kargo parasını 20 30 liraya getiririz. Ama gidip de bu firmalardan fender, gibson, prs gibi hi end gitarlar alıp, pahalı ampliler alıp bu düzenin değişmesini beklemeyin.

Son düzenleme:
Bir sürü şey konuşulmuş, tartışılmış, ama gereksiz yani. Yarın Dore bir gitar daha satacak, zuhal bir ampliyi daha elinden çıkartacak. Compel bugün aldığı ses kartı siparişini kargoya verecek. Yani size göre uygun veya değil, bu siteler kazanmaya devam ettiği sürece bunları konuşmanızın hiçbir anlamı yok. Türkiye'de herkes forum gitaristi olduğu sürece, "Fender, Gibson abi yaaa😍😍" dediği sürece bu firmalar hiç zarar görmeden satışlarına devam edecek. İ̇kinci el piyasası da böyle olduğu sürece tabii bu durum hiç bitmeyecek. Ha olur da ikinci el piyasası ucuzlarsa, i̇nsanlar fenderin yaptığı işin squierle de yapılacağını anlarlarsa(Ya da Cort veya bir sx...) bu firmalardan alış veriş yapmayıp fiyatları düşürtebilirsiniz. En kötü ihtimalle kapanırlar, biz de burada toplu alış veriş başlıkları açar 10 15 ürün alıp kargo parasını 20 30 liraya getiririz. Ama gidip de bu firmalardan fender, gibson, prs gibi hi end gitarlar alıp, pahalı ampliler alıp bu düzenin değişmesini beklemeyin.
Bence fazla iyimsersin. Şu anda bu işin ticareti hem sıfır hem de ikinci elde eskiye nazaran oldukça daraldı. İnsanlar artık alışveriş yaparken 3 kere düşünüyor.

bu siteler kazanmaya devam ettiği sürece bunları konuşmanızın hiçbir anlamı yok
Sorun da bu sitelerin bu tarz bir muamele ile eskisi kadar kazanamayacak olması. Satışların belkemiği gibson fender olabilir ama diğer markalar da para kazandırıyor tabii ki ve onlara da ihtiyaçları var. Zaten diğer markalar trdeki dağıtıcılarının kalitesiz iş yaptığını fark ederse anlaşmayı sonlandırma eğiliminde olurlar. Yeni girişimciler de bu markaların dağıtıcılığı için hamle yapabilir ki ben yakında birkaç markanın bu şekilde el değiştireceğini düşünüyorum.

Bu arada sadece konuşmak değil buradaki olay. 30 aralık günü uzun zamandır gözüme kestirdiğim jackson pro soloistlerden bi tane deneyim, ellerinde de güzel renk varsa alayim dedim. İzmir Zuhal'e girdim, adamların elinde sadece 1 tane pro serisi soloist vardı. TR'deki durum gerçekten kötü gitar adına. Dolar yerel dip yaptığında 3e 5e bakmadan 2. el de olsa alıp geçmek gerekiyor akla bir kere düştüyse o gitar. Sıfır gitar çeşitliliği az, 2. eller bundan dolayı da pahalı biraz. Thomann'daki Jackson çeşitliliğinin yarısı bile yok, olanların da zaten İzmir mağazasında stoğu yoktu. Böyle bir hizmet zarar etmeye mahkümdür.

Bu kadar konuşuyor ediyoruz, giydiriyoruz ama boş da değil. O denediğim soloistin sapı o kadar güzel geldi ve elime çok güzel oturdu ki dayanamadım aldım. Rengini ilk gördüğümde pek beğenmemiştim ama sonradan baya sevdim. Cillop gibi gitar. Pro serisi endonezya soloistlere olan önyargım böyle keskin bir şekilde kırılmış oldu. Bi elime almam yetti.

Dore pahalı satar acımaz. Daha 2 sene önceden fark etmiştim özellikle Schecter gitarları araştırırken; çoğu alışverişi zuhal'den veya internet (ses kartı hoparlör kulaklık gibi şeyler için sescibaba, prosesör pedal için de senkop iyidir tavsiye ederim) ortamından yapmıştım. Zuhal'den alacaksanız da eğer aceleniz yoksa indirim zamanlarını bekleyin, şu an mesela Boss Katana 50 veya 100 modelleri uygun fiyatlı ve 9 taksitli alınabiliyor. Dore'den sadece dore'de satılan marka ürüne ihtiyacım varsa alıyorum, onlar da ucuz şeyler gitar bakım malzemeleri veya teller vs gibi.

Şu iki yazıya sonuna kadar katılıyorum.

Toplumun büyük bir kısmı ekonomik dar boğazda mücadele verirken. YEaaa benene yeaa ben kitar olcom döviz düştü ama bu satıcı fiyatları düşürmüyor yeaa CİMERE topluca şikayet edelim diyebilmek nasıl bir anlayış ve zihniyet farklılığıdır anlayamadım. Ha varsa medeni cesaretin gerçekten yap e-devletten şikayetini. Şikayet numaranı da paylaş buradan elalem delikanlı görsün. Ama sağlıklı ve tatminkar cevap alabilirmisin oda ayrı.

Serbest piyasada ARZ ve TALEP ilişkisi denen bir durum vardır. Satıcı kar edecek şekilde serbest piyasa neyi gerektiriyorsa o fiyatı belirler ve arza sunar. Toplumda da buna talep varsa satıcı bildiğini okumaya devam eder. Sen ister al ister alma umurunda olmaz çünkü arzı talep görüyordur.

Yazıktır yapmayın böyle şeyler. İnsanlar aç gezerken, evine çoluk çocuğuna harçlık veremezken tartışılması son derece yanlış bir konu bu. yok mu bir yetkili kaldırsın bu konuyu.
dostum malesef burda bir noktaya çok takıldım. insanlar aç gezerken vs demişsin. o durumdaki herkes değil ama malesef %90'lık kesimi verdiği oyların cezasını çekiyor (ve hala daha akıllanmayanlar var) ve bence bunun hiçbir sakıncası yok. daha çok küfür yazardım ama o türlerin zaten soylarının devam etmemesi lazım. doğal seçilimle aç kalıp elenecekler inş.

Geri